Nenávist

Nenávist https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4435/bmid_detektivky-nenavist-pp4-4435.jpg 4 76 7

Detektivky série

Detektivní příběhy lze sestavit do výboru podle řady různých kritérií. Pokud se však výběru ujme osobnost formátu Eda McBaina, je hlavní měřítko jednoznačné: prvotřídní a nezpochybnitelná kvalita. Nedávno zesnulý král detektivního žánru tentokrát nehledal mezi již vydanými povídkami, ale osobně se obrátil na nejlepší současné autory se žádostí o sepsání zbrusu nového díla. A protože je jeho jméno samo o sobě zárukou špičkové literatury, podařilo se mu pro tento výbor angažovat skutečná esa: za všechny jmenujme alespoň Jefferyho Deavera, Stephena Kinga či Lawrence Bocka. Autorům ponechal McBain při psaní zcela volnou ruku - s jedinou výjimkou: požádal je, aby pro tentokrát překročili rozsah „obyčejné povídky" a napsali spíše detektivní novelu. Zastával totiž názor, že tato neprávem opomíjená forma v sobě snoubí to nejlepší z povídky i ze standardního románu a že je skutečným prubířským kamenem spisovatelova umu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Novely
Vydáno: , Domino

Transgressions , 2005

lucia0482
08.08.2023 3 z 5

Ed McBain je kráľom detektívnych príbehov. Túto zbierku poviedok, ktorá vyšla v roku 2006, som ukoristila za pár eur v antikvariáte. Musela som ju mať,keďže jednu z poviedok napísal aj môj najobľúbenejší autor Stephen King. nájdete tu však aj príbehy z pera autorov Jefferyho Deavera či Lawrence Blocka, ktorí sú tiež veľmi známi.

Čítala som ju dlhšie ako som predpokladala, pretože tu bolo pár poviedok, pri ktorých som trpela. Na druhej strane, poviedky ako Navždy, Pouhá nenávist, Křísitel, Ransomeovy ženy alebo Věci, které po nich zůstaly som prečítala jedným dychom. Ono to je problém väčšiny poviedkových kníh - nebývajú rovnako dobré a zaujímavé, najmä ak ich písali rôzni autori.

Kniha obsahuje detektívne poviedky, každá je celkom iná. Nenávisť,ako už napovedá názov, je v nich prítomná v rôznej podobe. Nenávisť vedie k činom, ktoré sa nedajú ospravedlniť a núti nás premýšľať nad tým, prečo je to tak. Nenávisť, ktorá vedie k ďalšej nenávisti a zlobe. Ťažko povedať, ktorý autor poňal výzvu najlepšie a ukázal tie tienisté stránky ľudského charakteru.

Kniha má viac ako 800 strán a hoci občas som stagnovala, niektoré poviedky si rada prečítam zasa. Tentoraz neboli strašidelné v tom nadprirodzenom duchu. Boli strašidelné tou nenávisťou, ktorú človek môže cítiť. Zo začiatku to bol boj,ale každá ďalšia poviedka bola lepšia. A či ju odporúčam kúpiť,ak ju niekde uvidíte? Určite áno o, niekoľko poviedok zanechá hlbokú stopu.

n.ezn.amy
25.06.2021 4 z 5

Po této knize jsem sáhl hlavně z důvodu, že je zde povídka od mého oblíbeného spisovatele Stephena Kinga, jehož povídka Věci, které po nich zůstali, která byla napsaná přímo pro tuto knihu. Je to taková vzpomínka na pozůstalé z WTC. Žádný horor, ale přesto z ní hodně mrazí. Co se týče ostatních povídek vůbec nebyly špatné, hlavně spisovatelé jako Jeffrey Deaver či Lawrence Block jsou velkou zárukou kvality.

evca7271
19.04.2017 1 z 5

Pro me velke zklamani dva pribehy dobry zbytek ne.

Terva
29.04.2015 3 z 5

Směsice detektivek, které zas tak zajímavé nejsou. Jen tak okolo průměru.

h2220
11.02.2015

Ve městě řádí vrah. Zabíjí vždy policajty – detektivy. Motiv činu je nejasný. Snad je za tím parta výrostků, s kterýma měla v minulosti policie problémy, snad nějaký šílenec. Při vraždě třetího detektiva má policie alespoň první vodítko – otisk podpatku boty pravděpodobného vraha, zbytky jeho vlasů a kůži, a poté též otisky prstů. Rozuzlení motivu přichází doslova na poslední stránce a důvod vraždění, za kterým stojí vlastně žena, je neočekávaný

evickakyticka
16.10.2013 3 z 5

Za zmínku stojí snad jen Kukuřičná panna.... Více se mi v mysli neuchová...

WEIL
09.10.2011

Nenávist je citová averze vůči osobám, které nešmakují tomu, kdo nenávidí.

Jak si s tímhle tématem kdo z těchto poradil?
To je na dlouhý rozbor.