Hedvábník

Hedvábník https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221461/bmid_hedvabnik-2Er-221461.jpg 4 3376 638

Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní – stejně jako to už dříve udělal – a chce, aby ho detektiv našel a přivedl zpátky domů. Jakmile Strike zahájí vyšetřování, je stále jasnější, že za Quinovým zmizením je více, než si jeho žena připouští. Spisovatel právě dokončil rukopis nové knihy, ve které vykreslil velmi jedovaté karikatury téměř všech svých známých. Pokud by byl román vydán, rozvracel by životy – je tedy mnoho lidí, kteří by si mohli přát Quina umlčet.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Plus

The Silkworm , 2014

sgjoli
sgjoli
01.10.2023 4 z 5

Jelikož mne první díl série bavil, věděla jsem, že budu chtít pokračovat. Do tohoto druhého dílu jsem se vlastně pustila docela brzo - opět v audioknižní podobě. A opět jsem vlastně spokojená, protože to byla velmi solidní detektivka.
Na to, jak je to dlouhý počin (audiokniha má nějaký 19 hodin, jestli si pamatuju dobře), tak to vlastně dost dobře odsýpá. Je fakt, že já poslouchám audioknihy ve zrychleném režimu, ale musím říct, že po dějové stránce jsem měla dojem, že to je dost svižné, plyne to hladce, pořád se tam něco děje.
Líbilo se mi, že tenhle díl je zasazený do literárního prostředí, kdy tu potkáváme nejen spisovatele, ale i nakladatele a literární redaktory, což si myslím, že pro čtenáře může být velmi lákavé prostředí. Navíc se děj točí kolem velmi kontroverzního spisovatele a ještě kontroverznější knihy, která jako by měla za cíl pozurážet co nejvíc lidí.
Zároveň se tu do nějaké míry podíváme pod pokličku Cormoranova a Robinina soukromí, které se tu trochu posouvá kupředu. Je logické, že jejich vzájemná spolupráce bude mít na to soukromí nějaký vliv - i ten samotný vztah mezi nimi se tu nějak vyvíjí, což mi přijde fajn. Mně se to tu líbilo - patří to sem, ale přitom to tu není na úkor hlavní dějové linky.
Audioknihu namluvil Petr Oliva, který se narace zhostil na výbornou, mně to v jeho podání velmi baví.
Celkově 4 hvězdy. Možná trošinku slabší, ale prostě 4 hvězdy. A do dalšího dílu se určitě časem pustím.

jehanys
jehanys
27.08.2023 3 z 5

Dva měsíce, třikrát jsem to chtěl ukončit. To se mně již dlouho nestalo. Kniha mě opravdu chytla až v závěru. Je to již druhý díl a vidím, že způsob psaní spisovatelky mně prostě nesedí. Je to vše takové roztahané, dlouhé a bez náboje. I přesto jsou mi ale oba hlavní hrdinové simpatičtí a snad se někdy dostanu k jejich dalšímu případu.

Lusa
Lusa
20.08.2023 5 z 5

Strika jsem si velice oblíbila, a i když to není ta úplně napínavá detektivka, které mám ráda, tak na druhou stranu je to velice čtivé a zajímavé a nutí Vás to pokračovat až do konce.

Jiparis
Jiparis
13.08.2023 4 z 5

Sympatický vyšetřovatel a jeho asistentka, děj nic moc.

Deena_
Deena_
09.08.2023 5 z 5

Miluju tu sérii! Nikdy by mě nenapadlo, že mě budou tak bavit detektivky. Pro někoho možná překombinovaný děj, ale já byla napnutá až do poslední stránky. Tato autorka je od malička moje srdcovka. Duo Robin a Strike mě prostě baví. Těším se na jejich další případy.

maryska09
maryska09
04.08.2023 5 z 5

Moje nejméně oblíbená kniha z dosavadní série kvůli velkému množství absurdity a zvrhlostí, ale i tak skvělá a čtená poněkolikáté. Doporučuji všem

Airelle
Airelle
23.07.2023 4 z 5

V červenci jsem se pustila do většího čtení detektivek, nějak mě v tom vedru tenhle žánr baví nejvíc.

Cormoran Strike a Robin jsou moje oblíbené detektivní duo, i když nejsou knihy tak brutální jako od Cartera nebo Cravena, baví mě právě to, že je to jiné. Trochu mi to připomíná Hercuila Poirota a jeho detektivní práci, to je moje srdcovka už od dětství.

Tentokrát Cormoran pátrá po spisovateli Owenovi Qwenovi, který zmizel, a jeho manželka osloví Strike s tím, aby ho našel. Bohužel ho Strike už nenajde živého, a tak začíná hon na vraha.

Za mě tedy byla kniha o trochu slabší než první díl, vraha jsem si tipla už v momentě, kdy Strike našel mrtvolu. Londýnský literární svět mi tedy v knize vůbec neseděl a Qwena jako autora bych asi při čtení vynechala.

Beamy
Beamy
03.07.2023 4 z 5

Detektiv Cormoran Strike a jeho asistenka se mi líbí. Tento příběh pro mne o něco lepší než první ze série, přesto mi úplně neseděl.Těším se na třetí.

Hkk935
Hkk935
01.07.2023 4 z 5

Bylo to zajímavé čtení, možná občas až moc překombinované, hodně postav, hodně detailů, občas jsem se ztrácela v postavách. Každopádně to stálo za přečtení.

smazenaryba
smazenaryba
27.06.2023 4 z 5

Viac menej som dostal čo som čakal. Zaujímavý pripad, azda lepší ako ten prvý a posun vo vzťahu ústredného dua. Vlastne je celkom rafinované na kostre detektívneho príbehu a priestore niekoľkých kníh minimalistickým spôsobom rozvíjať vzťah hlavných postáv. Kto by to bol povedal aký romantik zo mňa bude.

Dédečko75
Dédečko75
07.06.2023 5 z 5

Mrcha jedna, super zápletka až do konce

Margherita_N
Margherita_N
23.04.2023 5 z 5

Detektiv Cormoran Strike mě baví. Rowlingová je dobrá spisovatelka, umí děje i charaktery. Pod pseudonymem Robert Gailbraith naskočila na vlnu populárních krimisérií a v tomhle duchu vystavěla i překombinovanou zápletku. Chvílema jsem se ztrácela v tom, kdo s kým, protože někdy bylo těžký ve vztahovém propletenci spisovatelské komunity udržet upření pozornosti na všechny jejich poměry. Takovej problém ale neměl Strike, kterej si domyslel i to, co zůstalo skryto. Asi je lepší čtenář než já. Těším se na další díl, tuším nějaké vyvinutí osobního vztahu s Robin, když v tom pracovním ji právě povýšil na parťačku ve vyšetřování.

evismaior
evismaior
09.04.2023 4 z 5

80% - J.K.Rowlingová pokračuje pod pseudonymem Robert Galbraith v detektivní sérii, kde soukromý detektiv a beznohý veterán války v Afghánistánu Cormoran Strike společně se svojí půvabnou a zapálenou asistentkou Robin Ellacottovou vyšetřují tentokrát zmizení excentrického spisovatele Owena Quinea, který právě dopsal knihu Bombyx mori (Hedvábník), kde pozurážel všechny, co mohl, a ještě to mělo dost morbidní závěr. Sice si po dočtení nějak neumím představit, proč by pachatel udělal to, co udělal, takhle komplikovaným způsobem, a vlastně ani moc nevěřím síle toho motivu, ale četlo se to dobře. Sice poněkud rozvláčně, jak už to JKR ve svých nepotterovských knihách (a i některých potterovských) dokáže, ale mně ten pomalý, jakoby přemýšlivý styl vlastně nevadí, pěkně to plyne, popisy osob a míst jsou věrné, že má čtenář pocit, jako kdyby tam byl, rozhovory, na nichž je vyšetřování založeno, plynou přirozeně a přijde mi to celkově víc "ze života" než mnohé přepálenou akcí nabité thrillery. Hlavně se mi ale líbilo pokračování vyprávění o Cormoranovi, který prožívá svatbu své bývalé snoubenky, a Robin, která zas řeší svůj vztah se snoubencem nespokojeným s její prací. Ono je mi vlastně jedno, co ti dva budou vyšetřovat, zjišťuji, že o ty zápletky mi zas tak nejde a popravdě zase nejsou nějak extra zajímavé, hlavně že to budou dělat právě oni dva.

Scarefish
Scarefish
03.04.2023 3 z 5

Kniha se mi vcelku líbila a ráda jsem se jejímu čtení věnovala . Je ale myslím zbytečně rozsáhlá. Rozuzlení poměrně komplikované a překombinované. Jak na některé závěry Strike přišel, bůh suď. Tápal a tápal a najednou odhalil i neskutečné detaily. Řekla bych, že tam bylo i zbytečně moc postav. Jako například ta divná uřvaná Pippa. Naštěstí se později zklidnila, ale i tak tam nemusela být.

galinek
galinek
31.03.2023 5 z 5

Líbilo moc, jdu na další díl....

davidurban1973
davidurban1973
19.03.2023 4 z 5

Pěkně napsaný a čtivý příběh, i když závěrečné odhalení pachatele se mi zdálo takové poirotovske, kdy nám vše v poslední části Cormoran musel osvětlit, jinak bychom na to asi ani z mini náznaků v textu nejspíš sami nemohli přijít. Na to ze zpočátku je vše hodně popsané, v závěru autorka nechá některé postavy dělat něco, co nám kvůli finálnímu odhalení neprozradi, takže z toho vznikne poirotovske či holmesovske zázračné odhalení. Přesto je to dobré počtení.

Honza28
Honza28
18.03.2023 4 z 5

Rowlingová opět nezklamala, narozdíl od některých komentářů tady mě kniha zaujala od začátku do konce a bavila mě trochu víc, než Voláni kukačky. Jediné, co bych snad vytknul, je na mě až zbytečně detailní popisnost knihy. Chápu, že autorka se snaží dokonale vylíčit prostředí, ale mnohdy i takovými detaily, které nemají žádný význam, což při tolika stránkách čtení působí někdy už trochu otravně. No to by ale pak už nebyla Rowlingová, takže je to vlastně v pořádku :). Další díl ze série si určitě přečtu.

Annannas
Annannas
12.03.2023 4 z 5

Dobrá detektivka.

ninano
ninano
05.03.2023 2 z 5

Musela jsem se hodně nutit, abych knihu dočetla. Přišlo mi, že se autorka až příliš okatě zhlédla ve starších chandlerovských detektivkách. Tady je ale tempo tak pomalé a čtení vůbec neodsýpalo, že člověk má co dělat, aby udržel pozornost a nemyslel na něco jiného.

Lenny33
Lenny33
27.02.2023 4 z 5

Volání kukačky jsem četla kdysi dávno a zrovna mě neoslovilo. Nyní jsem dostala chuť si přečíst další díl a ničeho nelituji. Skvělý detektivní případ, kdy jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo je pachatel a k tomu velmi sympatické hlavní postavy. Za mě je v knize ideální poměr prostoru, který autor věnuje detektivnímu případu a tomu o osobním životě hlavních hrdinů. Další díl si nenechám ujít.