Dětem

Dětem https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164221/bmid_detem-yij-164221.PNG 4 26 7

Prosté verše, které básník zpívá "do usínání dětí" a jimiž se vžívá do originálního dětského světa, kde myš je probuzená hlína, ryba hastrmaní lžička, zamrzlé sklo je zabaleno do větviček, aby mu nebylo zima, vyprávějí dětem o kosu, který si zavazoval na trávníku tkaničku-žížalu, o jaru, o návratu vlaštovek, o kohoutu, který snáší kraslice, o vrabcích darmojedech, žijících z cizí práce, o paviánech, o "milosrdné zemi Africe" kde se "děcka nemyjí a nečesají", o datlovi, který proklepává les, o hrdličce, přivázané ke kolébce Ježíškově. Pro čtenáře od 9 let. (4. vydání, v Albatrosu 3. vydání. Posléze vycházelo pod názvem Před usnutím) 13-286-KMČ-86... celý text

Pavlína197
14.12.2022 5 z 5

To Vám je tak milá knížka! Já vím, můj pohled je zkreslený vzpomínkami na dětství. Ale o ty emoce přece jde. Našla jsem tu dokonce básničku, kterou jsem asi ve druhé třídě recitovala maminkám k MDŽ, tu o jaru. No, není hezká? A ty ilustrace!

Tyyynab
28.10.2021 2 z 5

Dost náročné i pro dospělé, natož pro děti...

Shashlick
22.05.2021 2 z 5

Na dětskou knihu poměrně dost složité verše.

Knihomura
16.04.2020 5 z 5

Ilustrace klasika - pan Janeček. Básničky - např. "Před usnutím I" - o kosovi, co si zavazoval tkaničku - si pamatuji.... ani nechci napsat jak dlouho :-D

prazskanaplava
09.10.2018 3 z 5

6/10 Za úžasné ilustrace Oty Janečka bych nejraději dala plný počet, ale samotné říkanky pro děti na mě bohužel působí už poněkud zastarale. Ve srovnání s Hrubínem, na kterém jsem vyrůstala já, se mi některé básničky dokonce zdají až vysloveně nepovedené. Raději Halase pro dospělé.

„Vidíš ten šípek? Růženka pod ním spí.
Kdo není hodný, ji ale nevidí!

A proč nebyl šípek hodný?

No, podívej se, jistě si s nožem hrál,
až do krve se nešika pořezal.“

(SNDK, 1954)

taMira
27.05.2013 5 z 5

"Když probudí se hlína, je to myš
je-li sklu zima, zaroste větvičkama..."
Krásné básničky. A zdaleka ne jen pro děti, okouzlí určitě všechny - svými nápady, něžností i vtipem.

Sceptre
20.05.2012 5 z 5

Pro mne nejkrásnější básničky pro děti. Dodnes z ní vybíráme, když děti potřebují do školy básničku.