Demokrati

Demokrati https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134801/demokrati-134801.jpg 4 17 6

Demokrati série

Je to spoločenský román, kde autor pomocou šikovného využitia satiry a paródie kritizuje politické a spoločenské pomery v 1. Československej republike. Hlavná dejová línia, ľúbostný vzťah Dr. Landíka a kuchárky Aničky, je prerušovaná obrazmi z politického prostredia.

Ivan F
Ivan F
18.03.2023 4 z 5

Keď sa tak obzriem za rozprávaním pána Jesenského, tak s hrôzou zisťujem, že sa za takmer deväťdesiat rokov (prvé vydanie je z roku 1938) od napísania Demokratov, veľmi v politike a na úradoch nezmenilo, len jazyk zhrubol. Ak by sme postavy knihy zamenili za reálnych regionálnych politikov, úradníkov a kultové postavičky, ktoré má každá obec, tak by sme knihu mohli považovať za súčasnú literatúru. Je priam neuveriteľné, ako sa všetko prvorepublikové opísané v Demokratoch hodí na dobu terajšiu, len pribudli reálie ako telefón, internet a tak podobne. Kniha je napísaná veľmi dobre a som rád, že som si ju prečítal. Môžem smelo vyhlásiť, že sa k nej ešte niekedy vrátim.

martin_aston
martin_aston
16.10.2022 3 z 5

Začiatok bol fajn, potom sa mi kolesá začali zadrhávať. Zhruba v polovici som to vzdal. Kniha nie je rozhodne zlá. Je napísaná dobre. Ale mňa tá nikdy nekončiaca karikatúra úradníkov postupne prestala baviť. Možno niekedy v budúcnosti...

Slovenka
Slovenka
19.06.2020

Román je priam encyklopedickým obrazom medzivojnovej republiky, predovšetkým jej vládneho aparátu, jej inštitúcií a úradov, politikov, poslancov, ľudí ktorých činy sa zásadne rozchádzajú s ich rečami, ktorí svojou skorumpovanosťou a cynizmom nahlodávajú to, čo by mali dodržať neporušené. V autorovom podaní je politická téma čitateľsky príťažlivá kvôli "pikantnému" nazeraniu do zakázanej komnaty. Demokrati nie sú len spoločensko-politickou satirou, ale rovnako aj autorovou sebareflexiou.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
18.05.2019 4 z 5

Jesenského kniha ve mně zanechala v určitém smyslu podobný dojem, jaký mívám z četby Jane Austenové. Kvůli ústřední dějové lince bych je do ruky nevzala, ale všechno to okolo! Kromě toho mě potěšilo, že stále ještě "viem čítať po slovensky".

jaroslav4590
jaroslav4590
22.11.2017 5 z 5

klasika na citanie

Lessana
Lessana
06.07.2016 5 z 5

Je až neuveriteľné, ako je táto kniha z roku 1958 aktuálna dnes, po toľkých rokoch! Bolo by barbarstvom vymenúvať rad radom v nej spracované témy, ktoré sa týkajú dnešnej doby. Jesenský sa dotýka a vyjadruje skutočne ku množstvu "vecí". A to nielen povrchne, ale do hĺbky! Nie z pozície poučovateľa či mudráka, ale ako toho, kto háji tie najvyššie hodnoty - etiku, morálku, česť, spravodlivosť a lásku. A to všetko v kultivovanom a pútavom príbehu písanom čistým a ľubozvučným jazykom. A ten zmysel pre humor! Neopakovateľný a dokonalý! Takéto knihy treba vydávať a čítať!