Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5812 1148

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

marara
11.12.2022 5 z 5

Jsem příjemně překvapená! Moje první Agátha Christie. Nějak mě nikdy nelákala, ale díky čtenářské výzvě jsem po ní sáhla. A nelituji. Bylo to svižné, skvělý příběh, krásně vystihnuté postavy. Bylo zajímavé sledovat, jak se se situací jednotliví hrdinové vypořádávají a jak bojují se strachem a panikou.

luutha
05.12.2022 5 z 5

První seznámení s detektivkou za jedna! Ne nadarmo se Agathě Christie říkalo "královna detektivek".
Čtení jsem si opravdu užívala a přála jsem si, aby to nikdy neskončilo. Autorka nám krásně představila jednotlivé postavy hlavně z psychologické stránky (s čím jsem se snad v knize ještě nesetkala) a že každý z nás má kostlivce ve skříni. Čtivé a nepředvídatelné, určitě se ke knize v budoucnu vrátím.

RMarkéta
01.12.2022 5 z 5

Moc dobrý nápad umístit děj knihy na ostrov a využít kostlivce ve skříni. Hezky vykreslené psychologické profily jednotlivých postav. Taky trochu horor. Ta říkanka byla až děsivá. Zlověstně visela ve vzduchu. Poctivě a důmyslně vystavěné až do samotného konce. Čtivé a napínavé to bylo. Nejdříve jsem viděla televizní zpracování.

LeHor
30.11.2022 4 z 5

Druhá kniha od autora - krátké a čtivé, ale fanoušek ACh asi nebudu.
Přečteno do výzvy 8/2022

CarolC
29.11.2022 5 z 5

Už dlouho si slibuju, že přečtu nějakou opravdovou detektivku, tak proč nesáhnout rovnou po klasice. Navíc mě kniha zaujala názvem. Christie se s tím v knize moc nemazala a všechno bylo přímočaré, ač do samého konce napínavé, jak kšandy. Líbilo se mi, že jsem do samého konce neměla ani tušení, kdo byl vrah. Kniha je psaná jednoduchým jazykem a i to se mi na ní líbilo. Prosté velmi zdařilé seznámení s detektivním žánrem.

Ninjer
27.11.2022 4 z 5

Různorodá skupinka lidí se vydává do velkého domu na malém ostrově, kde je však místo poklidné dovolené čeká postupné vyvražďování v rytmu dětské říkanky. Ano, i takové horory psala veleslavná autorka detektivek Agatha Christie.

Pěkné nové vydání této klasiky mě přesvědčilo, abych si ji konečně přečetl. Mnoho z vás tuto knížku jistě zná pod původním názvem Deset černoušků. V českém prostředí bychom možná mohli diskutovat nad potenciálním rasismem a nutností upraveného názvu a upravené říkanky... Původní anglický název je ale "Ten Little Niggers", takže není co řešit. V každém případě "And There Were None" / "A pak nezbyl žádný" jsou působivým názvem, který pěkně odráží podstatu románu.

A pak nezbyl žádný je napínavým thrillerem s detektivní zápletkou. Je čtivý a s ničím se moc dlouho nezdržuje, jde rovnou na věc. Naznačuje se tu možné mysteriózní rozuzlení, ale podobně jako třeba u takového Psa baskervillského od A.C. Doylea i méně zkušený čtenář odtuší, že je to jen zástěrka a za vraždami nestojí žádný duch, ale velmi reálný psychopat. Rozuzlení je skvělé - i když musím poznamenat, že už jsem téměř v třetině odhalil, kdo je pachatelem. Ne však proto, že bych byl takový mistr dedukce (v podobných případech se dokonce snažím příliš o záhadě nepřemýšlet, abych nepřišel o překvapení), nebo že by byla kniha tak předvídatelná... Způsobil to prostý fakt, že jsem při čtení na chvíli pustil zadní část knihy a vybafla na mě poslední strana, ze které bylo na první pohled poznat, kdo je tajemným vrahem. A pak že tištěné knihy jsou nejlepším způsobem čtení literatury.

I když jsem tedy věděl jméno vraha a přišel o možný šok z překvapivého zvratu, věřím, že to na mém zážitku z knihy příliš neubralo. Naopak jsem o to víc mohl sledovat danou osobu, přemýšlet nad její motivací a dokonce i několikrát uznale pokývat nad tím, jak to dělá nenápadně. Děj románu je tedy promyšlený, ale přece jen je to tak komplikovaný spletenec, že příběh realistický příliš nebude. Několikrát se tu spoléhá na prvek náhody, na to, že se postavy budou přesně chovat takhle a ne jinak. V realitě by se určitě něco v plánu nezdařilo nebo by se objevilo něco, co se nedalo předvídat a celý plán by byl v háji. Ale v rámci detektivní fikce je to kvalitně vymyšlené.

Osm malých čern... vojáčků z deseti.

Petratra
23.11.2022 5 z 5

Ani nevím, jestli jsem někdy četla detektivku, nějak se tomuto žánru vyhýbám. Ale chtěla jsem to zkusit a bylo to bezva čtení. Taková napínavá oddechovka, co se čte sama.

begonie226
18.11.2022 5 z 5

Od Agathy Christie jsem četla mnoho detektivek, ale na tuto klasiku došlo až teď. A musím konstatovat, že toto dílo patří mezi nejlepší. Napětí až do konce a překvapivé rozuzlení . Také oceňuji, že děj dokázala sepsat stručně a detektivka není obsáhlá.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

I když jsem dal jen za 4, v rámci detektivky jde samozřejmě o pětihvězdičkovou záležitost. Mrzí mě jedna věc, že jsem viděl dříve divadelní zpracování. Přesto ale osnova díla je impozantně promyšlená.

Lipshine
07.11.2022 5 z 5

Velmi čtivá, napínavá a nepředvídatelná detektivka. Hned od začátku vás chytne a až do konce nepustí.

martin_aston
06.11.2022 5 z 5

Opäť jedna z kníh, ktorá by si zaslúžila 6 hviezdičiek. Chytila, nepustila, prečítaná za jeden večer.

Tichaholka
03.11.2022 5 z 5

Naozaj skvelá detektívka

Jandy1
31.10.2022 5 z 5

Nejlepší a nejzábavnější krimi, co jsem kdy četl…. Když jsem začal , musel jsem to dočíst jedním dechem . Nešlo přestat , dokud jsem nevěděl , kdo je ten sígr… Vážně pecka …. Deset hvězdiček , kdyby to šlo …

nicolettkaa
29.10.2022 5 z 5

POZOR, MOŽNÝ SPOILER
Za mě jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četla. Napnutá jsem byla až do konce a knihu jsem nemohla odložit, dokud jsem se nedozvěděla, kdo za tím vším stojí. Moji "favoriti" totiž zemřeli mezi prvními. Doporučuji a budu se těšit na další setkání s paní Agathou.

capricorn__
26.10.2022 5 z 5

Agathu Christie jsem měl na sezamu dlouho a teď mě mrzí, že jsem s knihami začal až v tuto chvíli. To, jak moc ovlivnila detektivní žánr, je zřejmé. I přesto, že mám z detektivních knih načteno už hodně, mě tato velmi překvapila, byla napínavá, strašidelná a já ji přečetl skoro jedním dechem. Všechny postavy promyšlené, děj taky - někdy mi dokonce připadalo, jako kdyby Christie přesně věděla, jak manipulovat s čtenářem, protože kdykoliv jsem měl nějaké pochybnosti nebo byl přesvědčený, že vím, jakým směrem kniha půjde, zamotala mi hlavu. Přitom děj je poměrně prostý, ne dlouhý, konec, pokud se nad tím tak zamyslím, možná až moc zamotaný a i předvídatelný, ale to mu nic nebere na literárním zážitku. Vím jistě, že toto není poslední kniha, kterou od Christie čtu.

Charming
15.10.2022 4 z 5

Celou knížku jsem měnil, kdo vlastně je ten vrah. Pořad jsem vytvářel různé teorie a stejně jsem to neuhodl. Moc mi nesedl styl psaní, jinak příběh byl opravdu velice zajímavý.

LucyEcstasy
12.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Dnes se po dlouhé době podíváme na jednu klasiku.

Tuto autorku jsem sice znala, ale její první knihu jsem si přečetla až v jednom kole #klasikomilove.

Příběh nás na začátku seznámí se všemi hlavními postavami, které byly pozvány na tajemný ostrov, o kterém se divoce spekuluje.

Po příjezdu a zabydlení si naše parta dopřává odpočinku, když v tom najednou jeden z nich zemře. Postupně návštěvníků obývá. Stejně tak vystavených černoušků na stole. Co mají vraždy společné s jednou říkankou? Navíc nikde není po vrahovi ani stopa, tak kde se nachází náš vrah?

Musím přiznat, že jsem zpočátku měla obavy, že se zamotám v postavách. Na nějakých 5-10 stránkách totiž byly vtěsnané všechny. Naštěstí si to vše sedlo a bylo to přehledné.

Příběh už od začátku má spád a nenechá čtenáře ani chvilku vydechnout. Kdybych měla tolik času,tak knihu hravě za pár hodin přečtu.

Samotnou autorku musím vychválit jak bravurně dokázala napsat takový příběh, jak dokázala vykreslit prostředí, provést nás zápletkou, zmást nás a překvapit na konci.

Při popisu ostrova jsem si živě představila, jak šplouchají vlny, jak rachotí vlak, jak hraje gramofon, prostě vše bylo realistické.

Moc oceňuji i propojení příběhu s lidovými pořekadly a básničkami. Po delší době jsem četla originální námět.

Závěrečné rozuzlení mne opravdu zaskočilo. Vraha jsem prostě neodhadla.

Jediné, co mě na knize štve, je počeštění příjmení autorky a přidání k jejímu příjmení koncovku ová - alespoň v mé verzi knihy. To by se dle mne dělat nemělo.

Hodnotím 5/5⭐️

Vera Silent
10.10.2022 5 z 5

Je to taková napínavá jednohubka že zajímavého prostředí. Začátek se trošku táhne a taky 10 postav najednou není málo. Není ale třeba si je zapamatovat hned, protože během děje už se člověku vryji do paměti. Bavilo mě dějiště i zinscenovani vražd a ani já jsem vraha neodhalila, takže napětí vydrželo až do konce. Kniha je rozhodně jednou z těch nejlepších, jaké Agatha napsala.

munka
01.10.2022 5 z 5

Knihu som prečítala vďaka výzve a neľutujem. Perfektná detektívka, klobúk dole.

Lovana
22.09.2022 4 z 5

Moje první kniha od Agathy Christie (ano, jsem hrozná ostuda a stydím se), na kterou jsem byla moc zvědavá, protože jsem na ni slyšela spoustu chvály. Asi jsem měla příliš velká očekávání nebo nevím, ale něco mi tam chybělo… V podstatě mě nic nenutilo pokračovat, ani touha vědět, kdo bude další ani, kdo je vrah… Ze začátku jsem měla problém se zorientovat v množství postav, ale to netrvalo dlouho, jelikož postav ubývalo a přišlo mi, že prvních cca 50 stran se celkem nic nedělo. Bohužel mi při čtení chybělo i napětí, bylo mi víceméně jedno, kdo bude další…
Co musím pochválit je úplný závěr, vraha jsem neodhalila a byla jsem opravdu překvapená, jak to vše bylo. Myslím, že dám Agathě určitě ještě šanci a myslím, že si přečtu knihu, ve které vystupuje Hercule Poirot, mám ráda seriál, tak myslím, že mi sednou i knihy.

Hodnocení 4*/5*