Děti, které přežily Mengeleho

Děti, které přežily Mengeleho https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245839/bmid_deti-ktere-prezily-mengeleho-dIl-245839.jpg 4 624 172

Evě Mozes bylo deset let, když byla se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry byli posláni do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral coby pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti – Dr. Josef Mengele. Dívky byly podrobeny sadistickým medicínským experimentům a musely každodenně bojovat o svůj život. V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Eva byla například vystavena infekci, u níž Mengele věřil, že bude smrtelná, a bude pak moci provést pitvu i na Miriam, která měla sloužit jako „srovnávací vzorek“. Přežila – a dodnes neví, jaké onemocnění to bylo. Po osvobození tábora sestry založily skupinu, která podporovala bývalé oběti Mengeleho experimentů.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Grada

Surviving the Angel of Death , 2009

Sova15
04.02.2024 4 z 5

Nevím, proč si v deštivé nehezké zimě vybírám takovéto knihy. Dnes všichni trpíme, máme deprese.... Ale co měli říkat za války židi? Ani jeden den bych nechtěla prožívat, to co museli vytrpět.

simca9342
02.07.2023 5 z 5

Přečtená před lety.
Silný příběh, ale to bych mohla říct o každém takovém, protože ten kdo přežil tu hrůzu ať už první nebo druhé světové války silný a otrkaný fakt byl a ne tím, co stihl viděl , ale tím, že to trauma ze sebe nakonec dostal a k tomu se ještě rozhodl napsat knihu.
Takový je i případ sester- Evy a Miriam.
Pokusy na dvojčatech , které dělal "vyhlášený dr." Mengele čekala také je . Byla dvojčata a ta po bolestivých pokusech bez narkózy nebo různých anestetik většinou nepřežila. To málem stalo život i Miriam, kdy sestry ležely vedle sebe a nebýt Evy tak se Miriam nedožila konce války. Rána se naštěstí dožily obě.
Eva ve spolupráci s autorkou a editorkou příběh sepsala a přidala se svým souhlasem fotografie jak z rodinného archivu tak zmapované okolí všech táborů.
Eva byla snad jedna z těch, co po válce dokazal udělal něco nad čím by ještě dnes mnoho lidí přemýšlelo. Ale o tom v jiné recenzi.

bamba
03.04.2023 5 z 5

Ja som naopak veľmi rada, že "pokusom" na deťoch je v tejto knihe venovaná menšia časť. Myslím, že aj toto stačí na to, aby si človek mohol spraviť obraz o druhom "človeku" a čoho všetkého je schopný. Ocenila som opisy Rumunska, a najmä aký bol návrat domov.

Zorka
19.02.2023 4 z 5

Čekala jsem, že se kniha bude více věnovat dětským osudům, pokusům, že přinese trochu jiné informace, které ostatní knihy tak podrobně nezachytily. To bohužel tak úplně nesplnila. I tak je to ale další cenné svědectví o hrůzách války a za přečtení kniha rozhodně stojí.

doffydee
24.01.2023 3 z 5

Knihu jsem přečetla do hodiny a půl - na jeden nádech. Je čtivá a vtáhne Vás.
Musím souhlasit s valnou většinou - přijde mi jakoby to někdo chtěl mít rychle za sebou :(
Čekala jsem více detailu ohledně experimentů a celkově životě v táboře. Každopádně jak říká moje babička - děti hodně zlých věcích vytěsní. - tím samozřejmě nechci zlehčovat situaci a minulost.

ToVy
17.01.2023 2 z 5

Ač jsem se zařekl, že s touto tématikou už jsem toho přečetl dost (Porodní sestra, Galdiatoři, Tatér, Fotograf...) a nic víc číst už nechci, řekl jsem si, že ještě zkusím přečíst něco o Mengelem a tuto knihu jsem zvolil jako první z těch, které mají v názvu Mengeleho a musím říct, že jsem dost zklamaný. Určitě je silný příběh a nijak nechci zlehčovat obsahově, čeho se týká, ale kniha mi příjde jakoby rychle rychle ať už je to napsané. Opravdu nechci nijak zlehčovat obsah, ale pár stránek, co bylo před Osvětimí, pár stránek o ročním pobytu v Osvětimi, jako kdyby to proběhlo jen tak mimochodem a život po Osvětimi. Čekal jsem více do hloubky a trošku více o Mengelem, než jen že tam byl a jak se před ním všichni třásli. Ještě jednou nijak nechci nijak zlehčovat toto téma, ale tak kniha je prostě odbytá.

Hanncha
13.06.2022 5 z 5

Čtivý a silný příběh. Můžu jedině doporučit.

lucie51997
26.02.2022 5 z 5

Na této knížce jsem začínala uchvátilo mně to

Janinka1412
23.11.2021 4 z 5

Byla jsem z knihy zklamaná. Kniha je zajímavá,ale....věty málo rozvinuté,málo popisů a nemohla jsem se zbavit dojmu,že jako dítě nemohla uvažovat jako dospělí člověk.Myslím si,že kdyby pomohl sepsat její paměti jiný spisovatel (ka),tak by kniha byla zajímavá a člověk by se dozvěděl mnohem víc. Bylo to dost strohé a rychlé..i přesto knihu doporučuji,ale ubrat z hodnocení nejvyššího musím.

SladkaK
22.11.2021 2 z 5

Název je zavádějící. Očekávala jsem delší a detailnější část o pokusech Josefa Mengele. Eva se jí věnovala krátce, jakoby to chtěla mít co nejrychleji za sebou. Zbylých 99 % knihy byla zpověď o životě před a po.

JulinkaLerari
26.09.2021 5 z 5

Knihu určitě doporučuji, podobné příběhy by měly být povinnou četbou na základních školách druhého stupně.

lucifess
25.08.2021 5 z 5

Přečteno v jednom dni. Knih na toto téma mám za sebou již hodně, toto je pro mě první psaná trochu jinak - očima jedenáctileté dívky. Z faktického hlediska jsem se toho moc nového nedozvěděla, již jsem toho přečetla opravdu mnoho, ale kniha byla velmi zajímavá a rozhodně doporučuji k přečtení. Obdivuji sílu Evy a Miriam, ve věku 11 let takto bojovat o život!

Katka2382
03.08.2021 5 z 5

Moc pěkný a čtivě napsaný příběh lidské odvahy,vnitřní síly,lidskosti a naděje.
Nehodnotím jak je kniha napsaná,mě se líbila a četla se mi dobře.A rozhodně mi nepřijde že by to bylo nějak odfláknuté nebo ploché,jak se tu sem tam píše.
Přečetla jsem ji na jeden zátah.

Anavi8912
02.07.2021 5 z 5

Je to autentický příběh, založený na vzpomínkách ženy, která se svoji sestrou pŕežila hrůzy koncentračního tábora a experimenty doktora Mengeleho, prováděné na židovských dvojčatech.

Gweny
12.06.2021

"Nikdy a v žádném případě se nevzdávejte. Vždy je možné přežít a naplnit své sny." (s.193)

Další z knih, která vypovídá o tom, čím si museli projít věznění lidé v koncentračních táborech. Příběh Evy Kor Mozes je plný nesmírné síly a odhodlání přežít za všemožných okolností. Přežít nejen sama, ale i se svou druhou polovinou, sestrou Miriam.
Příběh je pravda velmi zhuštěný, ubíhá rychle a detailů člověk moc nepozná. Ale chce je vůbec poznat?! Myslím, že pro představu tahle kniha dostatečně stačí.
Člověk musí mít na přečtení podobných knih náladu. Jedině pak je možné jej zvládnout s minimem slz v očích. U mě se slzy dostavily, ale až na samotném konci knihy při prohlížení fotografií. Fotografii těch, co přežili, i těch, kteří neměli to štěstí (opravdu štěstí?!) a nevrátili se domů.
Smekám klobouk před desetiletým děvčátkem, které dokázalo zachránit hned dva životy v tak nehostinném prostředí, které vyrostlo v okouzlující ženu, dalo život dvěma dětem, založilo nadaci a aktivně se podílelo na osvětě lidí.

A stejně jako u ostatních knih s podobnou tématikou, ani u této nehodnotím počtem hvězd. Toto se hodnotit prostě nedá. A když už bych hodnotit měla, co mám hodnotit? Skladbu textu, linii příběhu, smysluplnost souvětí? Vždyť je to jen prkotina...

PrinceznaAnna23
05.06.2021 5 z 5

Upřímně už jsem četla spoustu knih z tohoto prostředí, ale velice jsem ocenila, že kniha je psaná tak trochu jinak. Dozvěděla jsem se v ní i spoustu nových informací. Velice knihu doporučuji.

saryk93
01.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Je pravda, že jsem čekala, že kniha bude obsahovat víc faktů o experimentech, ale na druhou stranu co čekat, když to je psáno z pohledu jedenáctileté dívky, která se všechny podrobnosti dozvěděla až s odstupem času. Jinak mě ale kniha hodně bavila, zhltla jsem ji prakticky jedním dechem. Bonusem byly dobové fotografie, které dodaly celému příběhu nádech autentičnosti.

Nikola086
24.05.2021 4 z 5

Kratší příběh, který odhaluje ta nejhorší tajemství odehrávající se za holocaustu. Příběh mě nadchl, protože se jedná o přímé svědectví nejen z Osvětimi. Překvapilo mě osvobození tábora, které popisovala, to jsem vůbec nečekala.

EliškaFr
18.03.2021 3 z 5

(SPOILER) No, popravdě...
Na tuto knihu jsem se těšila dost a nemohla se dočkat až se začtu do silného příběhu dvojčat, které prošli experimenty doktora Mengeleho.
Ať to zní jakkoliv, tematika II. Světové války mě celkově přitahuje a Mengele je jedna z těch osobností, která k této přitažlivosti dost přispívá.
Říkala jsem si, že zase aspoň trochu odkryji další zvrácenosti, které se v té době odehrávaly. No...
Přišlo zklamání.
Možná to je tím, že se o tuto tematiku zajímám více a tím pádem mě už tolik nemá co překvapit, ale i přesto, že vezmu tuto skutečnost v potaz, tak hodnotím knihu jako průměr.
Četla se dobře, žádná složitost, ale nadšení, které jsem očekávala, nepřicházelo.
Příběh přitom nebyl špatný. Postupně nás seznamuje s tím jak gradoval útlak židů, dokážeme se docela dobře vcítit do role malé holky, která si žije krásný dětský nevinný život, užívá si a najednou se ji v rodném místě žije hůře a hůře. Nedokáže pochopit proč přesně se to děje a proč jsou nakonec nuceni aspoň k pokusu o útěk z vlastního domova... Popisuje žití, dá-li se to tak nazvat, ve vyhlazovacím táboře a setkání se slavným doktorem. Kdo ale čeká určité pikantnosti ohledně Mengeleho a přímo experimentů, bude zklamán stejně jako já. Co se týče lékařských zákroku a pokusů, tak se dozvíte spíše obecnější skutečnosti, které snad každý, aspoň trochu touto tematikou políbený, zná.
Na celé knize mě nejvíce vlastně zaujal konec, který popisuje skutečnost, že ani po návratu domů nenalezli klid a mír na který tak čekali a ke kterému se protrpěli. A rozhodnou se emigrovat do dnešní Izraele.

Když to shrnu - pro čtenáře, kteří jdou radši do hloubky a tematiku už více znají, je to spíš taková oddechovka, která neublíží, ale asi ani nijak nenadchne. Pro někoho, kdo ale má radši mírnější podání faktů, to může být milá kniha se silným příběhem dvojčat co se jen tak nevzdávají.

marina4088
22.02.2021 4 z 5

Ze začátku slibně začínající kniha (ve smyslu vykreslení tématu a skutečnosti). Je nám postupně ukazováno, jak se lidi přestávali chovat lidmi, postupné znechucení Židů, to, jak se k vám cizí lidé i ti, kteří jste považovali za přátele otočili zády. Rychle zjišťujeme i jak dopadl zbytek její rodiny. Celé to bylo z pohledu desetileté Evy, která jako jedna z mnoha dvojčat musela v táboře prožít muka a jestli to tak lze nazvat, byla společně se svým dvojčetem jedna z těch šťastných, které Mengeleho pokusy přežila. Kniha byla čtivá, hezky napsána, ale dle mého ji něco chybělo. Knih na toto téma nejspíš nikdy nebude dost, ale z tohohle příběhu jsem se asi nedozvěděla nic nového, ale i přes to se jsem rada, že jsem knihu přečetla a dozvěděla se i o jejich životě po a nějaké fotky, které byly taky velké plus.