Deník Anne Frankové

Deník Anne Frankové https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356996/bmid_denik-anne-frankove-c4o-356996.jpg 5 233 69

KOMIKSOVÉ VYDÁNÍ SVĚTOVÉ KLASIKY... Annelies Marie Franková (12. června 1929 - březen 1945) v roce 1933 s rodiči uprchla z Německa do Amsterodamu, kde se rodina od roku 1942 skrývala v zadním traktu firmy Opekta, kterou vlastnil Annin otec Otto Frank. Dospívající Anne psala od 12. června 1942 do 4. srpna 1944 deník. Po prozrazení skrýše byla rodina odvezena do koncentračních táborů v Německu, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu. Po válce otec deník vydal, byl přeložen do mnoha jazyků a zdramatizován... Český překlad tohoto grafického deníku čerpá důsledněji než anglická předloha z autentického Deníku Anne Frankové. Projevuje se to zejména v replikách (zachovávají věrněji dikci Anne Frankové, jak ji známe z překladu Miroslava Drápala a Michaely Jacobsenové), ale mnohdy i v komentáři. Tam, kde se autoři odchýlili od historických faktů v obrazovém ztvárnění, jsme byli nuceni převzít jejich verzi, aby nevznikl rozpor mezi ilustrací a textem.... celý text

Literatura světová Komiksy Biografie a memoáry
Vydáno: , Triáda

Anne Frank's Diary: The Graphic Novel , 2017

Lejčís
13.03.2021 4 z 5

Deník Anny Frankové jsem četla poprvé ve čtvrťáku na střední a naprosto mě odrovnal. Skutečnost, že tak pokročilé myšlenky a názory ze sebe dostala třináctiletá dívka, je opravdu neuvěřitelná. O to je smutnější, že ji její vlastní rodina nedokázala patřičně ocenit.
Když jsem zjistila, že vyšel i komiks, musela jsem ho mít. Je mi nesmírně sympatické, když se touto milou formou přibližují obrovská a hluboká díla širší, a dokonce i mladší veřejnosti, která by jinak pravděpodobně po těchto knihách ani nesáhla. A zrovna odkaz Anny Frankové je něco, co by se mělo dostat k co největšímu množství lidí. Protože to má význam. A protože je to pravda.

INCOGNITOREADER
01.03.2021 4 z 5

Komiksové zpracování klasiky je podle mě dobrá cesta jak takové dílo přiblížit více lidem. Deník Anne Frankové jsem četl hodně dávno v rámci povinné četby ve škole a tak si ho už prakticky nepamatuji.
Výtvarná stránka hezky doplňuje deník mladé dívky a vybraný styl k tomu přesně sedí.
I humor tady vyznívá ještě více. Pokud někdo váhá jestli přečíst, tak komiks určitě je cesta jak se ke knize dostat.

AlčaH
26.02.2021 5 z 5

Komiksové zpracování příběhu Anne Frankové se opravdu povedlo. Ilustrace v knize jsou krásné, některé až snové. Uchopit tak známý příběh, který je navíc psaný formou deníku, určitě nebylo snadné, ale autorům se to podařilo na výbornou. Vytvořili krásné a citlivé dílo, v němž se prolínají hrůzy 2. světové války s obyčejnými starostmi dospívající dívky, která se stále hledá a touží po společnosti, pochopení i lásce... Anne Franková byla výjimečná mladá dáma a stejně tak výjimečná je i tato kniha.

Bětužka
17.02.2021 5 z 5

Ilustrace se opravdu podobají skutečnosti.

Metcheque
16.02.2021 4 z 5

Komiksová verze umožnila známému příběhu z prostředí holocaustu nový, snový rozměr, takže se bude hodit hlavně rodičům, kteří chtějí historii zajímavě předat svým dětem.

Hema
08.02.2021 5 z 5

Skvělé a citlivé ilustrace, Ari Folman prostě ví, jak na to!

Makyyy
29.01.2021 5 z 5

Nečetla jsem původní verzi,přesto si myslím,že se komiks moc povedl.Knihu jsem koupila svému puberťákovi a i jemu se moc líbila.

Boboking
27.10.2020 4 z 5

Nikdy jsem zatím deník A. Frankové nečetl, tak aspoň tuto komiksovou úpravu. Přes nálepku nejčtenější knihy o holocaustu, je to v podstatě deník "pubertální" dívky, se všemi problémy s dospíváním, které jsou s tímto věkem spojeny. Samozřejmě vše pod "diktátem" touhy přežít to nacistické, protižidovské řádění. Přiznám, některé kapitoly mne dost překvapily... Zkusím sehnat i Deník, a zjistit, jestli to je komiksovou úpravou, nebo i v originálu.

Eridan
25.10.2020 5 z 5

Tohle se opravdu povedlo! Hned po přečtení Deníku jsem si smlsl na této komiksové jednohubce a velmi jsem si pochutnal. Mé oblíbené pasáže zůstaly zachovány, ty druhé zkráceny. Ilustrace jsou geniální a dávají knize nový rozměr, přesah a hlavně zdůrazňují Anniny pocity zejména humor a nadsázku, ale také melancholii a strach. Dal bych jako povinou četbu ve školách. Věřím, že by se líbila.

Ivan Kučera
02.10.2020 4 z 5

Komiksová adaptácia najslávnejšieho vojnového denníku na svete (v skutočnosti v našich končinách už druhá v poradí, prvou bolo Anne Franková: Komiksový životopis, ktorú v češtine vydala Paseka v r. 2013). Celkovo to vyzerá kvalitne, kresba mi pripomínala miestami ako keby až mangu kríženou s karikatúrou, čo je v konečnom dôsledku zaujímavé, osviežujúce, originálne a dobre sa na to pozerá. Samotný príbeh je pochopiteľne silný a temný, ale kto nepozná kontext (keďže je komiks adaptáciou knihy, tak sa v „istom“ bode pochopiteľne končí, dalo by sa povedať „predčasne“), tak mu možno ani nedocvakne, ako to vlastne skončilo (aj keď...). Hlavný rozprávač príbehu, Anna, keďže už nie dieťa, ale ešte ani žena, rieši skôr vzťahové veci, lásku a telesné pikantérie, než vojnu zúriacu za oknami.

Stellia
11.09.2020 5 z 5

Veľmi citlivo spracovaná téma života a trápenia mladého dievčaťa na pozadí prebiehajúcej 2.svetovej vojny. Anna, napriek svojmu veku, bola mimoriadne vyspelé a dôvtipné dievča. A aj vďaka tomu dôvtipu si vieme utvoriť veľmi reálny obraz života v úkryte. Pôvodná kniha nám ponúka síce viac zápiskov, ale pre mladšiu generáciu, ktorá by si mala predovšetkým doplniť znalosti o 2.svetovej vojne, je priam ideálnou. Navyše vo forme komiksu sa aspoň nebudú môcť vyhovárať, že je to príliš "nezáživné"alebo "pridlhé"... Kiež by mali v živote trošku viac citu, rozumu a aj rešpektu. Ako napr. Anna...

tami1
31.07.2020 4 z 5

Komiksová verze je pro mladší čtenáře určitě stravitelnější a díky nádherným ilustracím i záživnější než orginál.
Smutné téma je zpracováno s velkým citem, ale přesto neztrácí nic ze svého mrazivého poslání.

PanTydlitát
01.04.2020 5 z 5

Po precteni teto knihy jsem mela tyden tezkou hlavu - nemluve o filmu. Rikala jsem si: Proč, proč ti nacističtí hlupáci (nechci jmenovat sproste, ačkoli všechna sprostá slova jsou na vyjádrení toho, co ONI páchali, slabá) páchali tak strašlivé veci? Proč zabíjeli nevinné lidi? Jiz jsem precetla nekolik knih s tématem HOLOCAUST, avšak tento na mne zapusobil asi nejvíce. Ale ne ve zlém! Sloh knihy je dle mého pro silnejší povahy.

Ana72154
01.04.2020 5 z 5

Deník Anny Frankové v komiksové podobě byl velmi hezky vypracován. Já sama nevyhledávám knihy spojené s holokaustem, 2. sv. válkou, kdy trpělo x milionů lidí kvůli svému náboženskému vyznání, barvě pleti atd. Zkrátka na to nejsem psychicky stavěná.

Jass
27.03.2020 5 z 5

Deník Anny Frankové jsem si nikdy neplánovala přečíst. Snažím se být otevřená každé knize, ale pravda je, že jako každý jiný, trpím knižními předsudky. A knihy o holokaustu...? To zkrátka není můj šálek kávy. Tenhle svůj názor jsem pomalu začala měnit, když jsem si před rokem (více méně náhodou) přečetla knihu "Odvedu vás do Sierry Madre, která je o indiánské genocidě (mimochodem moc doporučuju). No a když jsem viděla styl kresby na obálce téhle knihy, kterou ségra dostala k Vánocům... bylo mi jasné, že si ji musím přečíst.
Kresba je to, co si mě na téhle knize získalo asi nejvíc, protože... vážně je to krása, ilustrátor ví co dělá, především kresby starší Anne mě zabíjely, neustále do popředí nutily otázku, kým by se stala kdyby přežila? Pravděpodobně by nebyla tak slavná jako teď, ale přesto... možná by její práce nepřežila věky, ale věřím tomu, že by se stala slavnou spisovatelkou, protože její pohled na svět je jedinečný. Anne není stoprocentně sympatická hrdinka, ale svojí upřímností nám dává nahlédnout proč se tak chová, právě tou upřímností mi přijde nejvíc krásná. Díky její "moudré polovině" máme tendenci zapomínat jak byla mladá a vyčítáme jí občasné dětinské chování.
Četbu jsem si moc užila, určitě si někdy přečtu i originál...

Martina410
22.03.2020 4 z 5

Hezke zpracovani, ale bohuzel pro me, denik jsem cetla tak pred 7 lety, takze me nektere pasaze trochu nudily. Jinak doporucuji zejmena detem.

Kate18
10.02.2020 4 z 5

Silný příběh životem zkoušené dospívající dívky a její rodiny a známých. Anne je na svůj věk velmi vyspělá se silnou sebereflexí. Spousta dospělých by se s takovou situací nedokázala tak vyrovnat, brát vše optimisticky a s nadhledem. A hlavně s velkou a nekončící nadějí.

Knižní střípky
09.02.2020 5 z 5

Klasické zpracování Deníku Anny Frankové jsem četla již několikrát. Pro mou jedenáctiletou dceru mám už nějakou dobu schované toto comicsové vydání, a když nyní projevila zájem vzít si knihu příští týden na dovolenou na hory, začala jsem jí listovat a už jsem četla a četla, až jsem ji dočetla????

A mohu knihu vřele doporučit nejen dětem, ale i jejich rodičům, například na společné čtení by byla ideální????. Je velmi pěkně zpracovaná, ilustrace jsou nádherné.

Pro mě, která klasickou verzi četla již vícekrát, to bylo hodně zvláštní číst tento příběh formou comicsu, ale rozhodně nelituji.

Kirtans
17.01.2020 4 z 5

Nadchlo mě zpracování, geniální kresby v kterých jsou výrazně ztvarneny emoce. Knihu mám pro syna ale protože jsem zatim necetla s chuti jsem se ji venovala. Příběh jako takový mi pak přišel trochu vleklý a v klasickém ztvárnění bych na knihu neměla pro opakování zápisu sil.

Akbara
01.01.2020 5 z 5

Komiksové zpracování slavného Deníku se velmi povedlo.