Děti, které přežily Mengeleho

Děti, které přežily Mengeleho https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245839/bmid_deti-ktere-prezily-mengeleho-dIl-245839.jpg 4 624 172

Evě Mozes bylo deset let, když byla se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry byli posláni do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral coby pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti – Dr. Josef Mengele. Dívky byly podrobeny sadistickým medicínským experimentům a musely každodenně bojovat o svůj život. V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Eva byla například vystavena infekci, u níž Mengele věřil, že bude smrtelná, a bude pak moci provést pitvu i na Miriam, která měla sloužit jako „srovnávací vzorek“. Přežila – a dodnes neví, jaké onemocnění to bylo. Po osvobození tábora sestry založily skupinu, která podporovala bývalé oběti Mengeleho experimentů.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Grada

Surviving the Angel of Death , 2009

Crozz
30.09.2019 4 z 5

Dobrá kniha, číst by to mělo být povinný...

denisa7430
26.09.2019 3 z 5

Tento příběh vypráví autorka Eviným hlasem. Coby dospělá žena se vrací do doby, kdy byla malou holčičkou a pevně držela třesoucí se ruku své jednovaječné sestry. Stály před branami své děsivé pouti - a přežily.

Taralcielle
20.09.2019 5 z 5

Velmi smutný příběh vyprávěný očima desetileté dívenky, která bojuje v Osvětimi Březince nejen o život svůj, ale i své sestry - jednovaječného dvojčete.
Na konci je spoustu fotografií, které dobře doplňují příběh.
Obdivuji paní Evu, že přežila a ještě dokázala odpustit i dr. Mengelemu. Nechápu, kde se v malém desetiletém děvčátku vzalo tolik síly a odolnosti. Překonala nákazu neznámou nemocí, tisíce odběrů krve a ještě pro sebe a svojí sestřičku zajišťovala jídlo.

klaraj093
12.09.2019 5 z 5

Hodně smutný příběh. Jako všechny ostatní s tímto tématem.. Na konci jsem měla husí kůži, kniha se četla poměrně rychle.. Ráda bych si na popud přečetla i něco o dr. Hansi Munchovi..

mysterygirl
01.09.2019 2 z 5

Tato kniha ve me v podstatě nezanechala zadne emoce,ano, toto tema je vzdycky smutne, ale tohle bylo napsane tak chladne,nijak do hloubky.
Mam precteno plno knih s timto tematem,ale tohle je ,bohuzel, nejslabsi z nich, ackoliv je to tema smutnea desive,to samozrejme nezpochybnuju..jen hur napsane nez ostatni knihy(viz. Mengeleho devce, to byla emocema nabita kniha, nebo Tater z Osvetimi, Osvetimska knihovnice, Osvetimska ukolebavka a dalsi..

hnilda3
23.08.2019 5 z 5

Zase jen mohu napsat jako u jiných knih s podobnou tematikou, že obdivuji ty, co prežili.

Bibi23
20.08.2019 5 z 5

Jedna z nejemotivnějších knih o Osvětimi. Možná i díky tomu, že je vyprávěna z pohledu tehdy 10ti leté dívky. Tolik krutosti a přitom statečnosti v jedné knize jí dává vyjímečnost.

Scheril89
15.08.2019 3 z 5

Nevím proč, ale četla jsem jako další knížku po Tatérovi z Osvětimi a přišlo mi to ve srovnání slabší. Čekala jsem více detailů. Jinak se knížka četla svižně, hezky popsané momenty a na konci knížky fotografie.

zuzka894
13.08.2019 5 z 5

Přečteno za pár dní. Kniha vás vtáhne do děje už od začátku. Neuvěřitelný příběh dvou malých děvčátek. Kde se bere tak velká síla k životu u malých dětí? Doporučuji! Rozhodně lepší než Mengeleho děvče, které o něm ani moc není.

Termina
09.06.2019 2 z 5

Oceňuji fotodokumentaci.

vera4669
08.06.2019 3 z 5

Četla jsem více knih s touto tématikou, ale tohle bylo hodně krátké, stručné shrnutí, nic nového jsem se nedozvěděla a za pár dní si asi nevzpomenu co v této knize bylo. Např. Mengeleho děvče doporučuji rozhodně více

Drgajda
15.05.2019 4 z 5

Clovek cloveku vlkem. Nepochopitelne, otresne svedectvi. Jak se nekdo muze dopustit takovych neskutecnych zrudnosti na bliznim cloveku, ba co hure na nevinnych bezbranych detech! Nejhorsi zlocin je ublizit diteti, at je dite cerne, zlute nebo bile, kazde ma tolik duvery k dospelym a jejich svetu, je na nich vicemene zavisle. Vrazi a tyrani deti si nezaslouzi nic jineho nez se smazit v pekelnych plamenech! Pani Eva ma muj nekonecny obdiv, ze v sobe nasla tolik sily a odpusteni.

kazecha
01.05.2019 4 z 5

Není to moje první kniha na toto téma a musím říct, že jsem od ní očekávala víc. Navzdory tomu je až neuvěřitelné, jak velkou vůli žít a přežít dokáže vykřesat desetileté dítě, které navíc přišlo o své nejbližší vydáno napospas nepřátelskému a život ohrožujícímu prostředí. Klobouk dolů přede všemi, kteří dokázali přežít takovou hrůzu!!!
Kniha je velmi čtivá a upřímně jsem ji zhltla na jeden zátah. Dodnes si pamatuji jinou, která mě dostala na kolena - přežila jsem Osvětim od Kristýny Žiwulski ...

PetraBery
29.04.2019 4 z 5

Dvojčata Eva a Miriam byla společně s dalšími vybranými dvojčaty pokusnými objekty Anděla smrti – doktora Mengeleho. Jak bylo těžké přežít jeho experimenty, jak holocaust vnímala desetiletá dívenka? To je příběh Evy, dítěte, které přežilo Mengeleho. Útlá knížka s velkou výpovědní hodnotou, psaná jednoduše, srozumitelně a opravdově.

Rihatama
23.04.2019 4 z 5

Anděl smrti, pokusy na lidech, mučení, plynové komory, hromadné vraždy. Co vše se může zrodit z pouhého pocitu nadřazenosti některých jedinců lidské rasy. Jsou schopni ji vyhubit, zničit a žít za cenu teroru, zloby a nenávisti. Ano, plynové komory už neexistují. Zato s popírači jejich existence se roztrhl pytel. Zdravý rozum by nám měl stačit k pochopení. Důležité je nezapomenout. A proto čtěme. Protože ti, co zažili a přežili, už vymírají. Nechávají však za sebou své vzpomínky. Díky za ně. Dvojčata Eva a Miriam Mozesovy, Miklós Nyiszli a další. Nehodnotím literární kvalitu díla. Přečetla jsem si cenné a smutné svědectví takřka nekonečného utrpení. V tom je hodnota této knihy. Nenechme naši minulost přepsat a umožnit druhým, aby se vrátila. A ano. "Nikdy a v žádném případě se nevzdávejte."

Pasadenka
21.04.2019 4 z 5

Je to takové malé poohlédnutí se za válkou a jejími obětmi. Takové malé polidštění toho všeho. S nánosem času politické dějiny dokážou objektivně zhodnotit co se za války dělo. To však nedokáže vykreslit to, jak ty hrozivé události prožívali obyčejní lidé, kteří byli uvrženi do něčeho zcela mimo představy humanity. Sama autorka v závěru uvádí, že její snahou bylo knížku napsat tak, aby byla srozumitelná a uchopitelná pro děti – co si myslím – se docela povedlo. A s tím se pak pojí i následný problém. Pro dospělejší publikum je knížka příliš jednoduchá. Taky se přiznám, že mě příběh přišel plochý. Na konci však, tam mě ovanul pocit sounáležitosti. Protože je jedno, kam patříme, snažíme se jenom přežít dobrý život.

verka5083
18.04.2019 5 z 5

Je to úžasná a neuvěřitelná kniha. Tuhle knihu by si měly přečíst děti na ZŠ. Aby viděly, že by si měly vážit toho, co mají. Je hodně obdivuhodné, co vše nedokázaly malé holčičky. a jak hodně pomáhá sesterská láska.

Ondra_P
14.04.2019 4 z 5

Moje třetí kniha popisující hrůzy, které se odehrávaly v Osvětimi. Je až neuvěřitelné co dokázaly malé sestry zvládnout.

Ticiana
28.03.2019 4 z 5

Knihu jsem precetla za par hodin. Styl vypraveni je jednoduchy a hodne srozumitelny. Ocenuju fotografickou prilohu. Pribeh, ktery dodava nadeji.

SakuraLuci
25.03.2019 5 z 5

Velice srozumitelně napsaná kniha, žádné dlouhé pasáže, vše rychle navazuje a knihu tak máte přečtenou za jeden den. Téma holokaustu je ale o zamyšlení a následném vstřebání pocitů.