Děti, které přežily Mengeleho

Děti, které přežily Mengeleho https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245839/bmid_deti-ktere-prezily-mengeleho-dIl-245839.jpg 4 621 172

Evě Mozes bylo deset let, když byla se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry byli posláni do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral coby pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti – Dr. Josef Mengele. Dívky byly podrobeny sadistickým medicínským experimentům a musely každodenně bojovat o svůj život. V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Eva byla například vystavena infekci, u níž Mengele věřil, že bude smrtelná, a bude pak moci provést pitvu i na Miriam, která měla sloužit jako „srovnávací vzorek“. Přežila – a dodnes neví, jaké onemocnění to bylo. Po osvobození tábora sestry založily skupinu, která podporovala bývalé oběti Mengeleho experimentů.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Grada

Surviving the Angel of Death , 2009

MirijamFrankl
MirijamFrankl
01.05.2018

Ačkoli jde o útlou knížku, obsahuje neuvěřitelný příběh. Příběh o prostém přežití nepředstavitelných hrůz. Vážně neuvěřitelné. Jednoduché vyprávění dodává celému dílu srdceryvnost. Desetileté děti, které přežily víc než si dovede představit většina dospělých a které v sobě i po letech našli neméně odvahy sdělit světu svůj příběh.

fayne
fayne
22.04.2018 5 z 5

A mne se naopak kniha libila, hlavne kvuli vypraveni, co bylo po osvobozeni z Osvetimi. O zivote v koncentracnich taborech je napsano dost a vesmes podobne, ale tohle bylo pro me nove a zajimave tema. A jiste, daly by se pokusy Mengeleho na detech rozvinout podrobneji, ale toto je vypraveni 10leteho ditete, ktere netusilo, co se deje, vetsinu skutecnosti se Eva dozvedela az spousty let pozdeji a nebylo by to autenticke.

Renatecka
Renatecka
05.04.2018 4 z 5

Stručná jednohubka k mému oblíbenému tématu, na které jsem četla už lépe popsané příběhy. Co se týče podání, kniha je krátká, dala by se určitě více rozepsat, každopádně záleží na tom, jestli člověk zde má spíše hodnotit knihu jako takovou, nebo autorčiny prožitky.

nicole1990
nicole1990
26.02.2018 4 z 5

nebyla ani nejlepší ani nejhorší bylo to spíš o tom jak přežili a jak se jako malé holčičky museli podrobit zrudnostem Mengeleho ....

elin.m
elin.m
28.01.2018 4 z 5

Nebyla to nejlepší kniha, kterou jsem k tomuto tématu přečetla, ale i tak stála za to. Četla se sama, skoro jedním nádechem. Další silný příběh, od kterého jsem se jen těžko odtrhávala. Je neuvěřitelné, že tohle všechno prožily (a přežily) dvě desetileté dívky.

Mini.Baby
Mini.Baby
14.01.2018 5 z 5

"Odpuštění je mír. Je konečným aktem sebeuzdravení."
Obdivuji, že to Eva dokázala po tom všem, co zažila

_ld91
_ld91
25.12.2017 4 z 5

Kniha přečtená za 2 hodiny... :) Hezky napsaná, oproti jiným na toto téma zdaleka ne tak detailní a hrůzná, nicméně to je pochopitelné vzhledem k tomu, že v té době bylo autorce 10 let... Dá se krásně přečíst na jeden zátah, reálné fotky jsou vždy plus a zde nechyběly. Jinak mám na téma koncentračních táborů načteno už dost publikací a tahle se řadí mezi ty nejmírnější z nich, ač i tak je samozřejmě to, co se stalo, naprosto příšerné, o to víc, když se jedná o malé děti. Tak jen nezapomeňme.

Ruxandra
Ruxandra
23.11.2017 3 z 5

Těžko hodnotit. Vlastně všechny knihy na toto téma jsou v podstatě stejné a mají stejnou výpovědní hodnotu a poselství - nedopustit aby se to stalo znovu a nedopustit aby se na to zapomnělo. Ty příběhy jsou v něčem stejné a přece každý jiný. Tento patří mezi ty méně obsáhlé, ale svou výpovědní hodnotu také má.

pastelka53
pastelka53
03.10.2017 3 z 5

Asi nejsem stavěná na knihy s tématem koncentračních táborů či 2. sv. války.
Nenudilo, ale ani nenadchlo, neodnesla jsem si žádný skličující pocit z příšerného období autorky a její sestry.
Napsáno svižně, lehce se čte.
Pro milovníky toho tématu kniha skvělá, ale pro mě, co ujíždí na detektivkách? Díky, ale ne.

LadyCotton
LadyCotton
21.09.2017 4 z 5

Velice čtivá kniha o těžkém tématu. Knize nemám co vytknout, snad jen poměrně časté překlepy. Oceňuji i fotografickou část knihy.

fis.rena
fis.rena
18.09.2017 5 z 5

Kniha mě pohltila a na dva zatáhy jsem ji doslova shltla. Je neuvěřitelné, jak malá děvčátka dokázala přežít s takovým uvědoměním si svého bytí a jak myslela jedna na druhou. To, že se měla, je hlavní důvod, proč přežila. Skvělá kniha.

Kolča
Kolča
31.08.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih na téma Holocaustu. Kniha vás doslova pohltí. Netřeba dalších slov

ankaras
ankaras
29.08.2017 5 z 5

Evu a Miriam si pamatuji z návštěvy Auschwitz, kde je zveřejněna stejná fotografie jako v knize a ony na ní. Průvodkyně na ně upozorňovala a já jsem ráda, že jsem si od nich přečetla jejich zpověď.

oolinkaa
oolinkaa
11.08.2017 4 z 5

Precteno jednim dechem, ale neco mi tam chybělo. Očekávala jsem více detailu o pokusech, o samotném dr.Mengeleho..ale jinak, ,pěkné, , pocteni, videt o osvetimi dalsi kousek z jine perspektivy..

Mojepočteníčko
Mojepočteníčko
07.08.2017

Rozhodla jsem se, že budu průběžně udržovat válečnou linku a to ať v oblasti knížek naučných, tak v oblasti románů. Už jen při pohledu na název knihy - Děti, které přežily Mengeleho, mi přeběhl mráz po zádech. A přesto jsem tentokrát sáhla právě po ní....

Jde o příběh vyprávěný Evou Mozesovou(dnes Korovou), která se dostala spolu se svou sestrou, dvojčetem Miriam, rodiči a dalšími dvěma sestrami do transportu, odvážejícího Židy do koncentračního tábora v Osvětimi. Eva v knize mapuje nejen své dětství, ale i postupnou proměnu chování společnosti vůči její rodině, až do okamžiku zatčení a život v koncentračním táboře. Jak již samotný název napovídá, při selekci byly obě dívky zařazeny do bloku doktora Mengeleho, který na nich, stejně jako na několika dalších tisících dvojčatech, prováděl své sadistické experimenty.

Čekala jsem, že se kniha bude zabývat činností doktora Mengeleho více do hloubky, proto mne překvapilo, že se opak stal pravdou. Autorka sice téma praktik odehrávajících se v laboratořích otvírá, ale nevěnuje se mu do hloubky. Mnohem silnějším tématem je tu touha po svobodě a přežití, kterého se snažily společně se sestrou dosáhnout.
Vyprávění Evy Mozesové je předkládáno pohledem desetileté dívenky, kterou v té době skutečně byla. Je postaveno na skutečných prožitcích a pocitech autorky, čímž ještě více podtrhuje reálnost příběhu. Jazyk je velice jednoduchý a díky jeho čtivosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní, než knihu přečtete celou.

Celkově tuto knihu hodnotím pozitivně, i když jsem od ní měla malinko jiná očekávání. Doporučila bych ji zejména těm, kteří chtějí zjistit o tomto tématu víc prostřednictvím vzpomínek člověka, přeživšího každodenní útrapy spojené s životem v koncentračním táboře, ale zároveň nemají povahu na příběh silnějšího ražení.

perpe2a
perpe2a
24.07.2017 5 z 5

silný a smutný příběh....nikdy nechci zažít válku ani podobné hrůzy..

Rodaw
Rodaw
22.07.2017 5 z 5

DĚTI,KTERÉ PŘEŽILY MENGELEHO
... další kniha,která zasáhne a na kterou se nezapomíná. Člověk čte se zatajeným dechem a místy ani nemůže uvěřit tomu,že se všechna ta zvěrstva stala..a ne tak dávno. Je to nepředstavitelné a i když se nám to příběhy snaží přiblížit,nikdy to nepochopíme..protože prostě nemůžeme.. všechny ty pocity úzkosti, neštěstí a beznaděje které u čtení prožíváme jsou jen tisícinou, malým zrnkem písku v obří poušti... Všechny ty knížky a filmy ty hrůzy jen trošičku přibližují a ukazují, realita byla dle mého tak strašná, že to v dnešní době ani pochopit a pojmout nedokážeme.. Díky za všechny ty knihy, filmy, dokumenty - je mi líto milionů ztracených životů... a toho utrpení...
Paní Eva vypráví příběh o tom, jak se jí a jejímu dvojčeti Miriam podařilo přežít v koncetračním táboře. Příběh je silný, ale vlastně docela stručný - i onen známý doktor Mengele - na první pohled elegantní a charismatický mladík - je tu jen tak "v letu". Myslela jsem si, že to všechno bude podrobnější.. ale knížka je taková jaká má být a zapůsobí na každého.. S klidným svědomím bych ji zařadila do povinné četby k maturitě..
U paní Evy je hodně zajímavé to, že časem všem odpustila. O tomto pojednává i tento dokument: https://youtu.be/JU5UyZSOy0c (zatím jsem ho neviděla, ale chystám se.) Reakce jsou rozporuplné - někdo nedokáže pochopit, že odpustila - ona ale v knížce píše, že jí to vlastně strašně moc pomohlo... těším se, až se na dokument podívám.
Prožívala jsem u této knížky velký smutek, ale opět pocítila vděčnost k životu. Vždycky to tak mám..
I teď si vybavuju místnost plnou fotek v Osvětimi- upřené pohledy vězňů.. v něčích očích byla ještě vidět naděje, v jiných už jen odevzdanost.. v oné místnosti všichni umřeli, většinou během půl roku.. jen málokdo přežil déle než rok.. Na ty jejich pohledy nezapomenu do konce života..
Ano ano, přečtěte si tuto knihu. Pokud máte děti, vezměte je do náručí a obejměte je, buďte šťastní, že žijete tady a teď.
PS: je tu vidět ta nespravedlnost života. Doktor Mengele přežil, utekl a v klidu dožil..a podle mě neměl absolutně žádné výčitky.. snad aspoň po smrti je nějaká spravedlnost , protože dle mého v tomhle naše světě není - i když to zní dost depresivně, myslím si to..

bara9550
bara9550
19.07.2017 5 z 5

Silný příběh vyprávějící o pravdách experimentů na dětech v Osvětimi.
kniha je doplněná vysvětlivkami a na jejím konci i fotkami.
Z fotek mě mrazilo na zádech.
Doporučuji, pokud čtete rádi knihy s podobnou temarikou.

Scatnach
Scatnach
18.07.2017 5 z 5

Tuto tématiku vyhledávám již delší dobu a na tuto knížku jsem se těšila. Dostala jsem ji k Vánocům a ještě pod stromečkem jsem ji zhltla. Je tenoučká a čte se rychle. Velmi mě zaujala a určitě mohu jen a jen doporučit. Na tuto kapitolu by mnohé oběti rády zapomněly, ale je důležité abychom my ostatní ji měli na paměti a ani další generace nezapomněli na osudy, kteří měli méně štěstí než my nyní...

myelka
myelka
16.07.2017 5 z 5

Hrůza a krása v jednom, nepopsatelné. V Izraeli jsme byla, celá kniha se mi pojí s fotkami v Muzeu holokaustu...husí kůže do poslední stránky.