Dcera svrženého krále

Dcera svrženého krále https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210352/bmid_detektivove-z-tawcesteru-dcera-svrz-DS0-210352.jpg 3 33 12

Detektivové z Tawcesteru série

Anglický spisovatel Simon Brett se u nás proslavil zejména „prevítovskou“ sérií (Prevítem snadno a rychle), v Anglii je ale známější jako autor detektivek. Vytvořil čtyři série klasických detektivních příběhů vyznačujících se výstředními charaktery postav, náhlými zvraty a nebývalým humorem. Dvojčata Blottova jsou prvním dílem Brettovy nejnovější detektivní série. Děj se odehrává na začátku 20. století a detektivní zápletky v nich řeší dvojice aristokratických sourozenců Blotto a Twinks. Za celoživotní přínos detektivnímu žánru obdržel Brett v roce 2014 prestižní ocenění Diamantová dýka.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Humor

Vydáno: , XYZ (ČR)

Blotto, Twinks and the Ex-King's Daughter , 2009

mia.com
18.01.2024 2 z 5

Na knizku jsem narazila v knihovne a zalibila se mi, tak jsem zkusila. Jakoze satira to je pekna, pribeh takovy pohadkovy, postavy fajn a je opravdu videt, jak si to cele ze sebe dela legraci. Bylo to asi ale az prilis padle na hlavu a neznam original, ale ty prupovidky a oznaceni jako "ty muj stary ananase" a podobne, mi tam teda vubec nesedely. Netusim, jestli si pujcim i dalsi dily. Mozna casem.

FejKýý
22.08.2023 3 z 5

Konečně po dvou a půl letech, jsem si na knihu našla čas a dočetla ji. Druhý díl mě bavil více než tenhle první. Možná je to i tím, že jsem ho četla tak 4 roky zpět a sedlo mi to víc. Příběhy jsou naštěstí krátké, ale i tak jsem se pár desítek stran docela nudila. Posledních 50 stran však už bylo lepších a ke konci jsem se dost i nasmála. Twinks byla zase boží a Blotto? No Blotto opět takový hlupáček. Zbylé tři díly dojedu. Jak jsem psala, jsou krátké a občas se člověk u téhle humorné detektivky i zasměje. 2,5*

jozka_II
12.12.2021

Naprosto netusim, jestli se nekdy potkali panove Doyle a Leacock. Pokud ano a po premire brandy by se rozhodli, ze spolu neco napisi, vypadalo by to nejspis jako tahle knizka. Kdyz to neberete vazne, docela to ujde. Ja doufam, ze to byl autoruv zamer.

paníŠ
30.01.2021 2 z 5

Sérii Prevít jsem kdysi zhltla jedním dechem. Tahle kniha mě opravdu zklamala. Tento styl psaní a humoru mi nesedl.

laepus
02.01.2021 3 z 5

Dávám tři a přiznávám, že asi trošku přehodnocuji. Byla to taková naivní slátaninka, kterou si dovedu spíše představit jako nějakou trapnou televizní Zelenkovu inscenaci s Bohdalkou a jejich partou. Když si takovou inscenaci pustíte jako zvukovou kulisu k návštěvě a jídlu nebo si připravíte kupu košil k žehlení, pak se dá vydržet.
Na mě to v knižní podobě působilo, jako by autor ani pořádně nevěděl, co píše - jestli humoristický román nebo detektivku nebo parodii na anglickou šlechtu nebo cokoli jiného nebo všechno najednou... Chvílemi jsem se i pousmál, ale že bych byl napnutý nebo se smál na celé kolo, to fakt ne.
Nicméně ještě jeden díl mám koupený někde v akci, tak tomu dám jeden den šanci a uvidíme, třeba se to rozjede. Nějaký potenciál tam přece jen být může, protože přece jen Brettův prevít je geniální, tak snad se k tomu přiblížíme i tady.

JanaK00
21.07.2020 1 z 5

V knize bylo pár hezkých glos, které mě pobavily. Kniha se četla poměrně slušně, ale ke konci už jsem využívala rychločtení, už jsem to chtěla dočíst. Knížka půjde do světa.

soukroma
27.06.2020 3 z 5

"Je mi strašně trapné tě s tím obtěžovat, matko, ale obávám se, že v knihovně je mrtvola."
"Teď opravdu ne, Blotto, máme hosty," odvětila vévodkyně vdova z Tawcesteru, aby vzápětí - nevzrušena - odplula na vlnách dokonalé výchovy, parfému a jemného saténu pryč od svého potomka a mohla se naplno věnovat roli dokonalé hostitelky.
......
No, uznejte, že takováhle úvodní slova slibují neskutečně neskutečné (nebo obráceně) veselé a myšlení nevyžadující čtení, za předpokladu zdravé bránice.
Blbinka, ale naneštěstí se ze slibné taškařice stává postupně opravdu trotlovina. Asi mi prostě vadila ta nepovedená satira královské Středoevropy (a Zakarpáthie), s divnými zvyky, jazyky, jmény (především Vlatislav) - ani aristokratický ňouma Blotto to svými zřídkavými myšlenkami a v té souvislosti nepromyšlenými činy nemohl vylepšit. (Domnívám se, že autor musel zažít něco nepříjemného v našich končinách, nejspíš ho okradli taxikáři, hotelová sebranka a číšníci, nebo absolvoval apendicitidu se vším všudy - od bolesti po nemocnici, nebo musel řešit nějakou nepříjemnost na policii a s pojišťovnou, nebo lépe všechno dohromady...). Naproti tomu, zžíravě satirický pohled na britskou aristokracii byl samozřejmě naprosto v pořádku.
Slibný a chutný začátek s nezajímavým středem a úpadkovým až nepříjemným koncem, prošpikovaný násilně nepovedenými "přeřeky" Středoevropanů v angličtině. 55% (Pozdější Gangsterova milenka pro změnu z Ameriky se mi líbila o poznání víc.)

A přitom na začátku bylo tolik bonmotů až mouder:

"Vévodové z Tawcesteru (čti: tejstru) měli ke knihám vždy velkou úctu - ovšem za předpokladu, že je nemuseli číst."

"Za půl hodiny se dá stihnout velký kus práce. I výchova většiny dětí podle mě nevyžaduje více času než půlhodinu." Půl hodiny času si zasluhovaly věci, na které vévodkyně vdova vzpomínala jen s odporem.

Naias
03.01.2018 3 z 5

Paródia, satira o nafúkaných Angličanoch pevne presvedčených o svojej nadradenosti a ľutujúcich cudzincov, totálne zadubených policajtoch, extra bystrej aristokratickej súkromnej vyšetrovateľke, hovoriacej plynne jazykom, v ktorom nikdy neprečítala jedinú knihu... vcelku to bolo vtipné, hoci časom bolo toho vtipu priveľa a ani ako detektívka to nebolo nič extra.

Ignis
25.04.2016 3 z 5

Ze začátku mi trochu trvalo než jsem se začetla, ale pak mě to docela chytlo. Sice byl na mě Blotto moc tupý, ale občas to zase bylo vtipné.

kristyna2349
08.10.2015 2 z 5

Přečetla jsem ji nakonec celou, ale čekala jsem něco trochu jiného, asi trošku realističtějšího. Rozhodně už si další knihu z této série nepořídím.

Pavlusa007
17.08.2015 2 z 5

Tak já nevím. Asi moc anglického humoru či co. Detektivka bídná a ještě ke všemu jsem pořád měla pocit, že bych se měla za břicho popadat a nějak mi to nešlo.

jasmína
12.05.2015 2 z 5

Bohužel jsem se nezačetla, nějak mi to nešlo, těšila jsem se, že se to více rozjede, ale je to spíš pro milovníky hodně klidných nevšedních detektivek.