Hypnotizér

Hypnotizér https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74711/bmid_detektiv-joona-linna-hypnotizer-bZH-74711.jpg 4 5977 1078

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě. Erik se však praxi hypnotizéra nevěnuje už deset let a je rozhodnutý, že hypnózu už nikdy provádět nebude. Žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky, a proto Erik prosbu policie odmítá. Když se však Erik konečně nechá přesvědčit, všichni se rázem ocitnou ve víru nečekaných událostí. Tyto události bez varování udeří plnou silou do Erikova života. Erikův syn zmizí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. Jedině tak má šanci zachránit život svému synovi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Host

Hypnotisören , 2009

P3_tis
P3_tis
15.03.2024 3 z 5

Kniha napínavá, ale přišlo mi to všechno nějakým způsobem zdlouhavé a překombinované. Další díly číst nebudu.

Bety093
Bety093
05.03.2024 4 z 5

Jako vstup do příběhů s Joonou Linnou mi knížka připadá velice dobrá. Strhující příběh, který je zaměřený na zmizení chlapce je napínavý až do poslední stránky. Knížka má opravdu nejrůznější zvraty, které ji dělají ještě zajímavější. Přiznávám, byly místa kdy jsem se musela prokousávat dějem, ale bylo jich opravdu málo. Detektivka není úplně můj žánr a tuhle knížku jsem si vybrala na doporučení, protože jsem potřebovala detektivku do školy. Vím, že si i další krimi pribehy s Joonou Linnou přečtu už nejen z povinnosti. Doporučuji

K.a.a
K.a.a
04.03.2024 3 z 5

Tak já nevím, ale moje očekávání bylo asi mnohem větší a o to větší bylo zklamání nad touto knihou. Vlastně ani nevím, čím mne kniha zklamala, protože se mi četla pěkně a děj byl napínavý, ale celkový dojem nic moc. Možná bych dala 3,5 hvězdiček. Asi porovnávám se sérií knih s Harry Holem, který mi k srdci velmi přirostl, a očekávala něco podobného.

Vlastně naprosto souhlasím s komentářem Julinka679. Napsala jste to skvěle.

ellypusik
ellypusik
29.02.2024 5 z 5

Už dlouho mne něco tak nezaujalo. Napínavý a opravdu strhující příběh plných zajímavých záhad. Velmi mne zaujaly detaily, které měly návaznost na další dění v příběhu. Čtenář tak musí udržovat pozornost, což mne bavilo.

Julinka679
Julinka679
25.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Hypnotizér je první díl s detektivem Joonou Linnou a musím říct, že jako startovní díl to vůbec nebylo špatné.

Bohužel jde znát, že je to "prvotina" a tak má kniha několik much, které mi trochu vadily.
Byly tam za mě jisté nelogičnosti:
1) Erik Maria Bark (= hypnotizér) si nepamatuje své pacienty a ani to, že jedna z nich se vloupala k němu domů... Jasně je to už 10 let ale když k vám domů evidentně někdo násilně vniknul tak si to snad budete pamatovat ne?! Nehledě na to, že jeho manželka viděla roztřískané okno a byla vyděšená. Ale budiž, mohl to prostě potlačit, sice nechápu proč (protože vysvětlené proč zapomněl to tam není) ale budiž...
2) Erik je obviněn jednou ze svých pacientek, Lýdií z toho, že jí v hypnóze vsugeroval "vzpomínky" a tak dále, situace byla následující - Erik provedl hypnózu jako obvykle, ten den byla řada na Lýdii, dostala se do svého "strašidelného zámku" a začala popisovat fyzické tresty na dítěti jménem Kasper, Erik si myslel, že se jedná o její dítě a tak to nahlásil na sociální odbor, se sociální pracovnicí následně šli k Lýdii domů, kde Erik dle pacientčina popisu šel do sklepa a hledal klec ve které by chlapec měl být, nenašli samozřejmě nic, když slyšeli nad sebou kroky tak šli zpět nahoru a tam čekala Lýdie s nožem v ruce, následovala "honička" po domě, poté se Lýdie zastavila, prohlásila, že je to jeho (Erikova) chyba, on se ptal co je jeho chyba, ona řekla "tohle" a nožem, který držela si málem prořízla hrdlo... Poté na něj podala trestní oznámení a někteří další pacienti se k ní bohužel přidali (protože jak se později dozvídáme Lýdie je měla v hrsti) a stává se z toho obří kauza v novinách, televizi, prostě všude... Erik musí tedy k nadřízeným na kobereček a TADY to začíná dámy a pánové, nikdo se za něho nepostaví, evidentně to je jejich ceněný lékař ale nikdo mu ani nepomůže, celé to vyznívá tak, že věří jeho psychicky narušené pacientce místo toho aby řešili jak Erika z toho dostat a podpořili ho...

Takže co se stane? Erik slíbí že už nikdy hypnózu provádět nebude! Což o 10 let později teda poruší, provede ji na Josefu Ekovi (sériovém vrahovi) a kvůli tomu po něm Lýdie zase půjde...
A co Kasper, ptáte se... Tak to byl unesený chlapec jménem Johan, kterého mučila 3 roky a jakmile se v hypnóze prokecla tak ho zabila a zahrabala na zahradě. Proto tam Erik se sociální pracovnicí nic nenašli...
No a takového Kaspera si udělá z Erikova syna Benjamína, kterému tvrdí že je jeho biologickou matkou (není) a musela ho dát k adopci, chlapci bohužel až příliš pozdě dojde, že paní není v pořádku a dopadne to tak, že ho unese... Čím se dostáváme k za
3) jak jí to sakra ten kluk mohl věřit?! Jasně má jistou nemoc kterou rodiče nemají ale to neznamená že bude věřit nějaké cizí ženské, která mu navíc nic nedokázala ani vysvětlit, žádnej adopční papírmu ani neukázala, nic, jen kecy a jakousi dečku nebo co to bylo... A to mu jako stačilo?! To si fakt nemyslím...

Tyhle věci za mě moc věrohodné teda nebyly a přišlo mi to do knížky až "násilně" našroubované, nesedělo mi to tam.

Jinak to je naprosto čtivá kniha, Joonu jsem si oblíbila, pachatele jsem teda odhadla vcelku rychle. Už když Erik vzpomíná Evu tak jsem si říkala že to nebude ona protože by to bylo moc jednoduché :D

Vtáhlo mě to do děje a já si to užila, takže 4*...kvůli těm nelogičnostem (pokud vám to přišlo v pořádku tak jedině dobře, mně bohužel ne) ubírám jednu *.

Vivienca
Vivienca
24.02.2024 3 z 5

Příběh vyšetřování brutální vraždy se rozděluje do dvou samostatných linek, které spolu zdánlivě nemají souvislost, aby se v závěru opět jakž takž propojily v rádoby důmyslném odhalení. Příběh se tak rozštěpí do dvou úrovní, jež jsou si vzájemně cizí a jedna druhé bere vítr z plachet.

Motiv dětského vraha je úděsný i fascinující zároveň a když je příběh (i čtenář) v nejlepším, autor náhle zpomalí tempo, změní směr i kulisy a započne se rozvleklé vzpomínání hypnotizéra Erika na dávnou experimentální léčbu a partičku jeho prazvláštních pacientů... Působí to, jako když z Mercedesu, který letí po německé dálnici přesednete do solidního Volkswagenu a pokračujete okreskami - pohyb vpřed a celkem slušný výhled z okýnka tu sice je, ale už to prostě není ono. Knížka v jistém bodu ztratí nit i tempo a už nenaváže.

Během četby také nejednou vyvstane otázka reálnosti toho, co je autorem popisováno - opravdu může brát policie na lehkou váhu zmizení nezletilého (nemocného) kluka a vnímá to pouze jako "pubertální nešvar...?" Opravdu je možné, že se bývalý kriminalista v penzi dokáže ve vyšetřování dostat dál jen za pomocí několika telefonátů "bývalým známým" a domácí vysílačky naladěné na policejní frekvenci...?

Čtenářskému dojmu nepomůže ani fakt, že většinu z tlusté bichle tvoří nafoukaná prázdná vata, kterou je utrpení se prokousat.

Autor má fantastický dar vytvořit tíživou atmosféru, vystihnout temné charaktery lidí, dokáže uchopit zajímavá témata, ale přesto jsem od L. Keplera čekala více, proto dávám pouze 3* ačkoli potenciál tu byl mnohem vyšší.

1Cannis
1Cannis
22.02.2024 4 z 5

Klasický Kepler, co dodat.

Verunka289
Verunka289
18.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Mám z knížky hodně rozporuplné pocity. Na začátku jsem si říkala, že to bude fakt bomba, příběh Josefa jakožto dětského vraha.... takové náměty já vážně můžu. Těšila jsem se, jak se to bude dál rozvíjet, jak bude popisováno jeho dětství, jeho motiv, jeho další příběh.... Ale ve finále to vlastně o Josefovi vůbec nebylo, a to mě moc zklamalo. Neříkám, že příběh hypnotizéra byl nějak špatný, ale kniha mě na začátku navnadila na něco úplně jiného než co jsem potom dostala. A i samotné vyprávění z doby před 10 lety za mě bylo docela nedostačující s ohledem na celkový počet stran knihy. A uspěchaný závěr potom jen na 2 kapitolách? Jsem teď po dočtení vážně zklamaná. Možná s odstupem času budu knihu hodnotit lépe, ale moje prvotní dojmy jsou zklamání a možná i naštvání.

ElikaS
ElikaS
23.01.2024 3 z 5

Já půjdu proti proudu a musím říct, že jsem byla zklamaná. Knížka mě nebavila. Všechny postavy se chovaly divně, iracionálně a nikomu se nepovedlo získat mé sympatie.
Děj byl trochu překombinovaný, ale to by mi nevadilo tolik jako atmosféra knížky, která mi prostě nesedla.

fruitbueno
fruitbueno
19.01.2024 4 z 5

Šikovný děj, neotřelá zápletka i zpracování. O titulním hrdinovi série první díl mnohé neřekl, ale těším se, zda i v dalších románech bude mít ve všem pravdu.

hana1039
hana1039
06.01.2024 4 z 5

Audiokniha:
Napínavé,kombinované, syrové ...p.Rímský tomu navíc ještě dodává tu správnou atmosféru...

Kolaloka
Kolaloka
21.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Nebylo to utahané, bavilo mě to (až na pár slabších míst) celou dobu. Občas jsem se trochu ztrácela v množství postav. Dost nepochopitelná byla pro mě "spolupráce" rodičů při ztrátě syna. Vážně si nebudete brát telefony, když se Vám ztratí dítě? Vážně se budete hádat o tom, jestli případ svěříte policii nebo vysloužilému tchánovi? A opravdu by policie nevěnovala tolik pozornosti ztrátě dítěte, protože zrovna řeší něco důležitějšího, co s případem nesouvisí (útěk Josefa E.)? Ale jinak super, určitě budu v Keplerovi pokračovat.

Kekik
Kekik
15.12.2023 2 z 5

S knihou jsem se velice natrápila. Byly chvíle, kdy jsem se nemohla od příběhu odtrhnout, ale bohužel chvil, kdy jsem se do čtení nutila, těch bylo mnohem více.
Kniha je zbytečně dlouhá. Popisy okolí a lidí jsou až moc detailní, a zdržovaly od děje. Samotný příběh by mohl být skvělý, ale i když má kniha přes 500 stran, dějové linky jsou nedokonalé. Největší prostor má v příběhu hypnotizér Erich Maria Barka. Hlavní postava Joona Linna je na vedlejší koleji, což je škoda. Jeho hlášky mě bavily. A právě proto na sérii nezanevřu. Joona mě zajímá. A doufám, že v dalších knihách bude jeho příběh výraznější.

Čtenářská výzva 2023: Téma 15. Kniha napsaná dvěma autory.

Lely
Lely
07.12.2023 5 z 5

První kniha kterou jsou od autora četla a určitě budu pokračovat dále.
Děj byl napínavý a krátké kapitoly se čtou lehce a nutí neustále pokračovat.

Nel_ita
Nel_ita
21.11.2023 5 z 5

Je to má první kniha od Keplera a musím říct, že mě nalákala číst dál ! Krástké kapitoly jsou psány z pohledů téměř všech postav a vždy je uveden čas, ve kterém se jednotlivá postava nachází, a tak čtenář vždy ví, jaký děj probíhá současně s jiným. Autor vytvořil místy až hororovou atmosféru, která mi nedovolila odejít od nedokončené kapitoly. Z námětu jsem nadšená, jedná se o originální příběh, který ani trochu nezavání nudou. Vřele doporučuji.

Ivka82
Ivka82
17.11.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem opravdu hltala Místy jsem se "zažrala" až moc a slzela jsem s postavami, občas jsem nevěřícně kroutila hlavou. Napínavé a čtivé, co víc dodat.

Liss93
Liss93
28.10.2023 2 z 5

V rámci výzvy jsem se dostala k Larsi Keplerovi, velmi kladně hodnocenému autoru severských detektivek. A mám rozporuplné pocity. Severské detektivky jsou velmi specifické. Z těch, které jsem četla, mi některé sedly, ale některé vůbec ne, například všude chválený Nesbø nebyl vůbec můj šálek čaje. A taktéž to mám s Keplerem. Nevím, jestli je to tím, že knihu píší dva lidé, ale některá slovní spojení, věty či rozhovory nedávaly vůbec smysl nebo byly podivně přerušeny/ukončeny. K Joonu Linnovi jsem si nedokázala vytvořit vůbec žádný vztah, kdyby zemřel, bylo by mi to upřímně úplně jedno. Jediné zajímavé bylo téma hypnózy, bohužel mi to nestačí pro to, abych sáhla po další knize ze série.

mila2411
mila2411
27.10.2023 5 z 5

První, zcela náhodné (kolega mi půjčil CD s audioknihou) setkání jak s Larsem tak s Joonou a hned láska na první pohled! Místy drsné až brutální, ale jinak 1oo% severská krimi tak jak má být!

Sova15
Sova15
26.10.2023 5 z 5

Tak to byla jízda. Napínavé do posledních stránek.

haWranka
haWranka
19.10.2023 3 z 5

Mělo to skvělé momenty, mělo to nudné momenty, mělo to několik velice napínavých pasáží i několik opravdu zbytečných a nudných. Musím říct, že je příběh promyšlený dobře, zajímalo mě to. Ale kdyby se mě někdo zeptal, jestli se mi to líbilo, musela bych říct ne. Všechno bylo hrozně chladné, až hnusné. A to nejenom případ, ale vlastně i všechny postavy včetně hlavních (snad s výjimkou inspektora Linny). Další díl mě neláká.