Štvanice

Štvanice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328312/bmid_stvanice-R6U-328312.jpg 4 279 89

Večerní setkání s náhodným kolemjdoucím se pro Mika Syrového změní v tragédii, která do základů rozmetá jeho dosavadní život. Pachatele této nešťastné události se Miko rozhodne dopadnout za jakoukoli cenu a po jeho stopě se vydává s dalšími dvěma muži v zádech. Všichni tři jsou přitom již od začátku srozuměni s tím, že je při štvanici na uprchlíka nezastaví nejen hranice mezi státy či kontinenty, ale dokonce ani zákony, které až do té doby jako policisté chránili.... celý text

Iki1
24.01.2022 4 z 5

Kniha je umně napsaná, jednoduše, přímočaře. Smutek a beznaděj v tak koncentrované podobě v mnoha knihách není. Trochu slabší byl děj v Jižní Americe. Zde bylo příliš popisných míst a dost krát mně při čtení napadlo, že právě z této situace šlo vykřesat trochu víc. Jako by autor tápal, co s dějem dál. I konec, i když překvapivě napsán, mi přišel taky takový neslaný nemastný. Mohu-li srovnat a autorovými ostatní knihami, tato mi připadla slabší.

broskev28
14.12.2021 4 z 5

Hodně jiné, a přece i tohle má nezaměnitelný Goffův rukopis, i když, jak trefně připomenula kap66, humoru se v tomto díle nedočkáme. Ale minimálně jednu úsměvnou situaci v knize najdeme: fotbaloví fanoušci totiž fungují takříkajíc globálně, takže República Checa jim kupodivu nebyla neznámá . . .
Asi nejvíce mě oslovil komentář mi-380, děkuju za něj. A je mi moc líto, že tuhle knihu si do knihovny už nemůžeme koupit, je beznadějně vyprodaná. Přitom Martin Goffa se mezi našimi detektivkáři těší velké úctě a přízni.

Lamanai
14.08.2021 5 z 5

Umně napsané, náklaďák emocí, náhled do exotických kulis, bez zbytečných přestřelek a akčních scén, a přitom napínavé. Ten lidský rozměr a zároveň jeho nezneužití velmi oceňuji. Goffa mě baví a oslovuje, přečtu si i další příběhy.

ZuK1
19.07.2021 5 z 5

Tento díl je trošku jiný, hodně smutný, ale opět tak výborně napsaný, že nemůžu dát jinak, než 5*.

Reacher
19.06.2021 4 z 5

Z Prahy přes Argentinu až do Chile. Miko na cestě pomsty, která je všechno možné, jen ne na efekt vystavěná a rádoby filmově líbivá. Jestliže jsem si myslel, že MG se nikdy nepodbízel čtenářům, tak u této knihy jsem si to uvědomil na plno. Příběh je plný zoufalství a beznaděje, hlavní hrdina tápe, nejen v cizojazyčném světě, ale i ve svém nitru a čtenář si najednou vůbec není jistý, jak tohle všechno skončí.
Co napsat na závěr? MG si udržel svojí kvalitu, i když to zkusil tentokrát trochu jinak. Jak jsem pochopil, ne každému to sedne, ale za mě spokojenost jako vždy.

čef
20.05.2021 5 z 5

Pro znalce detektivek: Miko je tragický klon Rocca Schiavoneho a Harryho Holea. Od Rocca má kromě pejska nestandardní metody jednání, od Harryho totéž a navíc děsné opilecké stavy. Tato kniha je plná smutku po smrti milé Terezy z předchozích dílů. Konec také úplně vše nenapraví, ale alespoň že je pro čtenáře průběh štvanice více méně uspokojivý.

99jana99
05.05.2021 4 z 5

O hvězdičku míň, protože ostatní knihy mě zatím bavily víc. I tak to mělo spád, opět dobře napsané. Knihy pana Goffy mě baví číst, i přesto, že bych u této uvítala na konci ještě odhalení, jestli byl Siegel vydán a potrestán u nás. Těším se na další knížku.

Harmonika_one
02.04.2021 3 z 5

Čtu sérii postupně a po bravurním 6. díle je vidět, jak moc je Štvanice...jiná. Víc než napětí, akce, popis práce policie při vyšetřování tu vyčnívá všechno, co člověk prožívá po takové osobní tragédii. Za tohle má autor plus, dokázal Mikovy pocity na mě přenést, to peklo, beznaděj, prázdnotu (a alkoholové stavy).
Druhá část z Jižní Ameriky mě nebavila. Dlouhé popisné pasáže, pomalé tempo, nudila jsem se, nebyla jsem do děje vůbec "zažraná". Štvanice v Chile byla Mikova sólo akce, chápu minimum přímé řeči, na mě těch popisných pasáží bylo až moc.
Oceňuji, že se Miko v závěru zachoval tak, že to sedělo do kontextu toho, jak je jako postava charakterově/osobnostně napříč sérií vykreslena.
Nicméně... Pro mě to byl nejslabší díl série. Za děj v Praze bych dala pět hvězdiček, zatímco děj v Chile... řeknu to takhle - kdybych přečetla Štvanici jako vůbec první autorovu knihu, byla by to zároveň i kniha poslední.
Nenadchlo, po přečtení jsem rozčarovaná, to je asi nejvýstižnější slovo.

akcive11
02.03.2021 5 z 5

Začátek knihy mě dohnal k slzám, tak autentický příběh, že nelze jinak, než se do něj celý ponořit.
Pasáž z Jižní Ameriky mě bohužel chvílema až nudila.
Během čtení si pokládáte otázku, zda je Miko schopný ze msty chladnokrevné popravy,..v napětí vás autor nechá až do samotného konce.

EvikU.
26.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Super série. Opravdu. Začátek knihy mě rozhodil. Hrozný, pravdivý, reálný. Jen ta Štvanice za pachatelem mi přišla trochu moc. Každopádně kniha odsejpala, měla v sobě napětí. Udržela mne vzhůru, přestože se mi chtělo spát.

A co ten konec? Nějak jsem ho zase trochu nepochopila. Nebo teda pochopila, ale doufám, že správně. Přiškrtil ho, ale nechal žít a přes známého ho předal Argentinské policii. Jen škoda, že tam nebylo jak to s ním doopravdy dopadlo. Budu věřit, že svůj trest si odpykal.

cucik14
16.02.2021 4 z 5

Za mě zatím nejslabší díl série. Mika mi bylo líto, Terezu jsem si z předchozích dílů hodně oblíbila, ale celá kniha byla psána jaksi podivně a zbytečně rozvláčně, chyběla mi v ní autentičnost předchozích dílů.

yonda
30.01.2021 4 z 5

Trochu smutné čtení. Tady se mi nějak obzvlášť líbil autorův slovník a skladba vět. Pro mě trochu pomalejší tempo. Výtka směřuje spíše k editorovi...jedna z hlavních postav se na začátku knihy jmenuje Daniel, ale později už je znám jako David...?

Paulmain
04.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Pro mě asi zatím nejslabší z celé série. Celá kniha je taková smutná (pochopitelně), začíná smrtí přítelkyně a Miko se jí pak vydává pomstít do Jižní Ameriky. Celé je to méně uvěřitelné a tento díl postrádá to kouzlo předchozích dílů - uvěřitelnost a lehkost příběhu. Připadá mi to, jako kdyby autor už dále nechtěl rozvíjet postavu Terezy, tak jí v tomto díle odstranil a moc nevěděl, co s tím. Doufám, že se v dalším díle vrátíme do matičky Prahy, že se Miko ze své ztráty vzpamatuje a snad se vrátí i jeho oblíbené hlášky.

Brembelik745
29.11.2020 5 z 5

Velmi osobní a smutný příběh Mika a jeho nejbližších. Až do poslední stránky fandite Mikovi a doufáte že padouch bude řádně potrestán. Opět bravurně napsaná kniha. Někdy nevěřím že je to české dílo. Nemůžu jinak než opět plný počet hvězdiček *****

wooloong
04.11.2020 4 z 5

(SPOILER) První Goffa, ze kterého nejsem úplně nadšená. Nějak mi ta honička napříč kontinenty úplně nesedla, chvílemi jsem se i nudila, chvílemi jsem se přistihla, že vlastně nevím, co čtu. Chyběla tomu autentičnost předchozích dílů. Navíc mě naštvalo, když se Miko ožral jako prase a choval jako idiot. Tolik lidí mu dalo důvěru, tolik lidí se za něj zaručilo, tolik lidí mu nezištně pomohlo, tolik za něj strčilo hlavu do oprátky, a on se zachová jako nezodpovědné hovado a všechny vystaví nebezpečí. Závěr to trochu napravil, ale rozčarování zůstává.

Blafoun
07.08.2020 5 z 5

Další z řady skvělých knih od tohoto autora, tentokrát hodně osobní a tragické...

Wabinka
04.08.2020 5 z 5

Opět pecka,Goffa ani jinak psát neumí.Tentokrát Mikův nejosobnější příběh,který ho i nás zavede až na "kraj světa",tedy mimo jiných až do Chile.Výstižný název,skvělá kniha.

Han-nah
14.06.2020 5 z 5

Autor mě opět nezklamal, další jeho úžasná kniha v sérii - Miko Syrový.
Vše vyjádří věta z knihy : " Myslel si, že ty nejhorší věci už zažil, mýlil se! "

Lenka.Vílka
26.04.2020 5 z 5

Zatím jsem skoro ke každému dílu psala dovětek, že tentokrát osobní. Štvanice je tak nejosobnější jak to jenom může být. Čili obsahuje dost popisů, kdy se Miko láme, porušuje předpisy a z toho všeho mu je@e. Otázkou tedy až do konce zůstane, zda překročí i tu poslední čáru, a kvůli pomstě se stane jedním z těch špatných, když se sám vydá do zahraničí.

Toto všechno by bylo lepší vzít v potaz, než někdo začne psát komentář, že se mu zdá směšné, jak se to někomu mohlo líbit. Jenom proto, že jemu se tam ty (nezbytné) popisy nelíbily. Z anotace to nepoznáte, ale po přečtení prvních pár stránek víte, o koho jde. A kdyby se hlavní hrdina v knize choval jinak, asi to nedočtu, jak jsem hluboce zklamána. Ve všech aspektech chování.

Jsme lidi, ne roboti...

TaLu
23.04.2020 5 z 5

Jeden povzdech, který nepatří k bezprostřednímu komentáři a tak ho popíši o chvíli později. Kde jsou ty doby, kdy v knihách čtenář vzadu našel překlad cizí řeči. Tentokráte nejen angličtina, ale i španělština. Pro mě, jako úplně cizí řečí nedotčeného člověka, se tato skutečnost někdy stává obtížnou. Naštěstí tento oblíbený autor v kontextu vše vysvětlí, a tak jsem cizí věty vnímala jako barevnou kulisu. Ono to poletování po světě pro mě nebylo tak důležité, jako zprostředkování emotivního stavu všech zúčastněných. A právě to zpracování jsem hodnotila. Ne uvěřitelnost připraveného plánu, vypitý alkohol, nebo logiku.