Smrt poctivého lichváře

Smrt poctivého lichváře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321852/bmid_smrt-poctiveho-lichvare-Ird-321852.jpg 4 31 14

Detektiv Berka série

Za detektivem Berkou přichází jeho dávná láska z doby, kdy byl ještě kapitánem kriminálky Veřejné bezpečnosti. Její manžel před pár dny beze stopy zmizel cestou do práce a policejní pátrání nepřináší žádné hmatatelné výsledky. A tak si žena vzpomněla na svého bývalého přítele v naději, že by jí mohl pomoct. Berka se, s vervou sobě vlastní, zase jednou začíná plést vyšetřovatelům z mordparty do práce a zjišťuje, že minulost pohřešovaného je nadmíru zajímavá… Příběh je inspirován skutečným případem vraždy brněnského podnikatele.... celý text

Marcik7
16.06.2023 3 z 5

Pan Češka se rád vykecává, jako by se snažil spíše o humoristický román, přitom jeho zápletka by při troše snahy vydala na opravdu dobrou detektivku. Ale jako oddechovka na jeden den dobrý.

zdenaR
19.02.2022 3 z 5

Poklidná detektivka, žádné drama, dobře se čte, pachatel známý od začátku.

konicekbily
07.02.2022 4 z 5

Občas se v knihovně porozhlédnu po nejnovější české detektivní tvorbě a posledně jsem si všiml nové knihy o soukromém brněnském detektivním očku. Vím, že autor přepracovává staré kriminální případy , vyřešené jihomoravskou mordpartou, do literární podoby a zásluhy přidává svému hrdinovi - detektivu Berkovi. K této řadě nemám zvlášť vysoké nároky na špičkovou krimi, ale rád si přečtu něco o brněnských vraždách.

kolacky
06.06.2021 3 z 5

Dalo se to číst, i když vrah byl asi od půlky jasný.

čef
27.10.2019 4 z 5

Trochu nudírna, řekl bych. Autor zpracoval skutečný příběh, ale háček, na nějž by chytil čtenáře se tak nějak nekonal. Hlavní bylo vystřelono už na začátku a bylo po napětí neboť vrah byl znám a šlo jen o to, kdy ho hrdinný detektiv objeví. Vyprávění je to jinak pěkné - v 1. osobě a v časové návaznosti, což kvituji s povděkem, kdyby se tak jenom všechno neomílalo pořád dokola. Takže průměrná česká detektivka a autor má podle mne i lepší.

rafan65
01.06.2019 3 z 5

Slušná kniha

ivoiro
21.12.2018 5 z 5

Za mne se jedná o skvělou knihu. Mám rád tuto kriminální sérii. Část z příběhů je založena na skutečných příbězích.

vitavita
22.05.2018 4 z 5

Dobré počtení ...

dagmar5477
08.02.2018 5 z 5

Pohodová detektivka. Je pravda, že určité pasáže se v knihách opakují, ale to je v sériích knih normální, např. Hardenová. Ne všichni čtenáři čtou celé série od prvního dílu, takže se pak díky všemu tomu vysvětlování alespoň dostanou do obrazu. Určitě mi to nepřijde jako mínus knihy, více mi rozhodně vadí překlepy v knize.

Vavitka
18.12.2017 3 z 5

První knihy od tohoto autora se mi líbily více. Teď mi přijde, že už je píše nějak narychlo. Takový průměr české detektivky.

Macek58
13.11.2017 4 z 5

Klasické čtení na dlouhé zimní večery.

bábuška
10.09.2017 3 z 5

Částečně jsem byla z této knihy zklamaná. Začátek knihy byl opakováním toho, co bylo popsáno již v několika knihách předchozích, i případ byl jednodušší než než v předchozích knihách. I jazyk vyprávěče mi připadal tentokrát trochu odlehčený, chybělo mi napětí které bylo v minulých knihách.

MMacicekk
11.08.2017 3 z 5

Celkem povedená detektivka z edice Původní česká detektivka, kterou vydává nakladatelství MOBA. Autor čerpal ze skutečného případu, který se odehrál v Brně a který skutečně vyřešila brněnská kriminálka. V této knize však vystupuje v hlavní roli soukromý detektiv, kterého osloví dávná láska s tím, že její manžel zmizel cestou do práce a požádá jej, aby mu pomohla vypátrat, co se stalo. Stanislav Berka zjistí, že motiv ke zmizení pohřešovaného mohl mít prakticky kdokoliv, protože nejen, že kšeftoval s ojetými vozy, ale půjčoval i mnohamiliónové částky. Autorův styl je čtivý, nejvíce mě bavilo samotné vyšetřování a pátrání po minulosti pohřešovaného a po něm samotném. Pár výtek mám však k "omáčce okolo". Myslím si, že v knize je plno zbytečných popisů, které na samotné vyšetřování nemají žádný vliv. Tato detektivka je vhodná na zkrácený dlouhých chvil.

matvlad
29.06.2017 5 z 5

Kniha se mně moc dobře četla, doporučuji ji dalším čtenářům. V.M.