Nespavost

Nespavost https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263/bmid_nespavost-3aZ-263.jpg 4 1246 183

Hrdina románu Ralf má problémy. V poslední době nemůže spát. Navíc má vidění a není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Barvy, postavy, zvláštní aury kolem jeho přátel. Nezmínili jsme holohlavé doktůrky, kteří se vždycky objeví v momentech smrti. Ten na pohled zlý svírá rezavý skalpel... Po tom co je ohlášena návštěva Susan Dayové do Derry, poklidné městečko se začne rozdělovat díky sporné otázce interupce. A až dosud mírný a klidný Ed Deepneau se jaksi mění. To se stalo tehdy, když Ralf začal ztrácet víc než jen spánek. Když začal chápat, proč je Ed posedlý představou, že se Derry stává novým Armagedonem. A když si uvědomil, že usedlíkům jeho rodného města se zkracuje čas. Zlo nepředstavitelných rozměrů sem nalezlo cestu. A Ralf má jednu jedinou šanci zničit ho...... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Melantrich

Insomnia , 1994

maca_t
30.03.2024 4 z 5

Knihu jsem si přečetla podruhé s odstupem 20 let :-) a s radostí narazila na odkaz na Temnou věž, který jsem samozřejmě při prvním čtení přehlédla, nebo asi nevěděla kam zařadit. Za mě děj pěkně ubíhal. Že je to předáno skrze "staré lidi" jak zde někdo psal je úplně jedno, protože šlo o typické Kingovské "něco", které mě na jeho příbězích prostě baví...

VivienRavenhill
15.01.2024 4 z 5

Málokdy narážím na knihy, kdy je hlavním hrdinou starý člověk na konci svého života. Sympatický děda Ralf začne vidět a zažívat podivné věci poté, co zemře jeho dlouholetá životní láska Carolin a on přestane spát. Kdo trpí potížemi se spánkem jako já jistě přitaká, jak realisticky King tyto problémy popisuje. Námět je naprosto originální, styl psaní čtivý, zcela Kingovský a děj pořádně zapletený. Problematika stáří a umírání, ale i otázka života, morálnost potratů a feminismus jsou za mě skutečně revolučně zasažené do zajímavého fantasy? (asi fantasy) příběhu. Kniha je sice dlouhá a ke konci spíše zdlouhavá, ale ani to jí podle mě neubírá na kvalitě.

Kacheenk
12.10.2023 3 z 5

Dobře napsaný příběh, čtivý. Bohužel tak do poloviny knihy, ze zbytku se stala jakási scifi slatanina. Dočetla jsem, konec byl poměrně solidní. 3/5

SadUnicorn
16.09.2023 3 z 5

Já vám nevím, u některých kingovek mám vyložene problém tomu přijít na chuť. Poslouchala jsem to jako audioknihu a vlastně se nedivím, že má tolik lidí problém se do toho začíst. Bylo to dlouhé, zbytečně popisné a asi si teď dám od Kinga na chvíli pauzu. Všechno to působí jako horečnaté sny a hlavně už v těch knihách vidím jasnou šablonu. Tohle bylo totiž velmi podobné Mrtvé zóně nebo Ostrovu Duma Key. Osnova příbehu zůstává stejná. Jinak postavy knihy byly velmi dobře propracované a dalo se s nimi soucítit, děj nebyl špatný, bylo to napínavé a místy i akční. Jen to bylo prostě dlouhé a chvílemi mi to přišlo zmatené.

dpxcz
24.08.2023 3 z 5

Knihu jsem si poslechl jako audioknihu a udělal jsem moc dobře. Na poslech při stavění zahradního domku byla kniha v pohodě, ale číst bych ji asi moc nechtěl, protože bych se jí doslova prokousával.

m2056
14.08.2023 5 z 5

Výborná kniha sice trochu delší ale příjemné čtení možná má Mistr King pravdu jak to popsal když přijde konec nebo také ne to ať zváží každý z vás.

heavy66
22.07.2023 3 z 5

Souhlasím s Agatha84, Nespavost mě z nespavosti vyléčila velice rychle. Přečetl jsem ji celou, ale nedokážu vyprávět, o čem to bylo. Ne každý Mistrův kousek mě osloví!

Agatha84
19.07.2023 3 z 5

Přiznávám dobrovolně, že toto bylo utrpení nesmírné. Ještě se mi nestalo, abych se nějakým "Kingem" prokousávala tak dlouho a s tak evidentní nechutí. Jasně, obdivuji autora za jeho vypravěčský um, ale toto už pro mě bylo za hranou snesitelnosti. Zcela paradoxně ve mě "Nespavost" vyvolávala stavy nesmírné únavy a zavírajících se víček.
A třeba jsem jen nebyla ve správnou dobu u správné knihy. Ono by těch mých výtek bylo povícero, já totiž vlastně ani nepochopila, co se mi autor tímto příběhem snažil sdělit.

Dám si delší voraz a pak se zkusím zahojit nějakým jiným příběhem. Už teď se vlastně těším .... :-)

Luigi1
15.06.2023 3 z 5

Nevím proč ale byla to pro mě velká dřina to přečíst

Gustik5
08.06.2023 5 z 5

Co začíná jako umírněný příběh o starém muži a nepříjemnostech stáří postupně přerůstá ve fantaskní, dalo by se i říci ezoterický román. Příběh o boji se zlem, jehož záměry, moc a zvůle široce přesahují naše chápání. A právě očima Ralfa Robertse postupně nazíráme jeden ze světů, skrývajících se za oponou. Jeden ze světů z vyšších pater existence. Vyšších pater věže.

Nespavost je vlastně takovým příběhovým rozšířením či přívěskem k Temné věži. Pro její fanoušky se jedná o naprosto nezbytný střípek do celé mozaiky, doplňující zdánlivou dějovou díru či uspěchanost ve finále ságy. Což je úctyhodné vzhledem k tomu, že vyšla v době, kdy King byl teprve za polovinou série. Celé to svědčí o velké promyšlenosti jeho knižního světa. Přesto kniha obstojí rovněž i sama o sobě. Je jako větev jednoho velkého stromu, výplet točícího se kola. Anebo paprsek vedoucí z jednoho patra velké věže, držící pohromadě realitu.

Ale dosti už poetiky. Zkrátka pokud si knihu přečtete, aniž byste znali Kingův magnum opus, dokážete si ji užít izolovaně. Ale celá řada odkazů a narážek vám zcela jistě unikne. A to je škoda. Právě onen Král krkavec, jinak známý jako Karmínový král je největším pojítkem. Ultimátní záporák kingversa, a hlavně Temné věže. Jakýsi Sauron tahající v pozadí za nitky vedoucí k promyšlené katastrofě, mající za cíl upevnit jeho moc. Právě tento souboj zla a jeho protiváhy zde působí jako osudové mlýnské kameny, mezi něž se Ralf a jeho přátelé zachytí. A musí tak v jejich působení sehrát svou roli. Ať už chtějí, či ne.

V jádru jde o krásný, rozvláčně napsaný příběh s fantasy prvky ukazující ty dobré i odvrácené stránky lidské osobnosti. O tom, že žádný naoko předem prohraný boj není ztracený. Hnus a naděje, náhoda a účel zde mají pevné místo. Tak jako v životě

Frizer
06.06.2023 3 z 5

Kniha není úplně zlá a Ralph jako hlavní postava je skvělý. Pokud by se ale příběh neodehrával v Derry a nepotkali jsme pár starých známých a nebylo zmíněno pár událostí, ani bych neřekl že knihu napsal King. Příběh mi přišel trochu moc přitažený za vlasy, ale možná jen nedokážu vnímat aury a moc mě nebere Kingův "multiverse" na který je zde spousta odkazů. Od Stephena jsem četl horší knihy ale i mnohem lepší...za mě průměr, ale nedivil bych se pokud by byla kniha pro někoho naprosto výborná, já se trochu nudil.

bookcase
25.05.2023 5 z 5

Opět typický King, ukecaný, ale čtivý

stanislav0373
23.05.2023 4 z 5

Je sice pravda, že se v Kingových popisech celkem vyžívám, začátek této knihy byl pro mě vyloženě nudný.
Celkově se však jedná o zdařilé dílo s typickým Kingovským rukopisem.

LilyGorch
22.05.2023 4 z 5

Po smrti své ženy začne Ralf Roberts postupně trpět nespavostí. Každou další noc se probudí o něco dříve než tu předcházející, až nakonec spí pouze necelé dvě hodiny denně. Brzy se na něm proto začnou projevovat známky únavy. Ralf si sám neví rady a už už se chystá vyhledat pomoc odborného lékaře. Tento plán mu ale překazí tajemný vzkaz od někoho, kdo mu důrazně doporučuje, aby od návštěvy lékaře raději upustil. Ralf se tak jednoho dne dostane do stavu, kdy kolem lidí na ulici začne vidět barevné aury, díky kterým přesně ví, jak se kolemjdoucí cítí. Halucinace způsobené nespavostí? Nebo je Ralfova nespavost jenom prostředkem a bránou k dalším zvláštním schopnostem?
King v Nespavosti balancuje na pomezí reálných psychologických jevů, které často posouvá za pomoci své bohaté fantazie až za hranice možných věcí. Lehce si pohrává s lidskou duší, se stavy vědomí, barevnými aurami a dalšími prvky, díky čemuž čtenáři přináší originální a promyšlený příběh, kde nic není jen tak, ale všechno má svůj důvod.
Nemohu nezmínit odkazy například na některé sériovém vrahy (Ted Bundy, Jeffrey Dahmer), ale také na Tolkienova Pána prstenů. Jeden z motivů důležitých pro PP si King vypůjčil do své Nespavosti, v níž tento motiv hraje také významnější roli (nebudu ale spoilerovat, o co se přesně jedná).
Místy bych ocenila svižnější tempo vyprávění, některé úseky jsou totiž trochu zdlouhavější. Jinak ale nemám co vytknout a těším se, až se s panem Kingem do neobyčejného městečka Derry zase někdy podívám v některém z jeho dalších příběhů.

4/5 *
Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Nakladatelství Beta! :o)

alca-212
27.04.2023 5 z 5

Tak tato kingovka mi sedla. Nepřišlo mi to vůbec zdlouhavé, dobře se to četlo, všeho tak akorát. Krásné to bylo.

okeey
25.04.2023 4 z 5

Kingovská mystika znovu na scéně!
Perfektní a originální nápad, co se s námi může dít, když nespíme samozřejmě Kingovsky "vyhajpované" do boje za dobro proti zfanatizovaným lidem "boje práva za život". Jde tu hlavně o nespavost a přednášku známé ženy, která má zavítat do Derry kvůli ženským právům na interupci a Ralph, hlavní hrdina, je do toho nevědomky zatažen.
Kniha byla skvělá, dobře se četla, jak mám u Stephena Kinga zvykem, ale místy musím říct, že jsem těch barev a aur už měla celkem plné zuby, ale zase to nebylo nic, kvůli čemu bych si knihu už nechtěla nikdy přečíst. Jsem zvědavá na další knihu tohoto autora, protože absolutně netuším, kam sahá fantazie Stephena Kinga, s každou další knihou je to neuvěřitelnější a snad lepší a lepší!

krakonos.kraken
17.04.2023 3 z 5

Tohle mě docela minulo, na to jak je to dlouhý jsem dost věcí ani na konci nepochopil. Celá ta hierarchie zůstala dost skrytá, bylo to takový na jedno brdo a určitě se to dalo udělat mnohem temnější nebo svět víc propracovat a popsat. Proč byla hlavní postava zasvěcená až když už bylo skoro pozdě? Jaký význam mělo celé to narušení rovnováhy? Proč bylo důležité zachránit zrovna tu osobu? Proč Lois přepínala mezi géniem a panikářkou, která akorát křičí "udělej něco!"? Proč musela jedna z hlavních postav uplně blbě umřít bez rozloučení, protože ostatní si zrovna v tu chvíli museli povídat? Jestli šlo jenom o to zabránit tomu klukovi někam jít, nemohli ho prostě jenom zamknout do pokoje nebo něco? Nevim...smíšený pocity. Přitom hlavní postava byla sympatická a určitě měla co nabídnout.

LittleAndy
01.04.2023 3 z 5

Nespavosť vo mne paradoxne vyvolávala chuť pospať si... niekedy. Román je prehnane rozťahaný, čo sa prejavilo na pomalom tempe rozprávania. Prvých 400 strán sa nič moc nedialo, všetko sa len pomaly zamotávalo. Potom zvyšných 200 strán sa to snažilo narýchlo vynahradiť. Ale nepodarilo sa. Nepresvedčil ma dej, záporáci ani postavy, dokonca aj finále ma zanechalo úplne chladným. Kingove písanie v tomto románe mi miestami prišlo netypicky naivné a schematické, niekedy som z toho mal vyslovene pocit amaterizmu, ako keby to ani nepísal daný autor. Bol to však on, lebo iné pasáže naopak šťavu mali a dej pekne odsýpal. Pozitívom diela je určite kontinuita Kingovho univerza, umiestnenie do mesta Derry a prepojenie so sériou Temná veža.

Janadvorackova
02.03.2023 3 z 5

V Derry se dějou samý hnusný věci. Z kanálů lezou klauni a někteří lidé nemůžou spát.
Kingovská mystika jako vyšitá, místy mi ale příběh přišel strašně prodlužovaný. Z holohlavých doktůrků, aur a balonkových provázků jsem si chtěla rvát vlasy. Omílání pořád dokola, dokola, dokola, ve dne a v noci především.
Ale mělo to své nepochybné "kvality," které naštěstí pro nás neobývají stejnou dimenzi.

Andynka
18.01.2023 4 z 5

U starších vydání knih od Kinga. Mam velký problém s papírem, na kterém je text. Strašně těžko se mi to čte. A ani zde tomu nebylo jinak.
Každopádně, když jsem tenhle problém konečně překonala, tak jsem se mohla nechat strhnout příběhem. A Nespavost je pecka.
Příběh , kde jsou hlavními hrdiny důchodci trpící nespavostí. Ale co vsechno jim nespavost přinese? U Kinga má vždycky nějaký důvod, proč tomu tak je. A to mám ráda. Všechno vysvětlené, všechno do sebe zapadá... A já prostě miluju Kinguv smysl pro detail. A jeho originalitu příběhu. Každá jeho kniha vám zaručí, že tohle jste ještě nikdy nečetli.
Já jsem si nakonec čtení opravdu užila. A do příběhu se ponořila a už mě nepustil ze svých spárů. Myslím, že na ten děj ani tak lehce nezapomenu. Skvělé čtení!