To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323722/bmid_to-wtA-323722.jpg 4 4773 881

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

józi.odkudkam
józi.odkudkam
20.02.2015 5 z 5

Od doby, co jsem To četl už pár let uběhlo. Nicméně si vybavuji, že mě paradoxně nejvíc nebavila jeho hororová stránka, ale vyprávění o dětství jednotlivých hrdinů. Tyhle první, skoro dvě třetiny knihy, jsem přečetl doslova v tunelu, odstřižen od jakýchkoli vnějších podnětů. Závěrečná část, kdy se již jako dospělí sejdou k finální konfrontaci se zlem i se sebou samými je sice taky fajn, ale už mě tolik nebrala. Stejně, solidních 5***** To pro mě znamená příjemnou, minulostí provoněnou záležitost, které pod nohama číhá strach.

Prcek8
Prcek8
16.02.2015

Opravdu povedené dílo, které se nikdy neomrzí! Nejlepší dílo mistra Kinga :)

dominik123
dominik123
16.02.2015 5 z 5

Majstrovské dielo Stephena Kinga. Úplne som sa vžil do príbehu, ktorí je premyslený a aj napriek svojej ohromnej dĺžke, nenudí ani na chvíľu. Jednu hviezdu, dávam za zaujímaví a nezvyčajný štýl napísania, tejto knihy. Jednu hviezdu, dávam za skvelé prelínanie minulosti a prítomnosti. Ďalšiu hviezdu, dávam za samotné To ako skvele vymyslené zlo v knihe. Štvrtú hviezdu, dávam za drsnú, hororovú, atmosféru, ktorú okrem Kinga už asi nikto nenapodobí v takej desivej podobe. Poslednú, piatu hviezdu, knihe dávam za fantastické charaktery postáv. To je vynikajúce dielo a smelo ho radím, medzi najlepšie romány na svete. Verte mi po prečítaní knihy vám bude smutno za celým klubom Smoliarov a to mne na tích päť hviezd, úplne stačí.

Tygřička
Tygřička
03.02.2015 5 z 5

Jestli můžu o nějaké knize říct že jí miluji, je to právě tahle, jediná kniha u které nejpozději po třech měsících po přečtení cítím potřebu jí číst znova... vrátit se k těm sedmi dětem a znova s nimi bojovat proti zlu, a znova z toho boje vyjít jako vítězové... tohle je kniha kterou jsem si koupila ze své úplně první výplaty v životě a jsem na to hrdá, po shlédnutí filmu a zjištění že je podle knihy jsem po ní neskutečně toužila, a když jsem jí konečně měla doma a pustila se do čtení byla jsem krutě zklamána tím co bylo ve filmu, není tam ani čtvrt toho co v knize, je to překroucené a změněno, prostě jako vždy při kniha vs. film, škoda mluvit... Prostě tahle kniha zůstane už navždy pro mě číslo jedna v tvorbě pana Kinga, a já mu za ní moc děkuji.

Allia
Allia
01.02.2015 5 z 5

Velice důmyslně zpracovaný příběh. Čtenář jakoby rostl s postavami, některé zvraty byly zajímavé a tak trochu zvrhlé s tím, že je to moje druhá kniha od Kinga. Jinak po přečtení knihy jsem získala fobií z klaunů :-D, které jsem jsem stejně nikdy neměla ráda ;-). Knihu můžu vřele doporučit všem, které baví napínavý hororový příběh s prvky psychologie ;-) Jako první jsem viděla film, který byl pro mne slátaninou, ale neodradil mne od této knihy, čímž jsem si potvrdila své pravidlo, že knihy jsou vždy lepší.

ehoos
ehoos
31.01.2015 4 z 5

Přes to, že mám z klaunů hrůzu, nedokázala mě kniha nijak zvlášť vyděsit. Vyjma několik málo scén jsem četla celkem v klidu. Jinak ale celkem dobře rozehraný román, psychologie postav dobře propracovaná a děj celkově poutavý. Škoda toho, že mě moc nevyděsil, ale možná jsem jen očekávala příliš. Jako obvykle, King čím více se blížil konci, tím hloupější příběh byl. Nevím, asi je to jeho pravidlo. Vymyslí skvělý příběh, ale na konci jako by si s ním nevěděl rady. U téhle knihy to byla docela škoda. Mohlo to být super

Jajulle
Jajulle
21.01.2015 3 z 5

Bohuzel musim rict, ze me kniha zklamala. Na to, jak byla opevovana, jsem cekala mnohem vic. Parta deti mi byla sympaticka, i kdyz jsem ze zacatku mela problem se v nich zorientovat. Dej jsem ocekavala lepsi a ze bych se bala, to se tedy rict neda. King ma lepsi dila nez je TO.

veronika9388
veronika9388
14.01.2015 5 z 5

Díky filmu, který mi moje máma a brácha pouštěli, mám docela nepříjemnou coulrofobii. Kniha je ovšem ještě mnohem lepší, co se týká příběhu. Avšak s myšlenou na vzhled IT, kterou si živě pamatuju a dokonce života budu, mě vždy během čtení mrazilo v zádech. Knihu jsem četla půl roku. Vůbec jsem nechtěla, abych ukončila tuhle bitvu kamarádů proti neskutečnému zlu.

Adulisha
Adulisha
12.01.2015 5 z 5

Kniha je prostě mistrovské dílo :) King celou situaci popisuje "jen tak mimochodem", o to brutálnější atmosféru navozuje. Na konci čtenář ví všechno o všech postavách, dokáže se s nimi sžít a užít si jejich dobrodružství :)

martunka
martunka
11.01.2015 5 z 5

TO jsem četla jako první knihu od tohoto autora. Líbila se mi tak moc, že jsem od té doby začala číst každou Kingovu knížku, kterou dokážu sehnat. Je to můj nejoblíbenější autor a tahle knížka je podle mě hororová klasika. Nejvíc se mi líbí to, jak umí King vykreslit charakter jednotlivých postav. U každé kníhy, kterou jsem od něj četla se mi taky moc líbí to, jak umí napsat příběh tak, že je dobře uvěřitelný.

prazskanaplava
prazskanaplava
30.12.2014 3 z 5

6/10 King mě klasicky nezklamal - jen výjimečně se mu zadaří veškerou svou dosavadní snahu naprosto nepohřbít nepovedeným závěrem. Na stovkách stran poměrně zdařile buduje hutnou atmosféru, načež v závěru zoufale tápe a dovrší vše tak absurdními situacemi, že mu nemůžu než poděkovat, protože u každého jednoho z jeho románů ze mě nakonec všechen strach vyprchá. V "To" se navíc objevují hodně HODNĚ špatně napsané (rádoby) erotické scény. Už tradičně mám problém i s tím, jak jeho knihy zastarávají díky slangu z devadesátek. Čtení v originále v tomhle případě tedy nemá vůbec žádnou přidanou hodnotu. Tři hvězdičky dávám v podstatě jen za části, kde se dětští hrdinové poprvé staví svým nočním můrám v různých podobách, zbytek by si zasloužil hutně proškrtat (a přepsat). (Signet, 1987, EN ebook)

dobroslav9182
dobroslav9182
28.12.2014 5 z 5

Nejlepší hororová kniha, kterou jsem kdy četl. Důkazem budiž, že když jsem se ve třinácti k tomuhle kousku dostal, slupl jsem ho za týden :-D (A taky jsem díky téhle knihy vyhrál kafe zadarmo :-D ;-) ).

myshmother
myshmother
25.12.2014 5 z 5

To byla tedy jízda. Super napínavá kniha, ale konec mě také trochu zklamal.

Janek
Janek
29.11.2014 4 z 5

Fantastické čtení, jen závěr (cca 200 stránek...) se mi zdál zbytečně překombinovaný a místy zmatený, závěr mě dost zklamal. Děkuji za komentář Ender, díky němu byla pro mě četba Toho ještě zajímavější, záživnější.

veronie
veronie
24.11.2014 5 z 5

Tak u téhle knížky jsem se poprvé vyloženě bála. Moc mě bavila a všechno jsem se Smolaři prožívala. Pravda, konec mě trochu zklamal, ale i tak si zaslouží nejvyšší hodnocení. Zato film, který jsem po přečtení shlédla, mě zklamal na plné čáře. Dle mého nazoru vůbec neměl vzniknout, jen zkazil takové úžasné dílo.

Boldrick
Boldrick
22.11.2014 4 z 5

skvěle rozjetej příběh, takže mě nakonec konec zklamal, čekal jsem něco filozofičtějšího

Ostruzina
Ostruzina
19.11.2014

Při čtení nadšených komentářů jsem zapochybovala, jestli mluvíme o stejné knize. U mne se teda s žádným nadšením nesetkala a v polovině byla odložena.

Bagriela
Bagriela
18.11.2014 5 z 5

Moje první Kingovka. Když pominu některé zdlouhavé pasáže, u kterých jsem se nevydržela plně soustředit, jsem knihou nadšená! Tato kniha mě nadchla natolik, že jsem začala vyhledávat další díla Stephena Kinga. Stal se jedním z mých oblíbených autorů. Je to zkrátka mistr hororového žánru.

Mariona
Mariona
06.11.2014 5 z 5

Ze začátku byly pro mě některé kapitoly zdlouhavé, ale postupem času jsem se do knihy začínala pohlcovat a teď, když jsem dočítala pár posledních stránek, je mi smutno, že už je po všem a knihu už mám přečtenou, pro mě určitě srdcová záležitost !

cucíno
cucíno
03.11.2014 5 z 5

Začátek byl poměrně nudný, ale postupem mě kniha víc a víc pohlcovala a přečetl jsem ji jedním dechem. Opravdový skvost hororové literatury.