Hypnotizér

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypn... celý text

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49733/detektiv-joona-linna-hypnotizer-Z6I-49733.jpg 4.12879
Série:

Detektiv Joona Linna (1.)

Originální název:

Hypnotisören (2009)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (526)

Přidat komentář
Noctua8
dnes

Já asi nejsem na severské autory ještě dost zralá. Dlouho jsem se bránila, nakonec jsem podlehla čtenářské výzvě a současným trendům a los padl na Hypnotizéra. Příběh je sice zamotaný s mnohými odbočkami, což by samo o sobě mělo být super, ale když se to nakonec pospojuje, tak se jedná vlastně o triviální zápletku. A podle mě je těžko uvěřitelná. Co mi na knize vadilo asi nejvíce byly nepravidelné vulgární výlevy postav, které byly úplně mimo celkovou linii vyprávění. Říkám si, co se autorům muselo při psaní vždy stát, že se museli uvolňovat takovým nízkým způsobem, který nepřirozeně vyčnívá nad celkovou "klidnou" severskou náladu prostředí a příběhu. Zároveň mi nesedla gangsterská linie tolika dětí. V tom jsem staromódní a děti by měly být tak nějak nedotknutelné..... Takže za mě dost rozpaky a velký otazník, jestli se k severu ještě vrátím.

Mikl
předevčírem

Super, už mám "na čekačce" další díly...

Kolumbus
19. července

Měl jsem problém tuto knihu dočíst. Styl psaní, či překladu, mi připomínal kostrbatý filmový scénař. Byla to moje první kniha od Keplera, zkusím ještě jinou.

Alethea_k
19. července

Knize nelze absolutně nic vytknout. Manželská dvojice si pohrává se čtenářem, jeho myšlením a nezbývá, než jim spolknout vše i s navijákem a na konci jen říct: Pane jo, jsou fakt dobří.
Jo Nesbo je údajně nejlepší. Ale po tomhle se může jít zahrabat.

mschmidtova
17. července

Já tenhle styl vážně nemůžu číst! Dala jsem Keplerovi šanci. Vážně jsem to chtěla zkusit. Jenže se nedostanu dál přes popisy utrpení. Mám tak velkou představivost a empatii, že to vážně nedám. Vůbec se nedivím, proč se lidé v dnešní době tolik bojí. Tyto knihy a popisované události se vážně dostanou hluboko pod kůži.

Haňula_
12. července

Další skvělá detektivka od severských autorů. Trošku krvavější...

Ivetaa
05. července

Skvělé čtení, super bylo sledovat dvě dějové linie.

moudivlacek
01. července

Tak opravdu tohle se autorovi povedlo!!! Od začátku do konce to má spád, neustále se něco děje, skvělé vylíčení minulosti psychiatra Erika, jeho práce, která odstartovala vše následující v jeho životě. A rovněž i to, že oběť se může velmi rychle změnit ve vraha bez ohledu na věk.
Na druhé straně čtěme o hrdinství lidiček, kteří se jim vrahům dokáží postavit i za cenu vlastního života.
Ale doporučuji číst jen pro silné nervy. Já na konci plakala, a vůbec se za to nestydím!!! Vždyť tohle se může a bohužel děje stále kolem nás.
Mohu jen doporučit.

Malýmedvěd
01. července

Napínavé jak kšandy. Dobře napsané. Odskok zpět o 10 let nevadí. Pár věcí zůstalo jen "slabě" vysvětleno, proto strhávám jednu hvězdu, ale v celku to není na závadu. Rozhodně je to ale plné krutostí a kdo na takové věci nemá náturu a chuť, tak ten, by si měl čtení dobře rozmyslet.

PaniJani
29. června

Hypnotizéra jsem přečetla jako druhou knihu ze série s Joonou. První byla Písečný muž, to jsem nevěděla, že se jedná o sérii a že na sebe navazuje. U Písečného muže bylo podle mě více napětí. Tam jsem hltala už od začátku snad každou stranu. To tady ne. Co mě skoro vůbec nebavilo, bylo ohlédnutí se o 10 let zpět, ale i to tam má svůj účel. Sem tam jsou v knize nějaké (alespoň z mého pohledu) absurdity, ale to jsem překousla. Suma sumárum knížka se mi líbila a vrhnu se na další díl.

Calibra
27. června

Je to série vyšetřování Joona Linna, ale přišlo mi, že jeho role v příběhu byla minimální. Bavilo mě to, nejvíc vsuvka 10 let nazpátek a určitě se pustím do dalších dílů.

HCh
26. června

Dnes jsem dočetl Paganiniho smlouvu a uvědomil si, že toto je o něco lepší. K vyššímu hodnocení přispělo to, že jsem knihu naposlouchal v podání Petra Rimského, který ji načetl velmi pěkně. V papírové, nebo elektronické podobě jí určitě číst nebudu.

oskli
23. června

Tak... dalo se to, ale je to třetí a poslední kniha, kterou jsem od této dvojice přečetla. Joona mi leze na nervy svou dokonalostí, místy totálně ujetou (fakt se mi nechce věřit, že by večer na vzdálenost 300 metrů viděl, že někdo drží v ruce skalpel). Místy se zbytečně vyžívá v brutalitách a vulgarismech, závěr je zase až moc natažený a uměle dramatický... Pointa s Pokémony nakonec v podstatě zmizela do ztracena. Asi nejvíc mě bavily vzpomínky hypnotizéra na práci se skupinou, ale i tam to bylo dost nedotažené a místy nelogické. Knihy pro mě prostě nejsou dostatečně uvěřitelné ani čtivé, další šanci jim dávat nebudu. Jdu si (doufám) polepšit Adler-Olsenovým Nesmírným :-)

Susan94
14. června

Kvalita je přímo úměrná kolikátá kniha to této manželské dvojice je. Čekala jsem severskou detektivku, četla jsem ale úplně jiný žánr, který lze těžko popsat. Nebylo to nejhorší, ke knize se však nikdy nikdy vracet nehodlám.
*Musí se uznat, že postupem času se vypracovali na vyšší úroveň.

Ráčkajda
14. června

Teda prvních cca 150 stránek jsem se nemohla vůbec začíst, myslela jsem, že ji odložím, ale vydržela jsem. Naštěstí se to pak slušně rozjelo....ale není to nic, co bych si ráda přečetla ještě jednou.

Markushka
14. června

Čtivá kniha s drsným dějem, který ve mě vybudil dojem, že vyjít si ven kdesi na severu je pomalu o kejhák:-) Kniha si mě ze začátku získala, ale postupně mi chyběla lepší propracovanost jednotlivých postav. Děj mi připadal takový slepovaný, neharmonický. A přestože o skutečné práci policie mnoho nevím, tak jak to bylo v knize vykreslené, mi připadá málo nereálné.. Nicméně mě bavilo číst o práci hypnotizéra, nejvíce mě bavila asi část, kdy hlavní hrdina popisoval jednotlivá sezení.. Takže jednodušší krvavá oddechovka :-))

Kikuše007
12. června

Kniha je zajímavá, čtivá. Rozhodně se mi líbí to že se v ději ukazuje hypnotizér, dodává mi to na knížce takový ten ,,wau" efekt. Každopádně, podle názvu jsem čekala něco víc, a tak jsem byla trošku zklamaná, ale i přesto mě kniha nadchla, a hodlám pokračovat v dalších dílech s tím, že doufám že se zase dostaví ,,wau efekt". Ale z důvodu že to nepřesáhlo má očekávání dávám čtyry hvězdy.

ankaras
12. června

Nečetla jsem, pak jsem našla pod vánočním stromem tuto knihu a začala jsem :)

konicekbily
11. června

Chytře vymyšlená zápletka je degradována roztaženým dějem, zbytečnými, často i opakovanými popisy, návrat o deset let mi připadá zdlouhavý, a tak z pěti hvězdiček ze začátku knihu se hodnocení smrsklo na tři. Autora však nezatracuji, čtu další díly.

Loginus
07. června

Dávám čtyři z pěti za dobře zvládnutý přítomný čas, který dal překladatelům jistě zabrat. Je to docela zajímavé a kniha mě nenudila, ale na top to rozhodně není. Celkově lepší průměr a docela mě pobavila i pokemonská cesta.

bara9550
05. června

Hm..
- prvních cca 20 - 30 stran fajn - skoro super, protože litujete pořezaného kluka, kterému někdo vyvraždil rodinu a nevíte, co se děje.
- dalších 100 stran naprostá nuda, hádky mezi Simonou a Erikem, kde jsem si škubala vlasy - lhaní, jen aby jí ublížil, no blbosti.
- další stránky super řežba - a to doslova, Simonin tatík mi hne žlučí i s histerickou Simonou, kteří táhnou za jeden provaz.
- skok o 10 let zpátky - nudaaa, kdyby to bylo v jedné kapitole, ale ono je to v dalších 100(milionech) stránek. Ale zase pochopíte co máte.. i když já pak pochopila až moc a zbytek knihy už jsem tušila, kdo se za čím skrývá.
- vrácení do přítomnosti, hledání Benjamína ( mimochodem vůbec Benjamínova slečna Aida a její mentální brácha, co si hrajou na pokemony.. a histerická Simona s papískem - gonna catch them all, kteří se za nimi honí a ani nemají pokebaly.)
- do toho všeho je tam na mě zbytečný sex, který se mi tam prostě nehodí.
- konec byl pro mě trochu slabší. Happy End velkej jako nápis HOLLYWOOD.

Paradoxně jsem knihu přečetla docela rychle, ale asi jen kvůli tomu, že jsem chtěla další pořádnou řežbu od Josefa, tahle příběhová linie se mi líbila a myslím si, že mohla dostat větší šanci - proplést to společně se skupinou zhypnotizovaných a vůbec. Čekala jsem že to bude větší nářez - asi jsem čekala moc velký Wow efekt, který se bohužel nedostavil - asi i díky komentářů, které jsem si četla a byla na knihu natěšená.

Moje první kniha ze série byla Lovec králíku - takže si určitě přečtu i zbylé knihy, doufám, že nebudu zklamaná i dál.

terezie6086
01. června

Když vyšel poprvé Hypnotizér, nijak jsem se neodhodlala k tomu si ji přečíst. Nemám moc ráda propagace knih, které jsou označeny jako "TOP TITUL" (asi jsem už náročnější a vybíravější čtenář :-D ) Nicméně včera jsem dočetla tuto knihu a musím říct WOW. Naprosto fantastická zápletka, Manželata vymysleli naprosto úžasnou detektivku a již teď se těším na další díly, které jsou přede mnou. Jasných 5 hvězdiček :-)

Len04
01. června

Nevim, jestli se mi to libilo :-) Asi je to na mne prilis surove, i kdyz byly pasaze, od kterych jsem se nemohla odtrhnout. Druhy dil si kazdopadne prectu a uvidim, jestli se dvojice kepler zaradi mezi me oblibene severske autory. Potencial ma, ale mozna je na mne prilis kruty.

Tynule
01. června

Kniha byla velmi dobře čtivá až mě mrzí, že jsem jí četla tak dlouho. Mám ráda tyto typy knih a můžu doporučit těm kdo má rád vraždy, záhady a psycho

kní
31. května

Manželé Ahndorilovi se možná při psaní dobře bavili, ale "pan spisovatel" nejsou. Vadil mi styl psaní, spousty naprosto zbytečných popisů, častá nelogičnost a nevěrohodnost.

flare
29. května

No, no, no..ze všech těch bláznivých severských detektivek, co jsem četl, byla tato prozatím nejslabší. Detektiv Joona Linna byl spíš v pozadí, policejní odznak bych dal panu psychiatrovi Erikovi :-) Ovšem nervy to byli..a jak se recenzuje již níže, docela se to zbytečné táhlo..ale jinak cajk

_Joker_
26. května

Skvělá detektivka! :) sice některé popisné části byly poněkud zdlouhavé ale dalo se jimi prokousat :) rozhodně touto knihou nekončím a přečtu i další.

mili159
25. května

Tato knížka nebyla špatná i když občas to bylo příliš zdlouhavé. Dala bych tak 3 hvězdy.

Samery
25. května

Příběh se mi líbil. Zvraty, neustálé přemýšlení kdo je pachatel... to mám ráda. Ale vleklé až moc podrobné popisy, dlouhé nudné pasáže nebo robotické, naivní či nepřirozené jednání postav (viz šéf kriminálky krmící rybičky, psovodka které se musí PŘESNĚ říci, co má dělat...) mi celkem dost vadili. Nemluvě pak o policistovi v penzi, jehož vnučka umírá strachem, zda přežije po přejetí autem, aby o stránku dál procitl a o další už stíhal výtržníky. Ale i tak si přečtu další díl. Snad bude lepší.

Pav
22. května

Jsem zklamaná. Ze Svědkyně ohně jsem byla nadšená, tak jsem se rozhodla pokračovat od začátku, ale očekávání byla asi moc velká. Některé situace mě rozčilovaly, místy se děj vlekl a popisné statě mě nebavily. Občas jsem zapomněla o co šlo, než jsem se prokousala nezáživnější částí. A taky to bylo zbytečně brutální. Ale nevzdávám se, něčím to proložím a přečtu další díl.