Deník ctihodné prostitutky

Deník ctihodné prostitutky https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7872/bmid_denik-ctihodne-prostitutky-HnH-7872.jpg 4 93 27

Odhalte tajemnou minulost ctihodné dámy! Svůj osud líčí Evženie Franku alias Dženy Samara až do svého stáří, jež prožívá jako vážená dáma. Evženie pochází z chudé rodiny z malého ostrůvku na jihu Řecka. Mládí strávila v atypickém prostředí athénské čtvrti Pireas v nevěstincích, hernách a nočních klubech. Díky jejímu deníku nahlédneme do tajů "nejstaršího" řemesla, jehož pravidla se po staletí téměř nezměnila... Nechte se unést silným příběhem ženy, jejíž minulost může být kdykoliv odhalena.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Dakrya tou Theou , 2007

Dalia
26.02.2021 5 z 5

Tato kniha se četla sama. Příběh, který ve čtenáři rezonuje ještě dlouho potom, co jej přečetl. Alespon u mě tomu tak je. Takže s klidným svědomí dávám plný počet hvězd.

Qmisulka
25.01.2021 5 z 5

Pecka, tato knížka mě hodně bavila a utkvěla mě v paměti. Hodně silný příběh.

Nicole_picole
22.01.2021 4 z 5

Zábavné. Začátek smutný, prostředek nejvíce zajímavý a konec nudný ale nakonec velice překvapivý.

splaty
08.11.2020 5 z 5

Fuuuha, tak to mě dostalo. Silný příběh jednoho děvčete, které zakusilo vše, co ji život do cesty jen mohl poslat. Chudobu, hlad, smrt, žádostivost, porozumění, lásku, válku, lásku, zradu, lásku, mamon, lásku, péči, přátelství, lásku, strach, lásku a v neposlední řadě lásku..
Kniha se čte dobře, líbila se mi rychlost a rozmanitost ubývajících let. V půlce začal děj trošku pokulhávat, ale pak zase vzal směr ke konci nabral rychlost do grandiózního finále. Uvědomila jsem si jednu věc - opravdová láska nemusí být dokonalá. Ale je šitá na míru jen pro ty dva, kterých se týká.

"... Protože až budete tento svět opouštět, Bůh se vás nebude ptát, kolik bohatství jste nahrabali, kolik milenců jste měli, ale kolik jste dali lásky. A i když jste žádnou nedostali, nevadí. On vám dá svou."

sarekaslukova
03.04.2020 4 z 5

Od knížky jsem čekala trošku něco jiného, ale i tak jsem byla mile překvapená jaký pozitivní příběh se mi dostal do rukou. Myslím si že v knížce bylo dost moudrých rad a ponaučení.

Radka1911
06.09.2018 5 z 5

Dojemná životní zpověď velmi sympatické a osudem zkoušené hlavní hrdinky, v závěru knihy jsem si i poplakala... Rozhodně stojí za přečtení.

meluzena
01.01.2018 5 z 5

Tak se mi zdá, že tahle paní Dimoulidou vůbec nebude hloupá ženská, když napíše takový příběh..
Nejdřív to vypadá na drámo chudého děvčete a là Barva mléka, ale pak to nabere jiný směr a přichází část, která dala knize český název. Poté nastává pozvolné zklidnění a jak hlavní hrdinka přichází do let, dochází i k hluboké životní moudrosti a konečnému smíření.

Český název i anotace jsou hloupě zavádějící, protože gró knihy je o dost jinde. V originále se kniha jmenuje „Když Bůh pláče“, ale překladatelka název změnila na „Deník ctihodné prostitutky“, protože usoudila, že název je pro tuto knihu naprosto vystihující. Dovoluji si nesouhlasit.
V knize nejde o prostituci a ani se v ní nedočtete žádné pikantérie. Její poselství je v tom, že důležité není ani tak, KUDY (= čím vším) člověk během života prochází, ale KAM NAKONEC DOJDE, tj. kým se na stará kolena stane. Někdo může šlapat jen chvíli (nebo vůbec nikdy) a vždy bude lacinou holkou a jiný to může dělat velmi dlouho, a přesto zůstat dámou (nebo se jí postupně stát). Kdyby paní Dimoulidou nedošla své životní moudrosti, těžko by ji mohla vložit do své hrdinky.

Danka1975
26.12.2016 4 z 5

Je to sice už nějaký ten rok, co jsem tuto knihu četla, (dělala mi společnost v nemocnici, kdy jsem byla nucena jen ležet a ležet. . :-( ), nicméně si stále pamatuji její příběh. Byl o lásce, byl milý, byl smutný, ale každopádně moc čtivý. Přečteno téměř na jeden zátah. Na jejím konci jsem uronila i někou tu slzičku. . . .takový krásný příběh. ., že by Angelika s Věčnou Ambou v dnešní době? :-) . .(myslím nadneseně :-))).. ale rozhodně doporučuji!!!

zamiokula
03.12.2016 5 z 5

původně mně název odrazoval,ale na doporučení jiné čtenářky,jsem zkusila,a nelituji..pres stokrát omilane téma, velmi čtivý příběh,ktery mně opravdu bavil... žádné násilí,zadna krev,zadne lacině podbízivé sexuální detaily....milá,čtivý,laskavy,ve světě nasili odpočinkový pohodový příběh ...škoda jen že do češtiny od autorky přeložena jen tahle jedná kniha!

Jirinamac
28.12.2015 5 z 5

Až na ten konec, který mě přišel moc nepravděpodobný.Dějově se příběh mohl klidně odehrát. Četla se dobře.

evelýny
06.11.2015 1 z 5

Tuhle knihu jsem nedočetla. Od začátku mi vadil styl, kterým byla kniha napsána - možná za to může překlad, ale to nemohu posoudit. Bylo tam z mého pohledu dost nelogických nepřesností. Když mi v půlce knihy začala vadit i řecká jména, tak jsem přestala. Pro mě zklamání.

veronika0382
28.09.2015 5 z 5

"Čim hlubsi laska, tim lehci bude vase cesta" .... Ted jsem ji docetla a musim rict ze me fakt dostala. . Chystala jsem se na ní přes rok, opravdu se na ní těšila, všechny recenze a chvála jsou fakt oprávněné. Mimoto, že miluju Řecko a sbírám všechny řecké spisovatele a knihy o Řecku, myslím že se bude líbit každému i těm kteří třeba tuto zemi nemají tolik v lásce jako já. ..Letos je to teprve třetí kniha co mě opravdu zasáhla (po Ostrove a 100dni stesti) Takove knihy opravdu miluju ... ze nemůžu po prečteni hned přejit na další, ale musim ji tak nějak stravit a premyslet o ni a hlavně - mam ji roky v hlavě a vyčuhuje nad ostatními . Druhou půlku jsem probrečela ..... úžasny životni přibeh jedne zeny od sameho narozeni až do konce zivota..... nadherné a krásně psané....plné lásky a takove té životní moudrosti ..... MOC MOC DOPORUČUJI .... Jen mě mrzí, že od této autorky v češtině nevyšlo víc knih...... Nemam slov, jsem dojata, vstrebavam a jdu hledat v mapach zda opravdu v Řecku existuje městečko Kastorie s krásnym jezerem ......... (btw po úpravě - později jsem našla že městečko opravdu existuje, takže doufám že ho někdy při našich toulkách Řeckem navštívíme)

JanaG.
17.09.2015 5 z 5

knihu jsem četla již před dávnou dobou, ale dodnes na ni myslím....opravdu krásně napsaný příběh...

Adliczka
09.07.2015 5 z 5

Moc hezky se mi kniha cetla...Velmi zajimavy zivotni pribeh.

vikina75
25.03.2015 5 z 5

Kniha se moc líbila, nakonec jsem i slzu uronila, zajímavý životní příběh

hrabenka
11.12.2013 5 z 5

Skvělá kniha,krásně se četla,svěží,žádné zbytečné zatáčky,mile překvapila.

Kristinka Tinka
09.12.2013 5 z 5

Skvělá knížka! Byla jsem z ní úplně nadšená, hlavně jak dokáže spisovatelka popsat 80 let života v jedné knize a neobtěžuje se s nějakou omáčkou okolo, prostě stručně jasně výstižně. Je to moc hezky psaná kniha, která čtenáře zaujme a myslím si, že donutí i zamyslet se nad svým životem a jak bychom se třeba v daných situacích chovali my a tak. Jsou tam pasáže plné radosti, vtipu, dojeti, smutku, nenávisti, zápletky..prostě všeho, co čtenář od knížky očekává. Dávám 5 hvězdiček a doporučuji! :-)

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

Zvláštní kniha, popisující život Evženie prostitudky, která to neměla v životě lehké. Dojemný příběh ženy, která celý svůj život usilovala o uznání, lásku a pochopení.

BooksLucyKing
08.06.2013 5 z 5

Za dva dny přečteno. Příběh mě naprosto uchvátil, Evženie měla po celou dobu moje sympatie a na konci jsem měla na krajíčku dojetím. Strašně moc se mi to líbilo. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Příběh několika životů, ten Evženiín a těch, co se do toho jejího připletli, každý si prožil vlastní peklo - hlad, válku, ponížení, zrady ale láska nakonec vždy zvítězila. Někdy je hezky pročíst se příběhem, který sem tam může působit trochu najivně,sem tam nějaké to klišé, ale prostě chvíli číst, že ještě někdo i přes všechny strasti života věří na lásku a nemusí to být zrovna láska muže, prostě krása. A to to byla prostitutka. Aspoň je vidět, jak se život může zamotat a kolikrát nás protáhne takovýma cestama, že se nám o tom ani nesnilo. Pět hvězdiček!

zuzca.h
12.02.2013 4 z 5

Krásně čtivě napsaná knížka s krásným oddechovým příběhem. Jamile se člověk začte nejde odložit. Pravdou je, že jsem chvílema skřípala zubama jak může být Evženka :) tak naivní, ale když si člověk uvědomí v jakých podmínkách vyrůstala tak je to celkem logické. Na konci jsem se neudržela a i slzička ukápla.

Řecko prostituce řecká literatura společenské romány Athény nevěstince prostitutky dějiny prostituce

Autorovy knížky

2009  78%Deník ctihodné prostitutky

Kniha Deník ctihodné prostitutky je v