Désirée

Désirée https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36690/bmid_desiree-Mr9-36690.jpg 5 464 98

S půvabem a vlídným humorem vypráví Annemarie Selinko osudy Eugénie Désirée Claryové, dcery marseillského obchodníka s hedvábím, která byla Napoleonovou první láskou. Převratné historické události, Napoleonova cesta ke slávě i jeho pád - to vše je viděno stále trochu udivenýma očima jeho mladičké snoubenky. Déesirée žije v Napoleonově důvěrné blízkosti, vídá ho v kruhu početné rodiny Bonapartovy i oficiálně na recepcích a slavnostech jako manželka francouzského maršála Jeana Baptista Bernadotta, pozdějšího krále švédského. Vztah Désirée a Napoleona si přes neustálé zvraty uchovává zvláštní napětí, nostalgii první lásky. Autorka ústy Désirée sděluje spoustu zajímavostí a drobných událostí, které se odehrály v zákulisí velmocenských plánů. Historická fakta jsou předvedena z jiné perspektivy: ženy se neúčastní válečných tažení, vítězství pro ně znamená mužův návrat, porážka prosebné cesty k vlivným a mocným - takový je svět žen kolem Napoleona, zachycený v deníku měšťanské dcerky, která vstoupila do historie jaksi proti své vůli.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Práce

Désirée , 1951

Sarah01
09.01.2014 5 z 5

Krásná knížka, četla jsem ji v 17ti, ale až teď jsem si ji pořídila do vlastní knihovny.

Virusek
14.11.2013 5 z 5

Velice hezky napsaný a čtivý román. Kniha se mi moc líbila, doporučuji :-)

marimari
20.09.2013 5 z 5

Knihu vlastním od jejího 2. vydání -1981. Četla jsem ji několikrát, je to kniha mého srdce. Pátrala jsem na internetu, opravdu dynastie Bernadote je tam zaznamenaná. Škoda, že spisovatelka nenapsala ještě něco dalšího.

Moreanne
17.08.2013 5 z 5

Tohle je opravdu nádherná kniha. Někdy na střední škole mi ji doporučila kamarádka, měla jsem zrovna období historických knih, tak jsem se do ní s chutí pustila. A byla jsem nadšená. Taky jsem pak nějakou dobu pátrala po tom, co je na tomto příběhu pravdy... Snad si ji ještě někdy přečtu.

Terry11
06.08.2013 5 z 5

Sotva jsem dočetla, vlítla jsem na net, abych zjistila, je-li to vše fikce, či zda najdu zrnko pravdy. Kromě literárních kvalit jsem ocenila i to, že jsem se dověděla hodně o Napoleonově době. Deník to není, pouze ich-forma, ale napsaná tak, že jsem se neodtrhla.

lusila
01.07.2013 5 z 5

Do románu napísaného formou denníka som sa rada začítala každý deň. Désireé bola odmalička inteligentná a rodena diplomatka, to, že sa nevydala za Napoleona jej neuškodilo, skôr naopak. V knihe chýba zmienka o dvojročnom vzťahu s A.E. Plessis de Richelieu, čo robí príbeh viac romantickejším.

Venezia
29.05.2013 5 z 5

Krásna, vtipne napísaná romantická knižka. Keď sa ale človek zamyslí nad konaním Désirée, zapochybuje, koho ona vlastne milovala. Manžela skoro vôbec nevidela, veď bol stále na fronte. Keď sa jej manžel stal švédskym princom, opustila jeho aj syna, vrátila sa do Paríža a nevidela ich trinásť rokov! Film je pekný, i keď v ňom veľa udalostí chýba. Našla som ho na ulozto v angličtine.

zutheska
21.03.2013 5 z 5

Nádherná knížka. Nikdy nezapomenu na náhodu, s jakou jsem se k ní dostala. Nestíhala jsem si zaběhnout do knihovny pro vyzvednutí mého seznamu knížek a byla jsem nepříčetná. Odjížděli jsme právě na dovolenou. Mamka mi dala tuhle tlustou knížku s tím, že je úchvatná a že jí taky dostala od svojí maminky. Nechtělo se mi do ní, znáte to...Když puberťákovi doporučí knihu rodič. Ale..bože, byla to tak skvělá kniha! Zanechala ve mě silné stopy. Zamilovala jsem si ji.

cace
09.11.2012 5 z 5

Knihu jsem četla v 17 nebo 18-ti letech, dnes je mi 40 a pořád vzpomínám, že patřila k velkým čtenářským zážitkům. Jsem za ty chvíle u knihy vděčná.

kusma
27.08.2012 4 z 5

Ze začátku se mi kniha nečetla dobře, bylo to na mě takové moc naivní (ale přeci jenom to na začátku psala čtrnáctiletá dívka). Pak jsem se ale začetla a musím říct, že se četla výborně. Příběh je zajímavý, čtivý a rychle plyne. Těšila jsem se na čtení a kniha se mi těžko odkládala.

mayinka
12.08.2012 4 z 5

precteno kazdy rok alespon dvakrat :) a to uz ji mam minimalne od svych 16 let :) takze mohu jen a jen doporucit... avsak neverte vsemu :) co je v knizce popsano - realita byla podle hist. pramenu trochu jina.

lenya
25.06.2012 4 z 5

nádherná oddychová četba vhodná pro slečny i dámy :) Désirée vidím jako prostou nevinnou a spontánní ženu se svým názorem, nerozumím plně historickým událostem francouzské revoluce, i tak jsem knihu přečetla s očekáváním, co bude dál. Perfektní kombinace lásky, historie a zrání mladé dámy :)

liskarysava
18.06.2012 5 z 5

Tuhle knížku miluju

maryzka
06.05.2012 2 z 5

zajímavá romantická kniha o lásce budoucí švedské královny,

Nibiru
02.04.2012 5 z 5

Krásná a čtivá knížka, dobře mapující historické události z pohledu, který je učebnicím na hony vzdálen.
Desiréé, která se pak provdala za maršála Bernadotteho se tak stala součástí švédského rodokmenu královen.
Knihu jsem četla již velmi dávno, ale vzpomínám na ni dodnes.

Juliette
02.02.2012 4 z 5

Skvělý historický román, který velmi dobře pracuje s historickým fakty.

megi
30.11.-0001 5 z 5

Tak tuhle knihu miluju uplně nejvíc ze všech. četla jsem ji aspoň 5x a hodlám se k ní vracet. Je nádherně napsaná a ukazuje Napoleonské doby jinýma očima. Opravdu moje láska mezi knihami :-)

amanda
30.11.-0001 5 z 5

Jak se z dcerky marseillského obchodníka s hedvábím stane švédská královna jejíž potomci ve Švédsku vládnou dodnes.Tato krásná, čtivá kniha v roce1954 byla zfilmována, Napoleona hraje M. Brando :D. Film jsem neviděla.