Deník génia

Je to deník v pravém slova smyslu. Obsahuje nezpracované myšlenky, pocity v surovém stavu; duševní muka, která pronásledovala Dalího jako malíře žíznícího po dokonalosti; výpovědi rozmanitého charakteru a v neposlední řadě názory na estetiku, morálku, filozofii i biologii.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33506/denik-genia-33506.jpg 3.620

Salvador Dalí Journal d'un génie

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Slovart (ČR)

enigma
03.11.2013odpad!

Nakolik je status surrealisty oprávněním pro nesmyslné žvanění, skládání vět do bezmyšlenkovitých antagonismů za použití neexistujících slov je otázkou čistě subjektivní. Po útrpné cestě stopadesáti stranami a zběžném ujištění, že se ani po další stovce výpovědní hodnota textu nijak nemění volím odpad!

adamczik
22.02.2013

Pozor! Toto je posvátná kniha arciumělce, největšího génia nejen na světě, to už je přežité, ale i ve vesmíru a ve všech metafyzických končinách, jichž je dalíovský suprazvrásněný mozek schopen dosáhnout. Div, že písmo není raženo ze zlata a čtenář si před četbou nejspíš musí natřikrát umýt ruce, aby byl vůbec hoden ponořit se do deníku člověka, který porazil surrealisty, který porazil Hitlera.

Bohužel, také typická snůška dalíovského žvanění, kdy člověk místy neví, o čem ten génius vůbec mluví. Jeho extravagance je až odpudivá i pro mě, velkého obdivovatele měkkých hodinek, hořící žirafy a dalších obrazů, které mě oslovily mnohem víc než povýšenost autora. Přesto si jazyk a svéráznost textu zaslouží jisté uznání a místy jsem se i dobře bavil.

Okřídlená li

Docela fajn počtení, ale na Tajný život to, ale zdaleka nemá.

surrealismus

Salvador Dalí