Hedvábník

Hedvábník https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240037/bmid_hedvabnik-240037.jpg 4 3394 640

Hedvábník, druhá kniha z řady vysoce oceňovaných detektivních románů s Cormoranem Strikem a jeho energickou mladou asistentkou Robin Ellacottovou je strhující a čtivý příběh. Když zmizí spisovatel Owen Quine, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Zpočátku se domnívá, že se na pár dní někam vypařil – už to v minulosti párkrát udělal –, a po Strikovi jen chce, aby ho našel a přivedl domů. Jenže Strikovi během vyšetřování začíná být čím dál jasnější, že za Quineovým zmizením se skrývá větší tajemství, než si jeho žena myslí. Romanopisec právě dokončil rukopis, v němž s jízlivou zlomyslností vykreslil téměř všechny své známé. Kdyby se román zveřejnil, zničil by leckomu život. Existuje tudíž spousta lidí, kteří ho mohli chtít umlčet. A ve chvíli, kdy je Quine nalezen brutálně zavražděný za bizarních okolností, začíná souboj s časem, v němž je třeba porozumět motivaci krutého vraha; vraha, který se nepodobá žádnému z těch, s nimiž se doposud Strike setkal…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: ekniha , Plus

The Silkworm , 2014

tamara1351
08.10.2022 3 z 5

No čtivé to bylo,to rozhodně nemůžu zpochybňovat,ale ta zápletka?Podle mého názoru značně pokulhává i motiv a způsob provedení vraždy.Chybí tomu logika a to i konečnému vysvětlení,jakoby to Strike vyřešil intuitivně.Kniha je obsáhlá a je v ní spousta postav,rozhovorů, událostí a to vše má pravděpodobně čtenáře mást a to se daří stoprocentně,čtenář je zmaten a je velmi náročné udržet všechny detaily pohromadě.Co ale udržuje celé dílo čtivé je dvojice detektivů a jejich vyvíjející se vztah.

martineknatasa
04.10.2022 5 z 5

Krása, krása.., kdybych mohla, četla bych stále, den není dost dlouhý. Kniha se mi moc líbila. Jdu číst další díl. Doporučuji k přečtení. Nebudete zklamáni.

Szilvia1
04.10.2022 5 z 5

Druhý případ detektiva Cormorana a Robin byla ještě propracovanější než první případ,byl napínavější.Přečtu jsi i další díly.

maja8148
02.10.2022 4 z 5

Od Rowlingové jsem nikdy nečetla nic jiného než HP a třeba Tiché místo mě vůbec ani k přečtení neláká. Ovšem řekla jsem si, že tuto sérii zkusím. Přeci jen její styl vyprávění se mi líbí a byla to ona, kdo mě naučil číst, takže proč to nezkusit, že? První díl zrovna v knihkupectví neměli a tak jsem sáhla po dvojce (protože přeci nebudu čekat ne? potřebuji to přeci hned, protože v knihovně nemám další desítky nepřečtených knih, které mohu číst). No a tak serii začínám druhým dílem (a jsem zvědavá, kdy si najdu čas na ostatní díly).

No a co mohu o knize říci?

1. Je čtivá stejně jako HP.

2. Cormoran a Harry mají spoustu podobného - oba jsou slavní již od mala a ani jeden o to nestojí a i přesto se poté sami několikrát proslaví a dostanou na titulku novin, oba dva mají problém s autoritou, oba mají neposlušné vlasy, oba mají chytrou sexy kamarádku (asistentku)

3. Cormoran je větší sympoš.

4. Neskutečně mě sr4lo, že Cormoran již asi 100 stránek před koncem věděl, kdo je vrah a jen získává  důkazy a nám to neřekl i když před tím se s námi dělil i o tu nejmenší a nejméně podstatnou myšlenku a vzpomínku. Ano chápu, že kvůli napětí nám to nemohl říci, ale prostě toto nesnáším, když celou dobu vidíme hrdinovu až na dno duše a pak se s námi najednou o nic nepodělí.

Hakate
22.09.2022 3 z 5

Hedvabnik, poměrně podařená odpočinková detektivka.
Po přečtení pár kapitol, jsem si říkala, Jupii, tohle vypadá dobře, to se mi bude líbit, pokud se takhle povede celá kniha, tak jako začátek, mohlo by to vyjít na 5*., Bohužel nakonec zase pouze 3*. Nadšení postupem čtení opadává.

I když je zápletka a propracovanost Hedvabnika lepší než v Kukačce, stále je to spíše lepší průměr.

Robin je skvělá, Cormoranovi postupně přicházím na chuť. Celkově mě tato dvojka poměrně začíná bavit.

Zápletka ze spisovatelského prostředí s brutální vraždou ala King, se mi líbila. Vraha jsem věděla celkem brzo a tak mi přišlo ke konci knihy, že se spíše nudím než bavím. Některé části byly poměrně vleklé, zdlouhavé a nezáživné a to i přes jednoduchost kapitol a dobrou čitelnost celé knihy.

Nicméně určitý posun tam je, takže pokud si Rowling udrží zlepšující a vstoupající tendenci, mohli bychom se k té 5* postupem dobrat :).

Série zatím není špatná, stojí za přečtení, takže pokud si chcete odpočinout od severských detektivek a máme chuť na jednoduchou, odpočinkovou detektivku, bude tato série přímo pro Vás jak dělaná.

HadleysHope
03.09.2022 5 z 5

Krásný námět. Po prvním příběhu jsem neodolala a pořídil si i další knihy. Tohle se četlo samo. Napětí povedené a vyvrcholení možná překvapí.

Pisquosus
09.08.2022 3 z 5

Tuto sérii knih jsem začala číst posledním vydaným dílem (Neklidná krev), který byl super, pak jsem přečetla Volání kukačky a teď dočetla Hedvábníka.

Bohužel jsem se velmi trápila, zápletka mě nebavila a knihu jsem dočetla jen proto, že chci vědět, kdo byl vrah.

Kniha byla krkolomná, některé podrobnosti mi v záplavě mnoha informací utekly. Dvojice Cormorana a Robin mě baví.

Tento díl prozatím považuji za nejslabší, uvidím, jaký bude další díl :)

lisell
09.08.2022 4 z 5

Po přečtení Volání Kukačky jsem okažitě sáhla po druhém dílu ze série. Pro mě byl první díl o něco lepší, ale i Hedvábník měl něco do sebe. Cormoran se mi dostal pod kůži a mě strašně baví číst, jak se dostává na kloub svým případům a zároveň si buduje vztah se svou partačkou Robin.

MartinvonHau
01.08.2022 3 z 5

Rowlingová umí psát, o tom není pochyb. Čte se to dobře a děj, i když je natažen na mnoho stran, příjemně ubíhá. Prostě pohodové čtení na pláž. Přesto tentokrát jen tři hvězdy. Proč? Zatímco Volání kukačky se věnovalo vraždě modelky, která fascinovala celou Británii, vražda v podstatě neznámého spisovatele zajímá jen úzký okruh lidí. V podstatě jen pár spisovatelů, vydavatelů, editorů a literárních agentů. A jsou to lidé divní a povětšinou nesympatičtí. Navíc oběť je poměrně nechutná svině a člověk má problém cítit s ní nějakou lítost. Spíše si říká, že si smrt zasloužila. Děj je nepřirozený a občas je to překombinované. Nakonec byly zajímavější životní peripetie Cormorana s Robin než celá vyšetřovací linka.

Sansli
28.07.2022 5 z 5

Druhý díl série a opět jsem měla možnost poslouchat jako audioverzi, a i díky tomu má tahle část ode mně pět hvězdiček:) Ale... musím přiznat, že příběh se mi tentokrát moc - no nechci říct nelíbil, ale prostě chvílemi jsem měla problémy poslouchat ty hrozné popisy z Quinovi knihy, to bylo vážně psycho - no prostě, nechytlo mě to tolik. A i když vyšetřování a hledání útržků jak složit tenhle zapeklitý případ bylo nakonec fajn, to hlavní, proč jsem to poslouchala a doposlouchala bylo, že jsme zase měli možnost Robin a Strika poznat o trochu blíž. Hrozně mě totiž baví, když můžeme sledovat, jak se poznávají a snaží se jeden druhému rozumět (a že to je někdy oříšek:)
Tentokrát však musím připustit, že část knihy, která se věnuje osobním stránkám hlavních postav a jejich soukromí, je za mě o trochu lepší... ale to neznamená, že bych ji poslouchala naposled.

Elapheg
27.07.2022 5 z 5

Na začátku bych chtěl poděkovat všem knižním přátelům, kteří mě přivedli k Robertu Galbraithovi, zejména uživatelce: moudivlacek. Druhý díl Cormorana Strikea a Robin pojednává o spisovateli Owenu Quinovi, kterého manželka už délší dobu postrádá doma. Owen už zmizel navíc vícekrát z domu, aniž by komu o tom předem řekl, takže Cormoran bude muset prověřovat vícero možností, kde by mohl být. Nakonec je spisovatel nalezen mrtvý a vražda byla brutální. Je tady navíc i existence jeho posledního, před smrtí dokončeného románu, který je velmi kontroverzní a leckdo může mít za to na Owena spadeno. Než se děj rozjede, tak to chvíli trvá, kniha má i slabší střed, kde se prověřují dlouho různé teorie, ale konec to vynahradí na pět hvězd. Líbí se mi, že ač je vražda brutální, má veškeré její provedení logickou dedukci, která je na konci uvedena. Takže žádný úchylák, nýbrž vše dopředu promyšlené za účelem. Ano kniha se mi líbila a doporučuji ji všem fanouškům detektivek, kterým nevadí pomalejší vývoj děje za cenu špičkového konečného odhalení. Byl jsem spokojen a určitě se brzy ke Cormoranovi a Robin rád vrátím. :-)

JaniMa
27.07.2022 3 z 5

Čtivě napsané a rozdělené do krátkých kapitol. Přesto jsem až do poloviny knihy uvažovala, že další díl ze série Cormorana Strikea už neotevřu.
Děj se vlekl, Strike byl neustále rozbolavělý a unavený a sondy do jeho minulého života nebraly konce. Kdyby pasáže o jeho expřítelkyni a opakované odkazy na jeho minulost v armádě prošly redukcí, knize by to v mých očích jen prospělo. Možná tak ale soudím proto, že mi je Cormoran Strike prostě nesympatický. Jako postava je zajímavý a líbí se mi jeho lidská nedokonalost. Moc ale nechápu, kde se po předchozím díle vzala jeho vrozená pořádkumilovnost.
"umyl veškeré nádobí. Podobné věci nikdy nezanedbával:...
"Všude v bytě se projevovala Strikeova vrozená pořádkumilovnost:..."
V prvním knize (Volání kukačky) to vypadalo, že nebýt Robin, tak se jeho kancelář podobá spíš skladišti po výbuchu. To je ale prkotina. Větší nesympatie ve mně vzbuzuje jeho nerovný přístup k různým lidem a neustálé opěvování jeho „hrdinskosti“.

Popis jednotlivých scén a událostí je originální. Knížka dokáže obratem stránky překvapit. Škoda zdlouhavého rozjezdu. Od poloviny se začalo vyšetřování hýbat a vykonstruovaná síť událostí mě opravdu pohltila. Rozuzlení bylo zajímavé a závěr napínavý. Napříč tomu s pro tentokrát přikláním k vlažnému hodnocení a budu doufat, že se otevřením dalšího dílu nespálím.

martineden
20.07.2022 5 z 5

Já prostě tuhle sérii žeru.

Fanda74
20.07.2022 2 z 5

Líbí se mi autorčinu způsob vyprávění příběhu, líbí se mi vztah dvou hlavních vyšetřujích (už od Volání kukačky), ale tentokrát mě nebavil samotný příběh. Určitě budu v četbě pokračovat - hlavně kvůli Cormoranovi a Robin.

Lilinka.Ká
19.07.2022 5 z 5

Tohle mě moc bavilo, určitě víc, než první díl. Cormoran je mi sympatický a s Robin jsem jim moc fandila. Je to prostě jiné, než klasické thrillery, na které je teď člověk zvyklý, ale to se mi na tom právě líbí.

Mája777
14.07.2022 5 z 5

Ano, toto se mi líbilo. První díl jsem četla už dávno a pamatuji si, že to nebylo to pravé. Ale když jsem otevřela tento, tak se mi všechno vybavilo, děj i vztahy, a to svědčí o tom, že to asi tak špatné nebylo. No a tento díl byl skvělý. Přišla jsem na chuť Cormoranovi i Robin a fandím jim. Jedna hodně drsná vražda a hodně zlé krve.
Doporučuji a jdu číst další díl. Teď už si tak dlouhý časový odstup nenechám.
(14. 7. 22 - 14 153 - 31)

juliesze
27.06.2022 2 z 5

Začala jsem hnez od druhého dílu, takže jsem se s postavami seznamovala v průběhu. Hodnotím jako takovou podprůměrnou detektivku. Bohužel mě příběh vůbec nechytl a neměla jsem ten pocit, že se musím dozvědět, co bude dál.

VOšesT
01.06.2022 1 z 5

Tohle je fakt hloupý a nezáživný příběh. Jako je Phil Marlow Mount Everest, tak tohle tohle není ani Sněžka

Andynka
24.05.2022 3 z 5

Ani druhý díl mě tolik neoslovil. Mám prostě problém s Cormoranem. Jako hlavní postava mi naprosto nesedí.
Ale musím uznat, že případ, který musí Cormoran řešit , je v druhém díle už lepší a napínavější, než v díle předchozím. Řeší se zde případ zatoulaného spisovatele. A tohle prostředí, ve kterém se děj odehrává mi sedlo. Za to velký plus. To mě totiž nutilo číst dál !
Bohužel i tak je to za mě je to prostě hrozně natahovaný příběh s opakujícími se informace o Cormoranovi. Díky tomu je mi vlastně víc a víc nesympatický.
Tak uvidím ještě co třetí díl.

Čmeláček
13.05.2022 4 z 5

Pro mě trochu slabší, nesedlo mi téma. Uspokojivé.