Deník haiku 2 ekniha

Na první pohled by se spojení „spoluobjevitel Největšího Čecha“ a „stará japonská básnická forma“ mohlo zdát poněkud fantaskním. Ovšem pro umělce Čepelkova rozpětí není nic nemožné. S haiku se seznámil poměrně pozdě a svými poetickými drobnokresbami nás tedy obdarovává až ve zralém věku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/213649/denik-haiku-2-213649.jpg 4.810
Poezie
Vydáno (ekniha), Čas

Kniha Deník haiku 2

medlovice

Miluju tyto miniatury ! A překvapilo mě, že je napsal Milon Čěpelka, kterého mám zařazeného jínde. Po optimistickém nedělnátku další dávka radosti i starostí.

PetrCepek

Hezké a moc chytře napsané, perfektní ilustrace, nicméně jednu hvězdu jsem ubral za neustálé opakování tří témat "Bůh - ženy - smrt", které to celé trochu sráží. Určitě si pořídím i třetí díl (vyjde-li) a budu doufat ve stejnou pestrost skvělých nápadů a asociací, ale též ve větší pestrost tematickou.

triatlet
04.01.2019

Miloň Čepelka
pomocí veršování
skládá hold světu.

Holt Pan umělec,
navíc se kamarádí
s Paní moudrostí.

Čepelkův um skvěle vystihl Josef Pepson Snětivý v doslovu.
"Člověku, jenž nezpychl nad svým uměním, je po právu dovoleno - a odpuštěno - vše. V haiku Miloně Čepelky nalezneme bujarý optimismus i ztmavlou skepsi, výlety na hranici všehomíra i nepříliš zvukotěsnou zeď, za níž sténá neznámá slečna v situaci, jež nepřipouští dvojznačnost."

"Ladím si vesmír:
šumí, burácí, mlčí,
všechno současně." (s. 50)

"V noci pršelo,
slimáci si chuchrají.
Musím jít vraždit." (s. 54)

"Je. Není. Byla.

za každé svoje slovo,
tak raději mlč." (s. 80)

"Co bylo, je pryč.
Co bude, nemám zdání.
Co je, za to dík." (s. 85)

"Radost ve smutek,
láska v nenávist. Zřídkakdy
v opačném sledu." (s. 85)

"Všechno je možné,
to je jediná pravda,
za kterou stojím." (s. 92)

"Úsměv nemusíš
hledat. Je všude: v trávě,
ve vodě, v lese." (s. 116)

nefernefer
02.12.2016

Myšlenky či okamžiky vměstnané do tří řádků. Někdy něžné, někdy vtipné, někdy k zamyšlení. Jemné intelektuální „jednohubky“. Výborné v kombinaci se sklenkou něčeho dobrého pro příjemně strávený večer :o)

Daleko, blízko,

že je neviditelný?
Špatně se díváš.

Kaferano
20.12.2012

Miloň Čepelka mne překvapil svojí vášní pro tento 5 - 7 - 5 básnický útvar. Haiku mám také v oblibě a tento Deník jsem si užila. Ani mi nevadilo porušení pravidel, týkající se použití rýmu, protože jsem cítila ten výstižný okamžik, který haiku charakterizuje. Častým motivem je zde pro Miloně Čepelku jemná erotika a úvahy o smrti, také běžné denní postřehy, a to vše podané s vtipem a nadsázkou.

Frakira
07.11.2012

Jedničku jsem bohužel nesehnala, ale to nijak nevadí. Poezii nerada hodnotím, nechť tedy mluví sama za sebe...