Pavučina snů

Pavučina snů https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154130/bmid_pavucina-snu-154130.jpg 4 1328 127

Kdysi dávno se v prokletém městě Derry (dějišti klasických románů To a Nespavost) spojili čtyři kluci a odhodlali se ke statečnému činu, jenž je navždy změnil. Nyní o pětadvacet let později jsou z nich dospělí muži, ale vzájemné pouto přetrvalo. Každou loveckou sezonu se čtveřice znovu schází v lesích severního Maine. Letos do jejich chaty zabloudí dezorientovaný cizinec, který mumlá cosi o světlech na obloze. A jeho nesrozumitelné blouznění se brzy ukáže až nepříjemně blízké pravdě. Zanedlouho jsou čtyři přátelé vtaženi do děsivého souboje se silami z jiného světa. Jejich jediná naděje na přežití leží ve společné minulosti – a v pavučině snů.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Dreamcatcher , 2001

Annkag
18.06.2019 4 z 5

Je pravda že som najprv párkrát viděla film(a páčil sa mi,hlavne i vďaka hercom,ktorý věděli postavy krásné oživiť svojským spôsobom)....ale kniha?Páni to ti bolo pošušňáničko.Začítala som sa a nepustila má.Áno,je to zvláštně čítať knihu ktorej dej poznáme dopředu ale malo to zvláštně čaro v tých vtipných hláškach,ktoré film nepobral(ani by nemohl).
A rozpoložení postáv som taky mala možnost poznat lepšie.

Chipakali
24.11.2018 2 z 5

Nějak nevím, jak se ke knize vyjádřit..... zanechala mne dosti na rozpacích, možná jsem si spíše měla nejprve přečíst knihu, než vidět (i když jen kousek) film.

Charmedka
18.11.2018 3 z 5

Prvně jsem velkým nedopatřením viděla film, mimochodem hrozný film, takže kniha o mimozemšťanech, u které navíc vím, jak to dopadne. Prostě pecka, tohle vůbec není pro mě. S velkým sebezapřením jsem se do knihy pustila a překvapivě to nebylo tak zlé. Četlo se to moc dobře, ostatně jako většina Kingovek. Je pravda, že mě trochu rušilo vědomí toho, že vím, co bude dál a neustále jsem na to čekala. Bez toho bych si knihu užila asi více.

ktulu
16.08.2018 3 z 5

Zřejmě jsem očekával trochu více...byl jsem namlsán knihami jako To, Svědectví a Nezbytné věci...dokonce snad i film byl lepší (bacha - kontroverzní názor :D)

MartinSt
13.03.2018 4 z 5

První část TOP, tajemná, napínavá! Ve druhé části už jsem se malinko začal ztrácet a s každou stránkou jsem se do toho šíleně zamotával. Podle toho taky kniha geniálně pojmenovaná, protože je tam tolik NITEK, až z toho bolí hlava :) "Závěrečná honička" pro mě ale bylo utrpení a už jsem si přál, ať to má nějaký konec, který jsem vlastně ani nějak úplně nepochopil a Epilog ho ještě víc zamotal :D i tak se ale knížka zakousla a neskončila v mojí knihovně v sekci "King - odloženo, nehodlám ani dočíst" :)

Freemantle
09.02.2018 2 z 5

Stephena Kinga mám rád, zejména pro jeho hororovou tvorbu. Pavučina snů byla směs sci-fi, thrilleru a rádoby akce. Osobně sci-fi žánr nijak zvlášť nemusím, ke Kingovi mi absolutně nepasuje. Kniha je zbytečně dlouhá, barvité popisy mě unavovaly, autor mohl knihu klidně o 200 stran zkrátit, věřím, že by to bylo jedině ku prospěchu. Postava Dudditse byla milá, Jonesy byl fajn, ale myšlení pana Šedého mi přišlo dost přitažené za vlasy, nějak jsem se nemohl ubránit dojmu, že by se "emzák" choval v našem prostředí a lidském těle tak, jak se choval. Akční pasáže zvláštní... Do čtení jsem se od poloviny musel nutit, posledních sto stran jsem chtěl knihu už definitivně odložit, ale nakonec jsem ji s obrovským sebezapřením dočetl.

LyttaNeyd
05.02.2018 4 z 5

Ke knize (a vlastně i ke Kingovi) jsem se vrátila po pár letech. Pavučina snů je jednou z mých nejoblíbenějších knih od Kinga – jednak proto, že se v ní objevují narážky na To, a taky proto, že je to taková čtivá míchanice sci-fi, skoro fantasy, akčního příběhu a špetka hororu. A samozřejmě přátelství a dobrodružství.

Co se mi na Kingových příbězích (světech, chcete-li) líbí asi nejvíc, je, že každý má svá pravidla. Nemůže se tam přihodit nic, co by se tam nehodilo. Když Henry kouše do párku, na chvilku si při tom představí krev, nebo snad byrus.. ale párek jen zůstane párkem. V Tom by se párek mohl proměnit, a zcela jistě by to udělal. Ale ne v Pavučině snů, ta má totiž jiná pravidla. Stejně jako když byl Jonesy ve své kanceláři ve své hlavě, okupován panem Šedým. Pozorovat pana Šedého, jak se nechává strhávat vábením požitků a emocí (slanina!!!), to mě prostě hrozně bavilo.

Nicméně, jednu hvězdičku ubírám a to kvůli několika věcem. Zaprvé kvůli těm nevysvětleným – třeba proč šediváci ve svém rádiovém vysílání říkali ta prvočísla? Těžko říct, jestli to tam bylo jen pro ozvláštnění, nebo jestli to mělo nějaký význam, který King zapomněl dovysvětlit. A pak taky ten příšerný epilog. Proboha! Kdyby tam nebyl, tak bych asi dala pět hvězdiček, ale takhle.. Nevím, dva přeživší, kteří skoro světácky hovoří o tom všem.. přišlo mi, že se to tam vůbec nehodí a že se ti dva ani nechovají tak, jak po celý dosavadní příběh. Kdyby tam třeba bylo víc vzpomínek a příhod s Dudditsem, bylo by to pro mě asi lepší. Takhle mi to poněkud zkazilo ten konečný dojem z knihy.

Ale pokud od tohohle odhlédnu, pořád to bylo skvělé čtení a je klidně možné, že se k tomu ještě potřetí vrátím.

So antá? Antá nysku? :)

DRALI
28.01.2018 3 z 5

Nápad dobrý, ale určitě zkrátit!!! A to o dost. Úplně vídím vykokslýho Kinga, jak doma píše stránku za stránkou a ono to jede, odsejpá jak blázen. Ale je to zbytečné. Nikdo z nás nechce na 150ti stránkách drobného textu číst jak se hrdinové přesouvají z místa A do místa B. Nechci jen negovat, příběh si i přes svoji délku chílemi dokáže udržet napětí a tajemnost, ale těch stránek je prostě moc.

"Ty nechceš vidět píču královny krásy? Tak nechoď..."

evinkaaa
14.11.2017 1 z 5

Čekala jsem něco víc..byla to moje první knížka přečtená od Kinga a jsem docela zklamaná...snad najdu lepší :-)

Klarinet
11.10.2017 2 z 5

Byla jsem v jiné dimenzi a nějak ji nepobrala...Duddits byl nejmilejší, Pan Šedý nejbizarnější a čtyři přátelé svorní. Zatím první z knih génia Kinga, která mě nedostala.

Baiba
16.09.2017 4 z 5

Pro mě jedna z nejzajímavějších Kingovek. Některé momenty jsou sice dost bizarní, ale příběh i postavy jsou skvěle propracované a celý příběh je neskutečně dojemný, aniž by pro mě překročil hranici trapné sentimentality. Kromě toho je kniha od první do poslední stránky napínavá, takže prostě starý dobrý King... Škoda, toho pitomého filmu :)

Anysis
12.07.2017 5 z 5

Popisovat lidské myšlení takhle bravurně dokáže jen Stephen King. Kniha naprosto úchvatná, film katastrofa. Polovina věcí v něm chybí a děj si zřejmě režisér upravil po svém. Doporučuji si přečíst jen knihu.

pedroK
08.06.2017 5 z 5

Snad nejlepší, co jsem od Kinga četla...propracovaný příběh, u kterého jsem i já osoba už velká zase po čase trochu bála!!! Perfektní. Jste vtaženi do děje a prostě musíte číst dál, musíte vědět, co bude dál!!

sabina3898
20.04.2017 4 z 5

Po velmi dlouhé době jsem se vrátila ke Kingovi. Filmové zpracování jsem neviděla, ale mám to v plánu. Z počátku jsem měla problém se začíst, ale od druhé třetiny to byla jízda.

Neopol
20.04.2017 5 z 5

Výborná knížka-na film nekoukat

Shui-Xian
17.04.2017 3 z 5

Zřejmě byla chyba číst Pavučinu následně po dočtení Kingova memoáru o psaní. Mně totiž přijde, že v téhle knize značnou část svých spisovatelských zásad porušil. Jmenovitě myslím, že plynulosti příběhu uškodilo to odbočení od linie čtyř přátel a vložení obsáhlé části s oním armádním děním. Svůj význam jistě měla, ale knihu rozpůlila na poměrně dlouhý čas, aniž by všechny její pasáže příběh vyžadoval (buď pro pointu, tak pro obohacení). Být úměrně seškrtaná, asi bych přečetla Pavučinu jedním dechem... V závěrečné třetině nicméně King opět dokázal, že umí čtenáře udržet v napětí a očekávání - co víc: v nepřerušitelném hltání stránky za stránkou. :-) I když jsem se nemohla ubránit srovnávání s tematicky příbuzným "To", finální souboj s panem Šedým a Duditsova role v příběhu vytvořily zatraceně poutavé sepětí. Bavila mě Jonesyho vynalézavost a šedivákovo plahočení se (za stále narůstajícího užívání bobrovin ;-) ). Palec nahoru za originální námět...

Gabi.K
30.03.2017 4 z 5

Velmi dobře čtená kniha. Příběh o partě přátel z dětství, kteří díky nemocnému chlapci získali zvláštní schopnosti, přesouvání děje z přítomnosti do minulosti je efektní a jakási invaze mimozemšťanu no velmi propracované . Stále mě fascinuje , kde autor bere tolik námětů, pokaždé odlišných a vždy je děj jedinečný a působivý. Viděla jsem i film, dost průměr, nerozumím proč u většiny filmu, které natočí podle Kinga změní konec a to vždy dost zásadně.
Každopádně knihu doporučuji.

MinaHawke
14.03.2017 5 z 5

Bezva kniha i film.

olcab
30.12.2016 4 z 5

Tak tuhle knihu jsem četla asi tak před deseti roky a stále ji mám v hlavě. Pan King je mistr svého řemesla. Viděla jsem taky film ale na knihu nemá.Doporučuji!

Darknessfriend
27.12.2016 4 z 5

Doctene jedním dechem zacatek knihy je napinavy s hustou atmosferou v pulce kniha poleví ale opravdu nepatrne a konec asi cca.200 stran je to neskutecna jizda ktera vas vycucne az na konci tohohle uzasneho kamaradskeho příběhu. Doporucuji moc dobry pribeh na dlouhé zimní večery ktery se odehrava v huste zasněženém a sny propletenem Derry za me 4,5 hvezdy z pěti. Některé sny prostě umírají a rozpadaji se, to je dalsi z trpkych pravd tohohle světa. Další z mnoha trpkych pravd