To

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá – živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309645/to-XNX-309645.jpg 4.53334

Derry (1.)

It (1986)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Kniha To

luciuska7
včera

Supr knížka...zajímavě napsáno. Paralely mezi dětskými a dospěláckými zážitky mě nutí se zamyslet nad tím,jak nás dětství ovlivňuje. Tedy pokud to dětství přežijete:-)

morienhithwen

King je ďábel a určitě by to rád slyšel.

nillin1

Tenhle příběh za to stojí.

jfialova

Jojo, to bylo počtení. Ač jsem už dopředu věděla o co půjde, stálo to za to. Kingův vypravěčský styl vás prostě strhne a vtáhne do děje, že najednou s těma děckama v té stoce skoro jste.

VN86

Konečně jsem se dokopala k přečtení 1100 stran této opěvované knihy :), bohužel jsem se do toho nezačetla tak jako do jiných Kingových knih (u mě stále vede Osvícení), kniha byla zbytečně dlouhá, některé stránky byly vyloženě nudné a některé pasáže jsem přeskakovala, což u knih nikdy nedělám. Méně je někdy více a zde to bezesporu platí. Proč autor napsal těch pár stran o sexu jedenáctiletých dětí je také otázkou ( další naprostá zbytečnost, která v knize vůbec nemusela být).....

DavidKeller

Taaak konečně jsem "TO" dočetl. No zcela jistě je to zase opravdu něco jineho než jsem doteď četl..i když jednoho Kinga mám už za sebou :) ...Jedná se o skvělý přiběh party děti který ovšem dětstvím nekonči..Líbi se mi i zasazeni děje do USA koncem 50tych let..to prostě byl západ :) Dále jsem se divil,když už jsem pár stránek četl, že i u filmu to hodně bylo prezentovano o klaunovi..ale mohu potěšit všechny klaunofoby že klaun je to posledni čeho by se báli :) ..libi se mi pohravani s makrovesmirem..na tu dobu vydani to musela být obzvláště pecka :) Kniha má opravdu hoodně stran, ale myslim že bez toho by to ani King nebyl ;)

VerčaFF

Výborná kniha, dlouhá, ale ne nudná. Někdy napínavá, někdy odpočinková a příjemná. Nejde tak ani o ten horor, ale spíš o příběh dětského přátelství. Při četbě si člověk vzpomene na vlastní hry a zážitky, na kamarády, na věci, na které už skoro zapomněl. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla.

Kaik

Můj první King. Opravdu plnotučné dílo. Byť se to četlo dobře a nenudil jsem se, koncepce Zla v Derry se mi pod kůži úplně nedostala. Bylo to dlouhé a ke konci mi už trochu docházely síly. Ale literárně to bylo bezesporu skvělé, včetně českého překladu. A moc pěkný závěr knihy.

Nazli

Nejlepší z nejlepšího (když nepočítám Pod kupolí) a pro mě srdeční záležitost. Když si vzpomenu, jak hokro těžko jsem se prokousávala začátkem, protože tohle dílo bylo pro mě seznámení s panem Kingem.. no ještěže jsem se nenechala odradit. Četla jsem ji jedinkrát a stále si leckteré pasáže podrobně pamatuji. Rozhodně doporučuji, i když každému asi nesedne.

Adellll

Jedna z nejlepšich knih S.Kinga. Byla to asi má 7. kniha od autora. Pomalý rozjezd mi vůbec nevadil. Většina postav byla dost sympatická, i když Pennywise byl stejně nejlepší:Ddd. Každá postava měla svůj charakter a příběh, což na knihách SK obdivuju. A teď k té tolikrát zmiňované scéně sexu dětí: Těch pár stránek se dalo přežít, i když kdybych byla autor, asi bych se tak kontroverznímu tématu vyhnula. Celkově byla kniha skvělá a fakt hodně čtivá.

richard7959

TO je naprostá dokonalost. Mistrovské dílo od mistra hororu.

mirka71

Tak nějak nevím. Asi to nebyla knížka pro mě. Nevadilo by mi, že má 1000 stran ,kdyby mě bavila, ani zmatené skoky 1957 -1985 by nevadily, ale nějak se mi to zdálo celé přitažené za vlasy, asi jsem to ani nepochopila.
Souhlasim s PetuliX, ,,To" je něco, k čemuž se už nevrátím.

eva3695

TO se mi velmi líbilo. Mělo to zajímavý příběh a celkově Kingův styl se mi líbil. Jediné co mi vadilo, bylo občas až moc zbytečných popisů a hlavně celkově obsáhlá kniha. Kdyby měla míň stran, byla by skvělá.

ChristineDaee

Túto hrubiznú knihu som sa pustila čítať plná nadšenia z minisérie s Jimom Currym a tiež z nového filmu s Billom Skarsgårdom. Obe sa mi naozaj páčili, aj keď uznávam, že miniséria mi viac ako horor pripomínala výbornú čiernu komédiu. :D Naopak nový film bol primerane zaplnený ľakačkami a asi by ma až tak neoslovil ak by som nebola (tak ako neuveriteľné množstvo fangirls okolo celej zemegule) očarená z neobyčajne peknučkého klauna. :D Vďaka tomu, že som len chvíľu pred videním filmov prečítala Žiarenie a Miesery, ktoré ma dostali do kolien, pustila som sa do zháňania Toho. Avšak všetky tri výtlačky žilinskej knižnice boli nielen požičané, ale aj zarezervované na tri mesiace dopredu. Čo teraz? V rámci zlepšovania svojich jazykových schopností (a zrejme aj v rámci testovania sily vôle) sa snažím čítať v angličtine. Doteraz to ale boli knihy, ktoré som predtým čítala po slovensky, prípadne krátke poviedky a novelky, ktoré sa dali zvládnuť za chvíľku... A teraz prišiel ten nešťastný nápad! Kúpim si IT v angličtine, filmy som videla teda s porozumením nebude problém. Nesmierne som sa mýlila! King má nesmierne bohatú slovnú zásobu, nezvyčajné slovné spojenia, rád foneticky zaznamenáva rôzne akcenty, nehovoriac o nesmiernom množstve postáv a komplikovaných skokov v čase a priestore a môj výtlačok mal navyše viac ako 1200 strán! Prirodzene najsmutnejšie bolo, že kniha mi ozrejmila, že hlavný záporák nie je žiaden playboy, dokonca je TO zjavne ženského pohlavia! Knihu som prekladala počas čítania všeličím možným a zabrala mi skoro 5 mesiacov. Čo sa týka mojich výhrad k deju, prekážalo mi, že TO na seba často berie podobu príšer zo starých filmov, ktoré som všetky do radu videla a jednoducho si ich neviem predstaviť inak ako vyzerajú v danom filme. Taktiež toľko spomínaná scéna záverečného sexu asi nebola nevyhnutná... ech... Napriek všetkému... TO sa mi naozaj veľmi páčilo. Je absolútne ohromujúce ako veľmi sa mi podarilo zblížiť so všetkými hlavnými postavami, viem všetko o nich, ich rodičoch, ich láskach, ich strachoch, ich obľúbených jedlách... a pritom vo filmoch som si u polovice z nich nezapamätala ani meno. A ani TO nemá byť žiaden playboy, ale prastaré kozmické zlo, ktoré určite nemá slúžiť ako romantický objekt. Po dočítaní som nakoniec ľutovala, lebo keď ste s nejakými ľuďmi tak dlho a toľko spolu prežijete, zaručene vám budú veľmi chýbať.

rutto45
27.12.2018

Druhá kniha od Štefana, ktorá sa mi dostala pod ruku. Priznám sa, že som sa s dĺžkou diela musel popasovať a niektoré strany išli fakt tažko, ale v konečnom dôsledku ma TO neskutočne bavilo. Swingers party pasáž mladistvých obyvateľov Derry a kozmická korytnačka svedčia len o tom, že Štefan bol skutočne pod vplyvom drog keď dielo písal.

tomik2132
25.12.2018

Výborná záležitost. Všude byl příběh. Nebyl problém dočíst a ani jsem neměla pocit, že to v polovině vzdám a hodím ji do kouta. Děsivé, stálé napětí - to je prostě klasika od Kinga. DOPORUČUJU!

shrek12
22.12.2018

Můj nejoblíbenější horor. A s Zelenou mílí nejlepší knížka Stephena Kinga

Berg1
13.12.2018

Jediná kniha, kterou jsem přečetl třikrát. Poprvé mi bylo deset let, s hlavními hrdiny jsem se ztotožnil a boj proti "zlu" s nimi prožíval naplno. Za mě nejlepší Kingova kniha, výborné postavy i příběh.

el-zbych
08.12.2018

První kniha od Kinga, kterou jsem četl. Musím uznat, že kniha je dlouhá a vleklá, ale čtivá a donutila me vydržet do konce.

Karimah
02.12.2018

Až příliš rozvláčné, ztrácela jsem se v tom. Film je celkem kvalitní zkratka.
Šokoval mě tam ten sex mezi dětmi, ve filmu to nebylo a myslím, že se to do příběhu ani vůbec nehodilo. A musím se přiznat, že jsem tu pasáž musela přečíst několikrát, abych se ujistila, že to opravdu chápu správně.

Laky28
02.12.2018

Stojí to za to! Jako vse To ale asi neni pro kazdeho. Ne každý ma trpělivost na Kingovo rozepisovani, ale pokud uz jste od Kinga četli něco kratšího, urcite To doporucuji zkusit. Není to jen horor, je to celkove hodne o detsvi a dospělosti. Je to jedna z tech knih se skrytym poselstvim, jejiz precteni v člověku neco zanecha... Jen ten maraton doběhnout az do konce;)

MaggieR
30.11.2018

Bola som zmetená z tejto knihy. Na začiatku som si nevedela zapamätať mená. Veľmi, veľmi veľa mien. Mena ktorých zabil TO. Mená hlavných hrdinov ich prezývky, rodinných členov k tomu súčasnosť a minulosť. Nečítam horory preto neviem čo má správny horor mať, ale čakám vždy niečo čomu je aspoň trošku možné uveriť. Toto bolo celé akési čudné, zvrátené v určitých častiach až choré. Koniec bol pre mňa zvláštny - veľmi.

ttrejby5009
13.11.2018

Co dodat...zážitek který se nedá popsat...Skvooostak. :)

1T0S_
11.11.2018odpad!

Je-li To nejlepší Kingovou knihou, pak King není králem hororu.

Takhle by se dal shrnout můj názor na dílo. Dílo má neuvěřitelných 1000 (1000!) stran. Nemám problém se čtením extrémně dlouhých knih, ale tady to prostě nefungovalo. Popisy postav a minulosti byly šíleně, ale šíleně dlouhé a nezáživné. Příběh plynul extrémně pomalu. Dílo ve mě absolutně nevzbuzovalo nějaké "hororové pocity" - a když se to povedlo, byly zadušeny další obrovskou spoustou popisných stran.

A pak přišel konec. Extrémně trapný konec, u kterého jsem si řekl "vážně jsem to četl jen kvůli tomuhle?!"

0/5 - absolutně nechápu, co na tom většina lidí vidí.

PetrzOlomouce
09.11.2018

Na tuhle knihu jsem se obzvlášt těšil. Už podle zdejších reakcí a hodnocení. Nejdřív jsem se bál toho přeskakování z roku 57 do roku 85, ale to bylo v pohodě. 1100 stran taky není málo. Moc jsem se netěšil na konec, které King moc neumí. Nakonec překvapil i ten konec. Ale co odebrao tomuhle veledílu hvězdu, byl hon a zabíjení TOho.

bukiet
04.11.2018

TO je bezesporu nejlepší Kingovou knihou. Je zde v nejlepším možném poměru spojeno strašidelné s lidským, neboť nejde jen o prvoplánový horor, ale o docela solidní sondu do mnoha lidských duší. A hlavně je to román o dětství. Když jsem před třiceti lety četl To poprvé, byl pro mne hororový motiv důležitější, než popis (ne)idylického dětství hlavních postav a dnes je tomu správně přesně naopak. Jsem rád, že právě i tato kniha patří do Kingova Velkého cyklu Temné věže a až dnes si uvědomuji jak důležité a znepokojivé myšlenky příběh v tomto kontextu přináší. Víme, že v posledním díle Temné věže se objeví postava, jež je pravděpodobně stejného druhu jako bylo TO, alias Pennywise. Je pak otázkou jestli je Dandelo jen podobný, či stejný druh jako To, tedy emocionální upír pocházející z Makrosvěta (Todashe), nebo přímo jeho potomek. V tom má jasno asi jen Stephen King a možná želva Maturin, která v tomto příběhu hraje důležitou roli, ač pro čtenáře neznalého Velkého cyklu Temná věž, je její přítomnost poněkud matoucí. Všímavý čtenář si jistě všimne i narážek na Růži.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost

Kapkaa
03.11.2018

Tato kniha se hodnotí těžko. Na jednu stranu tento román zbožnuji na druhou mu nemůžu odpustit pár věcí.
Příběh je poutavý a hlavní postavy jsem si zamiloval a to nejenom ty dětské ale hlavně TO. Nicméně kniha má problém s tím, že je moc dlouhá. Tím nechci říct, že 1000 stránek je k nepřečtení, četl jsem i tlustší bichle, ale v tomto případě jsou některé pasáže moc dlouho natahované. A samotný konec knihy byl podle mě grandiózní, nicmémě jak už tu někdo psal je tam úchylná část, která dost překvapila a né každý jí asi zkousne.
Jinak kniha se čte moc dobře a dokáže být během nočního čtení i strašidelná. Já si tuto knihu dal mezi nejoblíbenější.

stepi08
01.11.2018

Šlo o první čistě hororovou knihu, kterou jsem kdy četl a proto jsem se do ní zprvu pln očekávání pustil. Bohužel asi zůstane jediná. Žánr mě nijak zvlášť nechytil.

Čekal jsem, že se budu více bát (co se hororů týče, nejsem žádný hrdina), ale děsivé momenty byly hned zadušeny sáhodlouhými popisnými pasážemi, které jsem chtěl někdy přeskočit se slovy "díky, já bych si rád taky něco představil sám".

Z konce knihy mám takové smíšené pocity. Vyvrcholení bylo poutavé, ale část se semknutím skupiny při hledání cesty na povrch mi přišla dost úchylná.

Annie_022
18.10.2018

Jediná kniha, kde jsem se vážně strašně moc bála. Strašně. Ale když se blížilo finále, všechno opadlo, podle mne, strašně nedotažené, zdlouhavé a bez pointy. Posledních pár stran bylo dobrých, ale už nevylepšily to zklamání.

jonas4731
12.10.2018

Klasika na poli hororu, Kingův masterpiece, který přes množství stran netrpí tím, že by vás nudil. Číst před spaním není ten nejlepší nápad.