Desatoro

Desatoro https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241453/bmid_desatoro-Na3-241453.jpg 3 4 2

Desať slovenských autorov mladej a strednej generácie – Peter Bilý, Peter Getting, Michal Hvorecký, Peter Karpinský, Zuzana Kepplová, Peter Krištúfek, Dorota Nvotová, Ján Púček, Jaroslav Rumpli a Svetlana Žuchová – napísalo poviedky inšpirované Desatorom svojsky a originálne. Desatoro je už tisícročia morálnym kódexom života ľudského rodu. V širších súvislostiach je akýmsi súpisom a pomenovaním hodnôt a pravidiel potrebných na prežitie človeka v spoločnosti. Ako vnímame Desatoro dnes? Čo pre nás znamená Desať prikázaní, ktoré sme si storočiami preniesli až do súčasnosti? Uvedomujeme si ich význam v treťom tisícročí? Ovplyvňujú ešte naše cítenie a myslenie? Sú stále v ľuďoch? Mladí slovenskí autori hľadajú vo svojich poviedkach na tieto otázky svojské odpovede. Kniha vychádza v ideovej spolupráci so Slovenským národným divadlom, kde na rovnakú tému paralelne vzniká desať divadelných predstavení mladých režisérov.... celý text

eLeR
03.09.2015

Knihu som mala v rukách len chvíľu, za účelom prečítať "božie prikázanie" od Rumpliho. To bolo fantastické. Ak prečítam celú knihu, pridám hodnotenie.

Komnenos
03.03.2015 2 z 5

Desať súčasných slovenských autorov sa podujalo spracovať desať božích prikázaní svojským spôsobom. A svojské to veru naozaj bolo. Traja z nich sa tejto úlohy chopili v tom zmysle, že ich poviedky sú presiaknuté totálnymi protikresťanskými klišé (v tomto sa už tradične najviac činil pán Hvorecký). Ostatné poviedky sú v tomto smere ako-tak vyvážené. Ich kvalita je však značne kolísavá. U niektorých poviedok má čitateľ dojem, že boli akoby nasilu našité na to-ktoré prikázanie. Niektoré poviedky tak pôsobia dosť banálne. Ako sa vraví, to najlepšie na koniec a preto najlepšou poviedkou je podľa mňa tá posledná od Jaroslava Rumpliho.