Případ pro exorcistu

Případ pro exorcistu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106618/bmid_pripad-pro-exorcistu-LHu-106618.png 4 320 88

Komisařka Marie Výrová, protagonistka detektivního příběhu Michala Sýkory, řeší velmi neobvyklý případ. Ve Štěpánově, vesnici nedaleko Olomouce, je v kostele na oltáři nalezeno tělo mrtvé dívky. Je do vraždy zapleten místní kněz, stala se mrtvá obětí nepovedeného exorcismu? Stopy nečekaně vedou do prostředí olomoucké univerzity. Případ se komplikuje a přibývají další mrtví. Detektivní román je postaven na detailní znalosti prostředí hanáckého venkova, univerzitního života i pravidel detektivního žánru. Komisařka Výrová, která k tomu, aby mohla přemýšlet o případu, potřebuje poslouchat Boba Dylana, i další členové jejího týmu Martin Edelweiss a Kristýna Horová, jsou postavy napsané s vtipem a smyslem pro psychologickou věrohodnost. -- zdroj: pitaval.cz --... celý text

trudoš
02.06.2017 3 z 5

Přestože se Michal Sýkora pokouší vyzdvihnout českou detektivku na úroveň anglické školy, stejně nakonec skončí u obyčejné vesnické zabíjačky, jíž by režisér Zdeněk Troška jistě nepohrdl. Sice velmi slušně funguje ve stylistické rovině, ale všechna ta práce, kterou si dal s vykreslením atraktivních hrdinů, přichází vniveč, když jim opomene vložit do vínku nějaké detekční schopnosti.
Podobně dopadla i zápletka. Rozjezd je slibný, jenže s postupujícím vývojem událostí zjišťujete, že ústřední motiv byl zapomenut a najednou se hraje úplně jiná melodie. Což by nevadilo, kdyby to mělo jiný účel, než záměrně svést čtenáře ze stopy pomocí cukrátek a pak jen nechat o suché kůrce. Najednou selhávají jak motivace zločinců, jejichž brutalita se ukazuje jako samoúčelná, tak i základní vyšetřovací postupy na místě činu, které mimoděk shazují policejní práci na úroveň party z Klubu tygrů. A tak jen tajně doufám, že to všechno byla sofistikovaná intelektuální recese a v příští knize se autor polepší.

pavčape
26.02.2017 4 z 5

Detektivní příběhy mám ráda a nejraději čtu ty české. Michala Sýkoru jsem objevila nedávno a nelituju. Píše příběhy z prostředí Hané, okolí Olomouce, což je můj rodný kraj, nedaleko bydlím. Proto pro mě knížka byla o to atraktivnější. Dříve než jsem četla knihu, jsem viděla televizní zpracování této detektivky, ale vůbec mi to při četbě nepřekáželo. Do postav příběhu mi přesně zapadal hlas i vizáž představitelky Velké Sovy , představitele Edelwaisse, kterého tuším v televizi přejmenovali na Mráze, nešťastné Kristýnky i Viktora Vitouše .
Chystám se číst další knižku Ještě není konec, která má dle čtenářů ještě lepší hodnocení, tak jsem velmi zvědavá a těším se...

Modrina
10.01.2017 5 z 5

Mně se tenhle příběh hodně líbil. Připadá mi, že postavy jsou velmi uvěřitelné. Pravda, představuji si je jinak, než režisér filmové verze (jejíž existence mi - nemáme televizi - byla až do přečtení zdejších komentářů utajena, obsazení jsem si ze zvědavosti našla), ale to asi není divné. Začetla jsem se rychle a vůbec se mi od knížky nechtělo. Takže já dávám plný počet. :)

Joges
30.12.2016 3 z 5

Opět velmi dobrý autorský styl, detektivní příběh z českého prostředí, atraktivní postavy, časté zápletky a dávka napětí, takže knihu jen chválím. Četbě uškodila snad jen ta maličkost, že jsem už dříve viděl stejnojmenný seriál. Víc se mi líbilo třetí pokračování Ještě není konec.

mrkvivit
21.11.2016 4 z 5

Jelikož jsem bývalým studentem UP, potažmo přímo posluchačem přednášek a seminářů páně Sýkory, zvědavost mi nedala a knihu jsem si zakoupil už pro připomenutí důvěrně známého prostředí olomoucka. Musím říct, že se detektivka panu učiteli povedla, přečetl jsem ji jedním dechem (možná dvěma dechy) a dobře se bavil. Docela mě bavilo hledat charakteristické autorovy vtípky a odbočky. Je to řemeslně velmi dobře odvedená práce a vcelku se nelze divit, že záhy došlo i televiznímu zpracování, protože i téma je neobvyklé, dalo by se říci šokantní.

irefir
15.07.2016 4 z 5

Kniha se mi četla moc dobře, hned po přečtení jsem si pustila i seriálové zpracování, ale kniha je kniha:) Určitě si přečtu i další autorova díla.

MMacicekk
01.07.2016 5 z 5

Opravdu hodně povedená česká detektivka, kterou přečtete jedním dechem a ani na chvilku se u ní nebudete nudit.

Ifik89
28.05.2016 5 z 5

Na rozdíl od filmového zpracování kniha stála za to.

Majdule
21.02.2016 3 z 5

Zápletka téhle detektivky je postavená velmi důmyslně, přes určitou stylistickou neohrabanost se mu podařilo vybudovat věrohodné postavy a prostředí. A přestože poměrně často využívá klišé a pracuje s předsudky, vytvořil nakonec i živoucí scénu. Největší problém tak mám s rozuzlením, kde se najednou objevují prvky do té doby neznámé, stejně jako okolnosti, které k odhalení vedou. Takové plýtvání stopami a náznaky a zkratka a vyřešeno. Přesto se jedná o velmi slušnou českou detektivu (70 %).

IlonaIlona
21.04.2015 3 z 5

Četla jsem to dřív, než jsem viděla seriál. Podle mě příliš tlačí na pilu a snaží se dokázat, že píše jinak a líp. Jsou tam originální pasáže, lidi mluví nářečím, ale já beru detektivky jako odpočinkové čtení a opak realismu. Čte se to poměrně dobře (až na to nářečí, slang atd.), ale protože autor o sobě prohlašuje, že má rád anglické klasické detektivky, čekala jsem něco v tom duchu. Nebylo to komplikované ani zamotané. Je to dobře napsaná obyčejná krimi o vyšetřování. Překvapení se nekonalo.

Jihorka
30.03.2015 4 z 5

Nedalo mi to a po shlédnutí seriálu jsem se dala do poslouchání audionahrávky čtené knihy. Zaujal mě autor předlohy i lokace. Musím říct, že kniha je mnohem lepší, byť ani seriál mne nezklamal. Klasická česká (moravská ;)...) a velmi dobrá detektivka - bez zbytečně heroických fyzických i mentálních výkonů hlavních hradinů příčících se lidskému poznání, logice i fyzikálním zákonům. Hlavní hrdinové z řad detektivů mi byli velmi sympatičtí.

Selinute
17.02.2015 4 z 5

Na české poměry - velmi dobrá detektivka. Byla jsem mile překvapena a vůbec jsem nečekala, že mě až tak zaujme. Jen ta písmenka kdyby byla vetší.

ritz
09.02.2015 4 z 5

Kniha zajímavá, občas se mi zdála zdlouhavá, ale konec byl super...

efka.saf
29.12.2014 5 z 5

Tato kniha pro mě byla velice příjemným překvapením, u kterého jsem se královsky bavila. Ne že bych při četbě objevila nějaké bránici-drtící vtipné pasáže, ale spíš oceňuji knihu jako dobře fungující celek.
Že něco takového existuje jsem věděla od kamarádky už dřív, ale k bližšímu seznámení došlo až ve filmovém sále UP v Olomouci, kde se konala předpremiéra prvního dílu filmové trilogie, která byla natočena podle Sýkorovy knihy. Byť pražácké pojetí Moravy bylo opět totálně mimo, celkově mě příběh zaujal a po skončení prvního dílů a následné besedě s autorem jsem se odebrala ke vstupu do sálu a jeden výtisk si zakoupila :).
Knihu jsem přečetla jedním dechem a odkládala ji s velice příjemným pocitem na duši. Podle mě autor napsal to, o co se snažil. Klasickou a poctivou detektivku, kde je odhalení a vypátrání vraha výsledkem skutečně poctivé detektivní práce. Detektivové jsou podáni jako normální lidé se všemi svými slabůstkami, a když už se tam objevila nějaká ta dramatická akce, byli jsme svědky i malé dušičky v těle začínající policajtky, což tak typické v současných thrillerech a krimi nebývá. Příběh - dle mého - odsýpal pěkně plynule, nikde moc neklopýtal, netáhl se jako nosní sekrety a nakonec vyústil do velmi zajímavé pointy. Už se těším, až si přečtu Modré stíny a doufám, že "takovýchto" detektivek napíše autor povícero. 95%

kirkous
03.09.2014 4 z 5

Příjemné překvapení se vyklubalo z letní dovolenkové četby. Pravda, k četbě mě namotivovalo (podobně jako i jiné čtenáře) umístění detektivky, zklamán jsem však nebyl, zvláště když to srovnám s pseudointelektuálními detektivkami hýřícími temnými silami nebo tajemnými spiknutími na podkladu rádoby znalosti historicko-filosoficko-náboženského podkladu, ke kterými by titul mohl navádět. Nic takového se však nekonalo. Osvěžující byly i zjevně autorovy názory na hudbu a především hudební texty.

blondajk
17.08.2014 4 z 5

Hezká česká detektivka, známé prostředí dělá z knihy lákadlo k přečtení. Musíme se odprostit od skutečnosti, že hlavní postava se jmenuje Marie Výrová, haha :) Knize ovšem odebírá plusové body neskutečné množství hrubek! Co je moc, to je moc.

Keddie
10.06.2014 5 z 5

Musím říct, že tenhle typ detektivky mám moc rád. Navíc jsou reálie a prostředí románu mě důvěrně známé. To vše dohromady pak vytváří dle mého jednu z nejlepších českých detektivek, které jsem v poslední době četl.

Toňula
11.04.2014

Byla jsem opravdu zvědavá na knihu autora,se kterým jsem kdysi navštěvovala stejné přednášky a musím přiznat,že zklamaná jsem nebyla. Když pominu pár chyb v textu, příběh byl čtivý, kromě detektivní linie tu byly zapracovány i životní příběhy hlavních postav, celkem dobře vyjádřeny jejich osobní pocity a v neposlední řadě také prostředí, kde se děj odehrával a které dobře znám. Určitě si přečtu i jeho další.

Marie F.
19.02.2014 2 z 5

Průměrné čtení, občas jsem se pobavila. Ale ty hrubky?

Orange Bleu
17.12.2013 4 z 5

Kýho výra, tomu říkám znamenitě napsaná detektivka. Inteligentní, svižná, vtipná. Ornitologická! Opeřenci se to na stránkách románu jen hemží: hlavní vyšetřovatelkou je „Velká sova“, jak komisařce Marii Výrové příznačně přezdívají kolegové z kriminálního oddělení, a jedním z hlavních podezřelých pak skutečný ornitolog zabývající se výzkumem kachen. Jako v každé dobré knize s detektivní zápletkou samozřejmě neschází i pár oněch skutečně „pěkných ptáčků“. S postavami vůbec si autor, pan Sýkora, vyhrál; dokonale vystihnout se mu podařilo i svérázný kolorit hanáckého venkova. Radost učiní jak rozplétání subtilních narážek (zavražděná Veronika Štěpánová x vesnice Štěpánov), tak řada zmínek popkulturních (tvorba Boba Dylana, The Exorcism of Emily Rose).

„Kotlíkář s popíkářem si zkrátka nikdy nemohou porozumět, ideologická propast mezi nimi je příliš hluboká.“ (str. 188)

„V případu byly nelogičnosti. Na druhou stranu dobře věděla, že vrazi se naposledy chovali logicky v dobách Agathy Christie a že zločin je mnohdy výsledkem improvizace, která vzniká z chaosu, a nikoliv z přísně logického a systematického sledu příčin a následků.“ (str. 178)