Muž s unavenýma očima

Muž s unavenýma očima https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145202/bmid_muz-s-unavenyma-ocima-6Fc-145202.jpg 4 528 159

Napínavý příběh s kriminální zápletkou se odehrává v rozmezí několika dnů v kulisách sychravé podzimní Prahy. Právě zde se tragickým způsobem protnou osudy čtyř osob: bývalého policisty Mikuláše, jeho kolegy Valiho, pohřešovaného majitele loterijní firmy a neznámého muže v kapuci, jehož role je pro životy ostatních klíčová. Vše začíná nečekaným zmizením podnikatele, po jehož stopě se díky zveřejněné finanční pobídce okamžitě vydává nejen policie. ačkoli pátrání zprvu vede jen k dalším a dalším otazníkům, postupně se jeho jednotlivé pramínky začínají slévat v jeden mohutný tok, který nakonec vyústí do děsivé scény, o niž ani jeden ze zúčastněných nestál... Autor, píšící pod pseudonymem, je bývalý kriminalista a jeho příběh je založený na reáliích policejní práce. Jako někdejší detektiv může čtenáře konfrontovat nejen s činy jednotlivých postav příběhu, ale též s postupy a metodami práce těch, jejichž úkolem je takové jednání mapovat a odhalovat.... celý text

Johny_H.
08.03.2022 4 z 5

Tak nevím zatím první díl série a nějak moc mě neohromil. Možná jsem měl po Vánoční Zpovědi velká očekávání. Scény s padouchem autorovi opravdu jde, ale postup vyšetřování mi moc nesedl. Uvidíme jak si povede druhý díl.

Nuttelka
06.02.2022 5 z 5

(Audiokniha)
Loni jsem poslouchala sérii s Terencem, letos si dám Mika a musím říct, že opět jeden velký palec nahoru. A nejspíš Mika budu mít radši než Terence, uvidím, jaké budou další díly. Možná je to i tím, že Martin Preiss se mi poslouchá lépe než Jan Maxián :-) A Libor Hruška tomu opět dodává skvělou třešničku na dortu.
Za sebe můžu jen a jen doporučit...

Makůvka
17.01.2022 5 z 5

Po dlouhé době, co jsem si přečetla českou detektivku a byla jsem mile překvapena. Žádné potoky krve, žádny popis brutálního násilí. Hned od první stránky jsem se do příběhu začetla. Nepřišlo mi tam nic navíc, nic zbytečného, je vidět, že autor čerpá ze svých zkušeností u policie a že zná i dokonale prostředí.
Určitě se pustím do dalších dílů této série.

DriftBooks
27.12.2021 4 z 5

Český ekvivalent Dominika Dána jsem hledal a našel. Je jím Martin Goffa. Nemá to sice Dánův vtip a lehkost, ale rozhodně je to čtivé.

O tom, jaký vlastně má být ideální detektiv, a jak má vypadat správná detektivka, vedeme s přáteli dlouhé hovory. A samozřejmě se nikdy neshodneme. Není divu. A vlastně je to dobře. Čtenář má mít možnost vybrat si z přehršle různých hrdinů, reků a klaďasů. Ba i záporáků, chce-li…

Mikuláš Syrový je obyčejný český policajt a příběhy s ním jsou většinou takové typicky české. Žádné zběsilé bondovky. Žádné ukrutné a zamotané mordy. Prostě malý pražský pitaval v modernějším hávu. Pro někoho málo akční, nudné, lokální. Ale to je to, co mě vyhovuje. Zároveň mě Miko Syrový ničím neirituje – až na občasné „harryholeovské“ opilecké sebezpyty. Ale jinak mu věřím vše a díky nedávné zkušenosti dokážu pochopit i jeho pocity co se týče jeho osobního života.

Pechule
12.12.2021 3 z 5

Pomalejší rozjezd na začátku, ale postupně jsem se začetla a kniha mě bavila. Trpěla jsem současně s obětí, bavil mě Miko a konec? O.k. budu věřit, že by to tak mohlo být...

Pavlína2019
05.12.2021 2 z 5

Ze dvou mnou čtených knih od tohoto autora jsem byla nadšená. Tuto jsem proskákala, ale přečtu si další...

Mateo67
06.11.2021 3 z 5

Pro mě kniha s unaveným dějem. Nebýt čtenářské výzvy, nedočetla bych ji. To ale rozhodně není důvod, abych ji dalším čtenářům nedoporučovala. Rozhodně nejde o plytký a bezduchý příběh a autor ví, co dělá. Já ale asi nejsem vhodný koncový čtenář pro tento typ detektivek. Chybělo mi napětí, akce a vyšetřování postrádalo šťávu.

ArwenAragorn
30.10.2021 3 z 5

60%

Slušná česká detektivka. Líbila se mi, je poznat, že autor psát umí, ale přiznám se, že podle ohlasů jsem čekala víc. Začala jsem 1. knížkou s Mikulášem Syrovým a pustím se i do dalších dílů.

Janadvorackova
10.10.2021 3 z 5

Bylo to dobré, ale takové jako mechanické.
Nebýt knížka ne moc dlouhá, od autora, jehož věci se mi líbily, asi by mi bylo i jedno, jak to skončí. Možná bych vůbec nedočetla.

jitka7326
03.10.2021 5 z 5

Příjemné překvapení v podobě české detektivky. Oceňuji autorovu znalost prostředí.

jaroiva
18.09.2021 4 z 5

Poslouchám až jako několikátou autorovu knihu v pořadí, zatím u mě vede Vánoční zpověď. Ale i Muž s unavenýma očima mě bavil.
Oproti severským detektivkám je to příjemné osvěžení, když se jedná o české prostředí. A M.G. umí psát, o tom jsem se už přesvědčila dřív. Takže určitě dávám palec nahoru.

Titas9001
16.09.2021 3 z 5

Silidně začínající detektivka, která postupně ztrácí dech. Chyběl mi tam hlavně do detailu propracovaný motiv té brutální vraždy - takové všechno nakousnuté a nekončené. Ale dalo se to přečíst!

Metla
15.09.2021 4 z 5

„...pravděpodobně je ozbrojený, takže nebezpečný je tak jako tak. A mimochodem, je to člověk, který byl ve válce. Sice už před pětadvaceti lety, ale chci tím říct, že může mít poněkud posunutá měřítka toho, co je a co není normální.“

Rozkošné: na každý pár zahraničních autorů, jejichž bestsellery mě neoslovily, natrefím nejmíň na dva tuzemské spisovatele (české, slovenské, případně i polské), kteří si mě svou tvorbou zaháčkují. Také pan Goffa se hned při prvním oťukávání zařadil na bobtnající seznam „hodně dobrý, sledovat dál“.
Hlavní hrdina je vcelku sympaťák s potenciálem do budoucna, děj nekomplikovaný, leč uvěřitelný, významný bonus představuje znalost světa zločinu a boje s ním, tedy policejní práce. Výstavba zápletky mi připadala trochu neohrabaná, pár detailů nedoladěných (např. motivace oběti pustit si do auta někoho takového) a v závěru jsem čekala více interakce z Mikovy strany, když už byl vmanévrován do blízkosti pachatele. Chápu, život není akční film, akorát chudák... no, odpustím si spoiler, prostě bych tam v té chvíli měla raději Jacka Reachera s jeho stylem řešení problémů.
Věřím, že začátečnické krůčky a klopýtnutí v příštích knihách přejdou v sebevědomou chůzi zkušeného matadora na poli detektivek a thrillerů. Hodlám tomu pozorně přihlížet. 75%

broskev28
08.08.2021

V Levných knihách se nám povedlo koupit první tři díly téhle série, a já, po své zkušenosti s knihou Primární důvěra, jsem se na ně tuze těšila.
Po dočtení první knihy zažívám lehké zklamání (proč Petržálek nabral toho "stopaře"?) a podivuju se své nemístné útlocitnosti: nepročetla jsem sice všechny komentáře, ale v žádném z těch přečtených jsem nenašla ani zmínku o jisté blonďaté barmance, která asi na svůj zážitek hned tak nezapomene. Koneckonců neřeší to ani autor, takže chyba je určitě na mé straně; jednak je to detektivka a jednak se zřejmě automaticky předpokládá, že barmanky v hráčském doupěti nemohou být křehké květinky.
Každopádně doufám, že do toho 9.dílu, který mi chyběl při Úhlu pohledu, na sobě Miko Syrový i jeho autor ještě zapracují.

VendulaB
01.08.2021 5 z 5

Velmi dobrá česká detektivka, navíc zde jde o prvotinu autora. Na rozdíl od spousty českých detektivních pokusů kniha nepůsobí trapně, úsměvně a upachtěně, naopak je velmi realistická a živá. Je dostatečně napínavá, zápletka přitom není nesmyslně překombinovaná a celkově se kniha moc dobře čte.

alibaba72
23.05.2021 4 z 5

Vzhledem k tomu, že je to autorova prvotina, tak super. Mně si kniha moc líbila a těším se na další díl.

berila
13.05.2021 2 z 5

Bohužel, žádné velké nadšení se nekonalo, spíše naopak. Zkusím ještě něco z druhé série a uvidím.

ViolettaCh.
26.04.2021 2 z 5

Detektivka z domácího prostředí se ze začátku rozvíjela docela slibně, ale žádná zajímavá zápletka se neukázala a ten konec opravdu za moc nestál. Některé věci zůstaly nevysvětleny. Měla to být prvotina svého autora, tak doufám, že v dalších knihách se už trochu více rozjel a příběhy vytříbil. Dám mu ještě šanci.

Rhodopis
21.04.2021 2 z 5

Příběh se mi moc nelíbil, ale ještě zkusím další díl této série....:-)

evelýny
20.04.2021 3 z 5

Audiokniha: čte Martin Preiss, Libor Hruška, ve spirále dynamicky proměnlivé, přesto v rovnováze harmonické,

Poutavé, napínavé, s kapkou nostalgie, psychologicky laděné, uvěřitelné.
Důvěrně známé prostředí Prahy, však zločince k nám zavál východní vítr.
Zločinec absolutní psychopat, nad zločinem zůstává rozum stát.
Prachy kam se podíváš, milióny skoro na dosah.
Několik pohledů na příběh upoutá pozornost čtenáře. Střídání časových rovin prověří jeho soustředěnost. Náhoda zamíchá kartami ve prospěch policie.
Já se však občas ztratila nejenom v nostalgických vzpomínkách hlavního hrdiny.

Audiokniha výborně nastudovaná.

,,To místo jakoby nad sebou mělo neviditelný poklop, tlumící zvuky nové doby. Jako by si žilo svým vlastním životem a shovívavě se usmívalo.
Stromy a hroby, kilometry vyšlapaných cestiček, miliony kostí někde pod vašima nohama."

P.S.: Pomni, člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš.

detektivní a krimi romány česká literatura české detektivky

Martin Goffa
česká, 1973
2020  88%Muž z chatrče
2014  87%Bez těla
2019  84%Přiznat vinu
2013  81%Muž s unavenýma očima
2016  89%Dítě v mlze

Kniha Muž s unavenýma očima je v