Zlomený král

Zlomený král https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360119/bmid_zlomeny-kral-vfb-360119.jpg 4 58 20

Detektivní příběh z doby Karla IV. Když je nedaleko hradu Lichnice nalezeno zmrzačené tělo českého a římského krále Karla IV., na slezského lékaře Siegfrieda připadá nelehký úkol pokusit se panovníka zachránit. A zároveň přežít v nehostinném prostředí Železných hor, kde zjišťuje, že nemůže věřit ani vlastním přátelům, natožpak příslušníkům intrikami prolezlého panovníkova dvora. Zlomený král je napínavá historická detektivka z českého středověku a druhý díl volné trilogie o lékaři Siegfriedovi a židovské dívce Rivce. V pořadí již pátý román mladého českého spisovatele Františka Kalendy čtenáře opět zavádí do blízkosti Karla IV. a poutavým způsobem jim přibližuje historické postavy a události spojené s raným obdobím vlády „největšího Čecha“.... celý text

Detektivky, krimi , Thrillery , Literatura česká

Vydáno: , Vyšehrad

Zlomený král , 2018

Kanimůra2
20.06.2023 4 z 5

Zajímavý posled na Otce vlasti :) ...
Co mě zarazilo, bylo používání některých naprosto nesmyslných výrazů. Například někdo přicházel-pocházel z Německa?? Znal někdo ve polovině 14 století výraz Německo? No nic, pan spisovatel je mladý, určitě se ještě polepší. I přesto, že takový nesmyslů jsem zachytila víc, přečtu si i poslední díl. Bavila jsem se.

eltondo
03.07.2022 4 z 5

Úplně jiný styl než v prvním díle. Tam bylo vše ponuré, vleklé, více linií, fůra nejasných naznačených vzpomínek - u Sigfrieda skoro pořád navíc zakalených alkoholem. Tady je příběh přímočařejší a "odsejpá" to. Ke konci až moc - rychlé střídání ožehavých situací působí lacině a kazí jinak dobrý dojem. Je tu i relativně hodně jazykového humoru: "chlap se pokoušel udržet žebra v obvyklém pořadí" (po švihu mečem přes hrudník). Angličan se z cynického zabijáka proměnil ve švejkujícího šprýmaře. Sigi už není pořád našrot. A Klára u mně ztratila i ten zbytek sympatií z prvního dílu.

Albina
29.04.2022 1 z 5

Přečetla jsem asi jednu pětinu, ale ne a ne se začíst. Nezáživný děj, kostrbatý styl, podivná mluva postav .... tuším, že toto dílo nedočtu a o další se ani pokoušet nebudu.

kolacky
10.05.2021 3 z 5

"Když se rozdávala vtipná kaše, ládovali se telecím."

Sahir
16.01.2021 4 z 5

čtivé,dobré

babystar
25.06.2020 4 z 5

Zajímavé zpracování událostí kolem vážného úrazu Karla IV. na podzim r. 1350. O tom úrazu prý české prameny mlčí. Podrobnosti jsou známy až po prozkoumání Karlovy kostry. V jeho době se věřilo, že byl otráven nápojem lásky královny Anny. Autor románu tvrdí, že šlo o následky přepadení lapky v lesích u hradu Lichnice. Jiná teorie praví, že je to následek úrazu na turnaji v Itálii, kde byl Karel IV. inkognito. Prameny žádné, tudíž se fantazii meze nekladou.
S postavami příběhu mám opět problém. Karel IV. je líčen jako nepříjemný chlap, Bušek z Velhartic jako "buran" a "slon v porcelánu". Nemohu si pomoci, ale nejsympatičtější mi byl Angličan. Teď jsem zvědavá, jaká překvapení mi autor připravil v posledním dílu.

Schamila
26.05.2020 4 z 5

Tak to už bylo podařené dílko, autor se nám pěkně rozjel, mělo to vše, příběh a moc zajímavý, bylo i napětí, cestování po světě, možnosti středověkého lékařství, mě se to moc líbilo a proto jsem šla hned na další díl.

Galadwen
07.04.2020 4 z 5

Zajímavější díl než jednička, rychle se čte, je celkem zábavný, ale v paměti asi kniha neuvízne. Detektivka to není - jde o klasický dobrodružný příběh v historických kulisách. Co mne na knize i téhle sérii hodně baví, je netradiční interpretace vystupujících historických postav: Karel IV. a Arnošt z Pardubic mají fakt málo společného s pojetím Brodského a Högera z Noci na Karlštejně :-).

Jolana.b
21.01.2020

Na dlouhou noční celkem dobrá kniha. Byla docela zajímavá. Četla se mi snáze než první díl, ale do své knihovny bych si ji nepořídila. Ukazuje velkého českého krále zase z jiného pohledu, ale celkově celé trilogii něco chybí. Ve škole jsme tomu říkali "šťáva".

hanzmb
05.09.2019 3 z 5

Ani tento díl se nedá považovat za historickou detektivku. Ději trochu pomohlo, že se dostal z Prahy a neopakují se neustálé pijatiky. Na druhou stranu zase zmizely ty dobové lékařské reálie. To je škoda. Navíc vlastní příběh je takový slepený. Spousta věci je náhodných a bez logické návaznosti.

Modrina
19.08.2019 4 z 5

První díl už jsem skoro zapomněla. :) I tenhle příběh se mi líbil, i když se mi knížka nečetla lehce a sama. A konec slibuje další zajímavý osud lékaře - a snad i Rivky. Já jsem byla spokojena.

jarin58
11.06.2019 4 z 5

Určitě lepší jedničky,těším se na třetí díl.

vincek1
05.05.2019 3 z 5

Po Ordálu a Despoty další kniha autora, kterou jsem četl. Zajímavá interpretace známých problémů Karla IV, ale dle mého, vše. Vyprávění podle mne postrádá lehkost, zdá se mi poněkud "kostrbaté". Zkusím ještě Vraždy ve znamení hvězdy, ale má parketa autor není.

Macek58
08.11.2018

Pohodový čtení na dlouhé zimní večery.

konicekbily
30.10.2018 4 z 5

Obevil jsem nového autora historických příběhů. Je to celkem dobrá knížka, i když to není čistá detektivka, ale popsání tehdejšího způsobu života se zápletkou.

vladislav6610
22.07.2018 5 z 5

Mnohem lepší než úvodní díl, uvidíme co přinese závěr.

pagac17
17.07.2018

Čtu prvně tohoto autora a to druhou knihu jeho trilogie. Zajímavé pojetí o osudech Karla IV. po jeho zranění a starost o jeho navrácení k životu slezským lékařem Siegfriedem. Překvapen jsem pojetím autora o napsané středověké detektivce, je to jistě autorova fabulace. Setkávám se s novým posouzením tohoto období. Překvapen jsem, že byla se strany královny a šlechticů malá pozornost o českého a římského krále. Jinak je to opravdu detektivka

cérka
02.07.2018 4 z 5

Trilogie má stoupající tendenci a druhý díl mi dokonce přišel mnohem srozumitelněji napsaný. Už teď se těším na pokračování a mohu jen doufat, že vyjde v brzké době (než zapomenu o čem byly předešlé díly).
Mrzí mě, že Rivce se tento díl věnoval velmi skromně, její postava se dějem jen mihla a spousta věcí zůstala nezodpovězena.

raidmnoid
24.03.2018 4 z 5

Pro mě kniha konečně dostala grády a nepopisuje pouze alkoholem zmámeného lékaře. Pokud bude třetí díl pokračovat v započatém, tak se těším.

JanzPardubic
02.03.2018 2 z 5

Lépe vystavěný příběh než u prvního dílu, ale na detektivku tomu stále chybí zajímavější, propracovanější a překvapivější zápletka. Třeba ji přinese poslední díl trilogie. Spíše bych sérii zatím označil jako historický román nebo thriller. "Dobovou" atmosféru mi kazí nevyrovnanost jazyka. Snaha o rozvrstvení postav podle úrovně jejich mluvy (nerespektující však společenské vrstvy) a užívání archaismů a vedle nich naopak ahistorických, zcela současných slovních spojení mě při četbě dost rušily. Knížku jsem dočetl spíš ze zájmu než pro radost z její četby. Nicméně asi neodolám trilogii dočíst, až vyjde poslední díl.