Deoduši

Deoduši https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58265/deodusi-58265.jpg 4 124 32

Sbírka obsahuje Werichovy bajky a pohádkové prózy z autorova posledního tvůrčího období, převážně z let 1959–1972. Příběhy, napsané po oblíbeném a úspěšném Fimfáru, jsou stejně tak nápadité, poetické i humorné, láska v nich vítězí nad nenávistí, vstřícnost nad arogancí, statečnost nad zbabělostí, dobro nad zlem, jak už to v pohádkách bývá, ale zde čtenář silně vnímá „duši“ moudrého klauna. Přesto nás Werichovy pohádky znovu a znovu okouzlují a stále se k nim chceme vracet. Editor výboru Ondřej Müller pečlivě vybral 15 pohádek a bajek do knížky s tajuplným názvem Deoduši, která byť má podnázev Dospělé pohádky, potěší čtenáře všeho věku – stejně tak jako příběhy fimfárovské.... celý text

Hathor89
14.08.2017 5 z 5

Takové jiné pohádky. Které pohladí na duši. Které rozesmutní pravdou o světě. Jejichž úžasná čeština potěší. Některé metafory mi došly hned, ale díky doslovu jsem hlubší smysl některých sdělení pochopila až na konci knihy, třeba ta, která ukrývala rodinná „tajemství“ Jana Wericha. Myslím, že jsou nadčasové, protože nevypovídají jen o době, ve které autor žil. Třeba pojetí institucionalizace v příběhu Za šťastnou lásku bas! platilo, platí a bohužel bude platit, stejně tak pokusy o definování lásky vědeckou cestou. Díky Panu Werichovi za Duši.

kilometr
01.07.2017 4 z 5

To je prostě krásné čtení a pohlazení,po kterém spím jako miminko.85%.

janulka1310
01.06.2017 4 z 5

Tak trochu jiné pohádky, než na které jsem zvyklá...Jsem ráda za poslední kapitolu od Františka Cingera, který mi pomohl trochu osvětlit některé metafory z báchorek. Přecejen, kdo ve Werichově době nežil, dle mého ani nemůže mít moc velkou představu o tom, jak nesvobodná ta doba byla...

misssicccka
28.01.2017 5 z 5

Jsou knihy a díla, kterým pět hvězdiček nestačí. I deset by bylo málo. Můžeme vyjádřit citátem W+V, G.B. Shaw se dožil 100 let? Krátký nebo dlouhý život? Dlouhý. Krátký, protože on toho měl tolik co říct, že by tu mohl být dalších 250 let, po světě je roztroušeno tolik třicetiletých, kteří už tu nemuseli 450 let bejt.
Je až s podivem, kolik moudra a prozíravosti se vejde třeba jen do dvoustránkové bajky (Povaha, Lev a notes). Je až k nevíře, jak krásný a potřebný může být doslov ke knize. I za něj díky.
A je hodně bolavé, jak málo hodnocení tady tato sbírka pohádek/bajek má. Ano, může to být způsobeno tím, že čtenáři k nim již čuchli v jiných počinech Wericových, ale stejně. Já jsem moc ráda, že ji vlastním, můžu potěžkat, otevírat, zavírat, listovat, kochat se. Budu číst dceři a jsem zvědavá, kdy ji mozeček udělá cvak a přijde "aha efekt" (aha, on to myslel ještě takto).

stefinam
13.04.2016 5 z 5

Krásné pohlazení té mé "duše", děkuji pane Werichu

katina
27.08.2013 5 z 5

Neznala jsem, hanba mi. Vse napraveno, cestne misto v domaci knihovne.

tyzik.cejka
18.04.2013 3 z 5

některé kapitoly nudné některé dobré tak trochu moc fantasy

sonihe
18.06.2012 5 z 5

Tenhle mistr vypravěč mě nepřestane stále a stále udivovat, samozřejmě v dobrém slova smyslu..

Fravra
05.05.2012 5 z 5

Byť se jedná o výběr pohádkových bajek už z valné části vydaných v jiných sbírkách, přesto mnoho ze zmíněných textů není příliš u veřejnosti známo - což je nepochybně škoda, protože mnohem více než ve Fimfáru odráží do bajky zakamuflované autorovy vlastní zážitky z doby komunistické nesvobody - proto také alternativní podtitul "Bolestné báchorky a bajky".

prochajda14
02.01.2012 5 z 5

Toto je velmi hezká kniha stejně jako Fimfárum. Tyto knihy se mi dobře čtou a jsou velice zábavné.

jprst
15.12.2011 5 z 5

Protijed na každodenní otravu okolním světem.

dragonfly
30.11.2011 5 z 5

Další Werichovy bajky a pohádky. Jako vždy zábavné a příjemně odpočinkové čtivo..