Desátý stupeň

Desátý stupeň https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8772/bmid_desaty-stupen-w78-8772.jpg 4 95 15

Román Desátý stupeň zachycuje nepříliš vzdálenou budoucnost, kdy Zemi hrozí zničující zemětřesení o síle deseti stupňů Richterovy stupnice, jaké lidstvo dosud nepoznalo. Seismolog Crane marně bije na poplach, neboť svět rozdělený politickými, náboženskými a rasovými spory o jeho varování nestojí.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet , Knižní klub

Richter 10 , 1996

rudolf2639
13.02.2024 5 z 5

Exelentní - hotovo za 6 hodin! Připadalo mi to dynamičtější než jiné Clarkovy knihy Je zajímavé jak popisuje generaci závisláku na video online snímání, dnešní youtoubeři pak závisláci - mládež na mobilech. Shoda s Cílkem a jeho popisem bezradnosti mladé generace fungovat bez mobilu. Islám tak ten popsal politicky korektně, ale stále je to nenávistné a konfliktní náboženství hlásající svou víru jen v konfliktu s ostatními. Čínské korporace, politika, zdání demokracie v USA. Popsal to suprově. Srovnání sci-fi z blízké budoucnosti a představ autora to ve mě budilo zvědavost. Sepsání 1995 vs. dnešek 2024 No netrefil se přesně, ale muslimáky popsal přesně. I epidimii. Bylo zábavné to číst. K postavám jsem přilnul a fakt jsem to hltal někdy mi to trhalo srdce. Postavy nebyli ploché. Neni to tak ukecané jako trilogie 3 těles o číňana.
Super kniha pujdu po dalších od tohoto autora.

Luigi1
11.11.2023 4 z 5

U této knihy jsem se nenudil byla zajímavá

HAL
20.10.2021 3 z 5

Není divu že Clarke k Desátému stupni jen nadhodil zápletku, ale její doplnění o futuristický svět a rozšíření do knihy se chopil někdo jiný - samotný Clarke by tak depresivní budoucnost lidstva nikdy nenapsal, a už vůbec by o ní nepsal tak cynicky. Žádné vznešené sci-fi a zkoumání high konceptů, tady se jede hlavně přízemní zlo skryté v náboženském fundamentalismu, korupci, mocichtivých korporacích, i lidské malichernosti. Tak trochu cyberpunkový přístup, což je u sf knihy o zemětřeseních docela překvapivé... a vlastně mi všechna ta omáčka kolem připadala místy až nadbytečná. Protože ty zemětřesení jsou prostě fascinující, a mají tu nakonec docela malý prostor.

Aya81
29.06.2020 5 z 5

Tahle knížka mne nadchla už když jsem ji četla před více než dvaceti lety poprvé. Asi právě ona má za následek mou fascinaci zemětřesením. Kdysi v těch asi 16 letech jsem vážně uvažovala o studiu deskové tektoniky a seismických procesů. No, rozmyslela jsem si to, přece jen nejsem povahou dobrodruh schopný zasvětit povolání celý život. Ale teď, když čtenářská výzva nabídla téma hlavní postavy mající vaše vysněné povolání, byla jasná volba si knihu znovu přečíst.
Napodruhé (s opravdu velkým odstupem) zjišťuji, že mnohé z děje si už nepamatuji. Politickou a sociální dějovou linku, love story... v hlavě zbylo jen to zemětřesení. Takže mne kniha vlastně znovu pohltila a tentokrát jsem si oproti teenagerskému věku mnohem lépe vychutnala myšlenky ohledně ovládnutí americké společnosti včetně politiky čínskými korporáty a vizi vývoje rasově - náboženské problematiky. No, současný trend hyperkorektnosti zvrhává zatím vše spíše na druhou stran, než jakou prezentuje Mike McQuay. Uvidíme.

Metla
27.04.2019 3 z 5

"Desátý stupeň" vlastně nenapsal Arthur C. Clarke: na stará koulena zažil v Indii zemětřesení, dostal nápad, nadrásal o něm tři stránky a předal je svému kolegovi spisovateli. Mike McQuay po nějakém roce (údajně bez vzajemných konzultací) poslal siru Clarkeovi dílo k posouzení a ten byl spokojen. McQuay se vydání románu nedožil, aby ocenil ironii, jak se jeho jméno nenápadně krčí pod slavnějším autorem. Holt marketing...
Kniha nás zavede do nedaleké budoucnosti a jak naznačuje její název, stěžejním tématem jsou zemětřesení. Jedním pustošivým otřesem byl v dětství poznamenán Lewis Crane, proto zasvětil svůj život výzkumu seismických procesů, jejich předvídání, zmírňování následků, zkrátka se stal posedlý bojem s tímto živlem. Jeho zanícení, genialita i přístup k prostředkům přinesly excentrickému vědci Nobelovu cenu, oddaný tým a nebývalé možnosti, jak přesně určovat dobu, místa a sílu budoucích katastrof.
Vše se odehrává na ploše třiceti let, během kterých svět mění - nejen prostředí planety, především politické klima, znesnadňující Craneovu práci. Staneme se svědky triumfů i pádů, zrady, lásky, tragédií... K hlubšímu prožitku chybí důležitá ingredience: postavy jsou vrstevnaté asi jako linoleum. Crane je hybatelem děje, ten ještě dopadl dobře, ovšem co formovalo jeho spolupracovníky či odpůrce, to se v podstatě nedozvíme, tudíž závěrečnou třetinu, kdy McQuay nechává řádit smrtku, nelze prožívat kdovíjak emotivně.
Lépe si autor poradil s popisem seismických procesů, případně se socio-politickou situací. Nad zemí krouží jaderný mrak Masada, kvůli zničené ozónové vrstvě je pobyt na slunci bez ochranných pomůcek nemožný, městské no-go zóny bující zločinem byly obehnány zdmi a staly se tak podhoubím pro růst agresivní ideologie. V tomto směru projevil McQuay už v první polovině devadesátých let vyloženě jasnozřivost, co se týká expanzivní, krvavé politiky Islámského státu.
První prozívanou třetinu "Desátého stupně" jsem válčila s nutkáním knihu odložit, potom události nabraly spád, následoval další útlum, ukončený hromadou patosu v závěru. Nakonec nelituji, že jsem u knihy vydržela; přes mnohá klišé v jistých ohledech nabídla zajímavé náměty k zamyšlení.
Víc než tři astry ze sebe ve prospěch "Desátého stupně" nevymáčknu a to ještě může být Baronet rád, že nestrhávám procenta za hnusné obálky (pravda, tohle je na poměry Valentina Saniho veledílo:-)).

denniys
22.12.2018 5 z 5

Tato kniha velmi zajimave a s lehkosti kombinuje nekolik zanru..chvili trvalo,nez me pohltila,ale kdyz k tomu doslo,nedokazala jsem se odtrhnout..prekvapive byla hodne napinava a strasne se mi libil konec...v knize se objevuje mnoho zajimavych veci,ktere by v budoucnu mohly byt realne-cipovi partneri a celkove cipovy system,oblak Masada (nasledek jadernych vybuchu),zamorena voda..zajimavy je zpusob kolonizace Mesice a situace okolo zlomu San Andreas,ktera by mohla byt predpovedi..a nejvice mraziva je situace ohledne islamu a islamskeho statu,ktera je zrovna v teto dobe palcivou otazkou...velmi dobra kniha

Petroff
08.12.2017 5 z 5

Je tu zmíněn vznik Křeslámu...

Predator3313
31.08.2017 3 z 5

Tuto knížku jsem si koupil, přečetl, ale znovu se do toho asi nepustím. Na můj vkus asi málo sci-fi, nebo nevím. Prostě nějak nezaujala, dlouhý rozjezd a konec to taky nezachránil. I tak to nebyla špatná kniha, ale Clarka v tom moc nevidím, pokud to opravdu vlastně nenapsal, tak to bude asi tím :D

Palorizek85
20.03.2016 5 z 5

Jedno z prvních scifi, které jsem vůbec četl. Knížka je fantastická - nicméně film na základě této knihy již nestál za nic.

Belfi
23.06.2015 4 z 5

Moc pěkná knížka.

dikobraz
25.03.2015 3 z 5

no, tak toto bolo divne.ked uz sa konecne blizilo zemetrasenie, bolo opisane par riadkami a dej skocil o par rokov dopredu. to na knihach neznasam. toto dielo nebolo ani tak o zemetraseniach, ale akasi sonda do buducnosti, ako bude vyzerat svet po velkej katastrofe (ktoru, paradoxne predstavoval jadrovy vybuch) a ako sa budu ludia dalej medzi sebou masakrovat na zaklade etnickych ci nabozenskych pravidiel. takze, tak trochu mi to pripomina terajsiu dobu, ked tam asi tiez smerujeme... no a na konci knihy je vysvetlene, ako to bolo s napisanim knihy a kto je autor. no, u mna sklamanie.

Jack Bauer
11.12.2011 4 z 5

Čekal jsem, že se děj bude vyvíjet úplně jinak, ale i tak je to velmi dobrá sci-fi, která nezklamala. Rozhodně stojí za zfilmování, ale která kniha vlastně ne?

WEIL
19.09.2011

Komu vyhovuje jistý druh snění ala Clarke, ten se tím nechá unášet.

Thomas.on
03.07.2011 5 z 5

Velmi dobrá kniha, nelze než doporučit :)

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

......tady se dá upozornit, že knihu nenapsal "staroušek" A.C.Clarke - zadal jen námět
knihu napsal talentovaný americký spisovatel Mike McQuay

sci-fi