Den pro šakala

Den pro šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59315/bmid_den-pro-sakala-iPJ-59315.png 5 1083 176

Píše se rok 1963. V Paříži vrcholí velkolepá oslava Dne osvobození. Všechny zraky se obracejí k limuzíně, v níž přijíždí prezident Charles de Gaulle. Kromě několika policistů nikdo ze statisícového davu netuší, že přes ozbrojené speciální hlídky pronikl nenápadný muž, který se skrývá za jedním z přísně střežených oken a čeká na vhodný okamžik, aby prezidenta zastřelil. Podaří se policistům profesionálního zabijáka, najatého plukovníkem Rodinem, šéfem teroristické organizace OAS, objevit včas? Kdo má skutečný zájem na prezidentově smrti? Strhující, promyšlený a brilantně napsaný příběh, který byl rovněž úspěšně zfilmován, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Frederick Forsyth napsal – Den pro Šakala se ve svém žánru stal klasikou a vstoupil do dějin literatury jako určující a současně nepřekonatelný mezník ve vývoji politického thrilleru.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

The Day of the Jackal , 1971

vlkcz
06.09.2016 3 z 5

Ve své době kult, vlastně jediná Forsythova kniha, která u nás za komančů mohla vyjít, přesto mám pocit, že Forsyth má i lepší romány.

Vlado84
05.08.2016 5 z 5

Skvelo napísaný krimi triller, so všetkým čo k tomu patrí :)

RudýOnkel
14.07.2016 5 z 5

Opravdová napínavá kniha. Posledních 50 stran jsem hltal jako prase pomeje :D

Luvák
09.06.2016 5 z 5

Napínavý thriller z pro mě poměrně atraktivního prostředí.

Kexina
16.03.2016 1 z 5

Nikdy víc. Jediné, co mě donutilo knihu dočíst, byla Čtenářská výzva. Absolutně netuším, z jakého důvodu se tahle kniha mohla dostat do 100 nejlépe hodnocených knih.

Petruse21
02.03.2016 4 z 5

Četla jsem na tátovo doporučení (prý jediná beletrie, která se mu kdy líbila, jinak je na literaturu faktu). Myslím, že 4* si knížka zaslouží.

MissiPippi
09.02.2016 3 z 5

Nepopírám, že v době vydání to muselo být opravdu průkopnické dílo, ale ...

Prvních 150 stran bylo utrpením. Moc politiky, moc názvů ulic, moc jmen, téměř žádný charaktery postav a děj. Nuda, člověk nevěděl, proč by měl těm milionu faktů věnovat snahu si je zapamatovat. V podstatě těch 150 stran bohatě stačilo shrnout do úvodní kapitoly a člověk by byl stále v obraze. Několikrát jsem u toho i usla, jen tak tak, že jsem nezačala číst něco jiného.

Výborné strhující závěrečné gradování děje, jak tu už někdo psal, nezachraňuje celkový dojem z knihy. I když posledních 80 stran jsem četla jedním dechem. Tady by naopak neuškodilo, kdyby autor pár vět navíc přidal.

Závěr? Otevřený. Čtenář se o hlavní postavě nic nedoví.. Kdo byl ten na tom pohřbu?

Kdyby hodnocení bylo složeno na části u mě by stoupalo od 20% ku 100%. Hodnocení kompletní tedy průměrné.

michal1425
29.01.2016 5 z 5

Absolutní masakr.

MaxQ
26.01.2016 5 z 5

Dokonalá anatomie atentátu. Zajímavá je britská linka i se závěrečnou pointou. Finále jsem dočítal v trolejbusu a přemýšlel, jestli nedojedu na konečnou. No ne.... ale moc nechybělo.

dadako
12.01.2016 3 z 5

Na knihu už jsem se nějaký ten měsíc chystal. V rámci Výzvy 2016 jsem se na ní vrhl. Již před dvaceti lety jsem dva Forsythy přečetl a moc se mi líbili, proto jsem se na Šakala moc těšil. Kniha se četla hezky, ale návrat k Forsythovi se mi nelíbil tolik jak bych čekal. Styl knihy mi přišel dost jednotvárný a uspávající a posledních pár stránek nabytých akcí tomu nepomůže.

TeaPeter
09.01.2016 5 z 5

Geniální kniha. Jen skončila tak nějak příliš rychle a otevřeně.

konicekbily
06.12.2015 5 z 5

Poklad světové literatury.

Norimberk
03.10.2015 5 z 5

Moje první kniha od Forsytha. Skvělý thriller!

aalis
20.09.2015 4 z 5

Kniha mi byla opakovaně doporučována, ale mně se do ní moc nechtělo. Říkala jsem si, že mě přece příběh o nějakém atentátníkovi nemůže zajímat. No, nakonec jsem ji vzala na milost, zřejmě jsem tehdy neměla, co číst :-). A zklamání se nekonalo, i přes téma, které mě na první pohled nelákalo, mě děj vtáhl, díky mistrnému umění pera Mr. Forsytha

kaja.marik
31.07.2015 5 z 5

Je až neuvěřitelné, že i když to je (jak správně píše woodward níže) první kniha svého žánru, tak směle obstojí v dnešní konkurenci thrillerů a podobně zaměřených knih. Přistupoval jsem ke knize s nedůvěrou právě kvůli roku kdy byla napsaná, předpokládal jsem že pochvalné komentáře jsou součást jakýchsi růžových brýlí kterýma se na průkopníky chtě nechtě díváme. Ale kniha mě pohltila a nadchla. Úžasně napsaná. Detailní líčení připravy atentátu, ale detailů tak akorát aby to bylo zajímavé, napínavé a neutahané.

K ději: přijde mi trošu nelogické, že i po tom co Šakal několikrát vyklouzl s odřenýma ušima, tak stále pokračoval v úkolu. Ale však nemusí být všechno stoprocentně pravdivé a kniha se tím pojetím nijak neliší od toho, co je k dočtení i dnes.

Zorro89
11.07.2015 4 z 5

Napínavé do poslední chvíle, bohužel jsem viděl první film a s více než ročním odstupem poté četl knihu, takže je třeba si rozmyslet, co člověk zvolí jako první, a to si vychutná.

woodward
20.06.2015 5 z 5

Většina komentátorů na této stránce si ani neuvědomuje, že Frederick Forsyth touhle knihou vlastně založil nový žánr, ve kterém se ho od té doby více méně neúspěšně snaží napodobit celý zástup autorů. Den pro Šakala je klasickým "thrillerem" napsaným v době, kdy tohle slovo ještě neexistovalo. Nechvalně proslulý Ramirez Ilyich Sanchez dostal přezdívku Šakal právě po nájemném vrahovi z Forsythova příběhu. Přečetl jsem všechny Forsythovy romány, některé jsou moc dobré, některé slabší, ale kvality Dnu pro Šakala už nedosahuje ani jeden z nich. Takhle to vypadá, když v sobě dobrý, poctivý novinář objeví spisovatelskou žílu. Všechna jeho díla jsou podložena kvalitní rešerší a znalostí problematiky. Konec studené války nicméně přinesl jistý pokles kvality; autor dokonce jeden čas dal najevo, že s thrillery končí. Nakonec se tak nestalo, a i když je pravda že některé tituly, jmenovitě třeba Boží pěst a Mstitel, ještě stále patří k tomu lepšímu co napsal, jeho starší skvosty, kromě Šakala k nim zajisté patří i Čtvrtý protokol a Žoldáci, se nacházejí o několik levelů výš. S velkou úctou dávám pět hvězd.

mpb1913
11.05.2015 4 z 5

FF je velmi precizní v popisech jak děje samotného tak především v přiblížení fungování celého systému. Na druhou stranu tím pro mě snižuje spád knihy a poslední čtvrtina to nezachrání. Nemusím politické thrillery, nemusím Francii a nemusím ani šedesátá léta ale Den pro Šakala si 4 hvězdy zaslouží.

gumkacik
04.05.2015 5 z 5

Je úžasné sledovat, jak se "oprátka" pomalu utahuje...

konicekbily
29.04.2015 5 z 5

Kniha i film na 100%, kdo ji nečetl - tomu doporučuji. Několikrát jsem se k ní vracel.