Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236/bmid_deset-malych-cernousku-mlR-236.jpg 5 5804 1147

Agatha Christie, „první dáma detektivky“, nade vše milovala nejen spletité šarády, ale i nejrůznější dětské hříčky, básničky či lidové písničky. Kdo by neznal třeba Pět malých prasátek anebo právě Deset malých černoušků? V neúprosném rytmu známého popěvku tu černoušků ubývá stejně jako hostů v luxusním sídle na ostrově, bouří odříznutém od světa. Jakási ďábelská síla žene podle předem připraveného plánu jednoho po druhém do záhuby, až nezbude žádný. Kam však zmizel vrah? Napínavá detektivka, která se dočkala několika filmových zpracování a hrála se na desítkách světových jevišť, patří bezesporu k tomu nejznámějšímu, co velká anglická autorka napsala.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Toledo
21.03.2023 3 z 5

Musím jít trochu proti proudu a dat jen 3*. Líbilo se mi spojení s basničkou a také jsem tápala kdo je vrah, ale uchvacena dějem jsem nebyla. Konec byl fajn, skvěle vymyšlené, ale zase, nic z čeho bych si sedla na zadek.

Miriam
20.03.2023 5 z 5

Dovedeno k dokonalosti. Gradace, tíživá atmosféra a strach. Konec brilantní. Tak útlá knížka a přitom nebylo třeba více slov.

denoush
11.03.2023 5 z 5

Velice zajímavý a napínavý děj. Neustále jsem si vsázel na vraha, ale můj tip pokaždé zemřel. Teorii jsem měl správnou jen jsem usvědčil špatného člověka. Rozuzlení bylo skvělé a zůstal jsem s pusou otevřenou když jsem se dozvěděl, kdo byl doopravdy vrah. Na toho člověka bych teda nevsadil. Rozhodně doporučuju.

Karabach
11.03.2023 5 z 5

Nejlepší detektivka všech dob. Přečetl jsem za 1 večer/noc.

StrYke
08.03.2023 4 z 5

Výborná četba. Musím jít však trochu proti proudu a prohlásit, že chování postav mi nepřišlo vždy úplně logické (resp. mi nepřišlo reálné).

Peter74
05.03.2023 5 z 5

Kniha, ktorá právom patrí medzi najvýznamnejšie diela Agathy, a najlepšie detektívky v tomto žánri.

Klobúk dole, pani Agatha Christie.

Pavel83
04.03.2023 4 z 5

Hodně propracované dílo, i kdž má relativně málo stránek, čekáte jak to celé dopadne...

dRaco
03.03.2023 5 z 5

Nesmrtelná klasika, skvěle promyšlená od první stránky až po závěrečný doslov, která i po více než 80 letech nejenže obstojí v přímé konfrontaci s naprosto odlišným moderním pojetím detektivek (co do rozsahu a brutality), ale právě svým zpracováním akcentuje, že méně je často skutečně více.

Fortuna7
23.02.2023 5 z 5

Deset malých černoušků je pro mě absolutní klasika, která mě nikdy nezklame. Zbožňuji to, jak si s vámi autorka pohrává, při čtení mi běhal mráz po zádech a fascinovalo mě propojení vražd s dětskou básničkou.

katka3993
19.02.2023 5 z 5

Absolutně úžasná napínavé kniha.. už jsem od Agáty přečetla většinu ne-li vše ale tahle je snad nejpovedenější.. prostě wow

Kackac77
15.02.2023 5 z 5

To byla paráda. Já zas tak moc detektivky nečtu, a tak v podstatě nikdy netuším "kdo je vrah". A když jo, tak už vím, že to není moc dobrá detektivka, když i já na to přijdu. Toto byla moje první knížka od Agathy Christie a co se mi na ní líbilo, byla ta propracovanost, promyšlenost. Hlavně ale to, že se nemusí dít žádné děsivosti (myslím tím různé zohavení mrtvol, mučení, cákání krve všude, atd.) aby ten příběh měl napětí. Samozřejmě vražda sama o sobě děsná je. Určitě zkusím další knížky od autorky.

dalia1769
30.01.2023 4 z 5

Přes svou proslulost pro mne tato kniha nepředstavuje nejlepší autorčino dílo, ačkoliv je nesporně čtivá a pokud člověk nezná rozuzlení, je napjatý do poslední chvíle. Asi mám raději, když je v knize postava detektiva, a dále mám trochu problém s "vinou" jednotlivých postav, kteří na mne většinou nepůsobí jako adepti nejvyššího trestu, často spíše jako určité oběti okolností. Nevidím tu ani postavy jednoznačně kladné, ale ani nějaké zavrženíhodné zločince a celkové řešení ve mně zanechává spíše určitou pachuť.

Knihomolka134
28.01.2023 5 z 5

Rozhodně nejpovedenější detektivka z pera úspěšné anglické autorky, královny detektivního žánru, Agathy Christie. Mrazivě děsivé od začátku do konce, deset zdánlivě nevinných lidí uvězněných na ostrově nikoho. Bezdůvodně. A nebo ne? Chladnokrevně smýšlející vrah mezi nimi. Smekám nad dedukcí a logikou autorky, která nenechá čtenáře ani na minutu bez pocitu napětí a plíživého strachu. Důvtipnějším čtenářům už ale podle ilustrace knihy a nepatrných náznaků dochází, kdo by mohl být onen vrah, jenž bez milosti vyslovuje ortel nad životy zprvu nevinně vyhlížejících hostů. Skvělý je závěrečný doslov, zpověď vraha s podrobným popisem (a motivem) jednotlivých zločinů. Výborný a děsivý je taky film natočený podle knihy (s drobnými odlišnostmi na konci příběhu). Horory odehrávající se na ostrově zkrátka mají něco do sebe!

Lucie21352
25.01.2023 5 z 5

Detektivní žánr patří mezi mé oblíbené (a to nejen v knižní podobě). Dlouho jsem si myslela, že znám snad všechny příběhy od Agathy, ale musím se kajícně přiznat, že s příběhem Deset malých černoušků jsem se seznámila až zde. Asi nikdy mě nepřestane překvapovat dokonalá psychologie postav v Agathiných detektivkách. Prostě nádhera. Jestli ještě existuje člověk, který neviděl jakoukoli filmovou adaptaci tohoto příběhu... doporučuji nejdřív přečíst knihu. Nikdo to totiž nenatočí tak skvěle, jak je to napsané.

boxas
05.01.2023 5 z 5

Asi jedna z nejlepších detektivek co kdy byla napsána. A tím nemyslím jen detektivky z pera mé oblíbené Agathy Christie!
Tak si říkám, že tohle je moje jistá volba do letošní čtenářské výzvy!
Sice jsem nezapomněla kdo a co a proč, ale koneckonců, i když vím, jak to všechno dopadne a kdo je vrah, už teď se těším, že spolu s autorkou a těmi deseti odpluji na ostrov...

CimToZeJaManon
25.12.2022 5 z 5

Po přečtení tohoto mistrovského kousku jistě všichni pochopí, proč zrovna „Královna detektivek". Za mě naprosto bezkonkurenční detektivka hodna více než jen jednoho přečtení.

sabina5156
19.12.2022 3 z 5

Dvě, dvě knihy jsem zvládla a do dalších se pouštět nebudu. Miluji seriál se Suchetem ale knihám jsem na chuť nepřišla. Po knize "Nástrahy zubařského křesla" jsem se tedy vrhla do jedné z těch známější (asi nejznámější hodnotím vraždu v Orient-expresu). Kniha je napínavá, to je pravda. Na můj vkus ale nepříliš dobře napsaná. Z atmosféry lze těžit mnohem více, já to z příběhu ale necítila. Přijde mi, že Hercule měl podstatně více negativních vlastností, respektive, že ty "zvláštní" vlastnosti byly až přehnaně umocněny.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Výborná detektivka, jedna z mála, která mi zůstala v paměti i po letech od přečtení.

Elea
12.12.2022 5 z 5

I když detektivky obvykle nečtu, toto je klasika, zábavná, napínavá, asi nejlepší kniha autorky.

marara
11.12.2022 5 z 5

Jsem příjemně překvapená! Moje první Agátha Christie. Nějak mě nikdy nelákala, ale díky čtenářské výzvě jsem po ní sáhla. A nelituji. Bylo to svižné, skvělý příběh, krásně vystihnuté postavy. Bylo zajímavé sledovat, jak se se situací jednotliví hrdinové vypořádávají a jak bojují se strachem a panikou.