Nejhorší obavy

Nejhorší obavy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428843/bmid_nejhorsi-obavy-7lJ-428843.jpeg 4 181 57

Po čtyřech románech se oblíbená vyšetřovatelka Marie Výrová vrací v souboru obsahujícím tři rozsáhlejší povídky. Po odchodu od policie Marie přijala nabídku přednášet na olomoucké univerzitě praktickou kriminologii. Avšak ani poklidná akademická dráha ji neuchrání před kontaktem se zločinem; znovu tak musí spojit síly s bývalými kolegy při vyšetřováních, která se jí osobně dotýkají. V povídce „Před potopou“ se Marie na popud své studentky Lucie vrátí k devatenáct let staré dopravní nehodě, která možná nehodou nebyla. Zájem o dávno uzavřený případ spustí sled dramatických událostí, při nichž jde jí i Lucii o život. V příběhu „Životní dílo akademika Plíška“ se musí vyrovnat se smrtí přítele zavražděného za okolností, jež silně připomínají klasickou „záhadu zamčeného pokoje“. A titulní povídka „Nejhorší obavy“ zastihne Marii v Jeseníkách, kde si původně plánovala koupit chatu. Namísto toho se zapojí do případu, jehož aktéry jsou zdejší sukničkář a podnikatel, nevěrná manželka lázeňského doktora a svobodná matka — to vše v čase vyhrocené kampaně před volbami starosty. Čtenář tu najde všechno, díky čemu se autorovy romány těší oblibě: sympatickou postavu „Velké Sovy“, napínavé pátrání, věrohodné postavy, zajímavé prostředí, ale i aktuální společenské otázky.... celý text

VladiKlaisner
25.11.2021 3 z 5

Velká sova tentokrát v roli poradce, což nijak nemění styl vyšetřování.
Kniha se skládá ze třech příběhů, přičemž ten poslední opravdu stojí za to. Prostředí jesenických lázní a okolních lesů je mi dobře známo a právě proto jsem se s hrdiny natolik ztotožnila, až jsem se začala bát.
Ostatní dva příběhy zdaleka tak nenadchly.

Isew
24.10.2021 3 z 5

Posloucháno na ČRo. Viník byl velmi rychle odhalen. Motiv také a viník následného činu také. Rychlost vyřešení byla obdivuhodná, ale ... Konec opravdu překvapil. Nečekala jsem to.

cérka
23.10.2021 5 z 5

I když jsem v České televizi s velkým zaujetím zhlédla všechny detektivní příběhy, které byly natočeny na základě předloh pana Sýkory, a velmi se mi líbily, tato kniha je tou první, kterou jsem přečetla. Na Vodníka asi nezapomenu nikdy ;).

Že je pan Sýkora velký sympaťák jsem se přesvědčila na Literárním létě. Jsem velmi ráda, že jsem k jeho četbě přesvědčila i mé literární přítelkyně z Klubu milovníků knih. Ano, knihy pana Sýkory jsou naší další výzvou. Postupně je zdolám všechny ;).

U detektivek mám tendenci nakukovat vždy o několik stránek dopředu. Pomáhá mi to zvládat strach a stres, který prožívám s knižními postavami. Tady to moc dobře nešlo, knihu jsem četla v elektronické podobě, a tak jsem se s dějem poslední povídky ještě nesmířila. Stále to vydýchávám.
Všechno bylo až moc uvěřitelné, skutečné a napínavé!
Doporučuji!

gretl74
17.10.2021 3 z 5

Audiokniha. První setkání s autorem. Nebylo to špatné, ale na zadek mě to úplně neposadilo. Možná tomu přispěl i přednes interpreta - nevím, proč na polovinu ženských postav použil "pitvořící" hlas, takže všechny pak vypadají rovnou jako hloupé nepříjemné slepice a těžko si k nim hledat nějaký kladný vztah.

Pavlína79
17.10.2021 4 z 5

přímé, milé, české, konec překvapil, což je vždycky dobře

Vilma232
17.10.2021 5 z 5

Můj oblíbený a velmi sympatický autor tentokrát nechá Velkou Sovu vyšetřovat už jako "amatéra". Marie Výrová už není u policie, ale vyučuje na univerzitě. Ve třech samostatných příbězích vypomůže bývalým kolegům. Vynikající, uvěřitelné, srozumitelné, napínavé....

Vesmich
11.10.2021 5 z 5

Jakmile se někde nachomýtne Mařenka Výrová, je třeba všechno odložit a společně s ní se podívat někam na Olomoucko a čekat , co bude. I tentokrát je všechno jako v životě. Nikde nic přemrštěného, různé náhody a propletence. Naprostá všednodennost. Až na tu Mařenku! Ta je zcela nevšední.

lendinka.k
08.10.2021 5 z 5

První seznámení s autorem a maximální spokojenost. Každá povídka byla jiná a co se týče mého dojmu, tak to šlo stupňovitě nahoru - nejlepší byla ta poslední. Miluju záhady zamčeného pokoje, takže se mi v druhé povídce autor trefil do vkusu, i když jsem dopředu odhadla pachatele, motiv i způsob provedení, o to víc jsem pak byla spokojená. Autor se nebojí ani takových dějových zvratů jako je smrt oblíbené postavy nebo dítě jako oběť. Mám v úmyslu si celou sérii přečíst a umím si představit, že Velká Sova se stane mojí oblíbenou postavou. Něco jako Wallander od Mankella, protože mě hned od první stránky napadlo srovnání s tímto autorem.

666Jitka
05.10.2021 4 z 5

Poslouchala jsem na českém rozhlasu a jako detektivka to nebylo špatné. Propletené soukromé životy lidí, politika, peníze a moc na malém městě. Nabízí se několik vyšetřovacích linek. Nakonec je případ vyřešen, viníci jsou odhaleni, ale ani náhodou se nedá říct, že případ skončil úspěšně ...

hanap
30.09.2021 4 z 5

Marie Výrová, další skvělá česká detektivka. Napínavá do posledního slova. Přála bych si jiný konec, ale i takový je život. Tleskám pane Sýkora.

gordon13
25.09.2021 5 z 5

Tradičně skvělá Marie Výrová a výtečná detektivka pana Sýkory...přiznám se ale, že na konci jsem zůstala jak opařená a nebylo mi vůbec dobře po těle ani po duši...působivé a kruté zakončení!

EvaApple
26.07.2021 5 z 5

Výborná česká detektivka, a že se tohle dá říct jen o málokterých. Marie Výrová je skvěle vykreslená postava, reálie taky nemají chybu a vůbec, kvalita od Sýkory stojí za to. Dokonce se mi líbí, že konec nemá sladkobolný happyend. Tleskám a doporučuji

rozina351
28.04.2021 4 z 5

Protože jsem v Olomouci studovala, docela si užívám popisy a kulisy toho panoptika. Jako oddechové čtení je to velmi příjemné a napínavé!

Aleen
22.04.2021 4 z 5

Marie Výrová je má oblíbená vyšetřovatelka. V této sérii tří kratších případů, se přemístila s olomoucké kriminálky na vysokou školu, kde přednáší a předává své celoživotní zkušenosti mladé generaci. Díky tomu začala spolupracovat na vyšetřování v prvním případu "Před potopou". Pan Sýkora si mě tu pěkně povodil. Sice jsem odhadla již záhy, kdo za vším stojí, ale celou dobu mě zaváděl různými jinými směry, až mě úplně zmátl. Bylo to velmi uvěřitelné, jakoby podle skutečnosti. V povídce "Životní dílo akademika Plíška" mi zamotal hlavu v záhadě zamčeného pokoje. Vzhledem k osobní angažovanosti Marie Velké sovy, bylo vyšetřování také velmi zajímavé. Poslední případ "Nejhorší obavy" byl nejhorší. Respektive hrozné na něm bylo, že šlo o život dvou dětí. Uff! Nechci nic prozrazovat, takže jen: této vyšetřovatelky je na učení škoda. Ke všemu a ke všem přistupuje velmi profesionálně a empaticky. Užívám si její brilantní mozek a tím pádem i psaní pana Sýkory

Marla
11.04.2021 5 z 5

Čím dál tím napínavější, emotivnější a tak hrozně realisticky napsané, že si jen říkám, sakra, doufám že autor píše další pokračování. Protože takhle se přece s Marií nemůžu rozloučit......

mol378
12.03.2021 3 z 5

Moc ráda se s autorem a hrdiny jeho knih procházím a projíždím milovanou Olomoucí, mám ráda atmosféru poklidné české detektivky v univerzitním historickém městě. Občas se objevují svérázné lidové postavičky a tým kriminalistů je příjemně civilní bez supermužů a superžen. Ale tahle kniha se mi líbila ze všech autorových krimi nejmíň. První povídka nezaujala vůbec, druhá taky celkem o ničem a dvě hvězdy dávám za povídku třetí s nečekaným koncem, jednu navíc ze "staré známosti". Přečteno bleskově a věřím, že příště to bude trošku spletitější a napínavější.

LB11
06.03.2021

Autor je hodně ovlivněný prostředím, ve kterém pracuje. Olomoučané jej třeba takto vůbec nevidí.

Crimble
20.02.2021 3 z 5

Dobrá česká detektivka, i když má své neduhy. Občasné nelogičnosti, klišé a kostrbatosti. Pozornost to udrželo, napětí nechybělo.

mirka0586
13.02.2021 5 z 5

Moc krásné a napínavé...

hanap
02.02.2021 4 z 5

Parádní příběhy z domácího tedy českého prostředí, dobrá zápletka a Velká sova, skvěle namíchané.