Neklidná krev

kniha od:

Neklidná krev https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485814/bmid_neklidna-krev-jGe-485814.png 4.5 1222
Koupit Koupit eknihu Bazar

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Soukromého detektiva Cormorana Strika osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se Strike a jeho parťačka Robin Ellacottová pouštějí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají ďábelsky složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a psychopatickým sériovým vrahem. A zjistí, že i případy staré desítky let mohou být smrtící.... celý text

Série:

Detektiv Cormoran Strike / Cormoran Strike 5.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Troubled Blood , 2020


více info...

Komentáře (313)

Komentáře 313 Recenze 5

mirek2644
mirek2644
18.09.2023 3 z 5

Kniha je zbytečně dlouhá, nudné, táhlé popisování děje. Zbytečně moc postav.
Asi pro mne, nejslabší kniha celé série.

maryska09
maryska09
13.09.2023 5 z 5

Další skvělá detektivka oblíbené autorky. Ačkoli je skutečně obsáhlá, je čtivá, má spád a konec překvapí. Občas jsem se ztrácela ve jménech, ale naštěstí tam vždy byla nápověda a připomenutí. Autorka umí psát a moc se těším na pokračování.


ZůzaSomolka
ZůzaSomolka
08.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Co říct - prostě Rowllingová detektivky umí. Zase svělý a úžasný. Dokonale propleteý případ, kdy zas až do konce člověk neví, který podezřelý je podezřelejší, až zas opět zjistí, že to nebyl Snape (u ní tak klasický a přesto na to člověk zas skočí). Líbí se mi plastičnost postav, člověka baví sledovat i vývoj vztahu Robin-Strike. Jen teda musím říct, že na konci jsem si docela oddychla, že už je konec, protože jsem si všechny výpovědi a detaily nepamatovala a už to bylo tak zamotaný, že jsem byla totálně ztracená.

pollyanna
pollyanna
03.09.2023

Rowlingová rozhodně psát umí, o tom žádná, takže těch necelých tisíc stran člověka neodradí. V tomto díle se ale zřejmě chtěla blýsknout svými znalostmi astrologie a zahltila knihu zbytečnostmi, bez kterých by se člověk i děj rozhodně obešel.

Very281
Very281
28.08.2023 5 z 5

Páty díl Cormora Strike a Robin Ellacottové je opět plný napětí a děje.Ikdyž má kniha 980 stránek, čte se jedním dechem.Spisovatelka nezklamala.

artep1605
artep1605
25.08.2023 5 z 5

4,5 hvězdy. Mínusem pro mě bylo velké množství textu a hmotnost knihy. Některé pasáže mi přišly trochu nadbytečné (sáhodlouhé rozebírání astrologie nebo vztahu mezi Robin a Cormoranem). Na druhou stranu oceňuji skvělé psychologické vykreslení postav, takže jsem měla pocit, že se z nich během několikadenní četby stali moji staří známí. Kniha se pak o to hůř po přečtení odkládala.

TeraBla
TeraBla
21.08.2023 4 z 5

Opět skvěle a poutavě napsaná detektivka. Zajímavá zápletka a nečekané rozuzlení. Moc mě to bavilo. Mělo to spád, žádná hluchá místa, bylo tam napětí. A tlustá kniha byla tak akorát, už se těším na další.

Paja.12
Paja.12
20.08.2023 3 z 5

Uff... tak tenhle díl mi dal teda zabrat. Skrz první dvě třetiny knihy jsem se prokousávala neuvěřitelné dva měsíce! Styl vyprávění Rowlingové jsem vždycky milovala, její dokonalá psychologie postav, detailní popisy i skvěle vykreslené situace, ale... čeho je moc, toho je příliš. Děj se začal někam posouvat a nabírat na tempu až v poslední třetině, což v tomto případě znamená cca 300 stran před koncem. To je průměrná délka většiny detektivek. Nemůžu se tedy ubránit dojmu, že kdyby zkrátila příběh o tyto dvě třetiny (jejíchž hlavním obsahem jsou výslechy postav - kterých je čím dál tím víc - osobní story hlavních protagonistů a další mini detektivní případy kanceláře), bude z toho skvělá čtivá detektivka, kterou pro mě i nadále zůstávají první díly série. Co se týče odhalení vraha, bylo to pro mě překvapivé, ale nijak závratně šokující. Jestli to stálo za ty dva měsíce četby..?

Erudite
Erudite
08.08.2023 5 z 5

Neklidná krev je obsáhlá kniha s neuvěřitelně čtivým dějem, postavami, které nikdy nenudí a s krásnými pasážemi, kde se zdánlivě nic neděje, ale kde čtenář najde bravurně popsané nuance mezilidských vztahů. Detektivní i osobní životy Cormorana a Robin byly po dobu několika týdnů perfektní výplní dlouhých chvil a letních večerů. Doporučuji a těším se na další díl!

JaneSour
JaneSour
05.08.2023 5 z 5

Knihy o Cormoranu Strikovi a Robin jsou naprosto skvele. Nemam co vytknout.

Dejvos95
Dejvos95
02.08.2023 3 z 5

Ač nerad, tak tentokrát to pro mne na plný počet není. Každému podle chuti, ale příběh byl prostě příliš nepřehledný a někdy až příliš závisející na téměř neuvěřitelné náhodě. Pro mě málo uvěřitelný a za vlasy přitažený příběh. Galbraith je skvělý autor, kdy oceňuji jeho vyprávěcí schopnosti, kdy vás dokáže doslova vtáhnout do příběhu a donutí vás knihu přečíst jedním dechem. U této knihy jsem však četl jednu stránku za druhou spíše z úcty k autorovi a výsledný dojem je takový, jak jsem popsal výše. I tak se těším na příští díl, který snad bude o poznání lepší.

Hkk935
Hkk935
13.07.2023 5 z 5

Bylo to dlouhé, bylo to náročné (udržet knihu fakt bylo náročné :-D), ale líbilo se mi to. Odhalení vraha, za mě, velmi překvapivé, nečekala jsem to. Je pravda, že jsem se ztrácela v rozebírání astrologie, ale knížka jako celek stála za to.

elfinkaa97
elfinkaa97
10.07.2023 3 z 5

Kniha je čtivá, stejně jako předchozí díly, ale za mě je to i tak asi nejslabší díl. Konec mě zklamal. Po přečtení téměř 1000 stránek bych čekala na konci větší boom, ale přišlo pouhé "hmm, takže tak". Navíc už mě unavuje prodlužování "vztahu" mezi Cormoranem a Robin. Chápu, že je to vymyšlený příběh, ale proboha v reálu už by spolu buˇněco měli, nebo by je oba už city opustili, tohle oťukávání nemůže trvat takhle dlouho. Poslední mou výtkou je obrovské množství postav, mezi kterými jsem se neustále ztrácela.
Každopádně propracovanost, se kterou Rowlingová dokáže takový příběh vytvořit mě nutí dát místo 2 hvězdiček 3. A přes i tak nízké hodnocení se těším na další díl série.

saez
saez
03.07.2023 5 z 5

Když čte člověk déle, začne ho bolet ruka, jak obsáhlá ta kniha je. Klidně by stačilo i méně stránek na celý příběh, ale už jsem si zvykla, že to není jen detektivka a protože mám hlavní hrdiny v oblibě, tak ať mě ruka klidně příště bolí zas. :-)

capar
capar
01.07.2023 4 z 5

Já vím, že začínat něco dílem pátým je asi na hlavu...Ale někdo mi řekl, že to vůbec nebude vadit...a nevadilo..možná mi chybí nějaký ten vývoj vztahu hlavních hrdinů, ale jinak? Říkala jsem si, že při tom počtu stránek to i vzdám, ale kniha překvapila..za mě to bylo čtivé, bavilo mě, co přinese další setkání a verze příběhu svědků...asi sáhnu ještě po další...

L.Helena
L.Helena
20.06.2023 2 z 5

To bylo čtení... nekonečné, úmorné, vyčerpávající. Byla jsem asi ve třetině knihy, což počtem stran odpovídá zhruba průměrně dlouhé detektivce, a pořád jsem se nemohla začíst. Celé to vyprávění nemělo spád, napětí, přímé dramatické scény. Jen spousta dohadů a nepřesných výpovědí, co se asi stalo před čtyřiceti roky. Nebýt soukromého života obou hlavních postav, tak knihu odložím. Fakt nechápu, proč měla autorka potřebu celou tu nudu vycpanou nezáživnou vatou natáhnout na téměř tisíc stran.

lištička123
lištička123
19.06.2023 5 z 5

Moc jsem si tuhle bichličku užila.

Evina74
Evina74
14.06.2023 5 z 5

Tak tenhle díl jsem si moc užila, i když autorka hodně přitvrdila, až mi někdy běhal mráz po zádech. Zhltnuto při nemoci téměř na jeden zátah.

hana4834
hana4834
09.06.2023 3 z 5

Zase moc natáhli a opakující se . Nemělo to spád jen jsem čekala jak to dopadne. Určitě bych třetinu vypustila

jiri2737
jiri2737
04.06.2023 5 z 5

Skvělé.

Simstr
Simstr
22.05.2023 5 z 5

Opravdu skvělá série s Robin a Cormoranem. Doporučuji číst od prvního dílu. Postavy krásně propracované, dialogy, popis míst, všechno. Krásně Vás to vtáhne do děje.

georgearrow
georgearrow
21.05.2023 3 z 5

Rowlingová není nejlepší spisovatelkou všech dob, a to ani co se detektivní literatury týče. Ovšem solidní práci odvádí, kniha se čte výborně, zápletka ucházející, konec překvapivý, christieovský (snad to není spoiler!). Slabší je to ve vztahové rovině detektiv vs detektivka, která se mi nezdá uvěřitelná, ale asi jsem trochu přímočařejší než přeopatrně léta našlapující Robin se Strikem.

berila
berila
20.05.2023 3 z 5

Už jsem to zmiňovala minule, autorka píše výborně, ale prostě není úplně typ na detektivky. Ty by měly mít spád, ale tady se to pořád táhlo. Přiznávám bez mučení, že čtu hlavně kvůli tomu, jak se vyvine vztah hlavních hrdinů, takže příště zase budu muset zvládnout velké množství stránek

libuse6749
libuse6749
19.05.2023

Robert Galbraith = Joanne Rowling, tuhle rovnici zná v literární světě asi každý. Autorka pod tímto pseudonymem vydává svoji povedenou sérii Detektiv Cormoran Strike.

A věděli jste, že už je zfilmováno dokonce všech 5 v ČR vydaných knih do 5 seriálových sérií?

V pátém případu vyšetřuje Cormoran s parťačkou Robin hodně starý zločin. Osloví ho dcera, které před 40 lety zmizela matka za podivných okolností. Že bude objasnění hodně složité, je zřejmé již od začátku.

Když jsem knihu vzala poprvé do ruky, tak mi vyděsilo množství stránek. Aaach, 976 stran pro mě byl trochu oříšek vzhledem k nedostatku času, co mám poslední dobou na čtení. V místech, kdy se dostávám na třístou stránku končí průměrně dlouhá kniha a tady nejsem ještě ani v třetině

Autorce se však klaním, jak dokáže i na tomto velkém množství stránek zaujmout čtenáře. Líbilo se mi vykreslením všech možných potencionálních pachatelů, postupné vyšetřování i varianty scénářů zločinu, které se honily detektivům hlavou, ale hlavně jsem s Cormoranem a Robin strávila celý rok. Díky této dlouhé době jsem je poznala zase o trošku více a čím dál více mě baví jejich vzájemná náklonost a chemie, která mezi nimi prostě je.
Finální rozuzlení případu pro mě bylo překvapující a celý děj příjemně napínavý, takže i přes velký počet stran byla kniha čtivá.

Šestý případ má v originálním vydání 1248 stran, takže už teď mi je jasné, že další kniha bude patřit zase k těžké váze. Ale i přesto se na nové vyšetřování se sympatickými parťáky těším.

Bla80
Bla80
16.05.2023 5 z 5

Kniha neměla chybu, Cormorana s Robin jsem si oblíbila, přečetla jsem všechny jejich příběhy. těším se na nějakou další...

Gibis
Gibis
11.05.2023 5 z 5

Nebudeme si nic namlouvat, J. K. Rowling je grafomanka :) Její příběhy jsou delší a delší, ale myslím, že proto je my, knihomolové, tak milujeme :) Můžeme ve společnosti našich oblíbených postav trávit spoustu a spoustu času. Sérii s Cormoranem a Robin je třeba brát především jako román s bonusem detektivní zápletky. V tomto díle je opravdu neuvěřitelné množství postav, ale všechny jsou probrány tak detailně, že si je člověk dříve nebo později zkrátka zapamatuje a ty, které si nezapamatuje, tak nebyly pro příběh podstatné. Pátý díl jsem si moc užila a těším se na další, protože se mi po těch dvou bude stýskat ;)

mats379
mats379
10.05.2023 4 z 5

Mám moc ráda Cormorana i Robin, ale tady se možná i úmyslně nikam dál neposunuli v osobním životě - autorka chce asi mít delší vývoj, kdyby se hned vzali, o čem bylo to bylo dál, že. Kniha je velice dobře napsaná, čte se skvěle, ale přece jen 970 stran je na detektivku moc. Také množství postav patrně hodně lid odradí. Mně to sice nevadí, ale raději bych měla 3 detektivky...i z praktického důvodu, strašně špatně se to drží v ruce a bolí z toho záda! Stop je tady k odhalení vraha dost, já jsem měla jasno okolo 300. stránky.

lenka9250
lenka9250
02.05.2023 4 z 5

Dočteno, ale tedy silou vůle. Nemohu říct, že by se knížka četla nějak špatně, naopak, Rowlingová prostě umí, o tom žádná. Také nemůžu říct, že by nebyl děj, postavy, ve finále i zápletka zajímavé. Jen ta tloušťka! Jako na vození vlakem do práce a čtení v MHD to není úplně ideální. A do 850. strany přišlo, že se vlastně nestalo nic, co by se nevešlo do třetiny rozsahu. Jestli paní grafomanka vyplodí další díl, dám přednost audioverzi, nebo kouknu na seriál.

Mikoláška
Mikoláška
02.05.2023 4 z 5

Příště určitě v "elektrické" formě :) Je pravda, že množstvím postav jsem se občas trochu ztratila. Jinak velmi čtivé, i když některé pasáže jsem přeskakovala, jelikož mně vedlejší vyšetřovací linky moc nezajímaly. Těším se na další díl, kam se bude agentura a její členové posouvat dál....

Aliii
Aliii
30.04.2023 5 z 5

Hned, jak se ke mě kniha dostala (po rezervaci v knihovně), šly všechny ostatní stranou.
Popisovat děj pár slovy snad ani nejde, ale fakt, že jsem byla ochotná tahat s sebou tuhle bichli, abych mohla čtením vyplnit každou volnou chvilku, mluví za vše :-)

Mary81
Mary81
14.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Aj piaty diel tejto série ma dokázal šokovať a prekvapiť. Dokazuje to len, že J.K.R je majsterka svojho remesla a tento žáner jej rozhodne ide. Hoci som mala spočiatku obavy z hrúbky knihy, napokon boli neopodstatnené. Kniha sa čítala ľahko (aj keď v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi dlho) a príbeh ma bavil. Aj keď sa v knihe riešili aj iné prípady Strikeovej a Robininej agentúry, ako aj ich vzájomný vzťah, ťažiskom bolo stále riešenie 40 rokov starého nevyriešeného prípadu. A ako aj v predchádzajúcich príbehoch, aj tu bola dôležitá každá drobnosť. Niečo, čo len prebehnete, lebo to nepovažujete za potrebné a potom vám dá autorka facku, veď ja som tam dávala napovedu. Celý čas som nemala absolútne žiadne tušenie, kto je páchateľom, resp. vrahom (alebo aj mala, ale tá osoba, ktorá to naozaj urobila, mi nenapadla vôbec) a či Margot naozaj zomrela, ale keď prišlo rozuzlenie, ostala som totálne šokovaná. Tá osoba, tá skrýša...
Hoci bol príbeh miestami trochu rozvláčny a chvíľami sa zdá, že vyšetrovanie Margotinho zmiznutia je v úzadí a namiesto toho sa sústreďuje na osobný život hrdinov, ja som absolútne nadšená.

Rubyn
Rubyn
14.04.2023 2 z 5

Mám rád buclaté knihy, zvláště historické romány nabité dějem. Bohužel ale detektivka o bezmála tisíci stranách , kde je více omáčky než detektivního příběhu... Bohužel nepřekvapilo, jako u předchozích dílů , nuda a šeď.

vladimir5170
vladimir5170
14.04.2023 3 z 5

Na tak obrovském rozsahu knihy bylo vzhledem k množství postav a možných motivů (pro mne) poměrně obtížné si všechny situace zapamatovat. Samozřejmě, že některé osoby(které se v příběhu mihly) a některé detaily vyšetřování byly při objasnění poměrně zásadní a trochu jsem se ztrácel. Takže ke konci jsem Galbraithovi spíše věřil než si pamatoval, že už se o tom zmínil. Knížce by slušel rozsah 400 stran. Ale na začínajícího spisovatele celkem slušné. ;-)

Szilvia1
Szilvia1
09.04.2023 5 z 5

Tenhle díl byl nejlepší z celé série,ale ani předchozí díly nejsou zlí.I když tady je víc stránek,ale příběh je strašne dobrej,napínavej,nedá se od knížky odtrhnout.Budu se těšit až bude další díl.

čef
čef
07.04.2023 4 z 5

Detektivka s gigantickým rozsahem počtu stránek. Kromě hlavního tématu, zmizení ženy před 40 lety, se řeší ještě řada sledovaček a hlavně vztahy mezi personami. Na to padlo bohužel nejvíce stránek. Určeno zřejmě čtenářům, kteří si chtějí porochnit v detailním popisu všech situací a hnutí myslí postav románu. Já se často a hodně nudil, zvláště u té přemíry okultismu. Nicméně románu nelze upřít výbornou spisovatelskou práci a těším se, až z toho bude TV seriál.

martina4041
martina4041
05.04.2023 4 z 5

I tady se ukazuje syndrom Harry Potter, každým dílem série má kniha víc a víc stránek. Ale této knize to neuškodilo, spíše pravý opak. Příběh ne jen o hledání ztracené doktorky, ale i příběh života Cormorana a jeho partnerky Robin. Stránky letěly jak o závod abych se dozvěděla jak to bude dál a kam je osud jejich života zavede a jak se oni sami s nástrahami osudu poperou.
Tento díl se mi líbil o koho více než díl předešlí, asi to bude práce tím větším pohledem do života dvou hlavních postav.
Těším se na další díl.

zpevSusannah
zpevSusannah
03.04.2023 5 z 5

Já nevím, jak to ta naše šikovná paní Rowlingová dělá, že se pokaždé člověk na 100% zabaví a požitkářsky hltá každé slůvko.
Přestože je kniha svojí tloušťkou a váhou už spíš vražednou zbraní než zábavou na cesty a i když tu nenajdeme žádné závratné brutální a šokující pasáže, jak tomu bývá u většiny krimi knížek, nudit se prostě nelze! Je pravda, že sem tam jsem se malinko ztrácela v tom, kdo je kdo a co kdo řekl, ale to mi naštěstí celkový dojem nezkazilo.
Hlavní postavy Robin a Cormorana dostaly další krásné vykreslení, takže se už moc těším na to, co bude s nimi dál a kam se jejich životy posunou.
PS: Taky jste špatně tipovali, kdo měl prsty ve zmizení doktorky? :) Rozuzlení toho všeho je pak už jen šťavnatou třešničkou už na tak vynikajícím dortě!

Lessana
Lessana
02.04.2023 5 z 5

Neviem, prečo som si myslela, že tento diel je posledný. V každom prípade už viem, že nie je. Minimálne vzťah medzi Robin a Strikeom to prezradí - nemôže predsa ostať pri kamarátstve, hoci najlepšom :). No a internet takisto prezradil, že 6. diel je už v angličtine na svete. Máme sa teda na čo tešiť :).
Po večeroch sme si doma pozerali jednotlivé seriálové spracovania tejto série, no a len pri päťke som prv videla seriál a potom dočítala knihu. Pôvodne sa mi zdalo, že mi to zoberie chuť čítať, keď som vedela, kto je vrah. Ale nestalo sa tak. Čítalo sa to perfektne a manžel sa až divil, ako rýchlo mi ubúdali stránky z takmer 1 000-stranovej knihy :). Predsa len, v knihe je zápletiek viac, viac psychológie postáv, viac napätia, teda magnetov na prilákanie požehnane, hoci padouch mi bol prezradený seriálom.
Páčia sa mi čriepky zo súkromných životov Robin a Cormorana, rozvoj ich agentúry, vzťahu, samozrejme, ale aj mnohoraké prostredia, do ktorých nás autorka vždy pozve. Vždy síce s nejakou patologickou úchylkou, ale... to už k ľuďom (a detektívkam) akosi patrí. Tá odvrátená strana. Dôležité je potom vyvážiť to svetlom, ktorým je v tomto príbehu nepochybne vzťah medzi detektívmi.
Teším sa na šestku! Hor sa do práce, prekladatelia! :)

KSarlota
KSarlota
31.03.2023 5 z 5

Protože Cormoran :-) Trochu se ten vztah mezi nimi vleče, ale co se týče příběhu, vážně bezva.

YangJie
YangJie
30.03.2023 5 z 5

Tak tohle fakt byla nálož. Opravdu jsem byl na začátku z té tloušťky trošku rozpačitý, ale pak už to jelo jako po másle. Joanne Rowlingová je skvělá spisovatelka. Její knihy jsou poutavé romány se vším všudy. Série s Cormoranem a Robin tak pomalu a logicky plyne kupředu a na pozadí lehce vystupují kontury současně prožívané britské reality. Kriminální zápletka propracovaná a překvapivá až do konce a to bez použití popisně vyjadřovaného násilí a brutality. Prostě paráda.