Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5804 1147

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Rhodos
21.02.2018 5 z 5

Kniha mě nadchla,velmi čtivá,napínavá.Na vraha jsme měla svého kandidáta,ovšem několikrát jsme si řekla,že snad se tam opravdu někdo ukrývá. Nakonec se mi mé podezření potvrdilo.Jak to vrah udělal,bylo velmi mazané a obdivuhodné,že ho při svých činech nikdo nespatřil...Jsme ráda,že tento kousek mám ve své knihovně a určitě se k němu za nějaký čas vrátím.

Penelope90
19.02.2018 5 z 5

Přiznávám se, že jsem knihu četla jen díky tomu, že mě nadchl film...musím říct, že ani kniha mě nezklamala...naopak přečetla jsem ji jedním dechem během dvou dní a to jenom proto, že mě od čtení zdrželo zaměstnání. Kniha rozhodně překvapí svým závěrem.

Markéta:)
15.02.2018 5 z 5

Ještě lepší, než jsem čekala!

stopni
14.02.2018 4 z 5

Není co dodat - "královna detektivky"...... :-) Skvělé...

jajakozena
13.02.2018 5 z 5

Geniální...bavila mne, tak moc, že jsem nešla ani spát, jen abych ji nemusela odložit.

Petulik1996
13.02.2018

Skvělá kniha. Vždy mě u Agathy překvapí ten konec.

Sabinaski
12.02.2018 5 z 5

Boží. Věděla jsem, do čeho jdu, přesto jsem byla neustále vším překvapená. V detektivkách nebo hororech jsem vždycky naivní a nikdy nevím, kdo je vrah. A Agáta překvapí pokaždé. A jak je brutální vraždit podle dětské říkanky, což? Opět jsem knihu přečetla jedním dechem a dočítala v noci - a neuvěřitelně jsem se bála! :D Takhle mi nenahnal strach ani Sněhulák.

Spoiler: Na ostrově bylo jen 10 lidí, vždyť se mezi sebou spočítali a celý ostrov prohledali. I tak jsem si říkala, že tam přeci musí být někde nějaká skulina ve skále nebo snad tajná katakomba? Vždyť se pak mezi sebou navzájem kontrolovali a vypadalo to, že to nemůže být nikdo z nich. Chtěla jsem jim úplně poradit, ať se proboha řídí tou říkankou, vždyť mohou na sebe dávat větší pozor? Taky jsem si říkala, že Agáta má navíc, než aby udělala vrahem jenom někoho z oněch 10. Doufala jsem, že je vrahem snad nějaký nadpozemský člověk, což by mi do Agáty nesedělo, nebo snad někdo v neviditelném plášti nebo někdo, kdo má křídla? A ejhle přeci jen to byl někdo z oněch 10. První to vypadalo, že to fakt bude ten doktor. A bum. Zase zvrat. Vážně jsem si myslela, že vrah ten soudce být nemůže! Vždyť z toho udělal tak skvělé pátrání! Ohromné, královno detektivek!!!

Peleus
10.02.2018 5 z 5

Prázdný ostrov u anglických břehů odříznutý od okolního světa. Velký dům s mnoha pokoji a tmavými chodbami. Deset lidí, kteří se navzájem neznají a jsou hosty jistého pana N.Z.Namyho. Ten se návštěvníkům doposud neukázal, avšak díky jeho pokynům všichni mají zajištěno příjemné prostředí, dobré jídlo a pohodlné spaní.

Nezvyklá pohostinnost netrvá dlouho a obyvatelé domu si zakrátko uvědomují, že jsou v pasti šíleného vraha, jež sklapla v okamžiku jejich příjezdu na Černochův ostrov. Utéct je nemožné. Atmosféra houstne. Rodí se vzájemná podezření. Pouze zlověstná dětská říkanka a z kuchyně postupně mizící porcelánové figurky malých černoušků vedou odpočet do konce této děsivé hry.

Oproti klasickým detektivkám je v Deseti malých černoušcích citelný příklon k hororu a mystice. Nejde o vyšetřování ve stylu Hercula Poirota či slečny Marplové, kdy si čtenář uvědomuje, že ať se stalo cokoli, vše má logické důvody, na které geniální vyšetřovatelé přijdou a v závěru srozumitelně vysvětlí. Tento román je naopak tvořen samými nedořečenými větami a polostíny. I po přečtení poslední stránky zůstává pocit, že ne vše, co se událo, lze logicky (s vynecháním tajemna) vysvětlit.

Deset malých černoušků (Ten little niggers, angl.)
Překlad: J.Z. Novák

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.
Devět malých černoušků chtělo sypat kosům,
jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm.
Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům,
jeden z nich se potloukal, zbylo jich jen sedm.
Sedm malých černoušků šlo naštípat klest,
jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.
Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med,
čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.
Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, šli do světa tři.
Tři malincí černoušci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil - a tak nezbyl žádný.

Kalepe
06.02.2018 5 z 5

První knížka, kterou jsem od autorky četla a jsem nadšená! Je vážně perfektně napsaná, nedá se snad ani na chvíli při čtení nudit, žádné zdlouhavé nicneříkající scény, jen skvělý napínavý vodopád prožitků! Prostě pecka!

Deena_
06.02.2018 5 z 5

Moje prvni detektivka a nejspis nebude posledni! Neskutecne poutavy dej ktery vas donuti neustale premyslet kdo je vrah!

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších detektivek vůbec, kterou Christie napsala a co se týče audioknihy, skvělý výběr vypravěče pana Vladimíra Čecha, jehož je obrovská škoda. Poslouchala jsem ve špitále a léčilo :) Knihu jsem četla ještě na střední i shlédla filmové zpracování. Nebudu zde popisovat anotaci, jak mají někteří uživatelé ve zvyku, ale samotný námět na detektivku je geniální. 10 lidí ruzných společenských vrstev různých zaměstnání, kteří na první pohled nemají nic společného dostanou pozvánku, neznámé místo, obrovské sídlo, pouze služebnictvo, žádný hostitel. Na místě v jídelně stojí 10 postaviček, které začnou dle známé říkanky den ode dne mizet a postupně jsou vražděni jeden z pozvaných za druhým. Kdo je vrah? A co mají všichni společného? Pomoc nikde a strach, zoufalství hrdinů a hlavně napětí se dá krájet. Skvělý počin od geniální Agathy. Vtáhne vás do děje, jak při čtení, tak i poslechu.

Azmodan
04.02.2018 4 z 5

Pěkný příběh, poměrně zajímavý a dle mého názoru prakticky neřešitelný. Dá se přečíst jedním dechem, ale člověk se k němu už nikdy nevrátí a to ani v myšlenkách. Oddechovka před spaním a z tohoto pohledu je plus, že to není klasický krvák jako Bílé kosti nebo Nesbův Sněhulák. Co mě pobavilo je z dnešního pohledu neakceptovatelný rasizmus, který v té knize působí jako naprostá samozřejmost tehdejší doby. Ostatně už název "Ten little neggers" by dnes asi neprošlo - kontroverzní, povyk vzbuzující a v té době naprosto přirozený název :o)
Za přečtení stojí, ale v mých "top ten" nikdy nebude a myslím si, že i Agátha napsala lepší věci.

Nuray
04.02.2018 5 z 5

Nejdřív jsem viděla divadelní hru, poté po letech jsem si přečetla knihu. Dokonalost ! :-)

aetos
03.02.2018 5 z 5

Čte se jedním dechem.

Karola050716
03.02.2018 5 z 5

Naprosto geniální, žádné dlouhé popisy prostředí, jen drama, které vám zamotá hlavu...a kdo uhodl rozuzlení, tak tomu smekám :D

edith79
01.02.2018 5 z 5

Skvělé čtení. Agathu Christie jsem dlouho neprávem opomíjela. Moje první čtenářské setkání s touto dámou ve mně zanechalo parádní dojem a rozhodně se vrhnu i na její další díla.

jana1976
29.01.2018 5 z 5

Senzace!!!

Noita
29.01.2018

Fantaskní "detektivka" s pozdně secesním přídechem tajemna.
Nejvtipnější jsou fakta okolo anglické verse, která v současnosti zní "A nezůstal ani jeden" a dětská říkačka je předělána z deseti malých černoušků na deset malých vojáčků :-))

Kyta
27.01.2018 5 z 5

Pro mě první zkušenost s Agathou Christie a musím říct, že nic lepšího jsem si nemohla vybrat! Deset malých černoušků je, jak už je dobře známo, neskutečně vydařené dílo, které stojí za přečtení!
Na skvělý příběh stačí deset figurek, tajemný ostrov, záhadný pan Namy a jedna dětská říkanka. Psychologická hra může začít.. Líbilo se mi, jak příběh začíná zlehka a postupně graduje až do grandiózního finále. Všechny otázky jsou na konci zodpovězeny a autorka nikoho nenechá na pochybách. Na konci čtenář musí uznat, že celý příběh byl skvěle promyšlený a vrah měl k vraždám doopravdy motiv. Přibližně po polovině knihy jsem se od děje nemohla odpoutat a musela jsem pokračovat ve čtení. Je to perfektně zpracované dílo; autorka představila všechny hlavní hrdiny, příblížila jak jejich minulost, tak psychiku - s tou si Agatha Christie hraje skvěle. Na začátku jsem se v postavách trochu ztrácela, protože je jich najedou moc a všechny jsou představeny v jedné kapitole. V průběhu knihy autorka čtenáři nabídla všechny potenciální pachatele a chtěla ukázat, že každý z nich by mohl být tím pachatelem; některý z nich se tvářil více vinen, některý méně. Já osobně jsem měla tři podezřelé kandidáty a v jednom z nich jsem se nakonec nemýlila.
Velmi originální mi přišel nápad se zdánlivě nevinnou dětskou říkankou, která v příběhu hraje klíčovou roli. Je tedy téměř jasné, přibližně jakým způsobem postavy budou zavražděny; tato skutečnost ovšem rozhodně neubrala na napětí, právě naopak mě zajímalo, co se bude dít dál.

Za mě naprosto skvělý literární zážitek. Knihu rozhodně můžu doporučit a jsem zvědavá na další díla této "první dámy detektivky". :)

Mydli
24.01.2018 5 z 5

Samozřejmě vynikající kniha, taková záhada zamčeného pokoje tedy zde ostrova. Ale trochu mi tu chybí jeden malý belgičan a jeho svérázný humor. Jinak gradace knihy je vynikající.