Démon alkohol

Démon alkohol, známý také jako Paměti pijákovy, je syrovou autobiografickou výpovědí. Legendární vzpomínky spisovatele bojujícího se závislostí na alkoholu byly vydány necelé dva roky před jeho sebevraždou.

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152478/demon-alkohol-dfN-152478.png 4.2433
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno, Labyrint

John Barelycorn, 1914

Kniha Démon alkohol

Berg1

Vyprávění o životě Jacka Londona, zaměřené především na jeho setkávání se s Démonem. Celkem syrový popis tehdejší společnosti i toho jak plíživě si alkohol počíná, než vás úplně pohltí ve chvíli kdy to nejméně čekáte. Na druhou stranu je kniha napsána spravedlivě, autor přiznává, že pokud by nepil tak by neprožil tak zajímavý život, přišel by o většinu svých nejlepších zážitků a nesetkal se s tolika zajímavými lidmi. Dobrá je i jeho (z dnešního pohledu) naivita, kdy předpokladá že schválením volebního práva pro ženy se okamžitě alkohol navždy zakáže. Nečekal, že ženy místo zákazů začnou pít sami :) Moc mě to bavilo, moje první setkání s Londonem a určitě ne poslední.

pejty
22.12.2020

Kniha, která místy vtipně, místy smutně, místy dobrodružně a místy fylozoficky popisuje život autora s jeho dlouholetým společníkem Ječmínkem.

Ze začátku byla pro mě Kniha zajímavá, ale postupem času se můj zájem vytrácel a já měl velký problém knihu vůbec dočíst.

Velekněžka
24.07.2020

Schizofrenní rozhovory
permanentní duše bol
řež obžaloby s obhajobou
Jack London versus alkohol…

hanak_v_exilu
27.05.2020

Oceňuji autorovu otevřenost, ale i tak mi přišlo že si fandí. Celou dobu ujišťuje čtenáře i sebe že nemá fyzický návyk, alkohol mu nechutná a pití má pod kontrolou, a přitom nezřízeně chlastá a nehodlá s tím přestat. Krátké chvíle kdy alkohol nepotřebuje si hýčká a používá je jako důkaz své pevné vůle, ale k pití se vždy ochotně vrací. Jack London má talent psát poutavé příběhy a tak nevadí, že si zpověď trochu přikrášlil, nebo upravil. Jen ta úvaha o volebním právu žen je úplně mimo. Alkohol byl paradoxně zakázaný jen v zemích, v nichž ženy volební právo neměly.

n.ezn.amy
02.02.2020

Drsná, ale skvělá autobiografie Jacka Londona, který se nebál popsat svůj život i to jak procházel alkoholovými eskapádami. Ne každý dokáže narovinu vylíčit svůj život ač není možná příkladný a démon alkohol nad ním vítězí

medialstar
28.01.2020

Neskutečně výborná kniha výborného spisovatele. Inu dobrá, možná jsem se nechala trochu unést, ale když tam je tak vysoká koncentrace formulací a vět, které mě zasáhly či způsobily čirou radost z četby. Někdy mi snad viděl i do hlavy... Nečetla jsem Démona poprvé a jistě nastane za čas chvíle, kdy mě popadne nutkání ji znova otevřít.

vendy246
26.12.2019

Sto let staré dílo a tak současné! Alkohol je stále všudepřítomný a společensky akceptovaný. Jack London by byl zklamaný. Autorův pestrý životní příběh, úvahy o životě a smrti a vždy připravený Démon alkohol. Bavilo moc.

jprst
24.08.2019

Přes tuto knihu jako první asi cesta k dílům Jacka Londona nevede, ale rozhodně stojí za to si ji přečíst.