Desátý kruh

Desátý kruh https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7892/bmid_desaty-kruh-krA-7892.jpg 4 600 150

Jodi Picoultová v jednom z rozhovorů prohlásila, že ráda zpracovává náročná témata, která je možno nahlížet z různých stran a která vzbuzují ve čtenářích mnoho otázek. Takovému tématu se věnuje i ve svém novém románu Desátý kruh. Stoneovi žijí na malém městě a nijak nevybočují z průměru. Čtrnáctiletá Trixie studuje na střední škole, otec Daniel je malířem komiksů a matka Laura profesorkou filozofie. Jejich poklidný rodinný život však končí v okamžiku, kdy Trixie oznámí, že ji její bývalý kluk znásilnil. Roztáčí se kolotoč událostí, který kromě ničivého vlivu na vzájemné vztahy všech zúčastněných přináší i spoustu otázek. Proč Trixie Jasona udala, když ho tolik milovala? Skutečně ji Jason znásilnil, nebo si vše jen vymyslela, aby se mu pomstila? Proč Daniel nikdy nemluvil o své minulosti? Jakého démona v sobě ukrývá? Proč Laura nebyla doma, když ji její dcera nejvíc potřebovala? A opravdu si každý musí projít všemi kruhy pekla? Organickou součástí Desátého kruhu je komiks, jehož fiktivním autorem je jedna z hlavních postav románu Daniel Stone a autorem skutečným pak Dustin Weaver. Angličtináři mohou v kresbách objevit vzkaz, který tam Jodi Picoultová spolu s Dustinem Weaverem zanechali, a na internetových stránkách autorky si ověřit jeho znění.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Tenth circle , 2006

Makyny
02.12.2018 3 z 5

Velmi zajímavé téma, několik různých pohledů na věc, text proložen komiksem, což mi ale vůbec nevadilo. Ze začátku jsem se trochu nudila ale druhá polovina se zlepšila a děj odehrávaný na Alijašce knihu trochu zvedl. A pro mě nečekané rozuzlení celého děje.

tereza8418
21.11.2018 3 z 5

Jodi me poprve zklamala,a to tak,ze jsem knihu ani nedocetla,proste jsem se k te knize uz nemela silu vratit. Porad jsem cetla a porad se nepostupovalo v deji. :( Skoda,na zacatku jsem byla nadsena a klasicky hltala kazde slovo...

Pampelda
30.10.2018 2 z 5

Tahle kniha mě moc nenadchla .

kikies
28.10.2018 3 z 5

Volba tématu skvělá, kontrast různých pohledů na věc, zamotaný děj i samotné rozuzlení tradičně za jedna, ovšem tentokrát to bylo celé jakési zdlouhavé, místy trochu nudné a postavy na mě působily nějak zmateně. Komiks mi nijak nevadil, do textu se hodil. Celkově musím říct, že od Jodi Picoult bych asi očekávala více.

hajrys
23.10.2018 5 z 5

Opět skvělá Jodi, kontroverzní téma, různé pohledy na věc. Úžasné a děsivé zároveň. Moje dcera je ve stejném věku jako Trixie. Několikrát jsem knihu odložila,když byla venku s kamarádkou. Měla jsem strach, abych ani myšlenkou nepřivolala něco strašného. I z toho důvodu mě kniha dostala. Jak moc dceru znám a co o ní vlastně vím? Kam až bych byla ochotna zajít, kdyby se jí něco stalo? Děkuji za každou minutu, kterou se mnou dcera tráví a snažím se naslouchat všemu, co mi říká.

Barbora216
18.10.2018 3 z 5

Tato kniha je pátá co jsem od Jodi četla a je to pro mě velký zklamání. Ačkoliv je téma skvělé, přišlo mi to celý nějak divně sepsaný. Konec sice není uplně předvídatelný, ale ani nic šokujícího. Pasáže z Aljašky mi přišly vyloženě nudný.. Do čtení jsem se musela trochu nutit, což se mi stalo u Jodi poprvé. Nebylo to špatný, ale Jodi umí určitě líp.

Mikako
15.10.2018 4 z 5

Jednu hvězdu dávám dolů, za konec knihy, který mi k celku moc neseděl. Tím nemyslím rozuzlení. I když je pravda, že bych našla pár otazníků, na které jsem nedostala odpovědi. Ale knihu jako celek hodnotím velmi dobře.

kytarka
24.09.2018 3 z 5

Trixie chodí s krásným Jasonem, ten se však s ní rozejde. To jí nesmírně trápí a snaží se vztah nějakým způsobem obnovit. Na párty u své kamarádky se snaží Jasona svést, nakonec se jí to podaří, již však o to nestojí. Trixie je znásilněna a rozjede se vyšetřování,
během kterého Jason spáchá sebevraždou, je to však sebevražda?
Jelikož je otec od Trixie ilustrátor komiksů a mamka učitelka, která se tabývá Dantovým peklem, tak knihu doplňuje na toto téma komiks. Já komiksy nečtu, nejsem milovník komiksů, tak mě tahle část nenadchla a moc se mi nelíbila, pro milovníky komiksů to bude skvělá kniha. Jodi mám ráda, ale tahle kniha mi moc nesedla, celkový příběh se mi nelíbil. Myslím si, že Jodi umí lépe, nicméně tohle je jen můj názor. Věřím, že někdo bude z této knihy nadšený.

Acquenta
20.09.2018 3 z 5

No, Na Jodi se mi tohle zdálo býti dost slabé, ona umí nasadit mnohem vyšší laťky. Co se příběhu týče, ze začátku mě vylekaly komiksy, říkám si, co to probůh je, ale v rámci čtení mi tam i docela pasovaly...co se týče samotné Trixie, od začátku jsem ji nevěřila ani slovo...ale její příběh byl zajímavý a čtivý...tedy, až na část na Aljašce...nedalo se ani číst, nuda, nuda..a taky už vidím, jak 14 letá holka cestuje sama tak daleko...dosti přehnané...no, Jodi, tohle se ti moc nepovedlo :-)

allebra
08.09.2018 5 z 5

Moje čtvrtá kniha od Jodi Picoult. Předchozí knihy se mi sice líbily víc, ale i tak dávám plné hodnocení. Jak už bylo napsáno, autorka si vybírá samá náročná témata. Její knihy jsou vždycky perfektně do detailu propracované a přimějí k zamyšlení. Stejné to bylo i u Desátého kruhu, kde mě navíc zaujalo propojení s komiksem. Jednotlivé postavy jsme mohli poznat opravdu důkladně, se všemi klady i zápory. Bylo zajímavé proniknout do jejich duše a podívat se na situaci očima každého z nich.

Bruklinka
05.09.2018 4 z 5

Trošku slabší Jodi, ale to jen proto, že nasadila tak vysokou laťku :) Za polovinou mi připadalo, že trochu román ztrácí dech. Závěr nepřekvapil, předpokládala jsem to. Hodně zajímavé prolnutí s životem Yupiků.

iveetka
20.06.2018 3 z 5

Kniha, která mě donutila přemýšlet. Téma mě bavilo a závěr i přestože jsem ho takto očekávala se mi líbil. Kniha mě extra nenadchla, ale ani neotrávila.

Jana283
14.06.2018 3 z 5

JP je moje oblíbená autorka, takže jsem s chutí sáhla po novém vydání Desátého kruhu. Je z něj znát, že autorka hodně vyzrála - kniha zdaleka nedosahuje kvalit Velkých maličkostí a Vypravěčky. Ale téma je zajímavé a člověk jen tají dech, v co může vyústit nevinná dětská láska (zvláště když má doma teenagera ve věku hlavních hrdinů).

zuzana2599
04.06.2018 5 z 5

Jodi Picoult si vybírá ke zpracování náročná témata. I tentokrát si s tím skvěle poradila. Jodi prostě umí !
Příběh mě jako obvykle hodně zaujal. Četla jsem s velkou chutí příběh o Trixie, o jejím traumatickém zážitku ze znásilnění, o síle rodičovství, o obyčejných i nevšedních lidských starostech a trápeních. Příběh měl v sobě i kousek aljašského dobrodružství a krapet detektivní zápletky. Klobouk dolů, Jodi !!

inkatenysek
20.05.2018 5 z 5

Dnes bych se s váma chtěla podělit o své dojmy z Desátého kruhu od Jodi Picoult, který jsem ráno dočetla. Pro mě je to po Vlku samotáři, Času odejít a Vypravěčce její čtvrtý nejlepší titul.

Tento příběh o prožití traumatického zážitku, lásce, rodičovství, manželství, lžích, pravdách a vyrovnávání se s minulostí i sebou samým, mě od začátku naprosto pohltil a já jen hltala stránku za stránkou, abych se dozvěděla, jak to vše dopadne.

Jodi se opět podařilo pospojovat několik aktuálních společenských témat tak, aby z nich vznikl čtivý příběh plný zvratů, vedoucí čtenáře k zamyšlení. Ocenit musím také psychologické propracování jednotlivých postav a celkovou práci s jazykem.

… Nešokuje vás to, co o lidech, které milujete, nevíte. Šokuje vás to, co si nechcete přiznat...

… Jenom proto, že nemluvíte o skutečnosti nahlas, nevymažete ji. Mlčení je jen tišším způsobem lhaní...

Na Desátém kruhu se mi však asi nejvíce líbilo jak zapracování motivu Pekla z Božské komedie Danta Alighieriho, tak popis života Yupiků na Aljašce.

Knihu doporučuju nejen všem fanouškům Jodi Picoult, ale také těm, kteří mají rádi složitější příběhy vedoucí k zamyšlení.

Shinju
27.01.2018 5 z 5

Autorka je prostě nepřekonatelná! Další skvělá kniha, která pojednává o častých problémech v životě lidí. O knize bych neřekla, že je nejslabší knihou autorky, ale asi pro mnohé to není tak extra téma, které zaujme širší spektrum lidí. U knihy mi přijde, že je více orientovaná pro mladší dospělé čtenáře.

AdélaV.
30.11.2017 3 z 5

Pro mě jedna ze slabších knížek od Jodi P., ale tím rozhodně nechci říct, že je špatná, naopak. Prostě je jiná a osobně se mi líbily autorčiny další knížky více. Nicméně komiks zařazený do knihy se mi líbil hodně moc!

vikaa
21.11.2017 4 z 5

Moc se mi do této knihy nechtělo, četla jsem ji hlavně kvůli čtenářské výzvě (první věta, která začíná otázkou), ale byla jsem příjemně překvapená. Kniha mi přinesla opravdový čtenářský zážitek. Z knihy jsem si odnesla především to, že na pravdu může být nahlíženo mnoha způsoby a přesto zůstává pořád pravdou. Pravdu měla Trixie a pravdu měl i Jason, proto bych nikdy nechtěla být soudcem a rozhodovat o vině a trestu. Otcovská láska Daniela k Trixie je zcela bezvýhradná a bezpodmínečná, je to taková láska, jakou bychom chtěli být milováni svými rodiči a jakou bychom chtěli milovat své děti. Děti před ranami osudu ochránit nemůžeme, ale naše láska jim může pomoci se zase zvednout, když jim osud uštědří nějaké rány. P.S. Milovnicí komiksů nejsem a ani se jí v budoucnu nestanu:-)

Dani25
20.11.2017 2 z 5

Bola to moja prvá kniha od Jodi Picoult a musim povedat, ze ma nejak nezaujala. Ale neodradilo ma to a urcite dám šancu autorke a precitam niečo dalsie.

adorjas
02.11.2017 3 z 5

Dobrá dráma, kde je nejednoznačné kto bol vinný/nevinný- tak ako každá minca má dve strany, takisto ani človek nie je len dobrý alebo zlý a podľa toho sa odvíja aj celá kniha.