Deník z Velké války

Deník z Velké války https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359637/bmid_denik-z-velke-valky-QOg-359637.jpg 4 8 2

postoran-CZ
16.06.2022 4 z 5

Vyprávění zajímavé a je dobré, že máme takovouto bezprostřední výpověď z "první linie". Ač se někdy vyprávění stává nudným (šli jsme a šli ... a druhý den jsme zase šli jinam), Suda čtenáři nabízí ojedinělý pohled na Velkou válku.
Velice kladně hodnotím také různé fotografie a vysvětlení, které to celé dokreslují. Právě toto si myslím odděluje vyprávění Stanislava Sudy od ostatních psaných memoárů.

JKö
23.03.2018

Velmi dobrý a čtivý základ - deník polního kuráta hejtmana Sudy rozvinulo nakladatelství do velmi, velmi dobře udělané knihy, kde ten základ doplňují hutné a fakticky téměř bezchybné doprovodné/dovysvětlující texty, také obrazový doprovod stojí za to, škoda jen malého formátu některých fotografií. Řekl bych, že mezi memoárovou literaturou obou světových válek je tohle první liga, spíš extraliga.
Suda byl bystrý, věcný, někdy ironický pozorovatel dění kolem sebe, dobrý vypravěč, byť deníková forma vede někdy nevyhnutelně až k poznámkové stručnosti. Ač kněz, jsou jeho zápisky velmi "světské", oproštěné od nějakých sáhodlouhých náboženských úvah.
Postě fakt dobré.

první světová válka (1914–1918) vojenští duchovní čeští vojáci v 1. světové válce

Autorovy knížky

Stanislav Suda