Ve službách zla

Ve službách zla https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269313/bmid_ve-sluzbach-zla-xCu-269313.jpeg 4 2677 524

Zatímco ve Volání Kukačky soukromý detektiv Cormoran Strike vyšetřoval smrt modelky Luly Landryové, v románu Hedvábník zkoumal záhadné zmizení spisovatele Owena Quinea. Obě díla čtenáře zaujala nejen propracovanou zápletkou, ale také přesvědčivým vykreslením života obyčejných lidí. V knize Ve službách zla se ve smrtelném nebezpečí ocitne sám Cormoran Strike a čtenáři se můžou těšit nejen na ďábelsky rafinovanou zápletku plnou nečekaných zvratů, ale také na poutavý příběh o vztahu muže a ženy na křižovatce jejich osobních i profesních životů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

Career of Evil , 2015

Margherita_N
06.08.2023 5 z 5

Cormoran Strike mě začal hrozně bavit. Fakt je to momentálně můj oblíbenej detektiv a skoro bych řekla, že z těch všech sériových kriminálek, který jsem přečetla, je tahle série nejlepší. Nebylo to tak hned, první díl jsem tady dost kritizovala, ale s druhým a třetím se z osudem stíhaného detektiva stal pěkně vtipnej ironik s odzbrojující chlapskou upřímností (kam na to ta Rowlingová chodí?) a jeho peripetie s Robin jsou zrcadlo nastavený jakýmukoliv čtenáři, kterej někdy zažil nelehce se rodící vztah. Všechny ty pocity a reakce jsou tak výstižně popsaný, a bez fňukání. Co se týče detektivní linky, tam bych měla nějaký ty výtky, protože Strike si na začátku vybral tři podezřelé hodně podezřele, prostě si zvolil ze svých známých ty, kteří ho podle jeho názoru nejvíc nesnáší. Toho se držel až do konce a doufal, že jeden z nich to bude. Každopádně popis jeho nevlastního otce byl mistrovsky autentickej, měla jsem pocit, že mi Rowlingová zprostředkovala všechny druhy vjemů včetně čichových. To mě moc netěšilo. Za všechno dohromady dávám pět hvězdiček a těším se na další díl.

Beamy
18.07.2023 5 z 5

Oproti prvímu a druhému dílu svižnější a napínavější čtení. Zatím nejlepší ze série.

evismaior
12.07.2023 4 z 5

(SPOILER) 85% - Třetí případ soukromého detektiva Cormorana Strika a jeho asistentky Robin Ellacottové mi zatím připadal jednoznačně nejnapínavější, což ovšem není divu, protože tentokrát se J.K. Rowlingová pod svým detektivkářským pseudonymem vydala cestou ohrožení samotných hlavních hrdinů, které si čtenář v předešlých dílech již stačil oblíbit natolik, že s nimi vyšetřování a zvlášť ty jeho akčnější okamžiky prožívá docela bez dechu, stejně jako snižující se stav bankovního konta jejich kanceláře.
Když totiž do detektivní kanceláře dorazí na Robinino jméno uříznutá ženská noha, má Cormoran hned čtyři tipy na to, kdo by mohl být odesílatelem - a zatímco se policie vděčně vrhne hned po tom prvním, Cormoranovi to nedá a zahájí vlastní pátrání po osudu dalších tří mužů, kteří na něj z dávné minulosti mají určitě spadeno - je pachatelem jeho nevlastní otec, kterého Cormoran zároveň viní ze smrti své matky? Nebo muž, který je známý zneužíváním dětí? Či snad psychopat, kterého kdysi Cormoran dostal za mříže? A jak s tím souvisí skupina transvalidních lidí, kteří ze všeho nejvíc touží po amputaci vlastních končetin? A jak to všechno zjistit, když na rozdíl od policie vy máte v podstatě jen jediný prostředek, jak se něčeho dopátrat - a sice všechny obejít a vyptat se? Když přitom ze všech podezřelých jde docela strach?

Kniha se četla sama, ovšem jak se fakta vršila, trochu jsem ztrácela přehled, které informace patří ke kterému podezřelému, což bylo občas matoucí. Samozřejmě jsem napjatě očekávala i další vývoj vztahu Cormorana, Robin a jejího snoubence Matthewa, kterýžto vztah se v důsledku nebezpečí stahujícího se kolem Robin (a blížící se svatby) docela dynamicky posouval kupředu. Taky potěšilo, že jsme se dozvěděli důležité detaily z Robininy minulosti, které do značné míry osvětlily její neutuchající touhu podílet se na detektivní práci (ale už míň to, proč si pořád myslí, že se k sobě s Matthewem hodí). Přesto anebo spíš právě proto mě místy Robin celkem štvala tou svojí bezhlavostí, neopatrností a zaťatostí, s níž se pokoušela sobě i ostatním dokázat, jak je v pohodě, chytrá a nepostradatelná, když se přitom chovala jak adeptka na Darwinovu cenu.
Konečně bylo zajímavé i to, jak autorka do knihy promítla svoji fascinaci rockovou kapelou Blue Öyster Cult a jejími texty - mě sice pánové při následném poslechu nechytli, ale knize to dodávalo fajn propojení mezi jednotlivými kapitolami.
Poznámka nakonec - po vydání jsem knížku četla v originále a nejsem si teď po novém přečtení v češtině jistá, jestli mi překlad úplně sedí - autorčin styl z toho sice cítím, ale někdy dokonce až moc - překlad mi místy přišel až otrocky doslovný, že mi to neznělo úplně jako něco, co by někdo česky řekl/napsal.
Poznámka nakonec č. 2 - kdo touží po skutečném závěru rozehrané vztahové dějové linky, ať hned po dočtení trojky sáhne po prologu čtvrtého dílu.

Hkk935
01.07.2023 5 z 5

Zatím asi nejpovedenější díl. Baví mě i rozkrývání soukromí hlavních postav, jsou sympatičtí ( protivný je "Hezoun"...ale co, já si ho brát nemusím :-D). Téma je velmi zajímavé, i když dost smutné...tolik utrpení. Jdu na další díl.

Dédečko75
31.05.2023 5 z 5

Super zámmotka, skvělé čtení

galinek
06.04.2023 5 z 5

Tuto sérii čtu tak nějak podivně, první díl se mi moc líbil, pak se mi dostal do ruky poslední pátý, a pak v rychlém sledu naštěstí přišly objednávkou rychle 2., 3., a těď začínám 4. Nemohu od toho odejít, baví mě i to, že díly jsou delší a delší..... oba hlavní hrdinové moc sympatičtí, fandím jim, a že je to trochu romace?....proč ne,.... Pachatele jsem odhadovala,
...a i správně. Ale rozuzlení opět víc než jen překvapilo,...... DOPORUČUJI.... A jen se děsím toho, že na další díl si asi fakt hodně dlouho počkám. Ach jo....

allebra
05.03.2023 5 z 5

Ani třetí případ detektiva Cormorana Strika a jeho asistentky Robin Ellacottové nezklamal. Příběh byl velmi čtivý, kapitoly krátké, takže jsem zatím vyšší počet stran ani nezaznamenala. Těším se na další případ sympatické dvojice, předpokládám, že s navýšením stránek přibude i napětí.

Aivlis
27.02.2023 4 z 5

Jednu hviezdičku uberám za rozvláčnosť. Tak o 100 strán menej a bolo by to lepšie.

pablito
18.02.2023 4 z 5

Jeví se to sice více jako romance mezi hlavními hrdiny, než detektivka. Ale jako oddychovka dobrý :)

Kerberos
10.02.2023 5 z 5

Zatím nejlepší díl,dozvídáme se něco z minulosti obou hlavních hrdinů.Zase velmi obsáhlé co do počtu stran autorka to jinak ani neumí.Cormoran je podezřelý z vraždy a vrah ho pronásleduje ani Robin není v bezpečí.Jsem zvědavá na jejich další spolupráci.

Lessana
09.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Tretí prípad je za mnou a ja, samozrejme, hneď pokračujem štvrtým, horiac túžbou dozvedieť sa, či sa Robin vráti ako "asistentka" ku Cormoranovi a ako sa bude vyvíjať jej manželstvo s Matthewom...
V službách zla je naozaj výstižný názov. O zlo v podobe brutality hlavného "padoucha" tu nie je veru núdza, až som si občas počas čítania hovorila, že by už aj stačilo. Ale, zrejme to bol zámer, vykresliť rôzne druhy patologických úchyliek (od bodania do živých, znetvorenie mŕtvych cez simulovanie hendikepov až po pedofíliu či znásilňovanie ako také). Nešlo však o samoúčelnosť (čo chvalabohu!), ale o poukázanie s obrovskými výkričníkmi na tieto... (ne)ľudské prejavy a pripomenutie toho, čoho je človek schopný a čomu sa má ten druhý vyvarovať. Toľko k zlu...
Samotné vyšetrovanie bolo skvelé ako vždy, malo šťavu a potrebné grády. Veľmi tiež oceňujem, že sme sa dozvedeli veľa z minulosti ako Cormorana, tak aj Robin. Stávajú sa plastickými, človek ich skoro vidí: ako bytosti s náročnými zážitkami na spracovanie, a teda povolané rozumieť zážitkom druhých a pomôcť im.
Postava Matthewa neskutočne štve a čitateľ je nútený fandiť Robin, nech sa už konečne spamätá, nechá ho a dá sa dokopy s Cormoranom. Tak som zvedavá, čo bude ďalej... Darmo, pani Rowlingová sa neminula povolaním :).

Margerite
28.01.2023 5 z 5

Za mě třetí díl zatím nejlepší. Akční i komorní, napínavé vyšetřování i osobní linky obou hlavních hrdinů. Mým oblíbencem se stal Kudla, doufám, že se s ním ještě setkáme. Příjemně pomalé tempo a spousta stránek na dlouhé zimní večery, takhle si představuju skvělou detektivku. Strike u mě poprvé za 5*. A to musím zmínit, že jsem po prvním díle trochu váhala, zda v téhle sérii pokračovat. Jsem ráda, že jsem do toho šla, a co nejdřív vlítnu na další díl.

kalache
03.01.2023 4 z 5

...někdy je méně více.Ale autorka nikdy nešetřila papírem ...

hana4834
03.01.2023 4 z 5

Skvělá kniha

gambinka87
03.01.2023 5 z 5

Další skvělý příběh, který jsem po tv zpracování, "přečetla" formou audioknihy, načteno p. Rímským. Příběh nemá chybu, do popředí se i více dostává minulost jak Strikea, tak Robin, možná mi i kvůli tomu chybělo více té detektivní práce, ale celkově to knize na kvalitě neubírá. Audioknize bych vytkla nehodící se hudební podklad mezi kapitolami, osobně na mě působil rušivě

Chajda69
29.12.2022 5 z 5

Konečně ta pecka, na kterou jsem ve Strikovské sérii čekal. Okruh podezřelých od počátku jasně vymezený, ale přesto nečekané zvraty, dost návratů do minulosti a upřímně - kdo by nefandil Robin při konfliktech s Mattewem. Postava Robin je napsaná opravdu skvěle a s pozadím, které v tomto díle dostala, je mnohem plastičtější, uvěřitelnější a... lidská.

Vyšetřování v tomto díle mělo grády od samého začátku a téměř po každém jednotlivém výslechu bylo možné označit za vraha jinou osobu. Ale není to první setkání s Rowlingovou a už od odhalení Siriuse Blacka je mi jasné, že nejde skočit na první návnadu. Ani druhou. Ani třetí. No, vlastně asi takhle - nemá smysl skákat na žádnou návnadu, i když v tomhle díle mi poprvé přišlo, že z informacích předložených čtenáři bylo možné přijít na to, kdo za vším stojí. Vhled do mysli a činnosti vraha hodnotím také kladně. Plný počet.

Avila
04.12.2022 5 z 5

Třetí díl série a za mě stejně skvělý jako ten předchozí možná i o něco lepší. Cormoran a Robin mě prostě baví a i styl jakým je série napsaná, už mám připravený další díl a jsem zvědavá jak se budou postavy a jejich vztahy vyvíjet dál.

tamara1351
28.11.2022 4 z 5

Tak se to autorce konečně povedlo,za mě mnohem lepší než předchozí díly.Vyšetřování mělo logiku, bylo systematické,stopy a náznaky se neztrácely ve změti postav a vedlejších příběhů.Jako hlavní linie je opět vztah obou vyšetřovatelů,který dokáže udržet napětí až do samotného konce a navnadit na další díl.Povedené čtení.

Laerry
26.11.2022 5 z 5

Třetí, zatím nejtemnější příběh detektiva Cormorana, pro kterého je vyšetřování mnohem osobnější, než ty předchozí. U celé série mě fascinovalo logické vyšetřování ve stylu Colomba a hlavně pro mě vždy překvapující rozuzlení (veškeré mé teorie vždy vzaly za své – a to jsem měla vždycky na paměti, jak Rowlingová ráda trousí drobné narážky a nápovědy – přesto jsem vždy byla přechytračena).

Nuny
22.11.2022 2 z 5

(SPOILER) Mě to nebavilo. Asi na sté stránce mi došlo, kdo to všechno dělá a fakt mě to pak nebavilo. Začátek mě nadchl, bylo to poutavé a naladil mě na další čtení. Bohužel hned na začátku Cormoran zmíní tři jména a jedno z nich to prostě je, takže je to nuda. Neprobíhá zde ani žádná gradace, nic se neděje.
Pak mě často napadalo: "Proboha, proč je Robin tak strašně chytrá, empatická, učenlivá a já nevím, co všechno z té série vyplívá a má doma takovýho debila." Tak pokud s někým jsem devět let, tak by asi měl vědět, co je mým snem a pokud si ho Robin plní, tak proč se on chová jako hňup (takovou dobu) a proč se ona nechá dál ponižovat... Nečekám, že by v další sérii nastávající procitl a najednou s její prací souhlasil, takže tyhle pasáže budu s velkou chutí přeskakovat. Číst ob-kapitolu, jak se ti dva pořád hádají, je opět velká nuda.
Co se týká kapitol s maniakem, tak stačí, když si přečtete tu první a pak vám to k příběhu nic nedá. A co se týká kapitol o pronásledování, tak ty jsou úplně k ničemu, ani to není záživné. Robin prostě celé dny sedí v lokále a pozoruje jednu babu pořád dokola...
No a Cormoran, je asi jediný, kdo mě ve všech sériích baví, i když mi někdy chybí lepší popis jeho myšlenkových pochodů, které pak rozseknou celou "záhadu". Jeho chytrost a černý humor mě celkem baví. Jediné, co musím přiznat, že mě tenhle příběh donutil, abych se podívala, jak se dlouho hojí amputace nohy a kdy je možné "normálně" žít s protézou a opravdu se mi nezdá, že by Cormoran měl nohu v takovým stavu, abych na každé třetí stránce četla o tom, že ho noha zase bolí.
Takže co z toho vyplívá? Kdyby měl příběh 300 stran, bylo by to super čtení. Nebo klidně 500, ale ať se to pořád neopakuje a objevuje se v příběhu něco nového, impulzivního, to pak bude něco.
Jsou zatím další tři díly, tak třeba se dočkám.