Děti deště

Děti deště https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411722/bmid_deti-deste-30O-411722.png 4 20 5

Celou sbírku Marty Jirousové Veselé provází duchovní rozměr, jenž je hlavním znakem její poezie. Proto tu nalezneme třeba básně o pevnosti víry a odhodlání, o lidské citlivosti, vnímání či o naději. Dále následují i lyrické, zpěvné kadence o lásce a odříkání, o osamělosti či naopak naplněném vztahu, ve kterém ještě "nejsou naše srdce mdlá" a proto se "ještě pořád... milujeme". Jirousová popisuje i existenční jistoty, jejichž pevným pilířem jsou harmonické partnerské a rodinné vztahy. Přes přitakání životu, procházející celým cyklem, lze však někdy vycítit i ostny smutku a bolesti. Třeba tehdy, když autorka volá do nebe zesnulému otci a dostává vyrozumění o tom, že "volaný účastník není dostupný." Nebo při adventním rozjímání, v němž splývá s "pokorou země", či při modlitbě, kdy prosí o odpuštění za to, "co ve své pýše / zavinily / kroky naše / a jazyky / srpy / kladiva / svastiky".... celý text

Pebra
01.12.2021 5 z 5

Obdivuju všechny, kdo jsou schopní psát poezii. Při čtení sbírky Děti deště jsem je doopravdy viděla. Dobré je to!

milary
15.11.2021 3 z 5

S verši jsem to v dávném "tehdy" nevzdala (i když bylo bolestně zřejmé, že ze mne "mladá nadějná básnířka" opravdu nebude :)).
Poezii jsem zato čítávala hlava nehlava; dobrou, špatnou, tendenční, zakázanou, začátečnickou i mistrovskou. Je to podobné, jako s vínem; k jakémus takémus vhledu se člověk musí propracovat, a ani pak není jistota, že právě jemu obecně ceněné zachutná.

Mně ulpívají na jazyku jiné chutě, ze sbírky Děti deště mě oslovilo máloco (jistěže nemluvím o tématech).
Ale jako mám ráda některé z básní Ivana Martina Jirouse a některé míjím bez emocí, tak je určitě na místě otevřít ještě další ze sbírek autorky, třeba Procházku s andělem, a...

twigxi
14.11.2021 3 z 5

Pekna basnicka sbirka.

Ronnie68
23.03.2020 4 z 5

Sbírka básní, která je rozdělena na 7 částí. Autorka se v ní snaží vypsat ze ztráty svého táty. Pocitově je hodně smutně laděná. Ve čtvrté části knihy jsou básně vždy věnovány někomu jinému.

triatlet
02.01.2014 5 z 5

Autorka se vyrovnává ve verších se smrtí otce, v některých verších (Potkánek) navazuje na ruralisty typu B. Reynka.
Především verši prostupuje oddanost víře, ale i dětem.
"Modlitba"
Uzdrav nás žárem