Deník šílené markraběnky

Deník šílené markraběnky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402320/bmid_denik-silene-markrabenky-SbZ-402320.jpg 2 38 21

Zita Pallavicini, dědička starých šlechtických rodů rakousko-uherské monarchie, popisuje ve své knize historii své české i uherské rodiny, složitosti života aristokracie, své lásky i slabosti se stejnou vášní a provokativní upřímností, s jakou žije i svůj život. Vyskytují se v ní přitažlivé a velkolepé postavy jako její maminka, nádherná excentrická česká hraběnka s tragickým osudem, nebo naivně poctivý dědeček, který si nechal pomaďarštit příjmení z Pallaviciniho na Pálinkáse, aby ho pak po padesátém šestém stejně popravili. V knize hovoří o „rudé hraběnce“ Katince Andrássy i své velké lásce, knížeti Karlu Schwarzenbergovi. Zita Pallavicini nepropírá záležitosti jiných, vypráví o své vlastní anorexii, o depresi i pokusu o sebevraždu. Ačkoli jí život poskytl vše, co patří k idyle dívčího románu, ve skutečnosti zažívala osamělost, zklamání a nezřídka i materiální nouzi. Přestože prožila řadu pozoruhodných vztahů a vždy toužila po skutečných citech, jichž se jí často nedostalo, skutečný smysl daly jejímu životu dvě nádherné děti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

Egy őrült őrgrófnő naplója , 2011

vojteska70
15.02.2024 odpad!

Ztracený čas. Dočetla jsem to s velkým problémem. Pro mne fakt odpad

LenkaKa
02.01.2024 2 z 5

Mě se ta kniha docela líbila.

pomala_kniha
02.12.2023 odpad!

Sáhl jsem po něm v knihovně vlastně omylem, na základě první věty anotace o maďarské šlechtičně, která „popisuje historii své české i uherské rodiny, složitosti života aristokracie [...] se stejnou provokativní upřímností, s jakou žije i svůj život“. Nedošlo mi, že to nejsou paměti šlechtičny někdy z počátku 20. století, ale žhavá současnost. „Markraběnce“ je čtyřicet (dnes padesát), banálních povzdechů, životních pseudomouder a „provokativních upřímností“ ale má, jako by jí bylo nejmíň tři sta padesát. O aristokracii a šlechtických titulech by měl český čtenář vědět mimo jiné to, že nic takového podle zákona neexistuje a člověk není chválabohu definován svým rodem. Přesně to kniha každým svým čtverečním centimetrem usilovně zamlčuje. Už z přebalu se dozvídáme, po kom autorka zdědila titul markraběnky, kdo byl jejím prapradědečkem a čí nemanželskou dcerou byla maminka. Ale taky taky to, co všechno ve svém univerzálním životě Zita Pallavicini už stihla – být baletkou, modelkou, poradkyní, jejím největším hobby jsou stále koně, zabývá se rovněž designem interiérů, dvě nádherné děti, anorexii, osamělost, zklamání, nejlepší nápady dostává při vaření, velkou lásku ke knížeti Karlu Schwarzenbergovi, „prožila řadu pozoruhodných vztahů a vždy toužila po skutečných citech, jichž se jí často nedostalo“... Sentiment k historickému šlechtictví (případně zájem o šmírování Schwarzenberga) je zjevně tím, proč má vůbec někdo brát knihu do ruky, jinak je to totiž samoživotopisná slohovka bez hlavy, paty i záměru, jejíž význam nepřevyšuje okruh vlastní rodiny, jíž je kniha připsána. Svému českému nakladateli, Garamondu, slouží kniha jednoznačně pro ostudu. Pro ilustraci ještě pár výmluvných citací z předmluvy a závěru: „Po šesti letech, vlastně když to teď pročítám, tak je to i víc, jsem mohla udělat tečku za poslední větou. Nebylo to snadné, mockrát jsem zapochybovala o tom, že to dokážu. Možná proto, že jsem to příliš dlouho zvažovala, měla jsem obavy, trápily mě pochybnosti, co tomu asi řeknou lidi. V dnešní době už téměř každý píše knihy a teď mám své nitro odhalit i já... [...] Tak takhle na tom jsem a ještě není konec... Proč jsem se dostala až sem? Správná otázka, mnoha věcí jsem se mohla ušetřit, kdybych vykročila jiným směrem. Jsem ovšem přesvědčená, že pro mě opravdu neexistoval jiný směr. Byl to můj osud... [...] Kráčela jsem dlouhou chodbou, na které byla spousta dveří. Zvědavě jsem každé z nich otevřela, nakoukla jsem dovnitř a většinu z nich jsem potom zase pečlivě zavřela... Kdybych do některých z nich vstoupila, ocitla bych se na nekonečné skluzavce. Ale kdyby se mi to všechno nepřihodilo, nebyla bych Zita Pallavicini. Zažila jsem slast i peklo. Něco za něco. Stálo to za to. Jsou lidé, kterým nikdy nebylo dáno prožít opravdové city, a přitom život bez nich není život!“

Banalita na banalitě, melodramatická vata.

Evikkurcik
24.03.2023 3 z 5

Paní má svůj styl psaní, během jednoho odpoledne v nemocnici přečteno

HonzaBeran
17.07.2021 4 z 5

Kniha od Zity Pallavicini je svižná a krátká. Čte se jedním dechem. Pallavicini je podle mě upřímná žena, která tak i knihu napsala, což samozřejmě neznamená, že je v ní popsáno všechno do nejmenších detailů; na to má Pallavicini svůj styl, který si uchovává i v této knize. Prostě je v ní to, co tam napsat chtěla a o co se chtěla podělit. Ačkoli kniha není zamýšlena jako růžová pohádka aristokratky, rozhodně si nemyslím, že by měla vzbuzovat poprask.

Kniha má svůj styl, nenudí vás a je v ní cítím rozvážnost a zkušená moudrost, kterou bych čekal od vyrovnané dámy s určitými životními zkušenostmi .

Ačkoli někdo mluví o chaosu a nedokončování kapitol, pro mě je to spíše utnutí příběhu ve správnou chvíli, kterým autorka šetří čtenářův čas.

Pro mě to bylo jedno příjemné odpoledne se Zitou Pallavicini.

daza.dt
23.06.2021 2 z 5

Co napsat......., kniha měla velkou reklamu, ale dost mě zklamala. Chápu, že to asi v životě neměla moc lehké, ale to i jiní lidé. Za mě tedy 184 zbytečných stránek - škoda papíru. 2 hvězdičky za krásnou obálku knihy.

SilvieK001
13.07.2020 2 z 5

I přes negativní komentáře jsem si knihu přečetla a vůbec mi to nepřišlo tak špatné, jak se zde píše. Záleží, co kdo čeká, ale kniha si podle mne nedělala ambice na kdovíjaký počin nebo snad odhalení, spíš chtěla popsat život, jaký může být. Rozhodně mne to nepobouřilo, nerozčílilo, i jsem se zasmála. Přišla mi upřímná, psaná s nadhledem.

lusila
15.03.2020 4 z 5

Jej prapradedkom bol gróf Július Andrássy. Autorka zdedila "modrú krv" a hoci sa snažila uniknúť tejto pečiatke, jej minulosť bola viac búrlivá ako obyčajná.
Ak niekto taký napíše knihu o svojom živote, zrejme sa očakáva nejaká rodinná sága typu Sissi/mimochodom Sissi mám veľmi rada/. Preto hodnotenia tejto knihy sú viac negatívne. Napísať o sebe s dávkou sebairónie a zároveň vystaviť svoje pocity posudzovaniu iných považujem za veľkú odvahu.
"Přijíždíme s princeznou k parkovišti u běžecké stopy. Muž v tyrkysové kombinéze nám nadšeně mává a ukazuje na volné místo. Jak milé. Stahují okénko,abych mu podala dvoufrankovku. Muž se na mně dívá překvapeně.Princezna vedle mně se s jekotem dusí smíchy. Nestalo se nic zvláštního, akorát jsem za hlídače parkoviště považovala belgického následníka trúnu."

Amneris
15.12.2019 1 z 5

Titul jsem si pořídila jako e-knihu kvůli názvu, říkala jsem si, že to bude něco ve stylu Poslední aristokratky. Nebylo to dobré ani trochu, paní markraběnka neustále fňukala a řešila jen sebe, své problémy a chyby. Asi po třetině knihy jsem přeskakovala stránky a knihu dočetla opravdu se sebezapřením.

Dany58
09.11.2019 odpad!

Škoda, že jsem si nepřečetla komentáře, než jsem začala číst knížku. Mohla jsem ušetřit čas. Nemám ve zvyku knihu nedočíst, ale tady jsem se musela přemáhat. Lituji toho, kdo si knihu koupil. Já ji naštěstí mám půjčenou z knihovny.

LDcb
08.11.2019

Slátanina, která nestojí za čtení; nechápu, že to někdo mohl vydat.

Aleen
28.10.2019 2 z 5

Dvě hvězdy za odvahu vydat knihu s takovou literární "kvalitou". Forma deníku asi byla zvolena správně. Ačkoliv musím říci, že takové přeskakování, nedokončování...ani nálepka chaotičky moc nepomáhá akceptovat zmatek, který z knihy čiší. A nemluvím jen o emočních zmatcích... Přečetla jsem velmi rychle, abych měla za sebou. Moc mě nezajímají informace o "VIP", chtěla jsem udělat výjimku a zjistit nějaké pikantnosti z této společnosti, ale ani to se nekonalo. Jen zklamání a smutek z neurovnaného vyprávění.

viva71
22.10.2019 1 z 5

Taková ufňukaná a věčně nespokojená aristokratka. Tohle mě opravdu zklamalo.

Hobo
10.10.2019 4 z 5

Nechápu nízké hodnocení a negativní odsudky. Pravda, začal jsem to sám číst bez nějakého očekávání, na základě obdobného odsudku blízké osoby, ale předpoklad se naprosto nepotvrdil. Autorka zjevně věrně a čtivě popisuje svůj život, své omyly i závažné chyby, chaos, ve kterém se potácí a já to z toho vyprávění cítil. To je to, co očekávám od autobiografií, pohled na člověka, který mi vypráví skutečně o sobě, bez prázdných frází. Ale emocionální chaotička, i přes anorexii, která toto dokáže, má stále naději. Já jí věřím.
Možná jsem dal 4 hvězdy i proto. Abych skóre trochu vyrovnal, nevím. Mně se to líbilo.

Václav2015
03.09.2019 odpad!

Něco neuvěřitelně špatného formou i obsahem. Naprosto souhlasím s předchozími negativními názory.

Bigluska
14.08.2019 3 z 5

Mně se to líbilo. Přečetla jsem to téměř jedním dechem. Konec nebyl nic moc extra, ale do 2/3 to bylo hezky. Jako oddechové čtení dobré. Klidně si to přečtu znovu.

Ctv
10.07.2019 odpad!

Naprosto zbytečný počin autorky a ztráta času čtením. Paní Zita nám ve své knize nesdělila vůbec nic. Nemělo to děj, nemělo to příběh, nic. Autorka má zřejmě dojem že její životní zážitky stojí za knihu (o tom lze polemizovat, znám řadu lidí se zajímavějším životem) a možná stojí, ale to by je musel zpracovat někdo, kdo umí knihu napsat. Takhle z toho vyšlo jen něco, co připomíná článek z Blesku na několik desítek stránek. V podstatě by se celá kniha dala shrnout do souvětí: “Jsem chudák politováníhodná markraběnka, co spala zároveň se dvěma muži, takže si není jistá čí je to dítě, ale zajímavější z těch dvou byl kníže, takže je určitě jeho, protože já chci aby bylo Schwarzenbergerovo.”

iceVS
30.06.2019 odpad!

Vlastně je ten název zcela výstižný. A jen potvrzuje, že většina deníků by měla zůstat druhým skryta. Jinak je to směs sebelítosti, pocitu nadřazenosti, opovrhováním bulváru, přičemž vzápětí se dočtete, že markraběnka sama v bulváru pracovala. Šmarjá, tohle byl tedy extra přehmat. Ale aspoň jedna věc mě rozesmála, to když se markraběnka seznamovala se "šílenými FÍGLEMI" :-D

pilulka
17.06.2019 odpad!

Knihu jsem si precetla na zaklade zajimaveho rozhovoru s Pallavicini v jednom casopise. Jeste zacatek tak za 40%, ale konec uz byl sled myslenek bez vyznamu. Autorka se bohuzel vidi na piedestalu spolecnosti, ale k tomu jaksi jen aristokraticky puvod nestaci. Tema by mohl byt namet romanu o zajimavem slechtickem rodu, avsam napsany nekym jinym.

dagmar7365
28.04.2019 odpad!

Koho mohlo napadnout zařadit tuto knihu do Velkého knižního čtvrtku? Nejzajímavější, co jsem se z knihy dozvěděla bylo, že chybné zavěšení toaletního papíru je neomluvitelnou chybou pro aristokracii.
Ale teď vážně, deník Zity Pallavicini se snaží vytěžit jen z toho faktu, že měla (nejspíš bouřlivý) románek s Knížetem. Jinak je její výpověď poměrně zmatené skákání ve svých vzpomínkách, a bohužel většina knihy se věnuje jejím milostným eskapádám v porevoluční době, které se díky aristokratickému původu a rodinným vazbám odehrávají ve vyšších kruzích. Je to vlastně takový bulvární románek pro ženy, přičemž autorka svého času pracující v bulvárním časopise se proti bulvárním novinářům v knize dost ostře vymezuje. Bohužel, to není ani vtipné.
Málokdy lituji času, který jsem věnovala četbě knihy, v tomto případě zcela.