Denník Bridget Jonesovej

Denník Bridget Jonesovej https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197018/bmid_dennik-bridget-jonesovej-197018.jpg 4 1467 252

Bridget Jones série

Bridget Jonesová je celkom obyčajná mladá žena, ktorá má jeden veľký problém - prekročila tridsiatku a ešte vždy je slobodná. Navyše fajči, pije ako dúha a svojimi bezočivými výrokmi vyráža každému dych. Každý deň sa úzkostlivo váži, zapisuje si prírastky na váhe, podrobne sa skúma v zrkadle a hľadá nové vrásky - jednoducho sa duševne mučí, lebo je presvedčená, že ju nikto nechce iba preto, že je tučná. Zo všetkých strán počúva dobre mienené rady. že ak si žena do tridsiatky nenájde partnera, zostane na ocot, a že slobodné ženy majú s pribúdajúcimi rokmi sklon poddávať sa zúfalstvu. Vydaté priateľky Bridget ubezpečujú, že vždy je lepšie byť osamelá ako vydatá za sexuálne neuspokojeného sukničkára. Bridgetinej matke a všetkým známym leží na srdci Bridgetina budúcnosť a dohadzujú jej Marka Darcyho. Keď sa s ním stretne na novoročnom večierku, pri pohľade na jeho krikľavý pulóver a ponožky s čmeliakmi ju prejde všetka chuť nadviazať s ním bližší vzťah. Zato sa postupne zbližuje so svojim šéfom Danielom, a nakoniec s nim skončí v posteli. Ako to všetko dopadne a či si Bridget nájde toho pravého, to sa dozviete z tohto svetového bestselleru, ktorý dosiahol veľký úspech aj vo filmovej podobe v hlavných úlohách s Renée Zellwegerovou a Hughom Grantom.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (SK)

Briget Jone´s Diary , 1995

PinkBunny
PinkBunny
11.01.2024 4 z 5

Oddychová beletrie z prostředí Británie let minulých. Za mně fajn.
Slyšeno jako audiokniha.

RMarkéta
RMarkéta
05.12.2023 5 z 5

Co si budeme vykládat, tohle je příjemná pravá a nefalšovaná oddechovka. Cizí průšvihy a trapasy vždycky pobaví. Tedy, ne, že bych byla tolik přející osoba. Bridget se svou nedokonalostí a živostí je prostě skvělá. Je velmi snadné si jí zamilovat. Vždyť je tak roztomile trhlá. Film, kde řádí Renée Zellweger je o něco lepší. Ta role byla snad spíchnutá přímo pro ní. No, zkuste si představit někoho jiného.

Vendy1993
Vendy1993
30.11.2023 5 z 5

Tak tohle bylo skvělý. Chechtala jsem se od začátku do konce. Je pravda že tam jsou některé věci jinak než jak byla kniha zfilmovaná, ale bože to bylo tak vtipný a občas jako bych četla o sobě, protože jsem podobné trdlo jako Bridget :D

Nelasp
Nelasp
05.09.2023 5 z 5

Jo, Bridget- holka tak neurotická a nemotorná, že se v ní dost lidí najde, alespoň částečně. Tohle je velká zábava....

hanpari
hanpari
22.08.2023 5 z 5

Pod vlivem korejského seriálu a pár sklenek slivovice, rozhodl jsem se vrátit k Deníkům Bridget Jonesové.

Zdařilá kombinace, vřele doporučuju. Mám rád slivovici, už méně pak jižní Korejce a jejich tvorbu; z kulturního trojúhelníku tří civilizací mne jako jediní neoslovili.

Vězte, že japonská anime a čínské online novely budou vládnout světu. Pokud neznáte ani jedno, pak nevím, proč se namáháte dýchat v jedenadvacátém století.

Teď se možná ptáte, jakým způsobem to souvisí s Helen Fieldingovou a její Bridget? Obávám se, že Fieldingové nediktoval první díl série talent, ale démon alkoholu, který z ní vymáčkl jiskru.

Stručně řečeno, když ještě nebyla slavná, Fieldingová Bridget psala pod vlivem. Když se pak stala slavnou a zodpovědnou, psala střízlivá a výsledek stojí za pendrek.

A nyní, než se s vámi rozloučím, dovolte démovi, aby ze mne vymáčkl pár jedovatých slin.

Také vám vadí, že jsem v recenzi nepopsal, o čem ta Bridget vlastně je? Je to svým způsobem dojemné, kolik zdejších recenzí se stává vzpomínkou na paní učitelky češtiny a jejich naléhání, aby si žáci psali čtenářské deníky.

Popsat děj jako by mne někdo podezříval, že jsem snad Bridget Jonesovou nečetl nebo neviděl? Obávám se, že ne. Už mnoho vody uplynulo od dob, co jsem s lehce ťáplou Bridget obcoval. Vzpomínám si, že měla ráda vodku. To schvaluji. Další podrobnosti si nepamatuji.

Tuto recenzi bych rád věnoval své sestře, protože má ráda jihokorejské seriály a Bridget Jonesovou. Obojí je, obávám se, pochybné kvality. Ale jak se říká, jednooký mezi slepými králem.

Annicka
Annicka
15.07.2023 4 z 5

Přidávám hvězdičku za nostalgii - jsem dítě devadesátek / začátku tohoto století a dětství mám spojené s knížkou, ze které na mě koukala Renee Zellweger s popelníkem a sklenkou alkoholu. Nyní jsem si ji tedy přečetla, místy to byla i nostalgie, když bylo zmíněno něco, co už není (katalogy s vánočním zbožím, které jsem jako děcko milovala). Jinak je to dnešním pohledem celkem průměrná knížka. Ve své době byla asi průlomová, ale dnešní čtenář holt asi není paf z knížky o single třicátnici s divnou matkou...

mrkačka92
mrkačka92
13.06.2023 1 z 5

Asi po prvé, kdy se mi víc líbilo filmové zpracování než knížka...

Kontryhelka
Kontryhelka
09.06.2023 odpad!

Ani kniha, ani film mně teda neuchvátily. Ani přes pochvalné komentáře a recenze jsem si k Bridget cestu nenašla a nenajdu.

alef
alef
28.03.2023 5 z 5

A já ji mám prostě ráda, podle mě je střelená, svéhlavá, nešikovná, bláznivá, svá, originální, vtipná a chytrá potrhlice Bridget skvělá! Roztomilé trdlo, které vzdoruje všem ambicím nabitým jedincům, přechytralým nudným páprdům, hlupákům i chytrákům ...

A to úplně nejhlavnější je, že mě baví! ... svým životním postojem mě je vlastně strašně sympatická, umí rozesmát, všechny tragédie s lehkostí přeorientuje na komedie, je milující, hledající, upřímná, couvající, tápající, hledající, chápající, nakažlivě usmívající se, chechtající se, ... a ještě bych asi našla dost dalších, podle mě vesměs kladných, vlastností (navíc umí ty záporné dokonale přesublimovat alespoň ve vtipné), životní lekce ji totiž dost naučily.

A navíc, její chaoticky kladný přístup k životu je nakažlivý! ... odreaguje, rozesměje, navodí dobrou náladu. Není to žádná vysoká literatura, ale Bridget a její životní styl je lék ... na chmury, špatnou náladu i únavu ... a za mě, dost účinný ... doporučuji užívat pravidelně ... v malých dávkách, případně, co kdo snese :-).

"Říkám, že ti Geoffrey taky zapomněl zavolat, že jsme děvky a faráře na poslední chvíli zrušili."
"On mi volal."
"Á, krásné šaty...takové exotické."

JointlieKat94
JointlieKat94
04.03.2023 5 z 5

Dala jsem si i audioknihu, namluvenou výbornou Martinou Hudečkovou, a jsem prostě spokojená. Vždyť to je naše Bridget! :D

Knihu jsem četla už před lety, a moc jsem se u ní nasmála, však kdo by neznal a nemiloval film! A teď, po poslechu, byl můj zážitek o něco lepší. Dala jsem si jí totiž v práci na noční, abych neměla takový deprese. A jo, vlastně to zabralo! :)

A taky ještě dodám, že mě moc překvapilo (asi zase..), jak moc se liší kniha od filmu. Ale stejně to miluju. :)

escapelle
escapelle
17.02.2023 3 z 5

Oddychovka na dva večery. Překvapilo mě, o kolik se děj ve filmu liší. Popravdě, film lepší. Což se stane málokdy. Ale bavila jsem se i zasmála.

Kopta
Kopta
25.01.2023 3 z 5

Film mám velmi rád už z dětství. O to víc ho docením, když vidím, jak přímočaře a jasně šel. Autorka se tady strašně babrá v detailech a to, co je ve filmu v jedné scéně se tady táhne skoro dvacet stran. Tuna vedlejších a zbytečných problémů a méně dynamické. Celkově vzato zklamání.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
11.01.2023 3 z 5

Film znám a moc se mi líbí, kniha už tolik ne. Možná za to může neustálé počítání přibraných a zhubnutých kil. A když říkám neustálé, myslím to doslova. Tuhle informaci totiž dostanete v každé kapitole a věřte mi, na začátku je to vtipné, pak už je to ale otravné a vůbec to vtipné není. Navíc v knize mi přijde že vztah, který vznikne mezi Bridgit a Markem D. na konci je divný. Je prakticky nemožný, protože se během knihy potkají tak dvakrát, možná třikrát, a pak náhle vznikne vztah. Prostě tomu nevěřím. Takže i když film miluju, kniha je průměrná. Nevím, jestli se budu pouštět do dalších dílů, ale možná jim dám šanci. Třeba budou trošku lepší.

Knihochod
Knihochod
07.01.2023

Kto by už v dnešnom svete nepoznal Bridget Jonesovú - slobodnú tridsiatničku posadnutú svojou váhou, počítaním kalórií, pitím alkoholu, fajčením cigariet a riešením problémov za pomoci rôznych príručiek? Ale čo sa stane, keď o ňu začne javiť záujem muž? A čo keď to nie je len jeden muž? Bude schopná nájsť lásku aj napriek osudu, ktorý jej každú chvíľku (stránku) hádže pod nohy nejaký problém?

Jedno z najlepších oddychových čítaní po akom som mohla siahnuť! Akurát stále neverím, že mi to trvalo tak dlho, než som po týchto knihách siahla (resp. boli vo veľmi výhodnej zľave na internete a ja neľutujem, že som čakala, pretože som sa v tomto období "jesenného hnusu" mohla pekne pobaviť a ani ma to nestálo veľa peňazí). Každopádne späť ku knihám. Verím, že Bridget pozná drvivá väčšina z Vás a že ja tu teraz budem písať nejaké chválospevy, ako keby som práve objavila Ameriku. Popravde, asi som ju aj objavila. Knihy boli skvelé i keď musím priznať, že druhý diel nebol až taký záživný ako prvý a tretí (aj keď možno by som uvítala tú zápletku s dieťaťom podobnú ako vo filme, pretože Daniel mi je vrcholne nesympatický). Veľmi sa mi páčilo, že je to písané formou denníka, čo ma po veľmi dlhej dobe vrátilo do dávnej minulosti, keď som fičala na Denníku princeznej a Džínsovom denníku. No a Bridgetine životné trable a jej vysporadúvanie sa s nimi - legendárne voľačo!

A ešte sa na záver musím priznať, že som mala menšie problémy s predstavivosťou, pretože filmy som už videla toľkokrát, že Colin Firth je pre mňa jednoducho Mark Darcy. Ale ako som mala vysvetliť svojmu mozgu, že sa Mark Darcy aj Colin Firth nachádzajú v jednej knihe ako dve oddelené bytosti?!

teyachan
teyachan
06.12.2022 3 z 5

Zabavne citanie, viac krat som sa zasmiala ( co sa mi pri knizkach az tak casto nestava). Knizka sa citala dobre (zhltla som ju na jeden sup), situacie boli menej trapne nez vo filme, ale romance by som povedala menej, resp.slabsia.

Corso
Corso
23.11.2022 3 z 5

Napisem asi hovadinu, ale nech mi je odpustene. Tato kniha, mozno aj seria, by mohlo byt povinne citanie pre muzov. Aby sme pochopili, ze slobodna zena po tridsiatke uz zacina brat svoj zivot ako premarneny. Ze vaha 60 kg je pre nu uz obezita a dovod k panike. Ze depresie prichadzaju s poctom vypitych poharikov. Ze zamilovat sa znamena cely svet. Je to fajn citanie. A ako kazdy denik, leti to dopredu peknym tempom. Cely svoj dospely zivot som sa snazil zeny pochopit. Tato kniha dava aspon klamny, pocit ze som sa nieco dozvedel :) S dalsimi dielmi hviezdicky klesaju lebo no...je to trosku repetitivne.
Zostal vo mne pocit, ze zenska ako Bridget by nemusela byt zla partnerka :)

freejazz
freejazz
05.11.2022 5 z 5

pobavilo a samozřejmě se mi zdála knížka lepší než film, který jsem zhlédl předtím, než jsem četl. i když...

TynaBehuncikova
TynaBehuncikova
23.10.2022 5 z 5

Jelikož mám ráda filmy o Bridget, rozhodla jsem se zkusit i tohle a nezklamalo mě to. Film hodně vychází z knihy, takže bych asi byla víc nadšená, kdybych knihu četla jako první (nebo alespoň neuměla film zpaměti), ale i tak super.

Nemohu souhlasit s tím, že film je lepší než kniha. Za mě je kniha vtipná, oddechová a veselá. Na to, že podobné romanťárny a červené knihovny normálně nečtu, jsem si ji opravdu užila, za 2 dny bylo přečteno. Film je skvělý, ale v knížce je toho prostě víc a je tam spousta neokoukaných vtipů.

Pokud se do budoucna nějak dostanu k dalším dílům, klidně bych si je přečetla taky.

Butterfly340
Butterfly340
25.09.2022 4 z 5

Taková milá odpočinková četba, která ale pobaví.

Bridget je docela číslo. Občas mi přišla jako blbka, na druhou stranu, dokázala jsem se s ní i přes věkový rozdíl ztotožnit a v některých situacích jsem se vyloženě našla.

Řekla bych, že cílem knihy je, aby si čtenářky uvědomily, že někdy se holt nedaří a že je to v pořádku. Že nevadí řešit váhu, nebo přemýšlet celé dny nad blbostmi.
A tohle se knize povedlo. Takže cíl splněn.
Debaty, zda je příběh klišé nebo není, jsou bezpředmětné. Deník Bridget Jonesové je v první řadě o realistickém vykreslení života. No a k životu nějaká ta klišé patří. Bylo by teda divné, kdyby se v knize nic takového neobjevilo.

Párkrát se mi stalo, že jsem se v příběhu nemohla zorientovat. Nedávalo mi smysl, proč se řeší zrovna tohle, nebo kdo je ta postava, která se tu zčistajasna zjevila. Za to strhávám hvězdu.

Jinak by mě zajímalo, co vedlo překladatele k tomu, aby místo bloody mary psal o krvavých Mary. Jako vážně, proč?

kate9326
kate9326
10.07.2022 1 z 5

Kniha je o ničem a film jen o něco lepší. Někomu může připadat komická, někomu spíše tragikomická../kniha i hrdinka/
spíše pro čtenářky červené knihovny a milovníky klišé.