Tetovaný

Tetovaný https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36586/bmid_demonska-serie-tetov-36586.jpg 5 1019 181

Démonská série série

Noc co noc přicházejí s tmou jadrnci – démoni, kteří na sebe berou děsivou podobu i podstatu. Planou sžíravou nenávistí k lidstvu, vládnou nadpřirozenou silou a mocí. Po stovky let pozvolna vyhlazují lidské stádo, které se před nimi skrývá za magickými ochranami – mocnými symboly, jejichž původ je zahalen tajemstvím a ochrana děsivě křehká. Kdysi bojovali lidé s jadrnci za rovných podmínek a zastavili je. Jenže ty dny jsou dávno pryč. Démoni sílí, zatímco lidí díky každonočním útokům ubývá. Nyní svítá lidstvu naděje. Tři mladí lidé, kteří přežili krutý démonský útok, se odváží o nemožné – vystoupí zpoza křehkého bezpečí chran a riskují vše v zoufalé snaze odhalit tajemství minulosti. Arlen přinese jakoukoli oběť za svobodu. Truchlivá životní pouť ho dovede až za hranice lidské moci. Rojer, zmrzačený démonem, který mu zabil rodiče, hledá útěchu v hudbě – a objevuje, že hudba může být stejně tak útočištěm jako zbraní. Krásná Leesha se stane obratnou léčitelkou, ale lektvary mohou i ublížit… Společně budou čelit noci.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Triton

The Warded Man , 2009

Vencio
17.05.2019 5 z 5

Démonský cyklus je poměrně oddechová, a přesto komplexní, série - jedna z nejlepších, jaké jsem četl: uvěřitelné postavy, přiměřené množství zvratů a celkově svižný spád knihy, který však neubírá na popisu pozadí současného světa nebo jeho historie. Také kvalita překladu je velmi vysoká - skvělý jazykový styl, věty se nezamotávaly samy do sebe, pěkné překlady jmen (nejen jejich prachsprostý přepis z angličtiny) i překlepů bylo pomálu. Sice "nesuď knihu podle obalu", ale ty obálky jsou prostě krásné - ne přeplácané, ne nudné.

Avšak nejvíce z toho oceňuji právě charaktery postav a jejich vývoj. Snad v žádné jiné sérii jsem si jich neoblíbil tolik, žádná z nich nebyla neomylná, ani černobílá. S tím souvisí i pohled z obou stran "barikády", nejprve Sever vs. Krasie, kde byla popsána krasijská filosofie a rozdělení společnosti; ale i důvody pro Ahmannovi a Ineveřiny činy. Nebo také způsob myšlení chafittů a jejich obcházení pravidel - samozřejmě pokud výdělek převýší rizika :) Na severu zase uvěřitelný vývoj Jepha Sedláka nebo i znatelnější posun Gareda byl stále v mezích; a samozřejmě Rojer "a jeho band" :) Další pohled obou stran konfliktu, tentokrát za noci, byl také vcelku dobře, byť v mnohem menší míře, popsán - sice obvykle jen vnitřní monology týkající se spíše obav o vlastní krky, ale i to tak nějak zapadalo do kontextu a umožnilo dozvědět se něco víc.

Což mě přivádí ke stylu magie - ne že by chrany, runy nebo jakékoliv jiné znaky byly vyloženě něco inovativního, ale spíše forma a jejich znovuobjevování bylo hezky vykresleno. A další jemnější způsoby magie byly také pojaté z jiného úhlu pohledu, než bývá obvyklé. Důraz na bylinkářství (a jeho využití v boji) bylo také nenuceně popsané a zejména propastné rozdíly ve znalostech ději dodávaly určitou míru překvapení.

Trochu zklamáním pro mě byl poslední díl - krasijská linka se mi líbila, ale v té severské mi přišlo, že se dámy na trůnech zbytečně hašteřily mezi sebou a pro děj to nebylo nijak podstatné, vlastně mi to přišlo trochu jako vata. Ten prostor mohl být věnován kupříkladu Laktoňanům nebo podzemnímu putování Osvoboditelů. I když jsem zatím pěl jen samou chválu na postavy, tak mi přišlo, že Leesha "vyrostla" trochu moc rychle, ale to je spíše drobnost. Co mi vadilo podstatně víc je téměř zbytečná role dvou šarúmů při podzemním putování a tak trochu prapodivný a uspěchaný konec, včetně "nadzemních" linek. Přesto jsem četl už podstatně horší konce, tenhle alespoň dával smysl - celkově za celou sérii rozhodně 5/5.

Mievr
05.05.2019 4 z 5

Mám dočteno a četlo se to velmi dobře, ale příjde mi to spíš jako nenáročné čtení pro teenagery (připomnělo mi to Labyrint). Další co se mi nelíbí je, že je velmi předvídatelné, kam to vše povede, to kam to směřuje je hned po představení 3 dětských postav jasné. Navíc název spoileruje taky příliš, ale byly tam i zvraty, které jsem nečekal, např. že Arlenovi ukradli nalezené kopí a další zvraty v ostatních linkách, proto hodnotím knihu kladně a jdu pokračovat v sérii. Navíc mě občas lidská nespravedlnost a zvrácenost dost dojala.

Ebrithil_42
23.04.2019 5 z 5

Naprosto úžasné. Chvílemi zdlouhavé, ale četl jsem to jedním dechem.

Lee7
20.04.2019 3 z 5

Tak jo četla jsem knihu dlouho.. mám ráda fantasy ale sem tam představení postav, opakujících se koleček byla pro mne dlouhá.. rozjela se až v druhé polovině a ano zůstala zajímavá.. čekám co přinese další dil..

Atropos
27.03.2019 5 z 5

Naprosto super všech pět dílů

9devitka
12.03.2019 5 z 5

Super začátek skvělé série.

renefer
01.02.2019 4 z 5

Nemám ráda, když fantazy sága začíná v hlavní roli s dětskými hrdiny. Připomíná mi to HP. Jediná série, které se to povedlo, byl Stín Krkavce. Tady to taky není nic moc, ale v druhé půlce se to už vyrovná. Takže čekejte nečekané????

Kanyyyyy
23.01.2019 4 z 5

Dostal jsem se ke čtvrté knize než mě to přestalo bavit a musel jsem ji odložit. Některé Arlenovi schopnosti se mi už zdály hodně přemrštěné a působilo to na mě dost divným dojmem. Škoda příběh se mi líbil ale ne vše mi sedlo. Například postava Leeshy se mi postupem času hodně zprotivila. Každý kdo má rád fantasy by této sérii měl rozhodně dát šanci. Je v ní spousta originálních nápadu a přestat číst může kdykoliv.

*** Tak nakonec jsem to dočetl a můžu doporučit.

elpablos
14.01.2019 5 z 5

Na začátku jsem od knihy nic moc nečekal ale s každou další stránkou mne pohlcovala více a více.
Líbilo se mi postupné, nenásilné představení universa tetovaného. Všechny tři postavy se získaly mé srdce a jediné, co mi zasáhlo byla smrt Bruny.
Bruna mi připomínala Bábi Zlopočasnou od Pratchetta, takže jsem se s ní rychle sžil. Nu snad od ní Leesha od ní něco pochytila.
Všechny tři příběhy postav mají své kouzlo a líbí se mi, že autor jim nic nedaruje. Místy jsem se bál aby to nesklouzlo do pohádkového vyprávění, ale hned vzápětí přišla surovost démonského světa.
Jediné, co bych vytkl autorovi je název knihy, který je sám o sobě spoiler, takže tato část příběhu nebyla žádným překvapením, škoda.
Každopádně, uvidíme, jak se celá série vyvine, nalšápnuto má pěkně.

denniys
22.12.2018 5 z 5

Tetovaného jsem dlouho odkládala a byla to obrovská chyba!! Fantasy zbožňuju a tato kniha je dar..již po prvním díle si řadím Arlena na žebříčku oblíbených knižních postav vedle Geralta (Zaklínač)..těším se,jak se příběh bude dál vyvíjet a knihu doporučuji :)

Sitth
16.12.2018 4 z 5

První díla nadchnul, zajímavé téma rozložené do několika příběhových linek. Dočetl jsem celou sérii včetně povídek a ano, doporučil bych. Nicméně posléze se příběh stává zdlouhavý s opakováním věcí, které jsme již zažili. Obzvláště pak pasáže kolem Šarusakh se stávají zbytečně rozplizlé a jejich názvosloví je už pak nad možnosti mozkové kapacity... :-)
Ale celkové hodnocení série je velmi pozitivní, doporučuji!

Zagi20
05.12.2018 3 z 5

Nemůžu knize upřít několik napínavých pasáží a kvalitní námět, jenže mi děj přišel neskutečně zkratkovitý a předvídatelný. A hlavně ústřední postava krajně nesympatická. Do dalších dílů se pouštět nehodlám.

mazda333
03.11.2018

Opravdu brilantní fantasy. Nápad by se zpočátku mohl zdát jednoduchý, ale zdání klame. Styl, jakým jej autor podává, je jedinečný. Sloh je výborný, kniha se čte velmi dobře. Trochu mi přípomíná Hru o trůny - tím, jak je děj rozvržen na části věnující se jednotlivým postavám a taky Sever vs. Jih. Každá z postav mě bavila, přičemž Arlenův příběh samozřejmě nejvíc.

Metla
25.10.2018 4 z 5

Z nějakého důvodu jsem si "Tetovaného" v době vydání prdla do škatulky young adult, tedy jako černobílé naivní dílko, na které stará Metla nebude plýtvat minutami ani mentální kapacitou. Ale občas můj ochabující zrak utkvěl na pochvalných komentářích... a proto teď čtete tyto řádky.
Úvodní stránky povzbuzovaly můj prvotní dojem: zase jeden malý hajzlík, co má větší koule než jeho táta a ostatní dospěláci. Přesto jsem nad knihou nezlomila hůl, jelikož mi učarovala pochmurná atmosféra. Před patnácti lety mě docela oslovil Shyamalanův film "Vesnice", mnohými poplivaný, leč já si užívala to izolované místo, jehož obyvatelé museli dodržovat různá bezpečnostní pravidla a prapodivné rituály, aby se vyhnuli pozornosti těch, o kterých se nemluví. "Tetovaný" mi v první polovině dopřával podobné pocity, akorát drsnější, hrozba je zcela reálná a nutnost být před soumrakem pod ochranou magických znaků vyvolává patřičnou tíseň. Trochu mi nesedělo, že by stovky let lidi vážně jen seděli na zadku a nesnažili se účinněji postarat o své bezpečí, rozšířit svůj noční prostor... no budiž.
Autor dobře promyslel fungování magie, nic třeskutě originálního, ovšem bavilo mě to. Pokusil se také vdechnout život postavám, především trojici hlavních hrdinů, v tomto směru však jeho úspěchy kolísají. Arlen je prostě ten dokonalý drsňák, statečný, odhodlaný, cílevědomý, chytrý, silný, předurčený k velkému trápení i velkým činům. Leesha je vnadná krasavice, inteligentní, hrdá a citlivá, hledající ten správný penis pro svou velevzácnou frndu. Rojer... hm, Rojer je mrštný, umí hrát na housle, má slabý žaludek a pořád ho někdo mlátí. Jeho linie vyprávění byla nejméně výrazná. Všichni se chovají a přemýšlejí tak, jak pan spisovatel zrovna potřebuje, občas bohužel nevěrohodně pitomě. Když se v poslední třetině podaří Arlena přetavit k rozporuplnosti, autor uspokojivý charakterový posun brzy zazdí - jako by se polekal, ať hrdina neztratí sympatie čtenářů a rychle ho lakuje zpět na bílo. Leesha prodělá zkušenost, jaká by ji měla zatvrdit, ale ne, ne, milé děti, ona je hodná, milující, hotová světice, připravená léčit a oplakávat i zaplácnutého komára.
Nechci končit negativně, klady tohoto temného fantasy románu převažují nad zápory. S výjimkou určité přímočarosti a otravného moralizování, jak je vlastně to násilí fuj-fuj špatné, byť je obětí zrůda, nejde o četbu pro děti: mnoho krvavých scén, nějaký ten sex a hodně řečí o něm. Stará Metla ochotně připouští, že čas trávený s "Tetovaným" nebyl plýtváním a hodlá v dohledné době upřít svou pozornost na další díly.

špulo
23.10.2018 5 z 5

Výborné. Nie 100 percentné, ale výborné. Užil som si to rovnako ako pred desiatimi rokmi, keď kniha vyšla. Jaksi sa mi vtedy nechcelo veriť, že séria vyjde v preklade komplet. Tak som si počkal. A ono to vyšlo. Fčul už len dúfam, že prvý diel nebol z celej série najlepší...

Elfuck
10.10.2018

Opravdu originální fantasy svět na který jsem v žádné jiné knize ještě nenarazila. První knížka je spíš o seznámení s životy hlavních postav. Což se určitě dalo zkrátit, ale životy jim vymyslel dost zajímavé na to abych tuto první knihu brala jako odpočinkové čtení. Nicméně si myslím, že to mohlo dost čtenářů odradit od pokračovaní. Teď už nic nebrání tomu aby se v druhé knize vše rozjelo a jsem zvědavá jaké osudy si pro tohle trio autor vymyslel.

missana
31.08.2018 5 z 5

Velmi příjemné překvapení! :) Dlouho jsem se tak krásně nezačetla. Až na pár much krásně promyšlený příběh, ale nebudu hnidopich a jdu si užít další díl... Prý je snad dokonce i lepší... :)

Archie
21.08.2018 3 z 5

Nebylo to spatne, ale vsichni ti demoni a nasili na me pusobili tak nejak young adult, ac se autor snazil o sebevetsi temnotu. Pro nactilete dobre, jinak ale rozhodne nicim zasadni fantasy. V serii pokracovat nebudu.

lucie7823
31.05.2018 5 z 5

Z počátku se mi do knihy vůbec nechtělo a v regálech jsem jí vždy přehlížela. Ale jednou jsem už nevěděla co číst, tak jsem si jí z "nouze" vzala a... už jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Postavy mě naprosto uchvátili a celý příběh taky. Knihu jsem zhltla za pár dní a hned jdu na další díl.

BloodyO
19.05.2018 5 z 5

Líbí se mi svět a samotný příběh, který je vlastně tak trochu postapo fantasy. Magie chran je něco nového s čím jsem se u jiného fantasy ještě nesetkal a je to příjemná změna a od autora super nápad! A skvěle napsané jsou i všechny postavy ať už hlavní tak i vedlejší, někdy dostávají pořádně zabrat a je snadné se do nich vcítit a prožívat příběh s nimi. Dost bylo vychvalování, Tetovaný patří k tomu nejlepšímu v mé knihovně a neměl by uniknout žádnému fantasy knihomolovi.