Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5790 1145

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

EliskaD
EliskaD
13.07.2022 5 z 5

Nestárnoucí dílo. Kniha obstojí i v konkurenci tvorby současných (módních) autorů. Jsem ráda, že jsem si přečetla originální námět, který později následovalo mnoho jiných autorů.

terezka199
terezka199
12.07.2022 5 z 5

Skvele!

lukaso89
lukaso89
07.07.2022 4 z 5

Krátká, svižná a čtivá knížka, kterou z mého pohledu pokazilo těžko představitelné závěrečné vysvětlení. Přiznám se, že mi není jasné, proč v určitou chvíli přestali mizet vojáčci ze stolu.

andrii24
andrii24
06.07.2022

(SPOILER) "Todo Modo" rodu rudě hříšných, vyvolených. Rubínová tíž, žádná červánková nit, odsouzená do černé strže. Dámou pohřebišť. Na konečné.

Ossobuco_TU
Ossobuco_TU
27.06.2022 5 z 5

Skvost, který nestárne.

jfialova
jfialova
31.05.2022 4 z 5

Stará dobrá klasika ve formě ostrovní vyvražďovačky. Ač je kniha již staršího data, určitě to není nuda a dýchá z ní atmosféra doby, kdy ženy byly ještě dámy a muži gentlemani, scházeli se na čaji o páté a o dům pečovalo služebnictvo. Vraha se mi v průběhu nepodařilo odhalit, ale zpětně musím říct, že vydedukovat se to dalo. Ke konci se ale čtenář dozví několik poměrně podstatných informací, které poměrně zásadním způsobem ovlivňují výsledek. Takže uhodnout kdo, proč a jak není opravdu sranda. Kniha určitě nezklame!

Jaklová.katka
Jaklová.katka
28.05.2022 4 z 5

Úžasná klasika

marekB78
marekB78
26.05.2022 5 z 5

Za mě skvělé... Jedna z neznámějších knih A. Christie, která dala inspiraci ke spoustě dalších knih a filmů. Dobře napsaná, napínavá až do konce, jen nechápu, proč se musel měnit původní název...

Modrásek16
Modrásek16
15.05.2022 5 z 5

První kniha od ACh a bezvadná. Proč jen jsem se čtením jejich knih tak otálela?

Lucie Pfeifer.
Lucie Pfeifer.
12.05.2022 4 z 5

A pak nezbyl žádný má neuvěřitelnou sílu v příběhu. Začíst se nevyžadovalo žádné úsilí. Znáte takové to typické „čte se to samo“? Tak tahle kniha je přesnou definicí tohoto slovního spojení. Vyloženě vám pohled skáče samovolně z jednoho slova na druhé, mozek automaticky zpracovává a ruka nevědomky otáčí stránku za stránkou. A pak nestihnete skoro ani mrknout a kniha je přečtená. A já přesně tohle od této knihy chtěla.

Splnila má očekávání. Nezklamala, ale na druhou stránku vlastně ani nijak nepřekvapila. Možná to je tím, že nejsem čtenář detektivek. Prostě se v nich nedokážu najít. Detektivní romány ukazují svou sílu především v intenzitě příběhu. V ději. Já vyhledávám myšlenky, a proto dává větší smysl, že jsem platonicky zamilovaná do Virginie Woolf než do Agathy Christie.

tinka1974
tinka1974
12.05.2022 5 z 5

Líbilo, asi první příběh, který jsem četla. Zatím jsem Agathu sledovala jsem v TV. Zamotané, neuvěřitelné. A přesně, zaslechla jsem o přejmenování knihy. To mi přijde hloupé, abychom se nedočkali ještě změny básničky, tak také není úplně korektní

Čmeláček
Čmeláček
11.05.2022 5 z 5

A pak nezbyl žádný. Vynikající!

ashburton
ashburton
02.05.2022 5 z 5

Tohle se prostě čte samo! Trochu přestřelené, ale až do konce nevíte, klasická "Agathovština" :-) Co mě ale mrzí, že knihu z pochybných důvodů přejmenovali, černoušci se už nenosí. Agatha se musí v hrobě obracet :-(
100 %

PepkazDepka
PepkazDepka
24.04.2022 5 z 5

Veľmi dobre sa to čítalo, nevedela som sa od knihy odtrhnúť, za pár hodín som to mala prečítané. Vraha som až do konca neodhalila :)

Akjort
Akjort
18.04.2022 5 z 5

Neuvěřitelně dobře napsaný celý příběh. Autorka vás nutí myslet nad vším, co se uvnitř knihy děje. Rozhodně doporučuji přečíst. Autorka si jistě zaslouží titul královny detektivek.

janka2000
janka2000
03.04.2022 5 z 5

Až do poslední chvíle jsem pochybovala, kdo je vrahem. Opět se ukázalo, že Christie je geniální autorka detektivek. Tento příběh je dle mě ale spíše experiment, což je ještě víc fascinující. Doporučuji.

veverrka11
veverrka11
02.03.2022 4 z 5

Knížku jsem četla už kdysi ještě na gymplu a když jsem ji náhodou potkala v knihobudce, musela jsem si ji vzít. A tak mi velmi přišlo vhod společné čtení.

Agatha Christie dokazuje, že napínavá detektivka se dá napsat i bez potoků krve. Knížka vás chytí hned na prvních stránkách a nepustí vás až do konce. Děj rychle ubíhá, snad až na pár stránek téměř na konci, kdy už postav zbývá málo a autorka se hodně zabývá jejich psychologií.
Postavy jsou napsané s jistou majoritní charakteristikou a každá má své tajemství.
Prostředí odlehlého téměř liduprázdného ostrova je velmi zajímavé, ovšem sneslo by trochu více popsat. Z knížky se dozvíme pouze, že je ostrov skalnatý a leží asi míli od nejbližšího pobřeží. Zajímavá je i psychologie postav a jejich vývoj poté, co vražedné řádění započne. Každá na nastalou situaci reaguje jinak.
Bohužel jsem si z minulého přečtení pamatovala jeden detail, který mi v polovině knihy sdělil, kdo je vlastně vrah. Zpětně si říkám, že to bylo vcelku jasné.

agatakristi
agatakristi
28.02.2022 5 z 5

Tohle byla moje úplně první detektivka v životě, už to bude šedesát let zpátky. Stará láska nerezaví, miluju a vždycky budu milovat. Takhle má vypadat detektivní příběh.

Michal_SK
Michal_SK
23.02.2022 5 z 5

uplná klasika, tú básničku som vedel malé dieťa. Rád sa ku knihe vraciam.

michimuller
michimuller
23.02.2022 5 z 5

Super skvělé nadčasové! Audio kniha načtená panem Vladimírem Čechem, naprosto dokonalá. Já knihomol detektivek jsem si dala tuto královnu do výzvy, neboť příběh notoricky známý jsem vlastně nikdy nečetla. Byla to rychlá jízda už dlouho se mi nestalo, že bych zavírala knížku, tedy vypínala mobil ve 4 ráno. Já jsem si tuhle klasiku užila, rychlý spád, rozklad psychologie postav, gradace děje, prostě osvěžující bonbonek mezi dnešními brutálně krvavými severskými příběhy jako třešnička na dortíku. Tohle mě hodně bavilo, Agatho byla jste geniální a ve své době fakt královna detektivek.