Soukromé očko

Soukromé očko https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40517/soukrome-ocko-40517.jpg 4 22 4

Co člověku vytane na mysli, když se řekne soukromý detektiv? Někomu možná Sherlock Holmes. Častěji asi Phil Marlowe, drsný, cynický samotář s nemírným sklonem k pití, který – slovy jeho duchovního otce Raymonda Chandlera – brázdí zlé ulice velkoměsta. Anebo možná Lew Archer slavného Rosse Macdonalda, Blockův Matthew Scudder a desítky dalších tvrdých mužů. Jenže jak čas plynul, společenství soukromých oček se rozhojňovalo o nové, dříve nevídané přírůstky. Ukázalo se, že i McBainův Milt Davis, jednoruký intelektuál Dan Fortune či soběstačné hrdinky Sue Graftonové dokáží čelit „zlým ulicím" a nástrahám osudu se stejným švihem jako jejich starší kolegové - a navíc okoření bezdeché napětí tu špetkou sexu, jindy zas svérázným smyslem pro humor. Zkrátka a dobře, drsný život soukromých oček patří k detektivkám odjakživa a čas jim na přitažlivosti nic neubral. Čtyřiadvacet povídek v této antologii patří k nejlepšímu, co během uplynulého půlstoletí v tomto žánru vzniklo. Co zbývá? Otevřít knížku, pro jistotu si ve všech místnostech rozsvítit a zkontrolovat, jestli jsou zavřená okna... a začít číst. Výbor zahrnuje povídky: - Raymond Chandler: Nesprávná oběť (The Pencil) - Fredric Brown: Než přijde smrt (Before She Kills) - Howard Browne: Tma jako v pytli (So Dark for April) - Gault William Campbell: Ukradená hvězda (Stolen Star) - Ross Macdonald: Za všechno můžou blondýnky (Guilt-Edged Blonde) - Henry Kane: Spáchat sebevraždu se nesluší (Suicide is Scandalous) - Richard S. Prather: Moment prozření (Dead Giveaway) - Joseph Hansen: Surf (Surf) - Michael Collins: Důvod zemřít (A Reason to Die) - Ed McBain: Let smrti (Death Flight) - Stephen Marlowe: Chtěná i nechtěná (Wanted-Dead and Alive) - Edward D. Hoch: Není očko jako očko (The Other Wye) - Stuart M. Kaminsky: Zlomené květy (Busted Blossoms) - Lawrence Block: Pád z okna (Out the Window) - John Lutz: Projížďka a blesku (Ride the Lightning) - Sue Grafton: Nepřišla domů (She Didn't Come Home) - Ed Gorman: Proč? (The Reason Why) - Stephen Greenleaf: Iris (Iris) - Bill Pronzini: Zachřesti hnáty, kostlivče (Skeleton Rattle Your Mouldy Leg) - Marcia Muller: Oběti osudu (The Broken Men) - Arthur Lyons: Trable v ráji (Trouble in Paradise) - Max Allan Collins: Jahodová slza (The Strawberry Teardrop) - Robert J. Randisi: Šestákové derby (The Nickel Derby) - Loren D. Estleman: Řecká čtvrť (Greektown)... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

Private Eye Stories , 1988

Kory98
11.05.2023 5 z 5

Moc hezké povídky, kterými je kniha doslova nacpaná. Nejvíce se mi líbily Moment prozření, Let smrti, Trable v ráji, Oběti osudu a řecká čtvrť. Většina autorů narozena začátkem dvacátého století, takže tvořit začali mezi vlákami, po druhé světové válce, kdy byla doba úplně jiná. Oceňuji vysokou kvalitu jejich spisovatelského řemesla, ze které na člověka dýchne trocha nostalgie, kdy vyšetřovatelé neměli nic než telefon v kanceláři či telefonní budce a někdy zbraň. Přiznám se, že ve většině případů jsem neuhodla správně, kdo je pachatelem nebo proč se případ zamotal tím, či oním směrem a o to víc jsem obdivovala dedukci detektivů, jak ke správnému závěru dojít. Super knížka, když nemáte tolik času přečíst celý román, ale uspokojit Vás může třeba jen jedna povídka.

Nymfadora.T.
02.08.2022 3 z 5

Tuhle antalogii jsem si našla kvůli Výzvě...Trochu jiné, než jsem zvyklá číst, ale neříkám, že špatné. Povídky se mi líbily, ale opravdu stačily tak dvě denně. Možná, že někdy v budoucnu sáhnu po dalších

Finn69
04.02.2018 4 z 5

Komu se líbí americká drsná škola, neměl by tenhle výběr vynechat, je to opravdu kvalita a pro fanoušky je to nutnost.
Jelikož ale u těchto mamutích výběrů hrozí předávkování, doporučuji tak max 2x denně kafíčko, cigárko a jednu povídku z této sbírky - o vedlejších účincích se poraďte se svým knihovníkem :-)

Pavelpi
14.09.2011 5 z 5

Dvacetčtyři povídek v této knize je asi to nejlepší,co v tomhle žánru bylo napsáno.Protože drsnou školu mám rád,musím dát plný počet bodů