Děsivé přízraky

Městečko Laville je zvláštní tím, že jej od října do března pokrývá hustá mlha. Příběh začíná právě v době, kdy se město zahalí do svého oparu. Tehdy se změní život několika jeho obyvatel. Na scénu vstupuje policejní komisař Bertegui, kterého zavolají k tělu mrtvé ženy. První lékařské zprávy mluví o infarktu, ale inspektora zaráží strnulý výraz mrtvé, jako by ji před smrtí něco hrozně vyděsilo. Komisař Bertegui se začíná stále víc do případu zaplétat, zjišťuje, že zde dlouhá léta existuje jakási tajuplná sekta, která vymítá ďábla, jsou tu čarodějnice, věří se na temné síly. A jak to vypadá, tato tajná organizace si žádá každý rok oběť… Detektivní román s prvky hororu ocení zejména příznivci Stephena Kinga....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58166/desive-prizraky-WPP-58166.jpg 3.447
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Víkend

Un jour des choses, 2007

Kniha Děsivé přízraky

saryk93

Bohužel pro mě byla kniha velkým zklamáním. Četla jsem ji natřikrát, pokaždé jsem ji však odložila, mezitím přečetla jinou..Nevím, čím to je, ale kniha mě vůbec neuchvátila. Četla se mi velmi těžkopádně a v jednotlivých příbězích postav jsem se ztrácela (i když v jiných knihách mě toto propojování osudů baví). Přirovnání ke Kingovi mi přijde opravdu hodně přehnané.

Metla
15.05.2020

To mi ho teda vyndej! Vážně jsem jediná, komu děsivé připadalo především to, jakým způsobem je kniha napsána/přeložena? V komentářích jsem narazila na výrazy "čtivé, svěží," dokonce i "skvělý vypravěč", moje mysl přitom téměř na každé stránce beznadějně škytala, koktala, kulhala a zakopávala. Autor (za vydatné asistence překladatelky) sypal písek do soukolí mozkových převodů větami s občas prapodivným slovosledem, jindy krkolomně šroubovanými, někdy "úderně" krátkými hesly. Sedmým kruhem pekla jsou ovšem dialogy a různá vnitřní přemítání. Nejlépe poslouží ukázka.

"Takový zájem mělo mnoho lidí... Ano. Ať už z úředních míst nebo ne... (Náhle zvedl oči od bot, na které se upřeně díval:) Vy jste tady nebyl... nevíte... ta těla... co člověk viděl. Slyšel... (Najednou dostal inspiraci:) Já jsem byl součástí skupiny, která vyšetřovala smrt prvního chlapce, kterého našli...

A takhle v románu mluví úplně všichni; nesouvisle a trhaně. Naprostý interpunkční bordel, spisovatel se pravděpodobně chystá na trojtečkovou olympiádu, vsuvky v závorkách jsou matoucí, vyloženě dementní, když za trojtečkou v přímé řeči následuje ... (odmlčel se) nebo ... (zaváhal). Do prkenný ohrady, k tomu přece slouží ty silně nadužívané trojtečky!
Paní překladatelku bych ráda upozornila, že pokud jsou lidé přirovnáváni k robotům, skloňuje se podle vzoru "pán", nikoliv tedy: "Moreau k ní obrátil tvář robotu". Možná je ve francouzštině běžné přejímání anglických slov, nevidím však důvod, proč v českém textu studenti pořádali diners, případně proč hezky česky nepřeložit větu:
"Protože přesně o to šlo: ne o izolovaný případ jednoho serial killer, ale o dědictví dávné tradice."
Pokud Audrey zamíří k dependanci, většina Čechů zamíří googlovat, jelikož my chodíme do vedlejších budov. Občas se vloudily věty, kdy jsem si řekla jen bezmocné "cože?", nedávaly totiž smysl v předchozím kontextu. A tak dále.
Abych to shrnula: příběh s hustou atmosférou se mohl trochu méně věnovat popisování vzhledu a oblečení, potenciál rituálních vražd v městečku zahaleném mlhou je solidní, přesto nedočtu. Pokud se více než ději věnuji počítání trojteček (na straně 72 je jich 18! Kdo dá víc? Ano, tady jich máme 24! Najdu jediný list bez trojteček? Ne!) a nemine stránka, aby mé zuby frustrovaně neskřípaly, nemá smysl se trápit. Literární styl "Děsivých přízraků" mi bohužel sedl asi jako kaktus do řitního otvoru.

jarin58
13.02.2018

Jestli tohle měl být horor a nebo thriller,či něco mezi tím nevím.Každopádně slabé.A přirovnání ke Kingovi moc odvážné.

Nuny
11.10.2017

Chtěla jsem dát knize pět hvězdiček, ale konec si to nezaslouží. Kniha je příliš zajímavá a dobře napsána, na to, aby neměla konec. Škoda.

MíšaS.
30.04.2017

Pořád jsem čekala, kdy se to rozjede, ale místo rozjezdu přišel konec. A srovnání s S. Kingem? Ne všechny jeho knihy jsou dobré, ale tohle se ani těm špatným nerovná...

ArwenAragorn
23.02.2017

Děsivé přízraky mě rozhodně neděsily. Autorovi hodně uškodilo srovnání se Stephenem Kingem, k němu má hodně daleko. Nebo lépe-je jiný. Kniha je tak trochu duchařina okořeněná satanisty, je podána čtivou formou s okamžiky napětí. Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Za (sice docela akční) ale "nicmoc" konec je hodnocení nižší.

LuthyLaura
25.12.2016

Napínavé, čtivé a děsivé. Laurent Botti mě svými Děsivými přízraky příjemně překvapil.

Devil-Ivet
22.10.2016

Díky této knize jsem si Laurenta Bottiho oblíbila. Protože tato kniha je hodně dobrá. Tajemná, zvláštní, děsivá.