Nejhorší obavy

Nejhorší obavy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428843/bmid_nejhorsi-obavy-7lJ-428843.jpeg 4 181 57

Po čtyřech románech se oblíbená vyšetřovatelka Marie Výrová vrací v souboru obsahujícím tři rozsáhlejší povídky. Po odchodu od policie Marie přijala nabídku přednášet na olomoucké univerzitě praktickou kriminologii. Avšak ani poklidná akademická dráha ji neuchrání před kontaktem se zločinem; znovu tak musí spojit síly s bývalými kolegy při vyšetřováních, která se jí osobně dotýkají. V povídce „Před potopou“ se Marie na popud své studentky Lucie vrátí k devatenáct let staré dopravní nehodě, která možná nehodou nebyla. Zájem o dávno uzavřený případ spustí sled dramatických událostí, při nichž jde jí i Lucii o život. V příběhu „Životní dílo akademika Plíška“ se musí vyrovnat se smrtí přítele zavražděného za okolností, jež silně připomínají klasickou „záhadu zamčeného pokoje“. A titulní povídka „Nejhorší obavy“ zastihne Marii v Jeseníkách, kde si původně plánovala koupit chatu. Namísto toho se zapojí do případu, jehož aktéry jsou zdejší sukničkář a podnikatel, nevěrná manželka lázeňského doktora a svobodná matka — to vše v čase vyhrocené kampaně před volbami starosty. Čtenář tu najde všechno, díky čemu se autorovy romány těší oblibě: sympatickou postavu „Velké Sovy“, napínavé pátrání, věrohodné postavy, zajímavé prostředí, ale i aktuální společenské otázky.... celý text

helenah
31.01.2021 5 z 5

...takové dvě príma milé české detektivky, sympatická Velká Sova, tak akorát napínavé. Třetí povídka...ach jooo. Ale je to u mě za pět (hvězdiček) a těm kdo mají rádi napětí upřímně doporučuji

Alto98
21.01.2021 2 z 5

(SPOILER) Dobrá domácí detektivka, dal bych 4 hvězdy. Realistické prostředí Olomouce a severní Moravy, uvěřitelné postavy. Ale 2 hvězdy dolů za závěr knihy, takový konec do tohoto žánru nepatří. To bylo úplné vybočení jinam, které mne zklamalo a rozladilo. Celou dobu kniha plyne s nadhledem v lehce ironickém tónu a pak toto...

Toňula
11.01.2021 4 z 5

Po delší době příjemné setkání s Marií Výrovou ve třech detektivních povídkách, které jsou stejně jako předchozí romány Michala Sýkory čtivé díky autorově schopnosti plasticky popsat nejen prostředí, ale především různorodost lidských povah. Velká spokojenost.

Moncele
10.12.2020 5 z 5

Jedním z úkolů v čtenářské výzvě na sociální síti bylo přečíst knihu povídek. Původně jsem uvažovala o Krvavém Bronxu, ale jeho anotace mě nějak zvlášť nezaujala, tak jsem sáhla po knize povídek jednoho z uváděných autorů, tj. Michala Sýkory. Navíc jsem si už delší dobu chtěla od něj něco přečíst, protože znám televizní zpracování jeho románů a postava Velké Sovy se mi moc líbila. Nejhorší obavy byly výborné, každá z těch povídek měla zajímavý příběh. Musím se přiznat, že nad povídkou, která dala celé knize název, jsem se zpočátku ušklíbla, protože jedna z hlavních postav mi byla krajně nesympatická, ale naštěstí jsem se hodně spletla... Doporučuji.

ladyka
25.11.2020 5 z 5

Moje první "sýkorovka" a vcelku příjemné překvapení. Čtivé, záživné, první dva povídky takové poklidné nenáročné čtení, zato třetí mě odrovnala! Chytla a nepustila, napětí vydrželo až do konce, na který jen tak nezapomenu. Za tuto skvělou povídku dávám celé knížce plný počet, bez ní by to bylo o jednu hvězdu méně.

argamit
25.10.2020 3 z 5

Celkem solidní kniha povídek. Zase se tu krásně ukazuje, že Sýkora je silný v povazokresbě, a to hlavně různých hajzlíků a vesnických mafiánů, a že mu jdou sociální interakce a dokáže živě vykreslit postkomunistické zahnívající prostředí maloměsta. Na druhou stranu pořád nezvládá to, co si lidé také spojují s detektivkou, aspoň s klasickou detektivkou anglické školy: kombinatorika, správné dávkování indicií, rozuzlení, která jsou překvapivá ale dávají smysl. Příběh u něho většinou není tažen detektivním pátráním, ale charaktery.

Snad nejlíp jsou vidět tyhle klady a zápory autorovy práce, když se postaví vedle sebe druhá a třetí povídka. Druhá povídka je klasická - záhada zamčeného pokoje, což vyžaduje dobrý nápad, promyšlenost, pozornost k sebemenšímu detailu, dobře nadávkované překvapení. Nic z toho se v povídce neobjevuje, řešení je celkem triviální a nezajímavé, cele se to zbytečně vleče a rozhodně nijak neobohacuje tenhle literární podžánr. Třetí povídka na druhou stranu je možná to nejlepší, co autor napsal. A nejspíš je to proto, že se tu opouští jakákoliv hra na detektivku, moc se nepátrá a moc se ani nevypátrá, spíš dostaneme obraz jedné vesnice před volbami a s přibývajícími stránkami je jasné, že se Sýkora rozhodl napsat své nejdepresivnější dílo a zároveň dílo, které je sociálně nejpřímější ve své kritičnosti. Tahle poloha autorovi svědčí.

Mám tohohle autora rád, ale pořád mi není úplně jasné, co ho tak přitahuje na detektivkách. Asi bych si do budoucna přál, aby se ta hra na pátrání upozadila ještě víc - myslím, že autor píše dobré sociální sondy, které mu kazí trochu nešťastné odbočky k detektivnímu žánru.

hs777
25.10.2020 5 z 5

V poslední době mě povídky překvapují. Velkou Sovu mám ráda, tak jsem se pustila i do téhle knihy. První povídka dobrá, druhá ještě lepší a třetí naprosto zastínila obě předchozí ... a ten konec, no prostě bomba.

martineden
20.10.2020 5 z 5

Tři příběhy, ten třetí to je nefalšovaná antická tragédie! Uf!

rodak
09.10.2020 5 z 5

Super,skvělé,nejlepší.Nehorší obavy mám z čekání na další knihy s Marii Výrovou.Fakt mě vzaly i povídky,protože pan Sýkora má dar-vezme vás do příběhu a nemůžete přestat sledovat děj.Všechny tři povídky by vydaly na rozsáhlejší romány,ale já byl velmi spokojený i tak.Už jsem jednou napsal pane Sýkora pište prosím více..A doufám že se knihy chytnou opět nějací filmaři.

Czekanka
27.09.2020 5 z 5

Pěkně se to čte. Je to svižné a napínavé. Je to má první kniha od M. Sýkory a nadchla. I když ten konec... ten ve mně bude dlouho...

postrach
27.09.2020 4 z 5

Prece jenom uz to neni co bylo.Jsou to povidky.Za sebe davam poradi- Nejhorsi obavy,Pred potopou,Zivotni dilo akademika Pliska.Tato povidka je dost kratka.Jako prvni a posledni stranky knihy.Kniha stale ctiva.Autor nezklamal.

pavčape
26.09.2020 5 z 5

Ani povídky s Marií Výrovou, vrchní komisařko v.v. mě nezklamaly. Líbí se mi, že autor poukazuje na minulé případy, které tým detektivů od Nejsvětější Trojice vyšetřoval, vrací se i v nových případech k osobám, které vystupovaly, byť i třeba letmo v minulých dílech... Teď ovšem k povídkám.

PŘED POTOPOU: Marie se podílí na odhalení takřka promlčeného zločinu. Že jde o zločin víme my, čtenáři hned z počátku příběhu, jde jen o to, zda pachatele bude možno odhalit. Bude a ani není tak velkým překvapením.

ŽIVOTNÍ DÍLO AKADEMIKA PLÍŠKA: Taková milá detektivní hříčka, ale fajn

SPOILER!!!
NEJHORŠÍ OBAVY: No tak tohle jsem asi neměla číst. Název přesně vystihuje to, oč nakonec jde. Nejhorší obavy se naplnily. Nešlo knihu odložit, měla jsem pocit, že když přestanu číst, čas, který dětem zbývá, bude ubíhat a já u toho nebudu. Sakra, jak já všechny ty pseudohrdiny, kteří se byť i minimálně na tom jak příběh skončil podíleli, nenávidím. Ne, pane Sýkoro, tohle jste neměl dopustit... Jdu si poplakat

Modrina
15.09.2020 5 z 5

Já jsem detektivková, ale asi trochu dětinská, beru detektivku víceméně jako pohádku. A už u minulé knížky jsem se čím dál víc děsila, že skončí tak, jak by to asi ve skutečnosti skončilo. Ale to, jak skončí Nejhorší obavy, předčilo mé nejhorší obavy... Dávám plný počet hvězd a jdu si číst krtečka.

charlizee
10.09.2020 4 z 5

Marie Výrová popáté a tentokrát v povídkovém kabátě.
Na povídkách mi obecně vadí to, že jen co začnou, tak skončí. To tady neplatí.
Dalším kladem je výrazná odlišnost jednotlivých příběhů.
První povídka, která se z velké části věnovala téměř promlčenému zločinu, mi připomněla můj oblíbený román (téhož autora) Ještě není konec.
U druhé jsem ocenila odlišný postup, díky němuž byl pachatel v podstatě jasný od začátku a čtenář tak spíše společně s vyšetřovateli řešil rekonstrukci události a její dokazování.
A třetí povídka? Tak ta má především FENOMENÁLNÍ závěr. A kdybych to nenapsala verzálkami, musela bych to přídavné jméno napsat dvakrát!

HaHa11
10.09.2020 4 z 5

Shrnula bych to takto - komisařce Výrové & spol. sluší románový žánr více, ale ani tohle nebylo marné čtení. Podrobněji v recenzi.

lubosh
03.09.2020 2 z 5

Už jen výškrabek. Nebo spíš nápady, které se nepodařilo rozpracovat na celý detektivní příběh. Zvlášť druhá povídka je slaboučká.

666
24.08.2020 5 z 5

Michal Sýkora opět nezklamal! Tři svižné, napínavé povídky s Velkou Sovou v hlavní roli. Ovšem závěrečná povídka mě dostala svým zakončením - nic pro slabší povahy.