Ráno už tu nebudu

Ráno už tu nebudu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403845/bmid_rano-uz-tu-nebudu-76M-403845.jpg 5 52 16

Detektiv Sean Duffy série

< 3. díl

Chmurná vzpomínka na krutost, nejistotu a křehkost života v severním Irsku v 80. letech. Sean Duffy přišel o vše. Když přijdete o vše, nemáte ani co ztratit. Sean přesně tuší, co po něm agenti z MI5, kteří u něj právě zaklepali na dveře, chtějí, ale také, co po nich on sám bude na oplátku chtít. Jak toho ale dosáhnout? Samozřejmě o členovi IRA Dermotovi McCannovi a jeho útěku z vězení slyšel. Od začátku tušil, že se jejich cesty zkříží. Ale při pátrání narazí na mnohé záhady, které se v minulosti nevyřešily. Překoná Sean Duffy nejschopnějšího teroristu, který kdy vzešel z řad IRA, nebo ho minulost dožene ještě dříve? Nejde jen o nezdolnost: McKintyho romány jsou prodchnuté třeskutým humorem, který je nejen vtipný, ale i temný… Jednotlivé díly samy o sobě obstojí jako kniha, ale nechat se unést na vlnách celé trilogie se společníkem Seanem Duffym je neskutečný zážitek. (The Boston Globe)... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Vyšehrad

In the Morning I'll Be Gone , 2014

broskev28
14.05.2023 5 z 5

Třetí díl irské trilogie se mi opět líbil víc, podobně jako ten první.
"Nehodlal jsem jít hlavou proti zdi. Soukromý detektiv Thomas Magnum to v televizi dělal, stejně jako jiní policajti v knížkách. Ale jen málo lidí v Královské ulsterské policii šlo někdy kvůli nějakému případu hlavou proti zdi. Šetřili jsme svoji psychickou pohodu na každodenní problémy. Všichni jsme měli co dělat, abychom zůstali naživu."
Sean Duffy dostane druhou šanci, ale nejdřív musí vyřešit další záhadu zamčeného pokoje - v tomto případě ovšem zamčené hospody na irském venkově. Čtení je zajímavé, svižné, napínavé, takže určitě doporučuju, navzdory pesimistickým odhadům dalšího vývoje irsko-britských vztahů. Docela drsná kritika železné lady, neuvěřitelné vztahy mezi irskými katolíky a protestanty.

"Když stateční hoši paní Thatcherové dobyli zpět Falklandské ostrovy, ministerská předsedkyně v roce 1983 s přehledem vyhrála volby. Počátkem roku 1984 se optimistická paní T. rozhodla skoncovat s vládní podporou uhelného průmyslu. Celostátní odborový svaz horníků vstoupil do stávky, s čímž samozřejmě předem počítala. Odbory svrhly předchozí vládu konzervativců a paní Thatcherová se jim za to hodlala pomstít a zničit jejich sílu. Nashromáždila proto v elektrárnách zásoby uhlí na několik let a zaručila otevření dolů pro všechny dělníky, kteří se budou chtít postavit stávkujícím."

kap66
12.03.2022 5 z 5

Tohle je - bez přehánění - jedna z nejlepších detektivních sérií, které jsem četla; a z těch evropských by dosáhla na medaili. Navíc její kvalita stoupá s každým dílem (Killingjoke zadoufal ve svém komentáři: „Snad vyjde dřív než zase za rok!“ – a od vydání 3. dílu v češtině dobíhá třetí rok, ojoj).
„Třeskutý“ humor (viz anotace)? Tentokrát ne, přívlastek „temný“ sedí mnohem víc. Návrat Seana Duffyho v barvách MI5 mu vyšetřování příliš neusnadňuje, navíc se ho případ zčásti osobně dotýká. Pro čtenáře, kteří nepreferují politické pozadí případu (ačkoliv právě to je třeba pro mě na McKintyho knížkách přitažlivé): v nalezení teroristy, což je při nepsaném pravidlu „s policajtem se nespolupracuje“ nemožné, mu má pomoci vyřešení „klasické“ vraždy, napínavé až na půdu - nebo lépe, až za hranice výbušného severu Spojeného království v 80. letech, kde se dalo přežívat možná i jen tak, že se člověk občas o spravedlnost postaral sám.
Tři díly = celkem 15 hvězd.

Francois17
14.12.2020 5 z 5

Skvělé, opravdu jeden díl lepší než druhý. Neskutečně vtipné, kniha je plná výborných hlášek. Hlavního hrdinu a jeho kolegy, si budu dlouho pamatovat. Doporučuji.

mgeisselreiter
20.11.2020 5 z 5

Třetí v řadě a stále lepší. Místy jsem si to krásně vychutnával a od knihy ani nechtěl odejít. Pak ale přišla trochu nudnější zdlouhavější pasáž. Nakonec závěr pěkně vygradoval, a tak dám nakonec při 90% 5*. 20. 11. 2020.
Neodpustím si jeden úryvek, takových perliček je tam víc:
"Irsko v odstínech černé a zelené pod rozšklebeným couvajícím měsícem. Irsko pod baldachýnem šedivých mračen, pod křídly vran a lopatkami vrtulníků." (úvod kapitoly 7).

derrry
29.10.2020 4 z 5

Drží standard a laťku předchozích dílů, ale nejvíc mě nadchla ta poklona klasickým detektivkám. Žádné DNA, žádné mobily a kamery na ulicích, jen logika a pozorovací talent. Sean pořád hláškující a sakrastický. Prostě takový, jak ho máme rádi.

hanzmb
24.06.2020 5 z 5

Autorovi se podařilo hned na začátku elegantně vybruslit z k.o. situace, kterou hrdinovi připravil na konci 2. dílu. A pak už zase pokračuje fantastický nářez, na který jsme byli zvyklí z minulých dílů. Tentokrát navíc proložený i klasickou záhadou zamčeného pokoje, při které si nervy čtenáře trochu odpočinou. Mám jediný strach, aby jak bývá u nás zvykem, vydavatelé nepřerušili sérii a vydali i další 3 napsané díly.

Katania
27.05.2020 5 z 5

Napínavé, čtivé, humorné! Skvěle zakončená trilogie!

Iki1
01.04.2020 4 z 5

Hodně čtivý thriller, který má pořádný spád, a navíc dost "nečekané" vyvrcholení. V prostředku knihy bylo pár hluchých míst, kdy sledujeme pátrání Seana Duffyho v podstatě v bludném kruhu. Pak najednou bác - a záhada zamčeného pokoje je natošup vyřešena. Velkým kladem je detektivův černý humor, ten tedy čtení knihy hodně koření.

soukroma
28.03.2020 5 z 5

"Jestliže je nemocí moderní doby úzkost a nuda, my v Severním Irsku jsme na ni našli lék. Neustálá přítomnost smrti koncentruje veškerou ctižádost, obavy, ironii a znuděnost do jediného slova na stránce: Žít!
Žít je dostatečný zázrak sám o sobě."

Ještě o chloupek lepší než druhý díl (a ten byl o hodně lepší než díl první): díky vyšetřování záhady zamčeného pokoje, zločinu klasického s klasicky ohavnými lidskými motivy, obaleného ovšem pevným předivem terorismu a politiky Severního Irska a železné Maggie poloviny osmdesátých let. Navíc v tom kokonu kolem Seana Duffyho byly také smotané dávné školní kamarádské vazby a staré lásky, stejně jako jeho roční policajtské působení po degradaci a otazníky ohledně budoucnosti, vlastní i Severního Irska. 96%

"Emoce představovaly luxus, který si nikdo z nás nemohl dovolit."

Pozn.: Pokud se dobře pamatuji, jiná skvělá severoirská detektivka Zpropadení páteři se odehrává právě na ostrově (W)Rathlin. Doporučuji (bez politiky a teroristů, zato s náloží náboženského pragmatického fanatismu).

PetK
03.08.2019 4 z 5

Mezi jednotlivými díly jsem měla cca roční pauzy, takže už jsem si do detailů nepamatovala případy jako takové. Ale pamatovala jsem si cynismus a černý humor (až moc) inteligentního a sečtělého policajta, sympatické popkulturní (především hudební) odkazy a tíživou atmosféru Irska 80. let. A těšila jsem se na ni i ve třetím dílu.
V něm jako by se vyskytovaly dva samostatné případy (i když propletené), jeden s odkazem na starou dobrou detektivní školu. Je to čtivé, bez nějakých příkras, syrové... A co si budeme povídat, je docela osvěžující přečíst si detektivku, kde není možné analyzovat DNA do 12 hodin, všechno vygooglit a policajti chodí telefonovat z budky.
U celé série oceňuji, že jsem si zase trochu doplnila vzdělání. Donutilo mě to vygooglit si (:-) ) informace o IRA, Krvavé neděli a dalších souvislostech, o kterých jsem měla jen mlhavé povědomí.
"I když jsem nemusel, vzal jsem službu v zásahové jednotce. Belfast v živých výjevech: vykuchaná auta, muži v kuklách, muži ve výstroji těžkooděnců, ohně, záliv v barvě čaje, vybombardované proluky zarůstající kapradím a tařicí, Venuše v konjunkci s Plejádami, zápach benzinu sladký jako čerstvě posečené seno, poražené telegrafní sloupy, delikventní děti, kouř stoupající z městských ulic jako nějaký mohutný drak... Takové dny. A noci."

konicekbily
16.07.2019 4 z 5

Třetí díl série, bohužel jsem nečetl předchozí knihy a tak mi unikaly mnohé souvislosti. Budu se muset snažit a přečíst sérii pěkně popořádku. Zajímavý styl autora - většinou monolog hlavního hrdiny- jeho vyprávěí je okořeněno suchým irským humorem.

astra3
23.06.2019 5 z 5

Na začátku jsem měla trochu obavy, že už to nebude tak dobré jako předchozí díly. Ale pak se to rozjelo. Stálo to za přečtení.

kneslova
23.05.2019 4 z 5

Čtivá a ironickým humorem okořeněná kniha.

Jirkson
12.05.2019 5 z 5

Co dodat....jízda od první stránky, syrový thriller se vším všudy, nemá cenu se rozepisovat...100% mazec :))) už aby byl venku další díl!!!!

encyklopedie
06.05.2019 5 z 5

co napsat?.....nic, ten pán přede mnou se vyjádřil a vyřádil...a vlastně už není co popsat
...je to jasných 100% není o čem diskutovat
...doufám, že je na cestě další díl...

Killingjoke
01.05.2019 5 z 5

Belfast 1983. Detektiv Sean Duffy je po událostech minulé knihy nejprve degradován a přeřazen k uniformované policii, následně falešně obviněn a s ponechanou výsluhou vyhozen od policie. To by jednoho přimělo, aby strávil zbytek života ve Španělsku. Jenže jsme v Severním Irsku 80. let - britské okupaci se staví do cesty irští "hrdinové" z řad IRA, kterým je jedno, že během jejich osvobozeneckého boje nejvíc trpí nevinní. MI5 povolává Duffyho zpět do služby, protože je možná jediným člověkem, který dokáže zastavit Dermota McCanna, kamaráda z dětství, toho času vysokého důstojníka IRA, který očividně chystá něco, co bude britskou korunu bolet...

"Přirozeným stavem věcí je stav válečný" Thomas Hobbes

Paráda! Série se Seanem Duffym mě neustále nepřestává bavit. Adrian McKinty výtečně kloubí jak rovinu osobní tak pracovní a ze svého detektiva dělá neuvěřitelně plastickou postavu, jejíž osudy hltáte ať už jen unaveně leží v posteli, či uplatňuje logické postupy při řešení případu. Tentokrát je to případ v případu, ukrývající jedno staré nedořešené úmrtí ve stylu záhady zamčeného poko... hospody. A od detektivní drsné školy se posouváme blíže k forsythovskému thrilleru, ale když si člověk uvědomí, v jakých kulisách se příběh odehrává, ví že nebylo zbytí a krásně to do sebe pasuje. IRA vystrkuje růžky a provádí bombové útoky na území Irska i Anglie a jejich vedení není ochotno přistoupit na žádné dohody. Jenže zkuste se dohodnout s "raketovou babkou" Thatcherovou, to taky není jen tak... Líbí se mi jak McKinty píše, líbí se mi jak dokáže pracovat s historii a s nejrůznějšími literárními a popkulturními odkazy. A líbí se mi vykreslení irského venkova a jejich obyvatel, řídícími se starodávnými pravidly odplaty a mlčení. Prostě tuhle sérii totálně žeru a už netrpělivě vyhlížím další díl. Snad vyjde dřív než zase za rok!

detektivní a krimi romány Irsko detektivní drsná škola

Adrian McKinty
britská, 1968
2020  83%Řetěz
2017  75%Mrazivá hlubina
2019  91%Ráno už tu nebudu
2018  82%Slyším sirény v ulicích
2023  85%Ostrov

Kniha Ráno už tu nebudu je v