Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5812 1148

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

apq
07.10.2023 5 z 5

Kniha je napínavá od začátku do konce, dobře se to čte, nejsou hluchá místa. Vrah překvapivý a nečekaný.
Rozhodně doporučuji.

pif69
30.09.2023 5 z 5

Přečteno mnou kdysi dávno, s kouzelnou ilustrací A.Borna, a pak ještě několikrát . Vždy pobaví . Nádherná ukázka anglického náhledu světa a humoru .
Jen škoda , že se pár ukřičených svazáckofašistických hlídačů čistoty rasy snaží takovou literaturu likvidovat .

janasim
27.09.2023 5 z 5

Klasika, která se už dnes jmenuje jinak. To byla pecka! Asi nemusím psát o čem je. Příběh záhadných vražd na osamělém ostrůvku od Agathy Christie je jistě všem dobře znám.
Přestože jsem viděla divadelní ztvárnění této detektivky a věděla jsem, jak to všechno ve skutečnosti bylo, četla jsem jedním dechem. To je ta knížka, kterou nechcete odložit, ikdyž vás druzí stále ruší.
Tak teď se těším ještě na film.

Díra_na_trhu
18.09.2023 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tohle je lahůdka. Je to hotová symfonia paranoia. A okouzlující mi připadá symbolika s ulámanými figurkami černoušků. Jak se na ně postavy nejprve dívají ledabyle, a pak s hrůzou.

lenny_prague
11.09.2023 3 z 5

Je to asi ostuda, ale byla to moje první kniha od Agathy. Má skvělý spád, neotřelou a výborně vypracovanou zápletku. Na mě je, jak už tu bylo zmíněno, ale příběh psaný moc suchopárně, nezáživně.

JustWomen
30.08.2023 4 z 5

Vraždy podle dětské říkánky? Skvělý nápad, jen kdyby to nebylo tak anglické a suchopárné. Epilog vše vysvětlil, ale úspěšnost realizace takového naplánování vražd zdá se mi poněkud nereálná. Styl psaní poplatný své době by mi nevadil, ale za suchopárnost hvězda dolů.
A ještě jedna připomínka - tolik mrtvol v domě a žádný smrad?

knihomolkaMist
02.08.2023 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto dokonalý! Ne nadarmo se autorce říká královna zločinu, tenhle příběh neměl chybu. Bylo neskutečně zajímavé, jak jednotlivé postavy začínají blouznit, obviňovat se mezi sebou a přestávají věřit takřka i sami sobě. Ten konec? To bylo tak dobře vymyšlený!

Pišingr
02.08.2023 5 z 5

Zhltnuto za dvě odpoledne. Řekla bych i trochu horor, nejen detektivka!

vpadysak
31.07.2023 4 z 5

Parádne prostredie a parádna zápletka. Autorka umiestni desať ľudí na opustený ostrov a so svojimi postavami sa zahráva, až ich dostane na znesiteľnú hranicu. A zahráva sa aj s čitateľom, ktorý nevie kto je vinník a kto je obeť, či si obete zaslúžia, alebo nezaslúžia súcit a či je to takto správne. To si musí každý zodpovedať už sám.
Geniálne vystavaný príbeh s prekvapivým zakončením. Pred knihou som videl aj filmové spracovanie, to však vôbec nezachytilo hustnúcu atmosféru a hlavne vnútorné rozpoloženie postáv. Právom kniha označovaná za najlepšiu od Agathy Christie.

freejazz
31.07.2023 4 z 5

budem sa považovať za príslušníka šťastnej generácie, ktorá čítala knihy bez politicky korektných úprav, čiže pred hromadným vraždením literatúry.

detektívky nevyhľadávam, to už musí byť niečo extra (Pery Mason, Phill Marlowe). a Agátke som sa dosť úspešne vyhýbal a stále vyhýbam, pretože jej štýl mi veľmi nesedí. ale tento opus som si chcel prečítať ešte predtým, ako sa objaví na obrazovke (a nakoniec ani neviem, či som ho videl:)

takže spolu so Zabudnutou vraždou sú to dva príbehy, ktoré som zvládol. ale radšej si vždy počkám na nejakého (staro)nového Poirota (David Suchet) alebo slečnu Marplovú (Geraldine McKeown). neviem, ako to robia, ale v tomto prípade sú filmy a inscenácie vždy o tri úrovne vyššie ako predloha:)

EEEAAA
30.07.2023 1 z 5

Toto opravdu mohu sledovat jen jako televizní zábavu s krásnými kostými, záběry. Jako kniha utrpení

sajanka
27.07.2023 5 z 5

Vynikající dílo, spisovatelka uměla výborně pracovat s psychologií postav.

petbrab
01.07.2023 5 z 5

Přečteno na jeden zátah za večer.
Excelentní, takový závěr jsem nečekal.
Tohoto podezřelého jsem netipoval ano náhodou.
Někdy si říkám, že Agatha Christie prvně napíše závěr a pak až děj od začátku.

Kira747
20.05.2023 5 z 5

WOW!
Popravde se mi do toho tolik nechtelo ale ted jsem vazne rada, ze jsem si to precetla. Zcela vazne jsem z toho nemela dobry pocit a mela snad i strach? Uz jenom ta cast s gramofonem me usadila. Na zacatku mi delaly problem postavy ale rychle jsem se zorientovala. Jedna z nejlepsich knizek co jsem cetla.

petrarka72
03.05.2023 5 z 5

Pro mne to byl svého času jeden z nejděsivějších případů Agathy Christie. Hrůza, výčitky svědomí a zmar na ostrově a jeden z černoušků hrající si na boha. - Každopádně zkusím nový překlad, jsem zvědavá na dopady hyperkorektnosti na interpretaci Královny detektivek.

lištička123
21.04.2023 5 z 5

Co dodat? Skvělé čtení od skvělé autorky.

TynaBehuncikova
17.04.2023 4 z 5

Já jsem asi od legendární Agathy Christie očekávala víc, ale jako dobré to bylo, to bezpochyby. Rozhodně zajímavý a neotřelý námět. Sama jsem se i dost bála.

Lector800
15.04.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná detektivka, nepochybně předčí obě filmová zpracování, zejména to z roku 1965, které příběh značně mění a končí trapným happy endem.

Agatha68
07.04.2023 5 z 5

Deset malých černoušků, geniální detektivka, jedna z nejlepších knih mé nejoblíbenější spisovatelky.

mataj
31.03.2023 5 z 5

Jelikož jsem knihu četla již podruhé a viděla i televizní zpracování, věděla jsem, jak to všechno dopadne, a tudíž mi chyběl moment překvapení. Nicméně jsem si příběh dokonale užila, tu tíživou a podezíravou atmosféru, myšlenky i snahu přehlušit hlasy svědomí u obviněných a obětech zároveň, ale hlavně do detailu promyšlenou vynikající detektivní zápletku. Agatha je jednou z mých nejoblíbenějších autorek, přečetla jsem již mnoho jejich knih a viděla nespočet zfilmovaných příběhů Poirota i slečny Marplové, a přesto se k nim opět a opět ráda vracím.