Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5803 1147

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

lena.o.knihach
22.09.2022 4 z 5

Má první Agatha Christie. Sice zde není slavný Hercule Poirot, ale to mi vůbec nevadilo. Četlo se to samo, bylo to napínavé a vraha jsem, bohužel, neodhadla.

Ze začátku tam bylo až příliš mnoho postav, abych si je všechny zapamatovala, ale nebojte, jakmile pak začnou postupně odpadávat, je to čím dál tím lepší.

monika_v_trapu
18.09.2022 5 z 5

Na jednu stranu zprvu celkem předvídatelné. Ale pak?!

Moje první setkání s královnou detektivky a obrovskou klasikou. Hercule Poirot ani slečna Marplová se v tomto díle Agathy Christie sice neobjevují, ale tohle mě opravdu překvapilo svou promyšleností a originalitou. Námět je hodně nadčasový a s přihlédnutím k roku a době, ve které byl vydán, až neuvěřitelně bravurní a chytlavý. Skvělá detektivka.

Zhltla jsem ji skoro jedním dechem a nemohla jsem se odtrhnout, i když děj byl předvídatelný, to ano. Ale čtivost a zvědavost čtenáře stejně nutí číst dál, aby si potvrdil jestli to vážně bude tak jak tuší a nebo ne.

Hodně dobré odpočinkové čtení. S Agathou rozhodně nekončím a mám v plánu další její detektivky.

Spokojenost!

Lukyn96
12.09.2022 3 z 5

Je dobře, že jsem si knihu přečetl ještě pod původním názvem a černoušci se neschovávají za vojáčky, protože přepisování děl nemám rád. Na příběhu mě zaujaly vrahovy motivy a po každé oběti postupně mizející figurky, což knize vedle detektivky přineslo prvky komedie. S potěšením jsem se seznámil s touto klasikou, která se mi četla dobře, zároveň mě ale nebavila natolik, abych si ji přečetl znovu.

HollyUndead
11.09.2022 5 z 5

Toto byla první kniha A. Christie, kterou jsem četl a mohu garantovat, že nebyla poslední. Sice se jedná o poměrně krátký příběh, nicméně nesmírně čtivý, napínavý a zapeklitý až do úplného konce, což samozřejmě milovníci napínavých příběhů dokáží náležitě ocenit.

Na závěr bych rád podotknul, že můj cit pro odhalení vraha byl správný, nicméně díky opravdu dobře a kvalitně zapeklitému ději jsem svůj názor opravdu často měnil a až na konci došlo k odhalení. Musím říct, že to byl vskutku famózní příběh a budu se těšit na další knihu od A. Christie.

EmillyT
02.09.2022 4 z 5

Ačkoli mám detektivky moc ráda, je toto první kniha, kterou jsem od A. Christie četla. Jsem ráda, že mě Čtenářská výzva k této autorce přivedla. Detektivní příběh promyšlený do posledního detailu. S mým tipem, kdo je vrah, jsem byla úplně vedle a do poslední chvíle jsem netušila, jak to celé vlastně bylo. Chvíli jsem se bála, že příběh zůstane nevyřešen, ale až úplný závěr odhalil, kdo je oním hledaným vrahem. Příběh je poměrně krátký a velmi napínavý.

Bramborak81
31.08.2022 5 z 5

Nechápu, jak mi tak dlouho mohla unikat tato detektivka s velkým D. Naopak co mě nepřekvapuje je, že jsem se svým tipem na pachatele byla opět vedle, jak ta jedle. Za mě velké doporučení k přečtení.

levac
30.08.2022 2 z 5

Je zajímavé, jak rozdílné názory mohou lidé mít. Ač knihy paní Christie miluji, tohle se mi nelíbilo vůbec. Za mě moc krve, děj jasný od předmluvy a konec přitažený za vlasy. Ale nevadí, je pořád tolik jejích knih, ze kterých je možné vybírat!

uzivatel7565
29.08.2022 5 z 5

Zde měl detektivní žánr končit... Nic se ani nepřiblížilo.

Lenka541
29.08.2022 5 z 5

Moje první knížka od této autorky. Přečteno v rámci čtenářské výzvy a jsem ráda, že to byla právě Agatha Christie. Do samotného konce jsem netušila,kdo je skutečný vrah. Kriminálky mám hodně ráda,ale z nynější doby jsou mi přece jen trochu bližší. I tak vřele doporučuji.

Hypatia1010
23.08.2022 4 z 5

Musím říct, že tento žánr moc nečtu, ale u královny detektivek vždycky ráda udělám výjimku. Kniha je napsána čtivou formou a je v ní vše, co má správná detektivka mít, včetně napětí prakticky od začátku do konce. Příběh je dostatečně akční, aby se čtenář nenudil. Postavy jsou charakterově velmi vytříbené a uvěřitelné. Ocenila jsem, že se na vyšetřování podílela celá skupina "obyčejných" lidí.
Nicméně jsem vraha odhadla brzy, takže mě nemile překvapila jeho smrt. Ale nakonec se vše vysvětlilo, takže jsem se ujistila, že jsem se nespletla. Akorát jsem se nedokázala úplně smířit s vrahovým motivem. Myslím, že by žádný člověk neměl brát spravedlnost do vlastních rukou a trestat, tím spíše smrtí, jiného člověka bez soudu. Na druhou stranu je asi pochopitelné, že nepotrestaní viníci, vzbuzují v okolí touhu učinit spravedlnosti za dost.

Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Bezvadná kriminálka a i když zná člověk příběh nazpaměť, stejně si nikdy nezapamatuji "kdo to dělá" :-)

parxel
09.08.2022 5 z 5

Deset malých černoušků jsem četl v rámci čtenářské výzvy 2022. Přestože detektivní příběhy moc nevyhledávám, tak tento mne v několika ohledech zaujal. Jednak povahou vyšetřovatele, kterým nebyl žádný nadaný všeumětel typu Hercul Poirot, ale spíše sbor dobrovolných hasičů. A za druhé rozuzlením, ke kterému dochází jakoby náhodou "post mortem" a nese ve stylu vzkazu v láhvi. :-)

Celkově "Deset malých černoušků" předčilo má očekávání. Knihu doporučuji a to nejenom v rámci čtenářské výzvy.

adela2316
07.08.2022 5 z 5

Tento příběh je naprosto dokonalý. Knihu jsem četla už podruhé a musím říct, že při prvním čtení jsem se i trochu bála, ačkoli jsem příběh znala a videla ho i zfilmovany. Prostě opravdu jeden z nejlepších.

Hakate
07.08.2022 5 z 5

Klasika, brilantní detektivka. Skvěle napsáno.

Xemerius
03.08.2022 5 z 5

Co tohle ale bylo?????! Úžasný! Zamotaná hlava všemi vodítky / machinacemi ....neměla jsem nejmenší potuchy, co si o kom kdy myslet, neboť tenhle příběh byl tak skvěle matoucí ! :D Postupem času u mě byla husina samozřejmostí. Jako vždy geniálně rozhřešeno - jak toto dokáže někdo vymyslet??? Smekám.
5000000⭐

wlado
31.07.2022 4 z 5

Výborné, krátke čítanie. Nielen, že kniha obstojí v konkurencii súčasných autorov, väčšina by si mala z nej zobrať príklad, ako sa dá napísať pútavá, logicky členená a krátka kniha.

knihomolka_eli
29.07.2022 5 z 5

Moja prvá detektívka od Agathy Christie - kráľovnej detektívok a musím uznať, že tento titul získala právom.
Krátka kniha, plná napätia, nevedela som ju pustiť z ruky .
10 ľudí na 1 ostrove, ktorých postupne niekto vraždí...kto je šialeným vrahom? Celý čas som netušila, každú chvíľu pripadal do úvahy niekto iný. Každý ním mohol byť, v jeden moment som bola presvedčená, že toto bude on a v druhom momente mi to autorka absolútne vyvrátila.
V závere prekvapivé rozuzlenie, ktoré všetko vyjasnilo.
Odporúčam a teším sa na ďalšie knižky, ktoré plánujem od Agathy Christie určite prečítať.

JáraTym
26.07.2022 5 z 5

Smekám! Geniální, napínavé, vzrušující, děsivé, neskutečně čtivé - i když tentokrát bez šedých mozkových buněk - počtení od ženy, která je právem titulována královna detektivek.
Čten první překlad, kde jsou ještě černoušci, černoušky. Za novou jaksi korektní úpravu s vojáky by se měli stydět. Autorská licence jim nic neříká?

DK_Ronie
24.07.2022 5 z 5

Pred lety jsme s zenou byli v Brne na divadelni inscenaci, ktera byla super. Konecne jsem precetl i knihu. A ani ta nezklamala. Svizne, napinave, dobre psane a promyslene.

Lexie321
22.07.2022 5 z 5

Kniha je kratučka a tempo deja veľmi rýchle takže sa dá veľmi rýchlo prečítať. Christie a jej knihy mám rada od detstva čiže som vedela že aj táto sa mi bude páčiť. Dej bol premyslený a postavy zaujímavé a jedinečné. Myslím, že aj pri súčasnej tvorbe autorov je to pozoruhodne dobrá detektívka. Vrelo odporúčam!