Tetovaný

Tetovaný https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36586/bmid_demonska-serie-tetov-36586.jpg 5 1013 180

Démonská série série

Noc co noc přicházejí s tmou jadrnci – démoni, kteří na sebe berou děsivou podobu i podstatu. Planou sžíravou nenávistí k lidstvu, vládnou nadpřirozenou silou a mocí. Po stovky let pozvolna vyhlazují lidské stádo, které se před nimi skrývá za magickými ochranami – mocnými symboly, jejichž původ je zahalen tajemstvím a ochrana děsivě křehká. Kdysi bojovali lidé s jadrnci za rovných podmínek a zastavili je. Jenže ty dny jsou dávno pryč. Démoni sílí, zatímco lidí díky každonočním útokům ubývá. Nyní svítá lidstvu naděje. Tři mladí lidé, kteří přežili krutý démonský útok, se odváží o nemožné – vystoupí zpoza křehkého bezpečí chran a riskují vše v zoufalé snaze odhalit tajemství minulosti. Arlen přinese jakoukoli oběť za svobodu. Truchlivá životní pouť ho dovede až za hranice lidské moci. Rojer, zmrzačený démonem, který mu zabil rodiče, hledá útěchu v hudbě – a objevuje, že hudba může být stejně tak útočištěm jako zbraní. Krásná Leesha se stane obratnou léčitelkou, ale lektvary mohou i ublížit… Společně budou čelit noci.... celý text

Literatura světová , Horory , Fantasy

Vydáno: , Triton

The Warded Man , 2009

tomas4070
tomas4070
05.01.2016 5 z 5

znáte to, když vám kámoš říká: "přečti si to, je to bomba" a vy furt néé teď čtu něco jinýho nebo se mi zrovna nechce číst, a chvíli to trvá, no a pak začnete a jediný co vám zbyde je že se tlučete do hlavy že jste nezačli už dřív a osočujete kámoše že vás málo nabádal? tak to je přesně ono :)

Gari89
Gari89
02.01.2016 5 z 5

Povedená kniha, dobrý úvod do série, rychle a dobře se četla :) za mě 5*

zelenoockaa
zelenoockaa
29.12.2015 4 z 5

Docela dobře napsaná kniha. Námět dobře zpracovaný.

Tabby
Tabby
29.11.2015 5 z 5

Po knize jsem sáhla náhodou v knihovně a hned mě zaujala a půjčila jsem si jí a vůbec nelituji.
Kniha se četla moc dobře a během dvou dní jsem jí měla přečtenou.
Nápad knihy je velice dobrý, a postavy vás zaujmou hned ze začátku, s napětím jsem čekala, kdy se všichni setkají a jak to bude pokračovat dál. Nebyli tam zbytečně moc nadpřirozených postav a svět byl moc dobře zpracovaný.
Hrozně moc jsem si zamilovala Arlena, a čekám co se s ním bude dít dál, a rozhodně jsi přečtu i ostatní díly. Já knihu rozhodně doporučuji, ani by jsem nemohla jinak. :)

Orisii
Orisii
28.11.2015 5 z 5

výborný nápad (jadrnci) a kvalitně napsaná kniha

WDasha
WDasha
25.09.2015 5 z 5

Perfektní kniha, naprosto mě nadchla. S druhým dílem to nebylo až tak fascinující, ale i přesto začínám s třetím, tak uvidím ;)

Sarri
Sarri
19.08.2015 2 z 5

Všeobecně mám fantasy literaturu velmi rád a neustále hledám nové tipy na čtení. Tak jsem se dostal k Tetovanému - přilákalo mě k němu velice kladné a pozitivní hodnocení a nadšené komentáře zde i na jiných serverech. A že má tato kniha co nabídnout je zřejmé už z obsahu, a také díky vyvedené obálce.
Bohužel pro mě to je to jediné, co na této knize po přečtení lákavé zůstalo. Postavy nejsou špatné, člověk jim rozumí, ale Brett neumí podle mě pracovat s dějem a informacemi. Jak jinak vysvětlit můj pocit, že čtu chvílemi něco velmi hloupého a neuspořádaného? Postavy leckdy jednají velmi divně a jejich činy a rozhodnutí jsou často špatně načasované. Při čtení jsem měl opravdu pocit, že čtu hodně plytké dílko, které si vůbec nezaslouží takovou pozornost a takovou chválu. A skutečně se divím tomu, že má Tetovaný tak vysoké hodnocení. Pro mě méně než průměrná fantasy a i docela hloupá. Omlouvám se autorovi, třeba jsem jen něco nepochopil, ale mě se to prostě nelíbilo.

Pravda.Shin
Pravda.Shin
01.08.2015 2 z 5

Dílo se sice čte vážně dobře a i příběh je zajímavý, ale fakt nevím, proč většina dnešních spisovatelů musí tak podělat charaktery postav. A nad magií by se mohl spisovatel taky zkusit zamyslet, protože i ta musí dávat alespoň nějaký smysl.

ChristineP
ChristineP
16.07.2015 5 z 5

Já tenhle příběh prostě miluju! Teď jsem ho četla podruhé a stejně jsem si ho užila naplno. Jejich svět je sice krutý, ale perfektně vymyšlený.
Kniha je neuvěřitelně akční, nápaditá a strhující. Díky střídání postav se rychle odvíjí a vy neustále otáčíte stránky dokud nezjistíte, že jste na konci.
Arlenovo vyprávění mě neskutečně bavilo a já si ho zamilovala. Pro mě je to hrdina.
Tetovaný se řadí k mým nejoblíbenějším knihám vůbec a vřele ho všem doporučuji! :-)

zerafel
zerafel
05.07.2015 5 z 5

Jednoznačně za 5.
Nebudu zde hodnotit svět, ten zde chválí ostatní. Já bych jen používal stejná slova v jiných větách. Svět působí nejprve jako skvělá kulisa osobních příběhů, kterým tímto dává skutečně pohlcující atmosféru. Ovšem se světem se mi i vybavily nějaké otázky, na které jsem v průběhu knihy nedostal odpověď, ačkoliv se logicky nabízejí: Démoni mohou zapálit dům a nemagický oheň může přeskočit na chraněný dům a ten zapálit také. Dále platí, že pokud bláto zakryje chrany, tak ty nefungují. Proč tedy démoni neházejí bláto na chrany? Proč skální démoni nehodí kámen třeba na lidi v cestovním kruhu? Podle logiky by kámen, podobně jako oheň, měl projít. Lze to vysvětlit nedostatečnou inteligencí jadrnců, ale přesto si myslím, že třeba skalní démon, který svým běsněním shodí strom, který spadne na chraněné místo, může být nebezpečný i jako nedostatečně inteligentní tvor. Takže bych se jako posel mnohem více bál těchto možností, což postavy nedělají. Otázkou je, jestli toto má autor vymyšlené.
Celá první třetina knihy - úvody postav a následná pokračování, kde je vše ještě popsáno celkem postupně detailně tak, že si člověk plně domyslí dopad událostí na charaktery postav, byla pro mě úžasným zážitkem. Byl jsem plně pohlcen v charakterech a hltal jsem stranu za stranou. Když to porovnám s Malazskou knihou padlých, kterou jsem četl předtím a kde jsem se v průběhu kapitol neustále díval, kdy bude konec, tak zde jsem vždy trpěl, jak už jsem daleko. Pomalý rozjezd, důraz na charakter i démonská kulisa mi absolutně sedli.
Druhá třetina knihy, kdy *SPOILER* Arlen přichází do Krasie, nachází kopí, až do setkání všech tří aktérů, mi přišla strašně osekaná, byly tam velké časové skoky, autor zřejmě potřeboval posunout děj. Líbila se mi ale logika Krasijského jazyka, nápady s chytáním démonů do jam se zakrytými chranami. V této části jsem se ale odpoutal od Arlena a přestal jsem mu rozumět, začínal se z něj stávat prostě archetypální "hrdina", což se mi tolik nelíbilo. A Leesha na můj vkus až příliš častokrát otevírala slzné kanálky.
Ve třetí třetině knihy, kdy se postavy setkávají, jsem byl nejprve zděšen scénou příchodu Tetovaného a neustálým popisem jeho svalů. Začal být prostě příliš cool a já se začal bát, že to jde do kopru. Pak se to však vyjasnilo. Autor v prostřední části upustil od Arlena, aby jej pak mohl vhodit do děje znovu a my jej museli znovu pochopit, podobně jako Leesha a Rojer. Poznáváme, že za cool obálkou se skrývá pořád ta bytost ze začátku knihy a tam, kde by jiní fantasy autoři byli s vývojem charakteru spokojeni a začali by Tetovaného znásilňovat dalšími bezduchými cool scénami, zde další "cool scény" rozvíjí děj i charaktery. Bitva o Drvoštěpskou kotlinu je pak opět skvělým orchestrem charakterů, zde už ta interakce mezi třemi úhlavními postavami je supr. Jen mi trochu vadil přehršel slz, opět. *KONEC SPOILERU*
Rozhodně se těším, až si koupím pokračování a ponořím se do něj.
Můžu doporučit všem, co mají rádi hry na hrdiny a roleplaying.

elutep
elutep
22.06.2015 5 z 5

Zaujal mě svět, ve kterém je nadvláda nad Zemí rozdělena mezi den a noc. Ve dne jsou na tahu lidé, v noci démoni. Ačkoli i přes den jsou lidé omezováni démony tím, že se na noc připravují. Je nutné neustále kontrolovat a opravovat chrany, což lidskou svobodu značně omezuje.
Přestože Brett nemá žádný výjimečný styl psaní (tento dojem může být vlivem překladu), tak má velmi dobře popsané postavy, jejich pohled na dění kolem a jejich trápení. Všechno se četlo tak hladce, že mi bylo líto knížku odkládat. Hned jsem se proto vrhla na druhý díl...

DorianaGrey
DorianaGrey
15.06.2015 4 z 5

Super kniha, škoda jen že se totéž nedá říct o dvojce.

Jacob123
Jacob123
15.05.2015 5 z 5

Hodně dobrá kniha, už se chystám na další díly :D. Doufám, že pokud bude film tak to neskazí :).

Ronkar
Ronkar
13.04.2015 3 z 5

Nemohu upřít, že se mi líbíl vývoj hlavní postavy a celkový náčrt fantasy světa s démony, ale celkově mě kniha dost zklamala. Až na ústředního hrdinu mi přišli ostatní postavy nudné a zákonitosti světa i přes dobrý nápad nevyužité. Za mě slušnější průměr.

AndreaD
AndreaD
05.04.2015 4 z 5

Nakoľko som sa ku knižke dostala ako "slepé kura k zrnu", dostala som ju ako tip od kamaráta z databázy. Keďže som netušila do čoho idem, nemala som žiadne očakávania. Najprv som sa strácala v prepletených dejových líniách troch hlavných predstaviteľov tejto fantasy. Zo začiatku mi tiež vadili nočné obludy "jadrnci" a divný spôsob života ľudí, ktorí sa musia celý život pasovať so skutočnosťou, či majú dostatočne zabezpečené "o-chrany" proti netvorom, ktorí len čakali na slabé miesto, aby sa nakŕmili ich telami. Nevedela by som si ani len predstaviť, že niekto dokáže prespať takúto noc, nie to ešte trpieť takto po celý život. Myslím si, že každý čitateľ si nájde toho svojho favorita z troch postáv - Rojera, Leeshi, či Arlena, ale ja som sa pristihla pri tom, že v každej z nich som našla niečo, čo ma priťahovalo bližšie ku knižke, k predtuche, že osudy týchto postáv sú si v niečom zásadnom podobné. Predpokladala som, že sa ich osud nejakým spôsobom prepletie, ale nevedela som kedy a ako...a práve to ma držalo v napätí. Stránku po stránke som mala dojem akoby autor dozrieval spolu s postavami....V knižke mi možno trochu chýbalo vysvetlenie doby pred "jadrncami", zmysel ich existencie a možno by som vytkla rýchly "prerod" z Arlena v púšti, jeho prvej kerky na ruke.....a zrazu skok o sedem rokov k neohrozenému tetovanému bojovníkovi, ktoré autor zhrnul turbo rýchlosťou do pár stránok. Odhliadnuc od týchto detailov ma knižka vcelku dostala, som zvedavá na pokračovanie a myslím, že nielen čitatelia fantasy, ale najmä adventuristi by si ju mali prečítať.
((*Dúfam Ľuboško, že si plánuješ kúpiť ďalšie diely a ja sa potom popri tebe "zveziem" fantasy svetom opäť :-)* ))

Aaron Lewis
Aaron Lewis
26.03.2015 5 z 5

Zase trošku jiná fantasy. Svět mi přišel maličký, ale to bylo tím uskupením, aby se dojelo vždy za bílého dne. S těmi příšerkami jsem měla ze začátku problém, přišli mi docela groteskní. Vůbec jsem se s tím světem musela sžívat trochu déle než u jiných fantasy, ale jak přišla půlka knihy, tak jsem to četla jedním dechem.

Tamten
Tamten
24.03.2015 5 z 5

Pěkné klasické fantasy s neklasickým nápaditým světem, zábavné a čtivé.

kusma
kusma
13.03.2015 5 z 5

Tak tato kniha mě dostala, byla jsem napnutá jak struna. V půlce knihy jsem se dozvěděla, že má pokračování a tiše zaúpěla, protože tím opět narostl seznam knih, které si chci přečíst, a tyto navíc ten seznam předběhly a tlačí se na popředí. Výborná kniha a počtení.

Lucik666
Lucik666
11.03.2015 5 z 5

Super. Už čtu druhý díl a taky mě hodně baví

Helianthus
Helianthus
02.03.2015 5 z 5

Kniha byla velmi chytlavá. nejvíce se mi líbil vývoj hlavních postav, kdy se postupně vypracovávají a mění se. Doufám, že podobný styl si udrží autor i pro další díly.
Nevýhodou této série je, že opět asi bude nutné čekat na další díly.